Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Caut slogan site si forum


Care va place?  

32 membri au votat

  1. 1. Care va place?

    • Online driving
      0
    • Online Driver's Pub
      7
    • Privim in fata, ne miscam inainte, gandim in viitor
      7
    • Noi miscam totul
      5
    • Cu noi lumea se misca
      3
    • Cel mai important lucru pe care il transport este viata mea, dar cu www.soferii.ro,aceasta este mai frumoasa!
      16
    • www.Soferii.ro , site-ul soferilor de pretutindeni
      4
    • Aici sunteti acasa si prietenii va asteapta !
      1
    • Cafeneaua soferilor de pretutindeni
      3
    • Fara noi nu ar fi miscare
      1


Postări Recomandate

  • Members

  Intrutotul de acord cu Leo, daca tot e un forum romanesc sa aiba un slogan in limba romana Nu mai avem Dragobete dar avem in schimb Valentine's Day, nu mai vine Mos Craciun ca in zona e Santa si... ca sa ne maimutarim la maxim o sa ne tragem nu stiu ce masca de Haloween si o sa mergem la fast-food sa mancam un hot dog. Haideti sa fim totusi romani cu bunele si relele noastre, ca ne convine sau nu de limba pe care o vorbim din pruncie.Deci, eu raman la parerea ca forumul ar trebui sa aiba un slogan (indiferent care) in dulcele grai romanesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Domnilor,

Nu e cazul sa faceti o polemica din propunea mea ...intradevar impulsul momentului mi-a calauzit degetele pe tastatura si aia mi-a iesit din minte ... la ora aia :)

Tin si eu destul de mult la statutul romanesc si limba romana dar acum orice denumire englezeasca sau de alta natura poate avea mai multe intelesuri (traduceri) si intradevar este mai melodioasa.

Acu depinde ce intelege fiecare prin acest slogan. Dar fiti atenti ... toate cuvintele sunt sunt extrem de utilizate in vocabularul de zi cu zi al romanilor si anume:

Online - asta a trecut de ceva timp ca si cuvant romanesc

Driver's - un cuvant iarasi utilizat destul de mult in limba romana

Pub - loc de intalnire la o bere dupa ce se termina cu munca ... poate fi  bar sau club (cuvant cu dubla conotatie daca doriti infiintarea unei comunitati si pe hartie)

Nu aruncati cu pietre ...doar am incercat sa explic aceasta propunere. Normal daca gasiti un slogan sau un titlu in lb romana trebuie sa se termine musai cu o vocala fraza sau cuvantul ptr a asigura o linie placuta la auz ... Parerea mea!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Daca stam fiecare si facem o analiza zilnica la ce cuvinte utilizam o sa vezi ca 40% din cuvintele folosite provin din alte limbi (au alte origini decat limba romana). ;D

M-am exprimat eu gresit ...da, nu sunt cuvinte romanesti dar au fost asimilate de cei care comunica in limba romana!

Respecte,

Yonutz

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 months later...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.