Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Control ARR pentru inaltimea gabaritica


leobango

Postări Recomandate

  • Members

Expun acum cazul, pentru ca nu stiu daca e vreo lege pentru asa ceva, si ii rog pe cei ce stiu, sa lumineze problema:

Un sofer are un cap tractor si are 2 semiremorci la el: una cu prelata si una de piatra(cereale), le foloseste in functie de comenzi pe ambele.La cea pentru piatra nu sunt probleme cu inaltimea,dar la cea cu prelata datorita unei cuple mai inalte,inaltimea totala este la limita maxima admisibila(cred ca 4.19m).La capul tractor, pe egalizarea normala prima remorca nu are probleme,a 2-a ,la egalizare depaseste inaltimea maxima admisa.Ca sa nu modific reglajul de egalizare, telecomanda mai are 2 memorii pentru inca 2 reglaje de egalizare,pe una din memorii i-am facut reglajul in asa fel incat inaltimea totala sa se incadreze in limita,in schimb in bord ii arata ca nu e egalizata.

In urma unui control,cei de la ARR,masurand inaltimea nu au gasit probleme, ci doar ca era la limita inaltimea, dar!!,au vrut sa-i dea amenda soferului pentru ca:"am apasat pe egalizare si depaseste inaltimea, iar pe memoria 1 becul din bord de la egalizare sta aprins".Exista undeva legea asta cu becul de la egalizare?sau ARR-ul te poate amenda in urma indicatiilor din bord?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
  • Members

ptr.CAlin ARR are dreptul sa verifice egalizarea ptr.ca masurarea si cantarirea se fac obligatoriu cu vehikolul in pozitie de mers.indicatorul galben aprins in bord te atentioneaza ca nu esti in pozitie de mers ceea ce afecteaza tinuta de drum a vehicolului. daca setarea M2 nu a fost memorata atunci indicatorul galben ramane aprins ;vezi manualul setari nivel perne autotractor;

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 months later...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.