Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Cum alegem un GPS BUN pentru Camion?


ibo3x

Postări Recomandate

  • Members

Hai sa mergem pas cu pas si sa lamurim odata misterul lor.

- Cautam mai intai ceva sa mearga la 24V ( cu totii stim ca TIR-ul / camionul merg pe aceasta tensiune)

- Cautam un GPS sa aiba un ecran de 4.3 sau 5inch. (este un ecran destul de mare pentru a se vedea detaliile traficului si scrisul de pe ele.) -

  @ De ce nu de 7inch ? - La ora actuala nu exista GPS cu accelerator grafic atat de performant incat sa suporte aceasta rezolutie. Un ecran de 7iinch are nevoie plus de un RAM de 256MB si nici de cum de unul de 128MB.

- Cautam un procesor de minim 500Mhz. De preferat Samsung, Sirf Atlas.. [ De evitat M Star. ]

- O memerie RAM de 128MB ar fi buna. Nu recomand 64MB.

- O memorie de stocare date de 4GB. Este suficienta.

- Soft de GPS sa fie iGO Primo ( bazat pe celebrul Becker Transit - Soft German de camione din 2005 pana azi). iGO Primo este testat prin europa si SUA de catre mai multe firme de expeditii. Eu unul am testat in Germania acest soft. Am pus parametrii unui TIR pe GPS si ma avertiza automat cu privire la traffic si restrictii.

@ De ce iGO Primo si nu TomTom. In 2010 firma TomTom a cumparat celebra firma TeleAtlas Maps si dupa cum stim, cei de la TeleAtlas fac si harti compatibile cu iGO Primo (am gasit si harti de camion teleatlas noi si foarte detaliate pe camion). Presupun ca hartile sunt identice ca detalii ca si cele de pe TomTom.

@ TomTom este un pic mai greu de actualizat necesita multe bataie de cap spre deosebire de iGO Primo care se poate actualiza rapid si sigur.

@ DRUMURI BUNE si ASTEPT ALTE INTREBARI @

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...
  • Members

buna ziua! as avea si eu nevoie de o parere....ce soft imi recomandati pentru gps pe telefon android Huawei Ascend G510 , Android OS, v4.1 (Jelly Bean). Dual-core 1.2 GHz Cortex-A5. 512 ram. pentru camion ma intereseaza. am facut o proba cu sygic, free 14 zile, dar nu ma incanta deloc...merita sa-l cumpar pentru 130 euro? multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
  • Members
buna ziua! as avea si eu nevoie de o parere....ce soft imi recomandati pentru gps pe telefon android Huawei Ascend G510 , Android OS, v4.1 (Jelly Bean). Dual-core 1.2 GHz Cortex-A5. 512 ram. pentru camion ma intereseaza. am facut o proba cu sygic, free 14 zile, dar nu ma incanta deloc...merita sa-l cumpar pentru 130 euro? multumesc!

iGO Primo. Dar te tine bateria? Eu cu el in priza nu ma tinea... in 30 de minute s-a stins. Si avea baterie 80% cand l-am bagat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • Members
Hai sa mergem pas cu pas si sa lamurim odata misterul lor.

- Cautam mai intai ceva sa mearga la 24V ( cu totii stim ca TIR-ul / camionul merg pe aceasta tensiune)

- Cautam un GPS sa aiba un ecran de 4.3 sau 5inch. (este un ecran destul de mare pentru a se vedea detaliile traficului si scrisul de pe ele.) -

  @ De ce nu de 7inch ? - La ora actuala nu exista GPS cu accelerator grafic atat de performant incat sa suporte aceasta rezolutie. Un ecran de 7iinch are nevoie plus de un RAM de 256MB si nici de cum de unul de 128MB.

- Cautam un procesor de minim 500Mhz. De preferat Samsung, Sirf Atlas.. [ De evitat M Star. ]

- O memerie RAM de 128MB ar fi buna. Nu recomand 64MB.

- O memorie de stocare date de 4GB. Este suficienta.

- Soft de GPS sa fie iGO Primo ( bazat pe celebrul Becker Transit - Soft German de camione din 2005 pana azi). iGO Primo este testat prin europa si SUA de catre mai multe firme de expeditii. Eu unul am testat in Germania acest soft. Am pus parametrii unui TIR pe GPS si ma avertiza automat cu privire la traffic si restrictii.

@ De ce iGO Primo si nu TomTom. In 2010 firma TomTom a cumparat celebra firma TeleAtlas Maps si dupa cum stim, cei de la TeleAtlas fac si harti compatibile cu iGO Primo (am gasit si harti de camion teleatlas noi si foarte detaliate pe camion). Presupun ca hartile sunt identice ca detalii ca si cele de pe TomTom.

@ TomTom este un pic mai greu de actualizat necesita multe bataie de cap spre deosebire de iGO Primo care se poate actualiza rapid si sigur.

@ DRUMURI BUNE si ASTEPT ALTE INTREBARI @

DE CE TREBUIE EVITATE PROCESOARELE MSTAR ???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators
- Cautam mai intai ceva sa mearga la 24V ( cu totii stim ca TIR-ul / camionul merg pe aceasta tensiune)

Și cu toții știm că sunt și prize de 12V în cabină. Și mai știm că încărcătoarele electronicelor de azi merg atât la 12V cât și la 24V, chiar nu e nici o nevoie de a ''căuta'' ceva în mod special.

- Cautam un GPS sa aiba un ecran de 4.3 sau 5inch. (este un ecran destul de mare pentru a se vedea detaliile traficului si scrisul de pe ele.)

Din nou, nu e nevoie de nici o căutare... ai văzut tu un GPS cu ecran mai mic de 4,3'' (exceptăm evident cele destinate bicicletelor sau hyckerilor). Și aici te vor contrazice marea majoritate a colegilor... dacă 5'' poate fi considerat acceptabil, 4,3'' este în mod sigur prea mic pentru a distinge ceva clar în timp util... parbrizul este poziționat relativ departe comparativ cu un turism. Cea mai bună dimensiune este evident 6 sau 7''. La punctul ăsta mai bine recomandai un parasolar pentru aparatul respectiv, cabinele au o suprafață vitrată mare iar soarele creează deseori probleme privind lizibilitatea ecranelor.

@ De ce nu de 7inch ? - La ora actuala nu exista GPS cu accelerator grafic atat de performant incat sa suporte aceasta rezolutie. Un ecran de 7iinch are nevoie plus de un RAM de 256MB si nici de cum de unul de 128MB.

Îți recomand să mai citești odată ceea ce ai citit înainte să vii cu sfaturile astea... Un soft de navigație care ''citește'' niște hărți nu are nevoie de placă video dedicată, dealtfel, să nu uităm că softurile de navigație existente la ora actuală pe piață sunt vechi de câțiva ani (nu se îngrămădește nimeni să dezvolte ceva nou într-un segment care merge foarte bine). Pentru 7'' ai nevoie de niște drivere în plus care să afișeze corect harta, atâta tot. Am văzut în oferta celor de la Altex, ceva PND-uri, de 7'', cu procesor de 800MHz, cu 256MB de RAM, cu Windows CE 6.0... îți garantez că vor rula excelent orice soft de navigație ai vrea să-i pui tu.

[...]

Alegerea unui GPS ar trebui să se bazeze pe dorințele și priceperea în folosirea lui de către fiecare în parte. Unii folosesc funcțiile gen calculare rută (cu punct de start altul decât poziția reală), alții nu, unii se ghidează după alertele de parcare alții preferă opritul din timp etc etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.