Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Maison Logistique Cris din Brasov ?


Postări Recomandate

  • Members

firma este inregistrata in 2012 este o firma mica activeaza pe belgia patronu locuieste la bruxell are cisterne si containere pentru transportu marfurilor vrac. ciment granule. se face austria anglia salariu se discuta la interviu. se lucreaza in echipaj. eu am aplicat pe best job si am fost sunat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 10 months later...
  • 2 months later...
  • 4 weeks later...
  • 1 month later...
  • Members

salut baieti ce sa va spun eu de firma asta e o firma unde se vine si se pleaca e un flux continu

eu am inceput de duminica la ei lucrul si nam stat decat pana ieri astazii mam intors acasa mam dat jos de pe camion in italia si am venit acasa cu o firma de transport ce sa va zic toate bune si frumoase pana acolo garajul in ghilimele e pe o strada unde parcatii camioanele nu avetii unde sa va faceti treburile doar eventual pe la boschetii riscand sa luati amenda banii pentru incepatori e de 600 cu 200 pe tara sau cei cu experienta e de 800 cu 200 pe tara nu se respecta programul acesta find motivul si pentru care am plecat la incarcari descarcari lucrati cu magnetul banii o sai vedeti foarte greu cum am inteles de la colegii erau baietii care stateau de 5 saptamani le dadea doar 50 de euro pe saptamana de mancare faceti anglia franta belgia olanda germania italia camioanele sunt ok nu va recomand sa mergeti la aceasta firma o facetii pe riscul vostru eu dupa ce am vazut ce se intampla la aceasta firma am hotarat sa plec acasa decat sa ii inbogatesc pe altii atentie mare la aceasta firma

te rog citeste regulamentul,nu acceptam scrierea gen chat,risti sa pierzi comentariile si sa fii banat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Buna seara ,ma numesc Liviu si sint responsabilul sc Maison Logistique Cris srl din Brasov .Doresc sa ii raspund pe aceasta cale domnului Filaret Remus Florin si in acelasi timp de a clarifica citeva lucruri spuse de dinsul care nu sint reale si unele spuse in necunostinta de cauza gen-citez :am inteles de la baietii.... Intradevar societatea noastra isi formeaza soferii din rindul celor cu mai putina experienta pt simplul fapt ca sintem mai mult interesati ca cei cu care lucram sa aiba in primul rind calitatea de Oameni si dupa aceea cea de sofer profesionist . Am sustinut si vom sustine in continuare soferii incepatori in functie de necesitatile societatii noastre lucru de care foarte multa lume se fereste pt ca nu este foarte usor din multe puncte de vedere insa am inceput acest lucru cu multi anii in urma si probabil asa vom continua si pe viitor sa mentinem o atmosfera cit mai familiala pt ca timpul petrecut afara sa treaca cit mai repede si intr-un mod cit mai placut nu intr-un stres permanent . Ca sa fie foarte clar -posibil si pt viitori soferi incepatori-conditiile care au fost (si vor fi ) pt toata lumea au fost urmatoarele : minim doua saptamini maxim o luna de scolarizare,initiere,formare su cum vreti sa-i spuneti voi timp in care soferul Nu VA FI PLATIT (sint asigurati insa acei 50 euro pe saptamina -de care amintea si colegul mai devreme-pt mincare sau alte nevoi, insa nu sintem obligati sa facem acest gest...si nici nu avem interesul sa tinem un sofer in formare mai mult de o luna decit in cazuri exceptionale in care un sofer considera ca nu este destul de pregatit insa ISI DORESTE SA CONTINUE sa isi insuseasca si sa practice aceasta meserie) ,dupa care in functie de cum dcurg lucrurile soferul fiind angajat la societatea noastra avind un salariu de 900 lei (net ) plus 600 euro in prima luna 900 lei(200eu)+700eu in a doua luna si 900(200eu)+800euin a treia luna . Deci un sofer in ecipaj in cadrul societatii noastre pleaca (dupa +-3 luni)cu un salar+diurna de 1000 de euro care se ridica(in functie de performante-exploatare, consum,merge singur....) la 1100 ,1200,1300 ...iar soferul care lucreaza singur are un cistig lunar care pleaca de la 1400 eu(200+1200)si creste la fel in functie de PERFORMANTE (1500,1600,1700...) Eu sint constient ca nu sintem ca si salarizare o societate de TOP isa sa fiti convinsi ca nu sintem nici intre cele prost cotate . Sa revenim si la ,,domnul Filaret Remus si sa confirme sau sa infirme daca inaintea venirii lui la Bruxelles nu i-au fost explicate destul de clar toate aceste conditii ???? Dincontra m-a intrebat si daca se merge si cu magnetul pe strada si i-am spus foarte clar ca eu interzic acest lucru soferilor mei, insa se intimpla si la noi ca la oricre firma sa ne miscam la incarcare sau descarcare cu el sa nu stricam pauza aiurea (si aici as vrea sa aud macar 20 daca nu 30sau 40 din 100ca nu umbla deloc cu ... si vorba lui Andi Moisescu : MA INCLIN !!!!! ) .Este adevarat ca nu avem un garaj in Bruxel pt ca sintem o societate romineasca care trage doar in EU fara a veni in RO insa soferii se bucura zic eu pt ca au destul de multe lucruri in apropiere(supermarket,masini de spalat,internet cafe...)la doar citiva metri de unde se parcheaza si nu isi petrec week-endurile pe cine stie ce coclau sau in orice alta parte cu mult mai putine conditii sau facilitati ! Apropo cind ai luat hotarirea de a pleca acasa ai uitat sa-mi spui si mie(probabil asa ai invatat tu la parintiii tai sau la scoala bineinteles ca nu la aia de soferi pt ca acolo cred eu ca se duc oameni stabili psihic) macar ca pleci si un motiv daca nu ai vrut sa-ti iei La Revedere insa ai plecat asa de grabit in prostia ta ca ai lasat si cardul tahograf in aparat !!!!! O sa inchei aici cu speranta ca lucrurile sint mult mai clare in privinta societatii noastre si pentru INCEPATORI ca si sfat obisnuitiva sa spuneti lucrurilor pe nume sa aveti putere sa va asumati faptele ,nimeni nu va obliga la nici un angajament insa daca il accepti onoreazal pt ca nu peste tot se schimba regulile din mers !!!!!! Multumesc pt atentia acordata si celor care au nelamuriri le pot da cu placere si daca au indoieli pot sa va dau nr de tel al soferilor care sint angajati sau au fost(nu celor pasageri ca x)pt a confirma cele spuse aici !! Drumuri bune si fara incidente va doresc !!! Cu stima Liviu tel 0032 473 533 660 mail livtours@yahoo.com

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

domnul liviu ,din spatele biroului lucrurile se vad altfel dar ai dormit vreodata in cabina 2 luni ti-ai facut nevoile prin boscheti [cand ploua],atunci cand voi reprezentatii firmelor veti trece prin aceste etape atunci veti sti ce conditii sa oferiti si ce salarii decente ar trebui sa dati ,pana atunci cautati in continuare incepatori pe care sa-i invatati meserie cu 50e pe saptamana.odata si odata tot se vor trezi si ei asa ca....multa bafta din spatele biroului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

@amihai61-pacat ca ori nu stii sa citesti ri n-ai inteles nimic !! Aduti aminte cind m-ai sunat din cauza ca Jimy70 apostat nr meu de tel fara sa ma intrebe si pe mine, el vrind sa faca un bine,dar tu ce ai postat ,? Jimmy a avut bun simt si a sters nr pt ca a facut o gresala ,dar tu ?? Ai format tu macar un sofer in toti anii care ii ai sa vezi cum este? Si Da stiu cum este viata de sofer poate mai bine ca tine si ti-as dori sa ai nr meu de ani si de km pe strada fara evenimente !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

aunci cum se face domnu liviu ca soferii nu-si primesc banii ,doar cate 50 de euro pe saptamana si daca mai vreii tu le mai dai cate ceva odata o sa se trezeasca toti soferii si ai sa regretii suntem oameni nu roboti ,am vazut eu in nici cateva zile ce n-am putut sa vad in 6 luni cat am muncit pe danemarca si nu era nici acolo bine dar mi-am shimbat parerea despre firma fjord trans chiar daca te munceste si in wekeend pe la garaj dar acolo programul era program si banu era ban dupa ce am vazutcum e la firma maison loistik imi pare rau ca m-am lasat de la firma fjord trans cz

si cu cardul tahograf puteti sa faceti ciorba cu el sau bineinteles nu ma indoiesc ca o sal folositi am sami fac altul si am sa evit genu asta de firme pe vitor

abia astept urmatorul comentariu in care nu tii cont de sfaturile mele privind regulamentul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

@amihai61-eu nu am dat nici un anunt ca as fi in cautare de soferi , am vrut doar sa clarific niste acuzatii care au fost indreptate catre firma Maison logistique, in schimb nu vad rostul tau in aceasta ecuatie ! Sau este normal ca sa fii si tu pe aici, fiind unul dintre ,,postacii)) de serviciu cum de altfel mai sint si altii pe aici !! @filaret remus -d-nul Florin te-as ruga sa probezi cele afirmate pt ca astfel s-ar putea sa-ti cer ceva daune asa doar de amorul artei si as ruga moderatorii daca in termen de doua zile domnul Filaret Remus nu-si probeaza acuzatiile sa ia masurile de rigoare ,eu urmind sa va furnizez in caz de nevoie toate dovezile necesare(fise de salariu, copii duoa op facute soferilor pt diurne + nr de tel ale soferilor) !! P.S : ca sa dormi linistit )) cardul tau va ajunge la politia belgiana care il va transmite in RO si probabil vei avea si tu un alt card ,dar nu foarte repede pt ca o sa sun si la ARR ca sa stie ca ,cardul tau este viu si nevatamat si sa nu figurezi cumva cu doua carduri valabile !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators
as ruga moderatorii daca in termen de doua zile domnul Filaret Remus nu-si probeaza acuzatiile sa ia masurile de rigoare ,

In conformitate cu prevederile termenilor si conditiilor de utilizare ale site-ului http://www.soferii.ro precum si cu dispozitiile Legii comertului electronic 365/2002, Soferii.ro nu are nici un fel de responsabilitate pentru continutul comentariilor postate de catre membri.

Chiar daca din momentul postarii, proprietatea asupra tuturor mesajelor revine Soferii.ro, dreptul moral de autor si responsabilitatea continutului apartin in totalitate celor care au postat respectivele mesaje. Desi incercam sa monitorizam cat mai bine continutul mesajelor publicate, Soferii.ro nu poate fi trasa la raspundere pentru oricare din regulile incalcate de membrii acestui forum, cu atat mai mult cu cat caracterul "real time" al postarilor face posibila oricand incalcarea accidentala a legii.

In cazul in care o persoana considera ca i-a fost incalcat dreptul de autor sau ca i-au fost cauzate prejudicii prin postarea de mesaje pe forumul Soferii.ro noi nu putem dezvalui datele personale ale autorului mesajului, comunicarea acestor date catre terti nefiind permisa in lipsa acordului expres al persoanei vizate, in conformitate cu dispozitiile art. 5(1) al legii 677/2001.

Daca va considerati nedreptatit in orice mod datorita unui mesaj de pe forum, puteti proceda la sesizarea justitiei sau a altui organ abilitat de lege. Noi ne vom conforma si vom raspunde solicitarilor venite din partea unei astfel de autoritati publice, atata timp cat ele corespund rigorilor legale, urmand sa facem cunoscute datele autorului acestuia catre autoritatea competenta si sa ne conformam dispozitiilor acesteia, daca este cazul.

recomand citirea regulementului !! viewtopic.php?f=4&t=2

!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators
Ca sa fie foarte clar -posibil si pt viitori soferi incepatori-conditiile care au fost (si vor fi ) pt toata lumea au fost urmatoarele : minim doua saptamini maxim o luna de scolarizare,initiere,formare su cum vreti sa-i spuneti voi timp in care soferul Nu VA FI PLATIT (sint asigurati insa acei 50 euro pe saptamina -de care amintea si colegul mai devreme-pt mincare sau alte nevoi, insa nu sintem obligati sa facem acest gest..

sa lasam glumele pentru subiectul ,, bancul zilei ,, , ce lege va da voie sa faceti asta ? itm stie de asa ceva ??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

TITLUL II - Contractul individual de muncă

CAPITOLUL 1 - Încheierea contractului individual de muncă

Art. 31. [perioada de proba]

(1) Pentru verificarea aptitudinilor salariatului, la incheierea contractului individual de munca se poate stabili o perioada de proba de cel mult 90 de zile calendaristice pentru functiile de executie si de cel mult 120 de zile calendaristice pentru functiile de conducere.

(2) Verificarea aptitudinilor profesionale la incadrarea persoanelor cu handicap se realizeaza exclusiv prin modalitatea perioadei de proba de maximum 30 de zile calendaristice.

(3) Pe durata sau la sfarsitul perioadei de proba, contractul individual de munca poate inceta exclusiv printr-o notificare scrisa, fara preaviz, la initiativa oricareia dintre parti, fara a fi necesara motivarea acesteia.

(4) Pe durata perioadei de proba salariatul beneficiaza de toate drepturile si are toate obligatiile prevazute in legislatia muncii, in contractul colectiv de munca aplicabil, in regulamentul intern, precum si in contractul individual de munca.

(5) Pentru absolventii institutiilor de invatamant superior, primele 6 luni dupa debutul in profesie se considera perioada de stagiu. Fac exceptie acele profesii in care stagiatura este reglementata prin legi speciale. La sfarsitul perioadei de stagiu, angajatorul elibereaza obligatoriu o adeverinta, care este vizata de inspectoratul teritorial de munca in a carui raza teritoriala de competenta acesta isi are sediul.

totusi pana a afirma : minim doua saptamini maxim o luna de scolarizare,initiere,formare su cum vreti sa-i spuneti voi timp in care soferul Nu VA FI PLATIT (sint asigurati insa acei 50 euro pe saptamina -de care amintea si colegul mai devreme-pt mincare sau alte nevoi, insa nu sintem obligati sa facem acest gest.. e cale lunga !!

facem si o intrebare la itm sa vedem ce zic ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

@MARIO-chiar va rog ! Chiar as vrea sa stiu si eu unde ar fi ilegalitatea unui contract individual de munca pt o perioada de proba de 30 de zile cu un salariu net de 900 lei (200 eu-50/sapt ori 4) dupa care soferul ramine si are un contract indeterminat sau daca nu isi vede de drumul lui

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.