Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

modele/tipuri semiremorci


INGERASH1983

Postări Recomandate

  • Members

salutare dragi colegi...

am deschis acet topic referitor la toate modelele/tipurile de semiremorci deoarece sunt multi soferi profesionisti incepatori care nu au auzit sau vazut diferite tipuri/modele de semiremorci

cate tipuri/modele de semiremorci exista pt cap tractor ???

astept raspunsuri si poze cu modele/tipuri de semiremorci si cateva explicatii tehnice ca sa zic asa

daca sunteti interesat de acest topic si sunteti de acord dati un + daca nu dati -

va urez drumuri bune fara evenimente si sa auzim de bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • EX Staff

Clasificarea semiremorcilor se face dupa tipul de materiale transportate :

-solide

-lichide

-gazoase

-pulverulente

Pentru fiecare categorie , se face o alta clasificare

-solide - prelata ,frig,platforma ,tipper trailer

-lichide-alimentare /non alimentare

-gazoase -alimentare /non alimentare

-pulverulente -alimentare /non alimentare

Fiecare categorie si subcategorie , se modifica in functie de constructor , nr de axe, dotare extra,etc .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Exact la fix ai deschis topicl asta. Vreau si eu sa stiu cum se numeste semiremorca care este intre  jumbo si normala .... mega cumva? (sau mega e tot jumbo?) De curand am schimbat remorca  iar asta are un sistem hidraulic de mai pot inalta stalpii cu inva vro 10 cm sau mai bine (nu mi-am bagat nasu) si nu stiu exact cum ii zice .... e undeva intre una normala si una jumbo, nu e nici cal nici magar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Exact la fix ai deschis topicl asta. Vreau si eu sa stiu cum se numeste semiremorca care este intre  jumbo si normala .... mega cumva? (sau mega e tot jumbo?) De curand am schimbat remorca  iar asta are un sistem hidraulic de mai pot inalta stalpii cu inva vro 10 cm sau mai bine (nu mi-am bagat nasu) si nu stiu exact cum ii zice .... e undeva intre una normala si una jumbo, nu e nici cal nici magar.

Din ce știu eu clasificarea de ”mega”, ”normală” sau cum mai este ea se face în funcție de înălțime. Faza cu înălțatul plafonului este pentru ușurarea încărcării paleților înalți pînă la plafon. Repet, știu din auzite, nu am studiat aspectul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Clasificarea semiremorcilor se face dupa tipul de materiale transportate :

-solide

-lichide

-gazoase

-pulverulente

Pentru fiecare categorie , se face o alta clasificare

-solide - prelata ,frig,platforma ,tipper trailer

-lichide-alimentare /non alimentare

-gazoase -alimentare /non alimentare

-pulverulente -alimentare /non alimentare

Fiecare categorie si subcategorie , se modifica in functie de constructor , nr de axe, dotare extra,etc .

ce dotari extra poate avea o semiremorca...??

si cum sunt semiremorcile pulverulente ??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • EX Staff

ce dotari extra poate avea o semiremorca...??

si cum sunt semiremorcile pulverulente ??

In functie de fiecare fabricant, se poate alege marca axelor , tipul de frane , sisteme suplimentare de siguranta , etc .

Semiremorca ptr transporturi pulverulente - siloz adica , ptr ciment , ptr faine, sare,etc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

am cautat pe unchiul google si am gasit un site....despre semiremorci

http://www.jumbo-trailer.ro/ro/produse/semiremorci/model_4/model_4.htm

si de pe alt site am gasit cateva marci de semiremorci (nu sunt sigur daca sunt toate )

Modele semiremorci

SCHMITZ

PACTON

WIELTON

MENCI

FLIEGL

NOOTEBOOM

FLOOR

STAS

KASSBOHRER

KRONE

TRAILIS

LECI TRAILER

SOR

LOHR

FRUEHAUF

LECINENA

KAISER

SCHWARZMÜLLER

GOLDHOFER

ZASLAW

PANAV

VOGELZANG

TROUILLET

SAMRO

TALSON

SDC

KARGOMIL

MAZ

SOMMER

GROENEWOLD

KROMHOUT

KRAKER

KEMPF

BLUMHARDT

FAYMONVILLE

LANGENDORF

HANGLER

DENNISON

ESGE

GS

CARNEHL

OVA

MEILLER

BERDEX

HFR

HUMBAUR

WECON

DRACO

BERGER

CARDI

YORK

TRACON

ROBUSTE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
Vizitator Anonymous

  Mai sunt semi-remorcile de transportat masini(car-hauler),semi remorcile de transportat busteni(logger-e)semi- remorcile de transportat animale-vii(live stock),sasiele de containere care pot transporta de toate,containere inchise,open-top,refrigerate,containere cisterna,flexi-tank-uri,flat-rack-uri,containere basculante si lista poate continua!Nu trebuie uitate remorcile pentru transporturile agabaritice!poti sa ai drop-deck-uri,step-deck-uri,goose-neck-uri,si lista poate continua!La fel,la transportul de masini,poti sa ai cu un etaj sau 2,al doilea etaj poate fi hidraulic sau electric,remorcile pot fi inchise sau deschise.......iar la transportul de camioane poti pur si simplu sa le transporti piggy-back!Adica unul peste altul(ridici camionul de fata si axa fata o agati de spatele camionului tragator).Complicat de explicat,o sa pun poze cand mai vad pe sosea!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.