Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Vreau sa dau in judecata o firma de transport din Suedia


Nucleo

Postări Recomandate

  • Members

Buna. Dupa cum "spune"si titlul , vreau sa dau in judecata fosta firma de transport la care am lucrat ca sofer in Suedia pentru faptul ca nu mi-am primit salarul. Sunt curios daca e vre-un sofer care a mai apelat la metoda aceasta pentru a-si scoate banii de la fosta firma.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

salut

eu sant in suedia si poate te pot ajuta cu sfaturi pentru a-ti recupera bani

totul depinde de cum ai fost tu aici, angajat la suedez , ai fost angajat prin alta firma sau la negru ?

daca ai fost angajat poti recupera bani de la sindicat ( faket)

daca nu atunci cu regret dar poti sa-i uiti

stiu cazuri in care au fost si la politie si au depus plangere si tot nimic .

mult noroc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Nu am fost angajat, dar am lucrat ca sofer timp de o luna pe Suedia si Norvegia. Firma e suedeza. Cand am plecat au zis ca o sa imi de-a salarul in 2 saptamani. Ma gandesc ca timp de 2 saptamani asteapta sa vada daca nu vine ceva amenzi de circulatie la firma. Firma in cauza e o firma de transport. Deocamdata  ma abtin sa spun care e numele firmei din motive personale. Nu am semnat nici un contract de munca tim de o luna. Am semnat un contract de munca in ziua cand am plecat ceea ce inseamna ca contractul nu a fost inregistrat . Din cate stiu eu un contract de munca nu poate fi inregistrat retroactiv. Dupa cum le-am spus si lor la telefon zilele trecute , imi vreau banii mei , nu vreau banii lor.  Din cate am citit pe forum a fost un caz asemanator cu doi colegi si o firma pe nume Daniel Gustaffson  transport. Din cate am citit cei doi colegi au avut o experienta similara cu a mea. I-au dat in judecata si au castigat, ceea ce mi se pare si normal . Adica muncesti ilegal , nu-ti primesti banii ...etc. Care aveti cat de cat informatii si ma puteti ajuta cu sugestii , mersi anticipat. Chiar azitazi am vorbit cu un avocat roman si, dupa ce i-am dat toate detaliile inclusiv faptul ca pot sa demonstrez usor ca am lucrat la firma respectiva , mi-a zis ca daca-i dau in judecata in Suedia sigur castig. Deocamdata caut o varianta de rezolvare a problemei fara sa fiu nevoit sa merg inapoi in Suedia, dar daca chiar nu o sa gasesc o solutie atunci o sa merg inapoi in Suedia cu toate ca o sa ma coste ceva bani . 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.