Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Maison Logistique Cris din Brasov ?


Postări Recomandate

  • Administrators
@MARIO-chiar va rog ! Chiar as vrea sa stiu si eu unde ar fi ilegalitatea unui contract individual de munca pt o perioada de proba de 30 de zile cu un salariu net de 900 lei (200 eu-50/sapt ori 4) dupa care soferul ramine si are un contract indeterminat sau daca nu isi vede de drumul lui

insist pe seriozitatea afirmatiilor , aduc la aminte citatul : .Ca sa fie foarte clar -posibil si pt viitori soferi incepatori-conditiile care au fost (si vor fi ) pt toata lumea au fost urmatoarele : minim doua saptamini maxim o luna de scolarizare,initiere,formare su cum vreti sa-i spuneti voi timp in care soferul Nu VA FI PLATIT (sint asigurati insa acei 50 euro pe saptamina -de care amintea si colegul mai devreme-pt mincare sau alte nevoi, insa nu sintem obligati sa facem acest gest. cum adica nu sunteti obligati ? frumoasa publicitate :ymapplause::ymapplause:

si va rog refaceti calculele , acela e salariul de incadreare de necalificat , daca doriti soferi profesionisti , chiar si incepatori va rog sa va dezvolatati orizonturile , si aici vorbim de faptul ca personalului trimis in strainatate i se acorda o indemnizatie zilnica in valuta, cunoscuta cu denumirea de ,, diurna,, in vederea acoperirii cheltuielilor de hrana, a celor marunte uzuale,etc etc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

@filret-sti ca spui lucruri slabe !! De ce crezi tu ca nu pleaca daca sint asa de nemultumiti ,ce ii opreste ?????? De ce crezi tu ca unii au o vechime de 2,3,4 si cei mai vechi de 6 si 8 ani ? As fi tare curios sa vad cind tu si altii ca tine o sa aveti macar 1-2 ani vechime neintrerupta la o firma de transport !!! La cea mai mare parte dintre Soferii astia ca tine la nici 25 de ani au trecute in cv personal vreo 10 locuri de munca dar fara sa fie vreo unul cu o vechime mai mare de 3-4 luni si la care INTODEAUNA angajatorul este de vina bineinteles pt toate relele pe care le intimpina soferul .Cred ca ajunge cu subiectul acesta am dat deja mai multe detalii decit era necesar !! Sa ai drumuri bune (dupa ce-ti recuperezi cardul bineinteles)si un angajator asa cum iti doresti))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators
Dincontra m-a intrebat si daca se merge si cu magnetul pe strada si i-am spus foarte clar ca eu interzic acest lucru soferilor mei, insa se intimpla si la noi ca la oricre firma sa ne miscam la incarcare sau descarcare cu el sa nu stricam pauza aiurea (si aici as vrea sa aud macar 20 daca nu 30sau 40 din 100ca nu umbla deloc cu ... si vorba lui Andi Moisescu : MA INCLIN !!!!! )

se interzice dar ..e necesar ? Tot continuati cu ,, publicitatea ,, :D :d

forumul nu promovează asfel de practici !!

si ca sa revin la propunerea dumneavoastră domnule Liviu , soferii formati aici nu va sunt utili , si apropo , acomodarea , specializarea , si orice lucru care tine de încadrarea lui la postul / locul de munca revine in sarcina angajatorului , nu sunteti agreat de ministerul muncii pentru ucenicie ca acesti domni sa muncească doar de dragul de a trece un ,, hop ,, in viată . la capitolul ,, începători ,, gresiti foarte mult , ar trebui făcute modificari majore , sunt convins ca in spatele mastii afaceristului ,, Liviu , e totusi un om care isi va da seama ca o afacere se mentine cu personnal multumit .

si totusi , va pot asigura ca daca schimbati aceste condiții mă angajez in fata comunitatii soferii .ro ca mă ocup de formarea legislativa a personalului .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

@ MARIO :laudabila ideea de a sprijinii formarea legislativa , dar ce facem cu PRACTICA ?? Crezi ca unui incepotor ii va tine de foame partea legislativa daca nu vede si pe strada cum stau lucrurile ? Oare nu toti au facut in scoala de soferi cursuri teoretice ? Problema nu este aici, este in mentalitate zic eu ,sint doua categorii de soferi :una in care unii se fac soferi in speranta ca vor avea niste bani si un trai mai bun , si cea de a doua in care se fac soferi din placere si din pasiune . Cum ii explici tu incepatorului din ce-a doua categorie ca o sa faca experienta pe un camion articulat sau pe un cap tractor+semiremorca ? O singura persoana am vazut aici pe forum care la un moment dat sa oferit sa ia un incepator cu el spunind ca si el la rindul lui afost ajutat la fel !!!!!! BRAVO LUI !! Ce o sa-i spui , ca este ilegal !? Si mie o sa-mi spuna ministerul muncii ca nu am voie sa incadrez un sofer fara experienta si sa-l pun cu altul cu mai multa experienta ? Eu ced ca tu esti un om inteligent dar un pic cam rigid si prea multi nclinat spre partea legala !Daca vrei si iti va face placere putem vorbi in particular (ai si mailul meu si nr de tel)pt ca aici depasim sfera subiectului si incepem sa pierdem timpul ! PS :ce te face sa crezi ca Tot personalul meu este nemultumit ? Crezi ca ai sa vezi tu firma cu toti angajatii multumiti ? Niciodata !!!!! Sti insa care este partea proasta?? de obicei cei mai nemultumiti sint si cel mai slab pregatiti profesional si au impresia ca nu sint apreciati la adevarata lor valoare (90% din cazuri) !!!!! O seara buna !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Domn Liviu , eu promit sa ajut pe teme legislative, siguranta rutiera si optimizarea timpilor ca sa nu mai fie nevoie de giumbușlucuri , pregătirea practica rămâne in sarcina dumneavoastră , si am făcut referire la sectiunea,, începători ,, din firma unde in solidaritate cu acestia nu vad normala acea ,, etapa ,, . Un contract de munca pe perioada determinata pentru a da ocazia muncitorului de a se acomoda cu postul de munca , stilul de munca , formarea lui etc , cu salariul din tara iar plus diurna zilnica pentru zilele muncite . Daca de mutual acord se considera ca acesta poate continua e perfect , daca nu , si una dintre parti nu e de acord , se face lichidarea si partile de despart amiabil . O zi buna !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

@MARIO /cred ca incet incet ajungem sa vorbim aceeasi limba ! Ai dreptate in ceea ce spui , diferenta ca tu vezi lucrurile din punctul de vedere al angajatului si eu al angajatorului !! Nu este nimic diferit in ceea ce spui tu ca ar trebui eu sa fac (contract pe perioada determinata, formarea .....) si ceea ce fac eu cu o singura exceptiie !Eu nu concep ca un sofer care a cheltuit x euro pt a face scoala de soferi profesionisti si x euro pt atestate, x timp din viata lui pt toate acestea , sa nu fie capabil de un efort de o luna sa-si demonstreze in primul rind lui ca este facut pentru aceeasta meserie ! Ti-am spus ca aici sint prea multe de discutat pe subiectul acesta !! De ce vrei tu ca un sofer sa fie mai presus decit un avocat ,decit un contabil sau un doctor ??? Sti cum isi incepe cariera oricare dintre ei , nu ma indoiesc , dar atunci de ce unii dintre soferi vor sa fie si invatati si sa fie si platiti pt ca invata ceva pt ei ??? As fi tare curios cum ai proceda tu in locul meu !!!?? O seara buna !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Orice om normal evita firmele care te ,,scolarizeaza,,pe banii tai si te obisnuieste cu toaleta din boscheti.Evitati acest gen de firme romanesti in cautare de fraieri.Munca este munca si trebuie platita.Si incepatorii sunt capabili sa conduca un program intreg iar marfa ajunge la destinatie.Cu ajutorul incepatorilor,chiar daca acestia nu dau perfect la rampa,se fac kilometri iar firma face bani.Daca firma castiga de pe urma muncii lor de ce ii tine cu 50 de euro pe saptamana?Un sofer are nevoie de multe lucruri,nu numai sa manance un colt de paine si sa bea un ness.Patronii acestia in cautare de sclavi trebuie evitati.Daca iti promite maxim 1400 pe luna si ramai,soferule,este vina ta.Salutari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

@ Proton : nici nu stiu cui sa-i raspund !Tatalui care este in Germania si cauta de munca ,sau copilului care a deschis si el un cont pe aici in numele tatalui si se plictiseste sau incepe sa-si faca griji ca daca tatal lui nu va avea in continuare de munca ,nu va mai avea nici el ce sa consume linistit fara sa produca nimic !! Cred ca ,,copilului ,,pt ca am vazut ca este destul de activ pe aici ! Proton jr am vazut ,te pricepi la multe sti sa scrii , sa citesti dar nu prea intelegi si ori nu faci diferenta intre ,,un salariu de baza ,, si un ,,maxim de,,ori este peste capacitatea ta de a pricepe ???? Bafta la postari , asa iti creste cota aici !!! E usor a scrie versuri ( proza in cazul tau ) cind nimic nu ai a spune.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

ma gandeam cand o sa interveniti in astfel de discutii ,trebuie deschis si un subiect pentru astfel de disponenti ,si ei sunt oameni si vor sa scrie dati-le si lor posibilitatea intr-un colt asa cine vrea sa intre in discutie cu ei sa o poata face.[intotdeauna problemele vin din copilaria noastra]

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

fiecare dintre noi poate discuta in contradictoriu,e foarte bine si benefic acet lucru...nu va fi benefic cind nu ne respectam ''cei 7 ani'' sa zicem sau cind nu ne respectam colegii virtuali si degeneram o discutie ajungindu-se la injurii sau alte lucruri asemanatoare.Pentru toti avem destule teme unde pot discuta si oamenii de care spui...coltul birfelor...diverse...sau la orice tema de specialitate..acest forum e deschis tuturor...comentariile insa trebuie sa fie la subiectul respectiv....altfel ...suntem fortati sa intervenim si nici unul din colegii mei sau eu nu dorim acest lucru

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

intervin atunci cind este incalcat regulamentul fata de orice user..la mine nu e patron sau angajat...doar forum..si dupa cum vezi mai sus am intervenit in momentul in care am crezut ca discutia e aproape de a depasi limita...tu stii doar ce ai scris acolo si eu am eliminat..asa ca revino-ti si comenteaza corect..o disputa e o disputa..doua parti cu ideea lor...

Cit despre sindicat...gresesti iar...nu mai auzit pe mine niciodata ca vreau sa fac unul ...iar daca cuvintul ''aveati'' se refera la altii atunci intreabai pe aceia..

uite si un punct din regulament ....

b. atacul la persoana, jignirea sub orice forma a membrilor forumului, folosirea de cuvinte obscene, amenintatoare, abuzive sau indecente, comportament nepotrivit sau ofensator. Un comportament civilizat impune combaterea ideilor exprimate anterior si nu a persoanelor care le-au postat.

Acum revenim la acest subiect,terminam cu discutiile offtopic,mersi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

@proton +alti ,,binevoitori ,, !! De ce vorbiti voi in necunostiinta de cauza !? De ce aruncati voi asa doar niste vorbe in vint fara sa fiti capabili sa le si argumentati ? daca unul s-au mai multi utilizatori de aici de pe forum vin si imi aduc mie o singura proba ca as avea macar 1 (UNU) euro datorie la un actual sau fost angajat atunci eu va voi lasa sa scrieti ce vreti voi despre firma Maison Logistique !!!! Pina atunci sa auzim de bine !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

atunci cum se face domnule liviu ca,colegul cu care am lucrat pe camion nu-si primise banii de 4 luni ! doar cate 50 de euro pe saptamana si 200 de euro ? si multi alti colegi cu care am avut discutii, soferii vorbesc intre ei domnule liviu

si cum se face ca dupa 4 luni de lucru de abia acuma in ianuarie i-ati facut contract de munca ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

@filaret , tu chiar esti naiv !! Crezi ca tot ce zboara se si maninca ? Vino cu ceva concret ca daca nu o faci si vorbesti asa doar ca sa nu adormi iau si eu sistemul legilativ romanesc de la Mario !! Eu stiam ca in RO se mai da carnetul pe spaga dar nu stiam ca se da eliminat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

salut,

treaba e simpla,mergem la dumagas,comdivers,etc...platim scolarizare minim 1000 de euro,primim salariu de 1400 de lei pe pamant,din care mai returnam ceva la motorina,bagi ca mig-ul la program si te multumesti cu micii de pe valea oltului si parcarile pline de conditii din romania,sau accepti conditiile unuora ca cei de la maison logistique...mergi in belgia,faci o luna practica cu 200 de euro,te impaci cu meseria si cu urmatoarea oferta din partea lor,ramai,nu te impaci,pleci...cheltuieli = zero...pt ca ai drumul asigurat,iar cei 50 de euro iti ajung lejer pt o saptamana de mancare,apa,suc si cam tot ce ai nevoie! sange la instalatie sa vorbesti ce te doare si toate se rezolva sau tupeu prostesc si marlanesc si te alegi cu un un bilet de avion pt retur la domiciliu! vreti detalii mai multe...le dam...doar intrebati...cat despre florin...capacitatea de exprimare trebuie sa fie in raport egal cu cea de intelegere...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

cat despre cei contra acestui tip de practica,unde sunt firmele bune atunci cand ies din scolile romanesti zeci de soferi si vor sa inceapa o meserie?corect,unii se apuca de foame,altii de placere,si mai sunt si cei care le combina...foamea cu placerea! o groaza ii auzi pe vapor sau prin parcari : la ce te-ai dus ba la ala pe banii aia,eu castig 1800 de euro,merg la program,nu ma intreaba nimeni de nimic,mai merge si ceva la baburida cu motorina...=))...dar la faptul ca lunar plateste 100 sau poate mai mult din salariu pt consumul de motorina,nu spune,ca isi plateste drumul catre casa singurel,nu spune,ca sta prin parcare sa schimbe roti de rezerva cate o noapte intreaga,nu spune,ca ii e frica sa se uite in bordul masinii la cate erori are,ca umbla cu ulei de rezerva,ca e murdar de vaselina din cap pana in picioare ca trebuie sa o repare pe drum...cati dintre ei spun adevarul pana la capat...si din toate astea din cei 1800 de euro "pa luna ba baiete" incepeti si dati cu minus...ca plusul e ocupat...si vedeti cu cat ramaneti!

...mai e ceva...mersul cu''''''''''...mergeti in treaba voastra,o rezolvati si apoi aveti ceva pana "acasa"...preferati sa stati degeaba prin firma respectiva o ora sau doua in conditiile in care oricum nu mai poti dormi sau n-ai nimic de facut personal,sau preferati sa ii dati bataie si sa ajungeti la destinatie?eu zic ca mai depinde si de ceea ce vrei sa faci...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.