Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

MinistruPonta:Daţi vina pe mine, nu mă mai votează şoferii de TIR, asta-i viaţa


mihaitza

Postări Recomandate

  • Members

Ponta cere ca circulaţia auto să fie oprită la semne clare de înzăpezire, mai ales pentru TIR-uri: Daţi vina pe mine, nu mă mai votează şoferii de TIR, asta-i viaţa

El a cerut ca circulaţia auto să nu mai fie oprită doar după ce sunt înregistrate probleme cu zăpada, ci încă de la primele semne de înzăpezire, chiar dacă o astfel de măsură îi va nemulţumi pe şoferi.

Şeful Guvernului a spus că este necesară o discuţie pe această temă cu reprezentanţii Uniunii Transportatorilor şi că se aşteaptă ca aceştia să îi explice ce pierderi vor suferi, dar a insistat că circulaţia auto va trebui oprită în astfel de cazuri deoarece cele mai mari probleme sunt provocate de traficul greu.

"Dacă avem semnale foarte clare, trebuie oprită circulaţia, chiar dacă unii oameni vor fi supăraţi, că de ce nu-i lăsăm să plece pe drum când începe ninsoarea. Eu vă dau autoritatea să închideţi acele drumuri, în special pentru camioane, pentru că maşinile mici mai le împing oamenii, le mai scoatem mai uşor, dar când este vorba de camioane se blochează pentru zile în şir. Oamenii o să fie nemulţumiţi dacă nu-i mai lăsaţi să iasă din oraş sau să plece, dar decât să iasă să îngheţe pe drum şi să umblăm după ei să-i scoatem din zăpadă, vă cer să luaţi aceste măsuri chiar uneori impopulare. Pe cei cu TIR-urile nu-i mai scoatem până la deszăpezire, deci ori închidem, ori redirijăm. O să se supere, o să protesteze, dar decât să stea în zăpadă, asta e. Daţi vina pe mine, nu mă mai votează şoferii de TIR, asta-i viaţa. La fel să discutăm din timp şi cu CFR-ul, nu cu naşii ăia care au treabă acum, dar n-aş vrea să se mai întâmple în secolul 21 să aud de trenuri care stau două-trei zile în câmpie", a spus Ponta

Bafta Delo-Delo  colegii!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

cred ca este o masura buna....oare nu este mai bine sa stai undeva la adapost decat sa stai in plin viscol in camp?...si chiar daca nu esti acasa...stai intr-un sat,oras etc......de acolo iti poti lua cele necesare plus ca esti mai ferit de intemperii..eu unul sunt de acord cu acest lucru....desigur ca vor fi si alte opinii pe care le respect insa nu pot respecta jignirile ori injuriile....desi pina acum am gasit pe acest site doar pareri de bun simt ce ma face sa cred ca toti userii sunt oameni civilizati si ma bucura acest lucru. o zi buna tuturor oriunde va aflati

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

 

                    Dupa cum scrie in titlu ,soferii de tir nu prea voteaza,stiti pe multi care-s acasa in ziua de votare?doar pe el il voteaza cei cu masina mica, nu tiristi, doar tu esti vinovat ca ramai in drum ,doar drumurile -s facute sa fie goale,nu? sau nu mai inteleg nimic din sistemul electoral romanesc .....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • EX Staff

O declaratie imbecila, din partea unui imbecil , care dupa cum se vede , nu cunoaste mecanismele economiei , si felul cum aceasta se pune in practica .

Oprirea camioanelor, inseamna oprirea bunului mers al tarii, majoritar fiind transportul auto in tara noastra , dar se vede ca mister Ponta , in afara faptului ca este bun la copiat , nu are nimic in dovleacul ala frezat si parfumat .

Tare as vrea sa-l vad dupa 3 zile de stat prin parcare , in zapada .......cum isi aranjeaza mutra aia de cretin  diplomat !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

ati vazut colegii cum ne ajuta ponta?pai nu zicea cineva printr-o postare pe aci pe undeva sa facem greva,sa iesim in strada ,sa oprim toate tirurile o zi sau 2 sa paralizam transportul ca sa ne inbunatateasca patronatele nivelul de trai noua soferilor?uite ca ponta in prostia lui are stampila la el sa faca treaba asta!eu as vrea sa faca asta ptr ca asa as vedea pe domnii patroni cum le sta camioanele prin parcari si nu se invarte roata si nu vine banu la ei!

Dar in acelasi timp e si un lucru rau,ptr ca daca roata sta nici noi nu vedem bani!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

mie imi este teama de alt lucru......ceva tipic romanesc.....a dat liber la blocarea drumurilor pt. camioane..intr-o oarecare masura este un lucru bun(vecinii bulgari fac asta de multa vreme),insa asa cum suntem obisnuiti daca vine un ordin de undeva de sus ceva de genul ca trebuie sa topaim noi nu intrebam niciodata de ce sa facem asta,noi intrebam cat de mult si cat de tare sa topaim,de asta imi este frica...ne vom trezi ca orice primar ori prefect la primii fulgi de zapada asternuti pe carosabil..gata blocheaza drumul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

O declaratie imbecila, din partea unui imbecil , care dupa cum se vede , nu cunoaste mecanismele economiei , si felul cum aceasta se pune in practica .

Oprirea camioanelor, inseamna oprirea bunului mers al tarii, majoritar fiind transportul auto in tara noastra , dar se vede ca mister Ponta , in afara faptului ca este bun la copiat , nu are nimic in dovleacul ala frezat si parfumat .

Tare as vrea sa-l vad dupa 3 zile de stat prin parcare , in zapada .......cum isi aranjeaza mutra aia de cretin  diplomat !

subscriu,imbecil putin spus,eu plec in comunitate luni si ma voi intoarce aproximativ pe 20 decembrie,ce vina am eu atunci ca a nins si tembelul da ordin sa opreasca camioanele si eu sa stau intr-o parcare si sa nu pot ajunge acasa pt ca drumarii nu isi fac treaba si banii pt dezapezire ii iau firmele de casa ale lor si ii baga in campania electorala a partidului,niste nemernici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • EX Staff

Cam multa agitatie pe aici de parca am fi prima tara in care se iau astfel de masuri.

In Franta nu era permis accesul chiar de la Ventimiglia desi eu venisem pe ploaie de la Montpellier.

In Italia in conditii de blocarea a traficului greu, intervine Protectia Civila , care aprovizioneaza soferii , cu strictul necesar , mancare ,ceai,cafea,apa,paturi sau medicamente .

In Romania ce primesti dl.Guvis ....jumatatea lui 5 ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Afirmatia este o prostie.Eu il condamn doar pentu ca a facut-o inainte de a se documenta.Nu cred ca este treaba lui.Ministrul transporturilor ce face?Asta se intimpla cind faci din cofetar timplar.Daca raminea cofetar,ce strica minca.Asa ce strica arunca la cosul de gunoi. :

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Eu daca as fi platt si pentru zilele in care stau chiar imi convine masura gandita de tov ponta dar si aici copiaza prost pt ca tov nicu a oprit el circulatia iarna dar a oprito pt masinile mici nu pentru cele care aprovizionau cu marfa magazinele sau fabricile astfel incat tara sa functioneze in continuare si intrebarea mea pt tov ponta este urmatoarea cati soferi de camion au murit in timpul cat au stat pe drumuri din cauza zapezi si cati au murit in autoturisme din aceeasi cauza deci concluzia mea este ca tov ponta ii trimite la moarte sigura pe cei cu masini mici si mai cred ca sia gasit o scua pt faptul ca nu sau pregatit nici de data asta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • Members

In cazul viscolului e normal sa opresti traficul , bineinteles pana dai zapada de pe sosea , sa zicem 2 -3 ore , apoi trebuie sa redai drumul transporturilor .  De ce nu aplica restrictii pentru toate autovehiculele ?  Oare nu raman inzapezite mai degraba autoturismele???  Cand paralizeaza transportul auto , paralizeaza toata economia .  Autoritatile ar trebui sa puna accent pe mentinerea starii drumurilor atat cat sa se circule , nu sa instituie stare de urgenta cand zapada are 3 cm pe sosea !  Sa-si faca treaba cum se cuvine ! Ponta zice si el asa.... insa cred ca se vede face to face  cu un sistem si o mentalitate total idiotit. Poate s-or uita autoritatili, peste gard ,de cum trebuie actionat , si se actioneaza intr-o tara sanatoasa ,si -si vor da seama ca a opri traficul greu, e o grava eroare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

anu nou bun si fericit la toata lumea! pentru cei de sus suntem buni doar pentru faptul ca aducem valuta in tara si reusim sa ne asiguram un trai cat de cat decent pentru familii. si nu uitati ca de pe urma noastra strang cei mai multi bani la buget(din amenzi). in rest, votul nostru nu conteaza, pentru ca oricum sunt votati cei care dorim noi, si din urna iese cine trebuie sa iasa!Dumnezeu ne imburde in rai!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

    La multi ani tuturor.Obsev ca VT880 are un vocabular  foarte< civilizat> la adresa primului ministru al Romaniei .Probabil un ex . de urmat pt ceilalti utilizatori.Nu e nimic personal,dar candva se referea la adresa mea utilizand cuvinte gen,atunci cand ,poate am gresit.Dar eu nu sant . Este doar o observatie sa nu interpretati altfel. Merci.                                                                                                            Comentariu off topic.In plus comentariul tau este deplasat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

e o gura de aer pt cei ce au contracte de deszapezire a drumurilor... nu mai sunt obligati sa trimita oamenii la deszapezit... blocam drumul si dumnezeu cu mila, daca nu da caldura in vre-o saptamana sa il deblocheze, mai stam 3 zile si ne apucam noi de deszapezit

sursele financiare directe, aducatoare de parandarat substantial trebuiesc protejate(art. 1, paragraf 1 din doctrina electorala)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members

Acest Ponta este incapabil sa faca ceva,pe langa faptul ca este foarte prost(scuzatie expresia) mai si da el legi.Cand l-au dat jos pe Traian Basescu a sunat Angela Mercan sa vada ce se intampla,Ponta a declarat ca nu e treaba ei ce se intampla in Romania,daca Angela Mercan taie robinetu la Romania,ne-am facut de ras.

Acest om cu carte,nu se gandeste daca opreste tirurile,de la primul fulg pana la ultimul fulg cine i mai duce haine.mancare etc.Aduce el cu inteligenta si cu un Matiz ce aduce un tir.Poate daca nu ar mai fura atatia bani s-ar putea face de toate,acuma in ce tara te duci si zici ca esti roman lumea te priveste cu alti ochi  >:(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.