Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Cabotajul este interzis pentru romani in aproape toate statele comunitare


CALIN

Postări Recomandate

  • Administrators

am inte;es ce este cabotajul...dar din celelalte rasp referitor la asta cineva spunea ca a luat amenda 4600 de euro ca a fost prins ca tracta remorci cu cap tractor inmatriculat RO...alta intrebare...se numeste cabotaj numai op facute in tara respectiva???adica unde este inmatriculata remorca???dar in alta tara daca merg cu ea???dupa ce am iesit dupa teritoriul cu probleme..apoi pot face op cite vreau???

exemplu: daca remorca este inmatriculata in franta tu nu ai voie sa faci curse interne nici in franta nici in interiorul oricarei tari din europa(adica curse interne in niciuna din tarile U.E. inclusiv Ro), sper ca ai inteles acum !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

uau...nasolo problema...dar tot nu inteleg cum alti colegi de-ai nostrii totusi fac treaba asta..pe paginile netului scrie peste tot..ca angajeaza pt extern cu cap tractor propiu...cum au procedat???aici in tara ai sanse slabute sa faci banuti...

cursele se fac intre tari, adica incarci din franta si descarci in oricare tara din europasi invers , acum intelegi ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salut Ptr Mario  daca firmele romanesti de transport ar merge cu preturi apropiate de preturile celor din vest sar putea ipotetic vorbind sa mai creasca salariul la soferi in tara si sa nu mai fim nevoiti sa plecam in toata europa. Pe alta parte sar putea vedea in romanica firme straine facind transport la preturi romanesti? Exemplu la autocare:rom 1-1,10 km sofer 30-40e diurna/zi DE 2,30-2,70 km sofer 50-70e+salar F 3-3,50km sofer 40-50e + salar exemplele pot continua

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 1 year later...
  • 4 years later...
  • Members

o intrebare 

am cerut oferte pentru tractionist de la citeva firme din extern 

printre alte taxe si asigurari cmr mi-au cerut taxa cabotaj si acum intreb- este posibil ca sa poti plati o taxa extra comunitara ca sa ti se permita activitatea de cabotaj?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.