Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Intrebare intrebatoare !


Gongy

Postări Recomandate

  • Administrators

ieri dimineata am bagat diagrama noua in tahograf si am inceput programul de munca.

la terminarea programului in loc sa apas butonul de selectare a activitatilor, am apasat pe cel care arunca diagrama afara !

m-am gandit ce sa fac, sa o bag la loc posibil sa am probleme !

sa o schimb iar o sa am probleme ca nu avea decat 10 ore de cand era in tahograf !

am optat pentru a doua varianta !

acum vreau sa stiu daca am procedat corect sau nu , si daca o sa-mi bage careva mana in buzunar dupa bani  ;D

si cine ma apara la o adica, sau cine ma acuza pentru fapta comisa?

ps. mario nu are voie sa raspunda, si nici sa sufle  :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Singurii care pot spune ca nu ai lucrat corect pot fi inspectorii de la I.S.C.T.R. sau un eventual contol pe teritoriul Ungariei.Daca tu nu ai lucrat corect,atunci nici soferii germani,francezi sau in general cei care fac pauza cu diagrama scoasa din tahograf nu lucreaza corect.Tu ai lucrat corect si legal. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

După textul ăsta se zice că e contravenție, deși n-am stat să caut dacă mai este în vigoare sau nu.

”Ordonanta 37/2007

Art.8. pct.19. nerespectarea prevederilor art. 15 alin. (2) teza intai din Regulamentul Consiliului (CEE) nr. 3.821/85, privind scoaterea neautorizata a diagramei tahografice din tahograf sau a cartelei tahografice din tahograful digital inaintea terminarii zilei de lucru sau utilizarea lor pentru o perioada mai lunga decat cea prevazuta;

Schimbarea diafracmei inainte de termen constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda de la 1.000 la 1.500lei, amenda ce se aplica conducatorului auto.”

De acuzat te va acuza I.S.C.T.R.-ul, iar de apărat... nimeni.

P.S. Repet, n-am stat să caut dacă regulamentul mai este în vigoare în forma în care îl am eu în calculator (forma în care a fost aprobat), mai ales având în vedere schimbările de ”jurisdicții” din ultimul timp.

P.P.S. Ha, ha, am văzut chiar pe blogul tău că se pare că există niște modificări și completări...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

eu raspund numai din pdv al celui ce lucra afara

la vosa bag e bun asa ,

Tachograph_Chart.jpg

ai terminat programul scoti diagrama afara tragi linie intrare iesire sa se vada clar si te culci.te trezesti diagram nou si bataie.inca n-am luat amenda pentru program,acum cum o fi la Tulcea cu inspectorul Anton,care vrea ceva arce de 24 ore,sau cam asa ceva,nu stiu(dar nici nu vreau).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Mă citez singur:

scoaterea neautorizata a diagramei tahografice din tahograf sau a cartelei tahografice din tahograful digital inaintea terminarii zilei de lucru

și vreau să subliniez cuvândul ”înaintea”...IAR, tu ai spus:

la terminarea programului

Cum 561 zice că în 24h de la ultima pauză trebuie să faci încă una (și eu înțeleg MINIM una, la o adică poți face 2 programe complete în 24h), atunci răspunsul este total pe dos la ce am spus eu inițial - adică ai procedat corect (legal).

Concret, Regulamentul C.E. 561/2006 te apără.

P.S. Întrebarea era simplă, dar graba strică treaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

o bagi inapoi si nici cel mai tampit controlor nu te va amenda,,,,este o mica greseala

sant si variante ajutatoare dar pt asa ceva nici nu are rost sa te complici,

-daca urmeaza o pauza mai mare de cele 14 ore care ti-au mai ramas poti scrie pe spate ca urmeaza o pauza care nu o faci in camion

-daca esti  la firma foaie de activitati pentru orele respective

    eu am apasat in somn pe taho si am intrat pe alte activitati dupa 7 ore de pauza si nici nu am observat si am plecat la 9,03 min total si am fost controlat in ungaria ,i-am explicat si nu mi-a facut absolut nimic,,,,,,,,,deci este o greseala involuntara

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Administrators

La terminarea programului ce activitati vroiai sa selectezi?? ;D

nu este problema daca ai bagat alta diagrama si ai inceput pauza zilnica.

daca imi spui concret ce cautam la butonul de selectare a activitatilor atunci cand am terminat programul de munca, cu prima ocazie cand ne intalnim dau si o bere la alegere

si tot nu am aflat cine ma apara sau cine ma acuza concret  :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

daca imi spui concret ce cautam la butonul de selectare a activitatilor atunci cand am terminat programul de munca, cu prima ocazie cand ne intalnim dau si o bere la alegere

si tot nu am aflat cine ma apara sau cine ma acuza concret  :(

te acuza ISCTR-ul si te apara avocatii :D :D ???
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

ultima activitate selectata a fost pe alte activitati(ciocane) sau stat la dispozitie(patrat) iar cind te- ai oprit ptr. pauza ai vrut sa pui pe pat. :-\

corect, dau o bere !

dar la intrebare inca nu a raspuns nimeni corect  :(

astept  :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

asta te apara,,,,,,,,reg 3821/85 art 15

2. Conducatorii auto folosesc foi de inregistrare in fiecare zi in care conduc, incepand din momentul in care preiau vehiculul. Foaia de inregistrare nu se retrage inainte de sfarsitul zilei de lucru, numai in cazul in care aceasta actiune este autorizata. Nici o foaie de inregistrare nu se foloseste pentru a acoperi o perioada mai lunga decat cea stabilita.

Cand conducatorul auto este in imposibilitate de a folosi aparatura montata la bordul vehiculului ca urmare a faptului ca nu se afla in vehicul, perioada de timp indicata in alin. (3) liniuta a doua, lit. (B), © si (d) de mai jos, se inregistreaza pe foaie fie manual, fie automat sau in orice alt fel, citet si fara a murdari foaia

  TU AI SCOS FOAIA DE INREGISTRARE DUPA SFARSITUL ZILEI DE LUCRU

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • Members

  salut in primul rand la toti colegii!!!

  GONGY nu ai gresit cu absolut nimic,pentru ca tu ai terminat programul de condus pe ziua respectiva.

  se considera contraventie daca dupa scoaterea cardului,il introduceai inapoi si incepeai sa conduci din nou.

  sa stii ca daca esti oprit la un control nu poate sa-ti fac absolut nimic,pentru ca ce-ai facut tu este absolut legal.

  se poate face pauza si cu cardul scos din aparat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

  salut in primul rand la toti colegii!!!

  GONGY nu ai gresit cu absolut nimic,pentru ca tu ai terminat programul de condus pe ziua respectiva.

  se considera contraventie daca dupa scoaterea cardului,il introduceai inapoi si incepeai sa conduci din nou.

  sa stii ca daca esti oprit la un control nu poate sa-ti fac absolut nimic,pentru ca ce-ai facut tu este absolut legal.

  se poate face pauza si cu cardul scos din aparat.

Daca citeai mai bine vedeai ca este vorba de diagrama nu card

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

...daca se intampla sa trebuiasca sa schimb diagrama in timpul programului de lucru,ce fac ? Ma opresc dupa chiar si dupa 3 ore de condus  cum ziceti voi ?  Parerea mea,in regulament cand se specifica  ca nu este voie sa scoti diagr inainte de sfarsitul programului de lucru se refera la faptul  ca nu poti merge fara diagrama dupa ce o scoti pe ultima....nu ca nu ai voie sa bagi alta sau in cazul lui Mihai sa o bagi la loc .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.