Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Cod Rutier 2013 - legea 203/2012 modificare lege 195/2002


Mario Bandit

Postări Recomandate

Vizitator Anonymous
Acuma vezi 'oldtrucker' motivul pentru care ar trebui dati in judecata. Pentru ca omul ala platit niste bani degeaba

Si eu sunt in aceasta situatie,dar pentru categoria C...chestia este ca,cam jumatate din dosar(adica vreo 5-6 luni,valabilitatea lui fiind de 12 luni,iti expira,iar daca esti capabil iei examenul intr-o luna hai sa zicem doua)dar diferenta dintre mine si userul care a postat mica lui problema este ca mie mi s-a spus ca se schimba legislatia si s-ar putea sa nu am timp sa dau examenul,asa ca am acceptat crezand ca o sa pot sa dau macar C(eu fiind inscris pentru CE)dar a trebuit sa plec din tara pentru o luna si am ratat sansa de a avea categoria C.Eu in 29 mai fac 21 de ani si doar dupa o sa pot sa dau examenul insa la el e ceva mai complicat...chiar ca a dat niste bani degeaba:)))poate i se returneaza banii:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 57
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • Administrators

Va rog urmariti cu atentie !!

ROMÂNIA

MINISTERUL AFACERILOR INTERNE

NESECRET

SERVICIUL PUBLIC COMUNITAR REGIM PERMISE DE CONDUCERE ŞI ÎNMATRICULARE A VEHICULELOR

CĂTRE, Mihai Gheorghe ,Administrator forum http://www.soferii.ro

Urmare a petiţiei dumneavoastră adresată SERVICIULUI RUTIER si retransmisă spre soluţionare la noi, privind modificările aduse asupra O.U.G. 195/2002 prin legea 203/2012, avem onoarea a vă comunicăm următoarele:

1. Un conducator auto, care a obținut categoriile C, CE păna la data de 19.01.2013 poate conduce in continuare auto din categoriile respective.

2. Un conducator auto care deţine categoriile C1, C1E în momentul care a împlinit 21 ani se poate prezenta la S.P.C.R.P.C.I.V. în vederea susţinerii examenului pentru categoriile C, CE dar nu mai târziu de un an de la data absolvirii şcoli pentru categoriile menţionate.

3. Candidații care au efectuat cursurile de pregatire pentru categoriile A, C, D și care ulterior datei de 19.01.2013 nu mai îndeplinesc condițiile de vârstă pentru obținerea permisului de conducere corespunzător acestor categorii , pot susține examenul, cu respectarea noilor condiții de varstă, dupa cum urmează:

a) candidaţii scolarizaţii pentru categoria A , pot susține examenul pentru categoriile AM, A1, la 16 ani impliniţii şi pentru A2, la 18 ani impliniţii;

B) candidaţii scolarizaţii pentru categoria C , pot susține examenul pentru categoria C1, la 18 ani impliniţii;

c) candidaţii scolarizaţii pentru categoria D, pot susține examenul pentru categoria D1, la 21 ani impliniţii.

C u stima,

SEF SERVICIU

COMISAR SEF DE POLITIE

POPESCU PAVEL

ps : cine doreste originalul , mesaj prin pm , raspund in limita timpului diponibil !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Ma unesc protestului !!

Personal ,, felicit ,, ministerul afacerilor interne , in special unitatea sub-ordonata - Directia Regim Permise de Conducere si Inmatriculare a Vehiculelor , pentru genialul mod de adoptare a legii 2013/2012 , si de incurca asfel sute / mii de tineri in dorinta lor de a capata categoriile profesioniste . o intrebare am , domnilor , daca legea e votata si adoptata in toamna anului 2012 de ce pana in momentul intrarii in valabilitate a acesteia ( 19 -ian -2013 ) nu sa gandit un plan de a coordina accesul tinerilor la examen , si de a nu ii mai lasa sa se inscrie la cursuri sub o limita de 3 luni ( exemplu ) tocmai pentru a li se permite terminarea scolii !! . acum in ceasul al 13-lea nu ar fi rau ca macar cei care au scolile incepute sau cei reprogramati la examen , prin o ordonanta de urgenta ( mai puneti mana si face-ti ceva benefic natiunii , lasa-ti cascatul prin aule ) - sa li se permita terminarea cursurilor . ceva la mintea cocosului domnilor !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.