Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Politia franceza fura de la soferii de camioane!!!


Vizitator Anonymous

Postări Recomandate

Vizitator Anonymous

Salut,am si eu o experienta mai putin placuta de povestit...lucrez de vre-o 4 luni la dumagas si eram in tranzit prin franta imediat dupa vama am gasit un loc de parcare unde am hotarat cu colegul sa facem pauza saptamanala de 45h (eram in echipaj),sambata dimineata am fost treziti de catre mai multe echipaje de politisti de frontiera (douane) care erau cu caini mare zarva prin parcare etc..ne-au solicitat actele personale si ale camionului dupa care ne-au rugat sa parasim cabina pt un control mai amanuntit.In tmp ce noi eram tinuti afara de catre niste agenti cu tot felul de intrebari un altul ne controla cabina care nu a durat mai mult de cca 5 min.la plecarea politistilor am intrat in cabina si cand ne-am luat eu portofelul si colegul meu borseta pt a ne baga inapoi actele am obs ca mie imi lipseau ultimi 10euro si 10ron probabil astia din urma i-a luat ca amintire :D si colegului meu i-a luat 20euro...  

                                                salutare si drumuri bune sa avem!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Am vrut sa le spunem in fata atunci pe moment dar am preferat sa o lasam asa....Dupa aia cine stie, ziceau ca ii acuzam de furt si nu prea aveam cum sa dovedim si intram tot noi la belele...Dar nu e o mare paguba gestul in sine a fost important, da omul din greseli invata  :)Am postat asa ca sa fiti cu totii mai atenti daca e sa fie vre-o data sa aveti control la cabina ! Multa bafta si drumuri bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
  • 2 months later...
  • 3 weeks later...
  • 3 months later...
  • Members

1.Nu trebuia sa coborati amandoi din masina , unul din voi trebuia sa ramana sa asiste la control.

2. Politia franceza nu te deranjeaza daca esti in parcare , in pauza , cu perdelele trase.

3.Va spun din proprie experienta , fac curse de Franta de 12 ani si asa o gogomanie nu am auzit.

4.Cineva minte...scuze colegii, mai cautati banii , poate au cazut din portofel....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • Members

lasati prostiile

politia fr sa fure

in primul rand doar daca te banuie de ceva grav te trezeste din somn dar f rar    si cand incep un control la cabina iti zice sa iei portofelu si banii din masina tocmai sa nu existe discutii din astea        crezi ca francezi sunt rusi romani sau bulgari  // ei castiga bine

adica sunt motivati  asa ca  ganditi va inainte sa scrietii prostii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 weeks later...
  • Moderators

acuma zau ca nu stiu ce sa zic....pe mine ma oprisera acum o luna doua pe 1 lanaga Paris ca eram pe restrictia de ore/tonaj, mi au dat 120, bani nu aveam , am incercat sa i kem in cabina la o cafea sa ma milogesc de ei fara martori dar n au vrut....atat au cerut sa ma duc sa le arat portofelul ca nu aveam bani.Deci repet nu perkezitie control fara mine in cabina(am stat in dreapta cat si au facut treaba pe taho si au cautat dupa arme albe(lucram pe masina cu nr de polonia si cik astia mai au bate, etc)..

Acuma deh...cine stie peste ce politai emigranti ai mai dat si tu...kiar daca vii de mititel in alta tara caracterul i ti ramane acelasi..

Drumuri line fara capre

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Administrators

pe 2008 ......pe info trafic ...107.7  circula o stire emisa in franceza si engleza ....in care  zicea .....ca  prin parcari si drumuri nationale mai mici sunt niste indivizi care se dau drept politai .....cu masini gen peugeot 307  normale si girofar  ...te opreau in trafic sau parcare si te golea de tot la  control ..... se sfatuia ca in cazul unu control suspect sa suni la jandarmerie si sa ceri detalii despre echipaj / sau control

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

costi979 apoi n eu n am vrut sa supar pe nimeni ...si apoi chiar daca am anii astia ma simt ca unul de 20 pt ca altfel te tampesti de la atat stat singu in cabina nuh? Si apropos de limbaj...sa mi arati si mie un sofer de 40t ca e pe comunitate sau national care este cizelat si vb literar..pe astia i i gasesti unul la 5mii cred..asta vis a vis de limbajul de cocalar, ca daca ai ceva ani experienta pe tir cred ca stii despre ce vb daca nu..asta este i mi rasp peste cateva luni cand ai sa "te prinzi"..

Scuze nu vreau sa te jignesc..pur si simplu ti am raspuns!

Drumuri line fara capre

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

alta treaba ...mai mult off topic ...ca sa vedeti ca nici ,, duane ,, franceza nu e intreaga la cap ,

coboram pe a7 m imediat dupa lyon e peajele , merg pe automat sa inregistrez intrarea in portiunea cu plata , si hop unu cu lanterna.......CONTROLLLLL........ok ....hai la control ... erea ora 3 , circulatie nu prea erea , ei amortiti .....frig ca erea in februarie .......m-au verificat ca pe teroristi , cu cainele , am dat actele mi-au verificat tacho si cmr , marfa din spate si .imi baga cainele in cabina .......ala mia bagat botu in plasa cu mancare  pe care o pregatisem in caz ca imi vine foame , in care aveam 2 sandvich-uri micute , o punga cu seminte si un pet de 2 litrii din care  jumate cu ceai ...zice politatiu ..pipi ????? ce pipi domne !!!  si le explicam ca aveam dureri de rinichi ...si cand vad cainele pe cearceaful meu alb , cu labele ude de pe jos ....bip , bip si bip bip ,si  iarasi bip bip bip .....si asa in gandu meu pana cand imi zice ala ,,tre bien .. zic ok ????? tout ok ....si imi zice sa continuii ...plec si le-am zis de bine toata nopatea ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 months later...
  • Members

Salut,am si eu o experienta mai putin placuta de povestit...lucrez de vre-o 4 luni la dumagas si eram in tranzit prin franta imediat dupa vama am gasit un loc de parcare unde am hotarat cu colegul sa facem pauza saptamanala de 45h (eram in echipaj),sambata dimineata am fost treziti de catre mai multe echipaje de politisti de frontiera (douane) care erau cu caini mare zarva prin parcare etc..ne-au solicitat actele personale si ale camionului dupa care ne-au rugat sa parasim cabina pt un control mai amanuntit.In tmp ce noi eram tinuti afara de catre niste agenti cu tot felul de intrebari un altul ne controla cabina care nu a durat mai mult de cca 5 min.la plecarea politistilor am intrat in cabina si cand ne-am luat eu portofelul si colegul meu borseta pt a ne baga inapoi actele am obs ca mie imi lipseau ultimi 10euro si 10ron probabil astia din urma i-a luat ca amintire :D si colegului meu i-a luat 20euro... 

                                                salutare si drumuri bune sa avem!!!

Draga  colegule .....si cand te-ai trezit cu adevarat , cat era ceasul? Cand mai ai cosmaruri de genul asta , ia napoton !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.