Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Members

da colegu niste profitori    te  angajeaza pe putini bani  mai exact intre  3euro  -6euro la  100 km  asta in functie  de  cat de  fain esti la fata salaru minim pe tara  se lucreaza  in echipaj  titularu ia 9  esti sluga  lui curse la contract  majoritatea germania

de bani stiu ca se dau  la timp nu se intarzie  mai mult de 2 zile

cam atat stiu  eu am fost la  iei  in uram cu vreo  6 zile  mia dat  4 euro  a zis daca vreau bine daca nu astea sunt conditiile  timp de 6 luni dupa  SE RENEGOCIAZA

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

nicu 83. Fii sigur ca peste 6 lui cand ar trebui sa renegociezi  criza va fi si mai mare si u vei primi nimic in plus. Daca tu nu vei fi de acord o sa gaseasca cu siguranta pe careva care o sa accepte conditiile de acolo tot pe o perioada de 6 luni si asta va continua la nesfarsit .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 months later...
Vizitator Anonymous

a ajuns rau de tot salaru pe caiet daca te rogi de casiera o mica atentie ceva se poate iti primesti banii .dar dupa calculul ei si nu dupa ce ai muncit...daca vrei o masina mai bunicica se repeta problema o atentie putin mai mare..vrei curse bune  iar din nou atentie per.cursa...si te izbesti zilnic de nesimtire grasa..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Mai prikyndelule...numai balarii vorbesti. Banii se primesc in avans/la timp, masinile noi le impart sefii iar cursele se dau la rand.

Nu stiu unde si cum dai tu atentii, tu nu cred ca lucrezi sau ai lucrat vreodata la Ravitex.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • Members

salutare!am lucrat si eu la aceasta firma in urma cu un an jumatate si nu am putut sta decit o luna si ceva si sa va spun de ce!    lucram la o alta firma de transport si ma cam saturasem de ei si am inceput sa imi caut de lucru si am intrat si la ravitex.am dat un interviu scurt si m-au intrebat daca lucrez si unde,de ce vreau sa plec de acolo,iar dupa 2 zile m-au sunat sa imi zica sa imi fac fisele de angajare.urma sa lucrez pe 7,5 tone sau pe sprinter ca pe 40 tone nu aveau locuri.am inceput lucrul le ei pe sprinter ca era mai bine erai mai mult acasa si nu era diferenta la bani fata de 7,5 tone(5/100 km).consum era la toate masinile inclusiv pe sprinter,aveam 10 la suta gol si 11 plin ceea ce nu te prea incadrai iar daca era cursa rapida nu aveai consum dar cind veneai din cursa trebuia sa dai pe la dispecer sa semneze pe foaia de parcurs ca ai avut (urgenta) altfel ieseai minus la motorina.intradevar se punea mare pret pe condum te punea sa mergi pe dynafleet (40 t)acul la turbo sa fie pe verde,daca stateai mai mult cu ea turata te suna sa iti zica ca depasesti consumul si toate cele,cursele erau numai pe contract erai platit cu 5/100 sau 6/100 daca aveai mai putin de 6 luni vechime,am avut colegi acolo care aveau 6/100 si lucrau de 3-4 ani.nu se tine cont de vechime,cum le place lor asa fac.se intocmeesc facturi de imputare pe te miri ce.motorina,piese,anvelope si multe altele.eram intr-o zi la garaj in service si era un volvo pe service pentru reparatii si a trecut patronul pe acolo si a vazut sticla sparta de la lampa se semnalizare stinga spate la tractor si i-a spus mecanicului sa o schimbe cu una noua si sa ii faca factura de imputare la sofer.am fost martor la acessta intimplare.daca ai vreun accident iti baga si franciza si platesti manopera la un service autorizat practic faci parte in parte la paguba cu ei.asa am patit eu.cind am venit dintr-o cursa din germania in ungaria pe M0 pe lucrari la intersectia cu M7 m-a lovit din spate un bulgar cu un turism si mi-a indoit bara de plastic din spate iar cind sa ma dau jos el a fugit si nu l-am mai gasit.dar nu asta are importanta pt.ca am sunat la firma si au zis ca e ok. si sa vin acasa.(masina avea full casco).cind am ajuns la firma sa fac dosarul de accident,SURPRIZA!!!!!!!!!!!patronul mi-a zis ca trebuie sa platesc franciza,si l-am intrebat ce e aia si el mi-a zis ca manopera la reparatii trebuie suportata de catre mine(in jur de 200 euro) si l-am intrebat de ce pentru ca este casco pe ea si el mi-a zis ca asa e regula iar eu am inceput sa ma cert cu el acolo in garaj si nu ii venea sa creada ca un amarit de sofer are curajul sa se dea la el,la discutie asistind si ceilalti colegi si mecanici de la garaj ascunsi pe dupa cladiri sau pe dupa masini.acolo daca iei pozitia ghiocelului sau mergi pe burta e in regula daca nu nu ai zile bune cu ei.banii ti da inainte de a pleca in cursa dar daca faci o cursa de 3000 km pe saptamina e bine si iei si tu undeva la 150 euro.poate mai prinzi a doua cursa ca sa vii pe simbata acasa cam atit se lua atunci.se merge pe pile,daca ai limba lata ca sa faci treaba buna.eu unul am dus-o acceptabil mi-am facut treaba mai bine decit altii mai vechi decit mine in firma tocmai de aceea a vrut sa imi dea camion mare si am refuzat ca nu aveam de gind sa stau prea mult la ei.avind in vedere faptul ca trebuia sa te asociezi cu ei numai la pierderi dar la cistig nu.si dupa cearta cu sefii oricum nu aveam zile bune pentru ca am zis ce aveam de zis.nu m-am lasat calcat in picioare.oricum la 2 zile dupa eveniment mi-am bagat lichidarea pe loc,dispecerilor de la birou nu le veneau a crede ca plec avind numai o luna si ceva la ei,auzind dupa aceea ca totusi am fost apreciat pentru munca depusa in cadrul firmei lor,sedinte erau in fiecare simbata despre cum sa imbunatatim performantele firmei,prelegeri,despre consumuri cheltuieli,dar despre salarii mai bune la soferi nu se punea problema.asta se intimpla acum un an jumatate iar in prezent nu s-a schimbat mult situatia in bine din ce am auzit de pe la colegi si prieteni care mai lucra acolo.una peste alta suntem batjocura lor.cine suporta umilinte nu are decit sa stea si sa mearga mai departe.eu unul nu accept sa isi bata joc nimeni de mine ca permisul si experienta mea nu mi-au dat-o ei.in prezent lucrez la o firma care imi apreciaza munca si pentru care sunt rasplatit cum se cuvine.BAFTA TUTUROR!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 months later...
  • 1 month later...
  • Members

0729099452 se numeste MARINEL PATRAS (TIMISOARA) eu am fost la interviu dar nu am ajuns la o intelegere, au zis ca trebuie sa merg la o clinica anume cu , care au ei contract pt. medicina muncii ,dar treaba nasoala era ca trebuia sa platesc eu ceea ce nu imi convenea si am hotarat sa ii las in pace . Daca ma pune la plata de la inceput ce se va intampla pe viitor??????? ganditi voi dar eu nu vad in ravitex o firma serioasa . Ma luat cu chestii de genu( sa vi barbierit data viitoare si aranjat ) de parca as fi fost din boscheti, eu eram imbracat ca un om normal si nu cred ca trebuie sa ii intereseze pe cineva felul cum ma port si cand ma berbieresc, ei cauta soferi sau top-model, poate va sunt de folos aceste detalii,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 11 months later...
  • 1 year later...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.