Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Members

Multumesc nox80 pentru numarul de telefon de la arcese.nu.momentan nu au nevoie, mi-a spus ca doar au angajat si sa revin peste o luna cu  un telefon.asta e..mai  cautam....merci oricum...drumuri multe fara puncte!!!..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • 3 months later...
  • Members

Buna ziua... sunt din Tg. Mures, am permis de conducere B,C, E, atestat TIR, agabaritice, ADR, card tahograf. Caut urgent si eu un partener cu experienta pe comunitate,  pentru a lucra in echipaj si de la care sa "fur " putina meserie. Pt. contact 0747279157 , 0749515458 sau  sisif2006@yahoo.com. Va multumesc anticipat.

Poate sa-mi spuna si mie cineva adresa de mail de la Arcesse...?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 5 months later...
  • 1 month later...
  • 1 month later...
  • 5 months later...
  • 4 weeks later...
  • Members

Modul de lucru

    Activitatea la SC ARCESE TRANSPORT SRL se desfasoara in totalitatea ei in strainatate, neavand un punct de lucru fix, asa cum reiese din contractul individual de munca, pe perioade care depasesc cu mult cele 14 zile stipulate in codul muncii ca fiind admise cu acordul ITM-ului, deplasarile fiind cuprinse de regula intre 2 si chiar 3 luni, in forma continua de deplaseare, doar cu pauzele obligatorii specifice traficului, pause care de regula se efectueaza pe marginea drumului, locuri lipsite de conditiile normale de igiena si sanatate a muncii.{toleta si apa curenta fiind considerate “figuri in cap” la reclamarea acestora si cazarea in cabina autocamionului care nu beneficiaza de un certificat de abitabilitate}.

La plecarea in stainatate nu se informeaza niciodata pe ce perioada se pleaca si in ce tara, nici de obiceiurile locurilor prin care urmeaza sa se faca tranzitul si eventualele pause, nu se respecta timpii de lucru{conform contractului de munca} programele de lucru fiind de cel putin 13 ore de 3 ori pe saptamana si de 15 ore celelalte 3 zile, si mai mult de atat se insista se efectueze in afara programului de lucru urmatoarele activitati:

-se fac reparatii in timpul pauzei obligatorii;

-se fac incarcari si descarcari fara a fi inregistrate de aparatele de control{tahograf};

-dupa cele 13/15 ore de munca, conform fisei postului, conducatorul auto este responsabil de integritatea camionului si a marfii incarcate, astfel incat pe timpul pauzei obligatorii de 9 ore acesta trebuie sa asigure cele mai sus mentionate in conditiile in care pauzele se efectueaza in plina strada, fara mijloace de securitate suplimentare oferite de catre angajator.

Dupa o perioada de 2-3 luni de lucru in conditiile aratate mai sus, se obisnuieste a se reveni in tara pentru o perioada de 2-3 saptamani pentru odihna, aceste zile fiind considerate recuperari - si o data pe an 21 de zile lucratoare concediu de odihna, acordate cf. Codului Muncii.

In ceea ce priveste drepturile salariale, acestea sunt formate din salariul de incadare acordat in lei si o suma in valuta numita de angajator “diurna”, suma care se calculeaza in functie de numarul de zile lucrate in strainatate. Mai exact, se inmulteste numarul de zile lucrate cu 35 sau 42 de euro in functie de bunul plac al angajatorului.

Nu se obisnuieste a se comunica angajatului numarul de ore de noapte, sarbatori legale, ore suplimentare care au fost inscrise in pontaj (in cazul in care acestea au fost – sau urmeaza a fi platite), nu se semneaza state de plata (banii se trimit direct in conturi bancare) si nici nu se emit fluturasi de salarii pentru a se putea verifica modul de calcul al retributiei. Ceea ce se stie sigur este ca in drepturile banesti nu sunt incluse niciun fel de sporuri aferente plafonului de cazare avand in vedere ca activitatea angajatului se desfasoara exclusiv in deplasare pe teritoriul altor tari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

,,nu se respecta timpii de lucru{conform contractului de munca} programele de lucru fiind de cel putin 13 ore de 3 ori pe saptamana si de 15 ore celelalte 3 zile, si mai mult de atat se insista se efectueze in afara programului de lucru urmatoarele activitati:

-se fac reparatii in timpul pauzei obligatorii;

-se fac incarcari si descarcari fara a fi inregistrate de aparatele de control{tahograf}; ''

Re: Nota intre 1 si 10 firmei la care lucrati

Mesajde Dinu Adrian » 13 Dec 2013, 21:08

salut1 eu lucrez la arcese transport cj dar sint ok,banii la timp,ce ai vorbit aia ti se da,nu sari peste program,daca iei amenda si nu esti tu cel care a contribuit la asta ei platesc si chiar cei vinovati nu am auzit sa li se opreasca bani. eu lucrez de 1 an si 4 luni si nu am avut probleme ''

Re: Nota intre 1 si 10 firmei la care lucrati

Mesajde CAPONEW » 13 Dec 2013, 18:25

ARCESE Romania-au inceput problemele-nota actuala,de 2 luni,incepind-nota 7 cu indulgenta.Comunicarea mea cu Dispecerii f buna,mi-am facut datoaria exemplar,nu am amenzi deloc,tahograf ok,dar cu toate acestea au inceput problemele...detalii,in curind...

NO COMMENT

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...
  • 11 months later...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.