Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Maison Logistique Cris din Brasov ?


Postări Recomandate

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 2 years later...
  • Members

Salut toti prietenii, fosti si actuali colegi.
Dupa o  perioada  de timp am decis ca am nevoie de o schimbare. Dar se pare ca nu pot avea liniste. Am lucrat  la SC Maison  Logistique Cris SRL din Brasov, dar am lucrat de fapt  pentru Cris Europe Service din  Bruxelles, Belgia, ambele societati  conduse  de aceeasi persoana.
Vreau  sa  va  prezint cateva din conditiile  domnului  Liviu  Socol, cel  care  conduce  societatile:
 - contract  pe Romania, incadrat cu minim pe economie, la Maison Logistique dar lucrezi pentru  Cris Europe Service firma "belgiana",cum  spune  dansul.
- diurna care  este  in  valoare  de 50 euro/zi  si care  o primesti dupa 60 de  zile; adica lucrezi in  luna ianuarie si  primesti  banii  la  inceputul lunii  martie.
- programul  de lucru  ti-l  face domnul  Socol,  de  parca  soferii  nu  stiu  deloc legislatie privind  transportul. 
- perioadele de repaus zilnic  de 9/11 ore intrerupte,  cand  e nevoie  sa treci cu vaporul  sau trenul de  la Calais spre  Dover  sau invers .
- perioadele de repaus zilnic   de  9/11 ore  cu cardul scos,  in timp ce  descarci sau incarci.
- lucrezi  pe 2 carduri, esti sunat de catre dumnealui sa  dai  peste ''program'' [ cred ca vorbim despre program zilnic de conducere]
- cand pleci de la dumnealui ,chiar si in concediu, cardul tahograf iti este oprit de catre el 
- perioada de repaus saptaminal  de 45 ore o  faci  de cele  mai  multe  ori  la  Bruxelles unde  dansul  are  o casa inchiriata ,nu  neaparat pentru soferi ,unde  ai un dus  si  o toaleta pentru soferi la subsolul casei, iar  de dormit se doarme pe  paturi  pliabile  asemanatoare celor  din armata, mult  mai  confortabil fiind  patul  din  cabina.
- in aceeasi perioada de repaus saptaminal  de 45 ore  esti chemat  la birou  de cate  ori doreste  acesta, chemat  sa joci  fotbal  in fiecare  duminica dimineata, fiindca dupa  spusele  dansului esti platit si trebuie sa faci  ce spune  dansul.
-daca nu te duci  iti gaseste  dansul  o ocupatie  cum ar  fi  ii ajuti vreun prieten care are ceva de carat sau in cel mai fericit  caz  esti nevoit sa ii plimbi cainele 
- in nici  un caz  tu  nu trebuie sa te odihnesti in perioada de repaus saptaminal a ta.
- daca pleci  de la firma  dansului si  esti  norocos  iti vezi o parte din bani, daca nu iti sunt opriti toti sub diverse motive. 
- in unele  cazuri  daca un sofer a avut  accident a fost nevoit sa plateasca franciza sau  o parte din paguba. 
- masinile  sunt toate aproape  noi, Euro6, cu tot ce  e nevoie pentru un  sofer  pe comunitate.
- incepatorii primesc  50euro/saptamana si sunt in perioada de proba pana cand este o masina libera sau pana  cand  crede  unul  dintre  soferii  mai  experimentati ca acesta  este "mulat" dupa principiile domnului Socol.
-daca pleci  la alta societate  domnul  Socol incearca  sa te  denigreze  si sa  iti faca rau prin orice mijloace.
Si ar mai fi multe altele de enumerat.
Va salut inca o data!

Editat de cico_3504
folosire termeni incorecti
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Nu.colegul care a ramas fara card a trebuit sa faca altul pentru ca domnul le retine si daca vrei sa pleci de la el le face pierdute sa poata sa se foloseasca de ele.Nu cred ca avem castig de cauza daca am face reclamatii in Romania,astept sa obtin buletinul pe belgia si dupa o sa fac personal reclamatie la Ministerul  Transportului din Belgia.am si dovada ca am fost oprit si amendat de catre Organele de control din Belgia exact pe perioada de lucru si cea de odihna intrerupta.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Bună ziua domnilor. În " pauza de 45 de ore " - cred că vorbim de un repaus săptămânal normal - nu ai cum sa fii plătit. Diurna primită pentru perioada petrecuta in deplasare ( inclusiv pentru zilele de odihnă/repaus ) nu este salariu. Deci nu ai nici o obligație față de angajator. In " pauza de 9/11ore " - adică repausul zilnic redus/normal - nu ai de ce să prestezi o activitate în folosul angajatorului. Repausul poate fi întrerupt în condițiile prevăzute de legislația în vigoare pentru îmbarcarea/debarcarea pe/de pe ferry/tren. Lucratul pe două carduri este infracțiune comisa din partea soferului cu excepția situației în care poate dovedi că a fost obligat ( nu neapărat cu pistolul ). Achitarea diurnei cu o întârziere de 60 de zile contravine prevederilor din Codul Muncii și unor prevederi din Codul Fiscal. Sunt curios cum scoate acest... bani din firma pentru achitarea drepturilor bănești când el trebuie să facă acest lucru conform legii " cel puțin o dată pe lună ", " până în data de 25 ale lunii " - am înțeles că lucrați cu contract individual de munca pe România. Mai ales că diurna ar trebui achitata anticipat. Pentru eventuale prejudicii aduse firmei, se poate efectua propriri din salariul cuvenit - nu din diurna ! - numai pe baza unei hotărâri judecătorești, care hotărăște cuantumul sumei si procentul din salariu care poate fi executat. Cardul tahograf este un document personal, care nu are ce căuta în posesia altei persoane decât deținătorul de drept. Oprirea lui de către alte persoane decât cele abilitate în cadrul instituțiilor de control - si asta doar dacă se constată o încălcare flagrantă a legii -, este infracțiune. Indiferent de gradul de pregătire a unui șofer, dacă are contract individual de munca cu un angajator, are dreptul la salariu, diurna, spor de noapte, zile libere, etc, deci are toate drepturile prevăzute de legislația în vigoare. Una peste alta, tot ceea ce ai povestit aici, ar fi mai mult decât suficient ca acest " domn " să aibă foarte mari probleme în fața instanței. Sfatul meu : chiar dacă pare complicat, dacă vreți să " va pomenească " începeți cu o acțiune în instanta. Concomitent cu o sesizare la ANAF. Si cu o plângere penală la politie, legat de documente. Dacă puteți proba CU ORICE FEL DE MIJLOACE ce ați afirmat aici, o să aibă posibilitatea si timpul necesar să reflecteze la " nemurirea sufletului ". Dacă sunteți mai mulți în această situație - plângerile pe litigii de muncă legat de drepturile bănești se pot face si retroactiv 3ani - cu atât mai bine. Dacă vreți ca plângerile la ITM să aibă greutate, depuneti-o personal, cu asistență juridică sau sindicală, fizică. Contrar părerii generale, un răspuns, chiar pozitiv, de la ITM nu prea are greutate în fața instanței, acolo nu se face cercetare administrativă. Dar o hotărâre judecătorească favorabilă îi face pe inutilii din ITM să-și dea interesul, pentru că " le tremură bufantii " ! Nu va descurajați, si nu va lăsați intimidați de vrăjeală ieftină. Cel mai important : cheltuielile de judecată se restituie de către partea perdantă ! Pe litigii de muncă, un angajator intră în instanta în proporție de 95% - vinovat ! Toți judecătorii sunt conștienți de situația angajatului în România. Acest " domn " a încălcat legea și din postura de factor de decizie în societatea amintită, si din postura de persoana fizica. Iar faptul că a comis unele lucruri de mai multe ori, fata de mai multe persoane, înseamnă infracțiune în formă continuată. Acum, totul depinde de voi . P.S. - Oameni buni, de ce tolerați așa ceva ? De ce nu puneți punct încă de la primul semn de incorectitudine din partea angajatorului relațiilor de muncă ? De ce acceptați să fiți călcați în picioare pe munca voastră ? Si acum fără supărare : de ce incalcati voi legea, pentru un...

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
La 11/09/2016 la 15:08, Giani Grecu a spus:

Bună ziua domnilor. În " pauza de 45 de ore " - cred că vorbim de un repaus săptămânal normal - etc

Legat de scos bani din firma,ne pune sa semnam in alb pe ordinele de deplasare pana la un moment dat cand am intrebat ce sunt astea si dupa a inceput sa puna stampile de la firma si inca o stampila de la firma din belgia sau olanda nu am retinut exact nu aveam timp sa vedem exact ce scrie

Editat de cico_3504
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
La 11/09/2016 la 10:58, spionu1000 a spus:

Salut toti prietenii, fosti si actuali colegi.
Dupa o  perioada  de timp am decis ca am nevoie de o schimbare. Dar se pare ca nu pot avea liniste. 

Salut.Eu cred ca vinovat este cel ce accepta asa ceva, cred ca este timpul sa va treziti.

 

Editat de cico_3504
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Va salut domnilor,

Vin in sustinerea celor spuse mai sus de colegul care a lucrat la Maison...confirm.cele.spuse mai sus.

Am lucrat cateva luni la aceasta societate. Dar in aceste cateva luni am vazut cate nu mi-au fost date sa vad in 30 de ani.

Daca ai nevoie de bani domnul Socol te ajuta. Ti-i vireaza in contul tau si apoi ti-i cere cash sau sa ii virezi intr-un alt cont decat cel al firmei.

In anuntul dansului el spune ca are nevoie de soferi care au intai calitatea de OAMENI. Intrebarea mea, "mister cris" ,d-voastra aveti calitatea de OM??!!???

Aveati calitatea de OM  de care tot vorbiti cand cereati soferilor sa va aduca zahar din transporturile pe care le efectuau??? 

Domnule Socol stim ca urmariti topicul asta pe langa alte topicuri cu anunturi, stim ca acum in biroul ala de la Bruxelles unde duhneste a tutun planuiti cum sa va razbunati si cum sa faceti rau oamenilor care pleaca de la societatea d-voastra. Ulciorul nu merge de multe ori la apa...sau in cazul d-voastra silozul.:))

Toate au o limita si stim ca incet incet o sa iasa adevarul la suprafata.

Stiu coleg care mi-a fost "profesor" la firma dansului si folosea si cardul domnului Filaret care a postat mai sus in topic...asta in 2015. 

Si multe multe altele. Colegule o sa te sustin  in tot ceea ce e nevoie ca sa nu mai treaca si altii prin ce ai trecut tu!!

P.S. domnule Socol,  salutati-l pe ricky din partea mea! Mult succes!

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Buna seara, ma numesc Socol Liviu si sint responsabilul celor doua firme si as dori sa expun si eu o varianta a faptelor  un pic mai detaliata ( si cu probele de rigoare ) ,mai aproape de adevar si verificabila !! Ce ma frapeaza aici este ca in momentul in care apare userul x cu cont facut la repezeala si posteaza : ,,aveti grija cu firma x ca se intimpla urmatoarele fapte... ,sau : la firma y sint conditiile cutare .... , toata lumea sare in sus fara sa ceara macar o dovada , o proba (cu exceptia cite unui moderator) si ii da inainte cu legislatia , itm ,arr si alte institutii !!   Sa trecem un pic si la subiectul propus de colegul vostru Spionu1000 pe numele lui adevarat Platon Alexandru Ioan care impreuna cu prietenul Danciu Cristian s-au gindit ei ca ar fi cazul sa-mi faca un pic de publicitate negativa din motive de ei stiute . Anuntul care este postat aici de Platon cu exceptia cuvintelor cu schimbarea este publicat pe facebookul soferi.ro de Danciu Cristian  , Platon facind numeroase partajari la diferite persoane, el nefiind capabil sa scrie atitea rinduri intr-o singura saptamina !! Inainte sa vedem cine sint cele doua personaje haideti sa va fac citeva precizari sa nu credeti ca tot ce va arunca Platon este si comestibil !! Societatea Maison Logistique Cris srl din RO si societatea Cris Europe Services sprl din BE sint doua societati dinstincte  cu activitati diferite in care un sofer de la Maison Logistique nu poate nici macar sa afirme ca lucreaza pentru Cris Eu atita timp cit contractul lui de munca este incheiat de catre Maison care lucreaza direct cu firma olandeza la care ii si factureaza prestarea muncii de transport !! Singura legatura intre cele doua firme este aceea ca ,societatea Maison inchiriaza capete tractor de la Cris in baza unor contracte de inchiriere perfect legale si verificate si paraverificate de fisc ,anaf ...    De aici si pina la afirmatiile celor doi ( din pacate trebuie sa ii mentionez pe amindoi pentru ca ei sint ca doi siamezi - unul a scris si unul a publicat) ca ar lucra pentru Cris  sint total FALSE !!   Sa revenim la Platon si sa vedem ce fel de om este el ; din punctul meu de vedere  ( si al multor fosti colegi ) un om slab ,fara caracter si foarte mincinos -am sa si argumentez (Mario sa nu vi cu texte gen,,am sters postarea pt ca este atac la persoana,,sau alte motive -multumesc) !! A fost angajatul societatii Maison Logistique din mai 2013 pina in august 2016  timp in care am cautat sa il iau asa cum era el chiar daca pe parcurs au inceput sa apara informatiile despre el si Danciu,ei lucrind si inainte impreuna si ca soferi la hoti  si in echipaj la o firma romaneasca la care i-au abandonat camionul (gest care deja spune multe indiferent de ce vor comenta unii !) De prin 2014 sau 2015 nu sint foarte sigur de data apare pentru Platon de la fisc prima poprire pe salariu in valoare de aproximativ 20 000 lei el folosind pina atunci contul nevestei ca sa primeasca salariul si diurna ! Cireasa de pe tort a fost cind acum citeva luni a mai venit o suplimentare de 10 000 lei la cei 20 000 si atunci Platon a ,,simtit brusc nevoia de o schimbare,,  !! In toata perioada cit a lucrat la noi a avut salariul de  1145 lei brut deci 900 net cind majoritatea transportatorilor lucrau cu salariul minim si 1358 brut adica 1000 net dupa ultima marire ;,avind un venit lunar cumulat salariu +diurna intre 1800-2075 euo !! De ce spun cit a lucrat pentru ca in momentul cind pleca acasa chiar daca nu lucra cite trei luni ( asta a fost optiunea lui) statea o luna dupa care mai statea ,,un pic in fara plata,, . Deci iarasi o afirmatie mincinoasa vis-a-vis de salariu!! Ce fel de om poti fi cind tu vi vinerea din cursa si ceri 150-200 de euro dupa care dai repede fuga la vitrine , un pic la pokeras si vi duminica sa mai ceri 50 de euro ca ti-ai adus aminte ca ai si tu o nevasta si doi copii dar care i-ai schimbat pe neagra de la Gare du Nord ???? Nu mai e problema mea acuma !! Cind ai fost capabil sa ii ceri bani (sau un bax de bere-nu conteaza ci doar gestul )colegului tau caruia i-ai adus prietena care venise din Ro si tu ai dus-o din Bxl pina in Londra , cind ai schimbat de o gramada de ori cursele colegilor tai fiindut-ti frica ca acestia iau mai multi bani decit tine.....   Sa vedem si cum a gindit Platon schimbarea ,mi-a cerut platon 300 de euro sa aiba pentru drum spunindu-mi ca vine cu maisna personala , eu nefindin Be in momentul sosirii lui , acesta  si-a luat cardul tahograf si dus a fost !!! Dupa citeva zile sa avem surpriza sa  vedem ca Platon al nostru era pe un camion al unui turc care trage pentru aceeasi firma olandeza, ei nestiind ca asa o miscare nu se face in cadrul aceleasi firme decit in cazul unui acord prealabil intre responsabilii  firmelor !! Turcul a crezut ca merge ca la el in Tr ,Platon viseaza ca ii face turcul acte in BE si scapa de fiscul din Ro si toata lumea e fericita !!! HA HA  Patronul olandez l-a chemat pe turc si i-a dat termen doua saptamini la turc sa schimbe soferul sau sa traga in alta parte fapt care sa si intimplat si Platon se alege cu un nou angajator ,nenea Haci din Genk str Guillaume Lambertlaan nr27 unde spera ca fiscul nu-l va gasi , dar poate ca da si 30 la suta din 2200 euro nu e la fel cu 30 la suta din  1000 de lei !!! SA il lasam pe Platon si sa venim un pic si la prietenul Danciu care a lucrat la noi in doua ture ,prima data 2012-2013 si adoua oara 2015 -2016 cu aceleasi conditii salariale, diferenta ca lucra doua luni cu doua saptamini . Ca si om la fel ca si siamezul doar nu putea sa fie altfel, cu aceleasi trasaturi si caracteristici si un pic mai inchis la culoare (sa nu sariti pe mine ca as avea ceva cu cei de etnie roma ca daca as fi avut nu ar fi lucrat pt mine !!!!) Dupa primul an lucrat la mine imi spune danciu sec ,,BRE  eu nu mai vin ,,si se duse , am uitat sa va spun la noi nu prea e nimic de furat noi carind produse vrac plastic, ciment,sare.... Dupa un periplu prin Au de citeva luni , nu stiu sigur daca a fost dat afara sau nici aia nu aveau nimic de furat  stiu ca ajunsese prin BE la o firma de containere unde ii placea lui cel mai mult si imi aduc aminte ca una dintre dati cind a olecat acasa a insistat sa plececu masina noastra pentru ,,,ca are foarte mult bagaj,, soferii povestindu-mi ce ,,agonisise ,,Danciu la arabul din Charleroi , dupa care pauza pina intr-o zi cind vine siamezu Platon si imi spune : Hai BRE nu vrei sa il iei pe Danciu la munca ca saracu nu munceste !! Si uite asa m-am procopsit cu Danciu si sezonul doi parca nu era de ajuns unul  ! Vazind cum sta noua orinduiala pe la noi vine intr-o zi la mine si imi spune ,,Bre nu ma ajuti si pe mine sa iau credit cum au luat ceilalti colegi ?(noi avind o conventie salariala cu banca in care aceasta le ia in calcul venitul lunar si beneficiaza de credite pina la 16500 eu)  Si uite asa sa facut si Danciu cu vreo 16 000 de eurolaci dupa care imi trimite un mes sec BRE nu mai vin ca m-am saturat de camion si nu imi mai trebuie nici cardul !!!-citat  Bineinteles ca Danciu si-a facut alt card si  a plecat sa lucreze culmea tot la o firma care trage pt cea olandeza dar in Uk- Downson Ltd , sa fie fericit sa poata sa munceasca sa isi plateasca creditul !! Cred ca e deajuns despre cele doua persoane deocamdata , mai lasam si pentru alt episod si revenim la afirmatiile facute de cei doi ,,meseriasi,,, cardurile le opresc la firma pe perioada cit sint in vacante dintr-un motiv foarte simplu :tot un ,,meserias,, a fost plecat in vacanta in Ro si a avut citeva zile conduse pe card nespunindu-mi eu facindu-i atestatie de concediu  in momentul in care a fost oprit de politie la control am primit 1500 eu amenda  pt ca erau date eronate in atestatie !!! Deci e simplu si poate sa vina cine vrea  si sa ma reclame pentru asta!!!!!!!!!!!! Si  referitor la faptul ca ar fi folosite cardurile pe perioada vacantelor iarasi este o idiotenie aceasta afirmatie fiind foarte usor de verificat (in privat pot pune la dispozitia oricarui ,,legalist,,sau moderator orice informatie sau extras de banca cu viramentul respectiv, orice card descarcat pt orice perioada doresc siamezii !!  Era sa uit de afirmatia luiPlaton cu amenda din cite stiu colegul cu care a  mers o saptamina  a primit o amenda inDE pt program fiindui virati banii in contul lui Platon acesta avind cont la banca noastra ,banii fiind intrati pe loc ! Vreau de la siamezi si niste exemple de neachitare de bani sau retineri nejustificate ,eventual accidencte ,plati de franchiza  !! Baietii ati uitat ceva ce era pe Facebook plimbatul de ciine,sau ti-a zis Danciu sa nu il mai pui ca se face de cacao stiind ca o sa spun ca nici RIKY nu suporta oameni beti si .... Reaferitor la acea hulita casa din BXL in care cei doi nu au dormit cred niciodata pt ca Platon juca in deplasare si celalalt nu prea era treaz ca sa poata sa numere pina la doi !! Casa are 4 Patru dormitoare si un salon de40 de m2, bucatarie toaleta de serviciu la intrare, baie cu toaleta la etaj dar care am convenit sa nu fie folosita de barbati ,si inca o baie la demisol cu toaleta si doua cabine de dus cred eu suficienta pt a sta linistiti 8 soferi , niciodata nu s-au nimerit sa fie toate camioanele acasa ! Cit despre aia cu fotbalul  sa ma ierte Dumnezeu (sau Barbosu-vorbalui Platon) a fost tare de tot !! Avem baieti care lucreaza in alte societati in alte tari si care ne suna de cite ori sint in Bxl sa vina sa facem un joc impreuna  , dar ..... Cred ca e de ajuns pentru un prim episod , subiect bogat este ,moderatori sa isi faca datoria, legalistii sa cerceteze -domnu Giani te cam pripesti si vorbesti un pic prea ca la comanda  , cind da Mario o fraza cu o concluzie sau o intrebare tu dai o pagina minim ,pentru postaci - aveti de treaba ! Lasind gluma la o parte intrebatil un pic pe Platon din 15 08 cum conduce el la turc ,cu ce acte ,pe ce contract ,vezi ca nu e valabil fara cartea de sejur si ministerul belgian de transport e in Buxelles si daca vrei sa ma amuz un pic sar putea sa aveti o surpriz tu si cu Haci !!!  Mario te salut si as fi curios care ar fi reactia ta cind ai sa fi pus in astfel de situatii avind in vedere ca si flota ta va creste ?????  Domnilor sa auzim de bine si tot ce  imi doriti  voi mie sa vi se intimple si voua !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Interesant ... 

Domn Liviu , oricat ai incerca sa iti acoperi ,, mizeria ,, cu ,, mizeria ,, altora , ce e important pentru mine si cred ca pentru cei mai multi dintre utilizatori , e chiar baza acestui subiect , scris cu manuta dumitale si anume , citez : 50 euro la saptamana si asta numai daca noi dorim  ( asta nici nu uit , nici nu iert ) ..E vorba de legea lui Om !!  Mai au rost alte discutii ? 

In lautarie e o vorba . varza-mi dai , varza-ti cant , se poate  compara si cu ,, varza ,, de sistem pe care functionezi dumneata , prin ce oferi , chiar la ce te astepti sa primesti ... Prin neplata initieri muncii pui bazele unui regim alternativ de castig , care se dezvolta si dupa ce se trece la norma intreaba ...desigur nu incerc sa justific eventualele  intentiile neserioase ale angajatilor ci incerc sa le scot in evidenta. Desfasurarea muncii nu se face prin incalcarea timpilor de munca si odihna , prin periclitarea sigirantei personalului angajat , a marfi sau a tuturor participantilor la trafic , iar de aici reies incalcari grave care iarasi pun in balanta onoarea dumneavoastra. Motivele nu intereseaza. 

In relatia angajat angajator exista un termen ,, incident de munca ,, desigur asta atrage atentia autoritatilor asupra negotului , am mai spus , nu suntem cazuti din pom si nici copii de gradinita sa mai credem in basme , iar ca exemplu dat , carduri retinute pe motiv de munca in concediu si amenda e un alt caz de practica patronala de a iesi in afara legii.  

La fotbal ce post jucati , simpla curiozitate .... 

In rest , va felicit pentru publicitatea directa /indirecta pe care singur va o faceti pe forum . 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Domnule Socol Liviu se pare ca am atras atentia unora si fiecare are dreptul sa faca ce vrea cu bani lui cu viata lui.Te rog sa iti retragi acele cuvinte care ma faci hot ca am impresia ca in tot acest timp cat am lucrat pentru compania dumneavoastra nu va lipsit nimic,legat de noul meu loc de munca mai traim si vom vedea nu uita ca fiind mai multi putere creste..trebuia sa-ti vezi de treaba matale si fiecare pe drumul lui.Restul la afirmatiile matale cu fiscu  nu ma afecteaza dunt ale mele si le duc.Te mai rog inca ceva ai grija da nu te iei de familia mea ca nici eu nu am zis nimic de a dv.Ps.ce-mi doresti tu mie la fel si pentru tine.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Domnule Socol Liviu...

Nu ne interesează cum îți scoți dumneata banii dintr-o firmă și-i muți în alta fără nici o legătură cu fiscul din RO... dar te asigur că dacă superi pe cine nu trebuie o să descoperi că ''desfășurarea de activități financiare și/sau lucrative care au ca scop și generează evaziunea fiscală sunt prevăzute și pedepsite în Codul Penal'' (te las pe dumneata să descoperi tâlcul acestui citat). Ai fi uimit ce coace Garda Financiară în viitorul apropiat...

Dacă chiar erai așa cinstit cum pozezi aici... scuză-mă, dar nu te bălăcăreai cu două poame (nici mai bune nici mai rele decât alții), înțelegi ce vreau să spun? Erai vorbit/privit cu admirație...

Iar voi doi, șoferii ''cu pricina''... nu mai zgândăriți rahatul că știm cu toții că miroase.

P.S. Mai bine continuați circul ăsta prin alte părți, forumul a început o campanie mult mai nobilă decât ''lătratul la gard''. Părerea mea.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

 

 Buna ziua.

Numele meu este Danciu Cristian (hotul), cum spune domnul Socol Liviu (OMUL). 

Nu am facut aceea postare ca fiind "atac la persoana", ci simplul fapt de a evidentia ceea ce se intampla la respectiva societate.

Prin comentariul dumneavoastra imi dau seama ce felt de OM sunteti.

Domnule Socol,  imi puteti spune ce am furat Si am dus acasa cu masina dumneavoastra???  Un imprumut la banca si-l poate face oricine. Cat timp am lucrat pentru dumneavoastra nu cred ca am refuzat vreo cursa sau nu am ajuns la descarcare, de aceea va reamintesc ce este strict problema fiecarei persoane ce face in timpul liber si cum isi cheltuie propriile venituri. 

Domnule Socol in contractul de munca nu se stipuleaza ca dupa incetarea activitatii la societatea dumneavoastra nu am voie sa merg la X sau Y.

Domnule Socol, daca ma faceti hot si toate cele, de ce mai m-ati primit al doi-Lea sezon ???

De ce cardul tahograf este inca la dumneavoastra si nu mi l-ati trimis acasa, fiind nevoit sa imi fac Altus ???

Iar referitor la acea casa cu 4 dormitore si un living, o camera este ocupata de catre cumnata acestuia cu sotul, alta de catre un sofer (seful de coloana) cu prietena acestuia, iar restul de catre soferii vechi.

Mai sunt multe de spus, dar asteptam sezonul doi.

P.S.: Hotul de hot se fereste...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Buna ziua domnilor. Domnule Liviu Socol, subiectul discutiei este Maison Logistique Cris, nu incercati sa-l schimbati. Deci sa ramanem pe subiect. Nu ma pripesc, sunt eficient. Scuzele si motivele invocate de dumneavoastra sunt jalnice. Cine va consiliaza, o face foarte prost. In interventia dumneavoastra - patetica -  ati confirmat patru dintre acuzatiile aduse de fostii dumneavoastra angajati : " de buna voie si nesilit de nimeni ".  Deci nu au mintit. Si inca ceva: constrangerea de catre angajator a angajatului la comiterea unei/unor contraventii sau/si infractiunii, este infractiune si se sanctioneaza conform Codului Penal. In casa din  BXL nu trebuie se locuiasca 8 soferi, ci 8 oameni, o eventuala activitate se poate verifica foarte usor pe card, nu necesita retinerea lui - nici nu aveti acest drept, etc. Spre deosebire de colegul cri5tian, pe mine ma intereseaza - din ce in ce mai mult - activitatea dumneavoastra fiscala. Pe baza celor invatate de la domnul Profesor Tudorel Butoi, domnule Liviu Socol, dumneavoastra va temeti. Si inca ceva : este o deosebire fundamentala intre un eventual control fiscal, care vizeaza exclusiv situatia scriptica si un control fiscal dispus pe baza unei anchete judiciare, care vizeaza corelatiile si discrepantele dintre situatia scriptica si cea reala. Atunci vin baietii si fetele care verifica si dunga filei de hartie. P.S.- atentie la cuvinte ca legalist - nu are semnificatia crezuta de dumneavoastra si mai ales la multitudinea de greseli gramaticale.  

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Buna seara. Domnule Giani Grecu, eu si colegul meu nu dorim sa lasam lucrurile asa, dar avem nevoie de indrumare. Noi suntem dispusi sa ducem treaba pana la sfarsit, avem si sprijin din partea mai multor colegi care au lucrat la firma dansului. Daca va intereseaza fiscalitatea dansului am cateva detalii, dar multe metode le stiti deja.

P.S. Multumim anticipat pentru ajutor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.