Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

de ce nu vreti sa lucrati in echipaj cu incepatori?


sorin76

Postări Recomandate

  • Members

eu o sa spun pe scurt.am luat cu mine un prieten pentru a invata,si dupa 2luni facind acelasi traseu DK-IT, tot era dependent de gps,vroia sa ia la fel ca mine ca nu ii ajungeau banii.cind am cerut bani mai multi el a tacut,eu am plecat el a ramas.si acum lucreaza in echipaj tot sofer2.                                                                                                    AICI PUTETI SCRIE DE CE NU VRETI IN ECHIPAJ

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Haideti sa fim seriosi,  cui i-ar placea sa aiba la volanul unui mastodont de 40 de tone un incepator?  Cel putin pana ar trece ceva timp, oricare ar sta cu frica, ar fi cu ochii in patru, si la manevre si in mers. Si eu as face la fel. Iti risti viata cand esti la volan, indiferent de masina....bineinteles ca depinde si de oameni dar in general asa sta treaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Haideti sa fim seriosi,  cui i-ar placea sa aiba la volanul unui mastodont de 40 de tone un incepator?  Cel putin pana ar trece ceva timp, oricare ar sta cu frica, ar fi cu ochii in patru, si la manevre si in mers. Si eu as face la fel. Iti risti viata cand esti la volan, indiferent de masina....bineinteles ca depinde si de oameni dar in general asa sta treaba.

Bine .., o sa imbatraneasca si o sa se pensioneze/crape toti astia experimentati, si ce o sa faca firmele de transport? O sa dea faliment, ca ei nu iau incepatori, o sa moara meseria asta! :( sad...ic!

ps

sa nu depasesti limita cind esti suparat pe vreun subiect te rog,nu ai facut-o dar e preventiv,mersi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Si noi care nu avem experienta asta...unde am putea s-o facem..daca nimeni nu ne ajuta????? Normal ca toti care s-au vazut invatati nu-i mai intereseaza...le e tare greu sa invete si ei la randul lor pe altii si sa fim intradevar colegi;)!! Eu am ceva experienta pe microbuz in afara...si pe semiremorca vreo 6 luni...si tot nu ma baga nimeni in seama...si totusi sper sa gasesc un loc de munca in domeniu!!Bafta colegii!!! :) :) :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

am deschis acest subiect ca sa spuna colegi care au luat in echipaj colegi incepatori,si sa povesteasca cum a fost,sa vedeti de ce se feresc acum. bine inteles nu sunt totii la fel.trageti voi concluziile.POT FI BUNE SAU RELE patanile. nu vreau sa supar pe nimeni mai ales ca toti am avut un inceput

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Parere personala,

Sa inteleg ca cei care aveti acum experienta nu ati trecut prin asa ceva? adica noi astia mai vechi gata,cind am pus mina pe volan.....Uitati ca cei care au experienta au invatat singuri,acum ceva timp se pleca singur,iti dadea masina si gata,iao din loc.Nu vedeai tu gps sau harti,te trimitea si trebuia sa ajungi.Mai este un amanunt important,atunci cind esti la inceput cu un alt coleg si nu prinzi incredere in el iti c-am titiie fundul,pentru ca se vede altfel stind pe celalalt scaun.Si asta pot sa o spun corect deoarece chiar luna trecuta am instruit 2 colegi care aveau ceva ani experienta...Dupa mine atunci cind iei un incepator trebuie sa te gindesti ca el nu a facut scoala deloc,si TU trebuie sa il formezi,numai ca pentru a forma un bun sofer trebuie sa fii si tu la fel...Si dupa cum stim cu totii la acest capitol se vad mari diferente.E normal ca un incepator sa mearga mai incet pina prinde incredere,posibil sa mai ia vreun giratoriu,...dar asa se invata.Nu cred ca poti avea incredere in cineva care nu are experienta decit dupa un timp in care il studiezi si inveti.Sper sa nu supere rau parerea mea dar eu c-am asa vad lucrurile,si asta o spune unul care la 2 saptamini dupa ce a luat carnetul a demonstrat ca manevrele facute de el nu pot fi facute de multi din cei care aveau ani de soferie si tot circoteau,lipsea doar experienta prin tara,....hahahah

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

In primul rand ca sa poata sa ne ia cineva in echipaj trebuie ca firma la care lucreaza acel "veteran" sa te accepte si sa iti faca contract de munca. Nu cred ca sunt firme care sa accepte sa ia persoane fara contract de munca. De asemenea colegii cu experienta nu cred ca isi asuma un risc prin a lua un incepator sa il invete fara a instiinta firma sau fara ca acea persoana sa aiba contract cu firma (in caz de accident doamne fereste sau alte probleme).

Si eu am fost incepator dar am nimerit 2 baieti de treaba care m-au invatat in mare parte despre ce este vorba "in propozitie". Nu au fost probleme deoarece dupa prima cursa am inceput sa ma descurc (mai ales ca eu am inceput direct pe cisterna, fara nici o zi de alt camion).

Este un mare risc si stres pentru cel cu experienta sa accepte unul fara experienta DAR eu zic ca fiecare dintre noi meritam o sansa si meritam sa invatam cum si ei la randul lor au avut o sansa si au avut posibilitatea de a invata. Ne trebuie doar un gram de noroc si o persoana sau o firma care sa ne accepte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Colegilor ,eu am fost incepator si toti care sint cu experienta au fost incepatori ,deci nu e usor sa ajuti pe altul sa devina profesionist.Daca asculta cel care nu are experienta este destul de usor si nu sint asa multe probleme dar ,daca nu asculta este dezastru(daca nu la propriu sigur unul financiar)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salutari la colegi!Uite eu sunt incepator dar cred ca daca unul cu experienta se incumeta si te ia pe langa faptul ca face scoala cu tine ca incepator si intradevar ii tremura gladiolele cand e la dispozitie si conduce incepatorul,eu zic ca mai e vb si de omenie.Parerea mea este ca trebuie sa fim si recunoscatori si cu bunsimt,ceea ce in ziua de azi a cam disparut!respect si bunsimt!

O seara buna la colegi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Voi va plangeti colegilor? Ce sa spun eu? Am lucrat 10 ani ca instructor auto B, C, E dar tot sunt tratat ca un incepator ("Nu aveti experienta pe comunitate"). Vad fosti elevi de-ai mei care lucreaza ca sofer si numai eu stiu cat de greu au inceput conducerea. Ma consider un instuctor care chiar a avut grija de elevii sai si nu am tras la inbogatire. Dar uite ca acum trebuie sa ma milogesc la ei sa ma ia in echipaj. Trist dar adevarat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

colegi in cazul asta parerea mea tine si de noroc. in cazul meu,  cam la 1 luna de cand am luat permisul m-am urcat pe tir, pe frig , extern,toate conditiile la care nu ma gandeam. Am plecat cu un coleg care avea permisul suspendat si o luna am mers asa : eu cu mana de lucru si el cu experienta. Banii ii faceam jumate-jumate si erea toata lumea multumita. Eu invatam sa merg, el isi pastra locul de munca. In cazul lui a fost un om de nota 10, sunt alti care sufera de ei ca domne tu nu ai facut scoala, stau sa te invat eu etc. La fel cum sunt incepatori care sufera de ei ca au facut ca au dres si ei nu au habar.

P.S. Cu spatele am invatat singur, de nevoie , multe lucruri le inveti cand ramai singur pe masina si te lovesti de situati extreme. Am fost nevoit sa dau vreo 3 km cu spatele pe un drum gen cum e pe cheia.  ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Colegul ovidiusim77 orice sofer profesionist ca sa se urce la volan trebuie sa aiba angajare facuta, sa fie inregistrat la arr ca sofer la firma respectiva, sunt mai multe formalitati. Un alt coleg nu te poate lasa la volan fara acordul firmei.  Orienteazate catre firme care sunt mai panarama si fug soferii de ele, acolo gaseste un incepator de munca. Patronul daca vede ca alti soferi nu mai trec pe la el nu are incotro.

Referitor la tema, oricund as merge cu un incepator sa ii arat, asa cum a facut alt coleg cu mine, Multa bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Stimati colegi,eu am 23 ani de camion,dintre care 9 ani numai pe ADR,

Acum va intreb fara sa supar ,poate cineva sa doarma 1-2 ore linistit in pat cand stie ca la volan este un coleg incepator?

Cred ca toti stim ca nu se mai face scoala de soferi cum se facea pe timpuri.

Nu spun ca eu sunt asul asilor,poate ca mai am de invatat si eu ,dar daca e sa fie .....sa fie de mana mea

Drumuri bune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Patronii din ziua de azi sunt in stare sa i-ti dea in cursa 5 litri de cafea si sa pui si tu macar 20-30 litri de motorina de la tine....sa fie bine nu accepta sa piarda nici macar 1mm din ridul unui cauciuc nou....v-a dati seama ce are un patron in cap cand vine la interviu un incepator???nu e deloc normal....inteleg...poate nu toti avem indemanarea necesara sa conducem un autotren in cele mai bune conditii....fiecare se plafoneaza la un anumit nivel(stie soferie pana la un anumit punct)dar cu incepatorii e problema grava....eu poate gresesc dar nu inteleg in momentul in care dai proba de lucru care consta in 1 luna jumate cu sofer "batran" in dreapta si omu spune ca conduc excelent pentru un incepator iar cand ajungi la garaj si staid  vb cu patronu el spune ca a venit altcineva cu mai multa experienta si nu te poate angaja!!!! in situatia in care incepatorul accepta un salar de 1000 lei(si nu fac misto) macar sa fie angajat.

PS nu voi mai pierde timpul cu corecturi la comentariile tale,te-am atentionat in alte comentarii sa citesti regulamentul si sa scrii corect,nu suntem pe chat,daca continui in aceiasi maniera iti voi sterge viitoarele comentarii!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

colegu adibadea ce zici tu:"Cred ca toti stim ca nu se mai face scoala de soferi cum se facea pe timpuri"sa stii ca nu ti dau dreptate!Depinde de instructor si de elevul respectiv.Tu ca elev tre sa-ti dai silinta sa acumulezi cat mai multe si sa intrebi de 10 ori daca e nevoie pana intelegi.Iar instructorul ,acum depinde ce fel de om este!Instructorul cu care am facut eu(Dumnezeu sa-i dea sanatate!)ma frecat taica si bine mia facut.Am invatat multe lucruri de la el secrete cum se zice,ptr ca a vazut ca vreau sa invat si ma chema la camion chiar daca nu aveam ora de conducere doar ca sa stau pe scaunul de mijloc sa vad cum se face si cum se merge si-mi zicea mereu "fura tot ce trebuie ca de acolo de pe scaunul ala se vede altfel".Dupa ce-am dat examenul la E cand m-am intors in parcare si am tras camionul langa el ma intreabat:"Ia zi cine tea frecat mai mult eu sau politaiu?Deci in concluzie depinde si de instructor si de elev.Eu unu consider ca sunt cat de cat pregatit dupa km care iam facut la scoala si ce am mai condus eu ocazional.Nu zic ca sunt mester ca mai am mult de invat dar omul asta si a pus ambitia cu mine sa ma invete ca a vazut ca vrea sa fac ceva.

Zic eu ca meritam si noi incepatorii o sansa,nu?!ca nimeni nu sa innascut invatat,asa-i?! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

colegul romanulstrain , nu compara km  pe care i-ai facut la scoala cu un tir incarcat la capacitate. Gandeste-te si la fel de fel de drumuri, tu ai invatat sa mergi numai pe drum drept (numai pe la pascani era un camion in timpul examenului, eu cu tir`ul incarcat ma chinuiam sa il depasesc, hal de panta)sa te duci prin bulgaria, grecia sa mesteci in schimbator. Experienta se castiga cu fiecare km parcurs. Conteaza sa iti dea cineva sansa sa inveti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salutare domilor colegi! Parerile sunt  impartite , fiecare insa trebuie sa aibe  o sansa sa poata profesa si chiar daca este la inceput de drum in ale sofatului. Faceti fiecare dintre d-voastra  un exercitiu de imagine,peste ani copii nostri  poate vor sa urmeze aceasasta profesie de soferi  si sa constati ca nimeni nu vrea sa ii angajeze sau nu vrea nimeni s-ai accepte ca ajutor de sofer ca sunt incepatori si ........, cum veti reactiona,simti, ca parinte..........Totul se invata din mers daca persoana doreste si ii place ceea ce face.Daca vom privi lucrurile nu-mai dintr-un anumit  punct de vedere cu siguranta  ne putem apuca sa facem transport maritim pe viitor si nu rutier.Exemplele in jurul nostru sunt cu carul, numai trebuie sa deschidem ochi,altfel exista cu siguranta riscul sa ne ducem pe apa sambatei.

Experienta ne invata ca oamenii nu invata nimic din experienta. - Experienta nu e revelatie, ci o acumulare de date. - Experienta se capata prin straduinta si osteneala. - Experienta tine de o scoala unde lectiile costa scump. -Tinerii sa fie încredintati ca experienta te învata multe, mai ales pe cei mai dotati cu pricepere decât pe cei slabi; iar cine ia aminte la acest lucru, îi afla cu usurinta ratiunea.-  Referitor la  acest cuvint cheie "EXPERIENTA" sansa trebuie acordata fiecaruia dintre noi si daca este la inceput de drum atfel totul se va stinge in timp

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

colegul romanulstrain , nu compara km  pe care i-ai facut la scoala cu un tir incarcat la capacitate. Gandeste-te si la fel de fel de drumuri, tu ai invatat sa mergi numai pe drum drept (numai pe la pascani era un camion in timpul examenului, eu cu tir`ul incarcat ma chinuiam sa il depasesc, hal de panta)sa te duci prin bulgaria, grecia sa mesteci in schimbator. Experienta se castiga cu fiecare km parcurs. Conteaza sa iti dea cineva sansa sa inveti

NU e dracu' chiar atat de negru!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Trecand peste faptul ca e vb de incepatori. Oare cati din voi aveti idee cum e sa stai in doi 6-8 sapt. intr-o cabina de camion. Incercati si atunci veti avea raspunsul.

Da colegu ,dar nici pamantul nu a fost facut intr-o zi!Asta e suporti te gandesti ca e ca in tabara sau ca si cum ai pleca in excursie.Nici Roma nu sa construit intr-o zi,nu,ci sa faptuit cu multa rabadare!Asa ca tre sa avem si noi rabdare astia incepatorii!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Depinde ce simte fiecare om in parte.Multi dau vina pe lipsa de confort si spatiu din camion.Eu am avut cu mine incepatori atunci cind firma mi-a cerut sa formez un sofer si nu am avut niciodata probleme.Sper sa mai pot forma soferi carora sa le impartasesc din experienta mea, ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Ma ofer eu colegu daca se iveste vreo ocazie. eu momentan lucrez pe tistributie pe 7,5 tone dar e nasol de tot. Am mai mers si pe tir cu un prieten de familie , am si condus dar as vrea sa ma si angajez. as fi recunoscator daca ai putea sa ma ajuti invreun fel :) nu imi e frica de masina , de drum sau tot ce tine de condus si munca. Drum bun!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Creat de: costy67

« : Noiembrie 09, 2012, 19:37:06 »

Depinde ce simte fiecare om in parte.Multi dau vina pe lipsa de confort si spatiu din camion.Eu am avut cu mine incepatori atunci cind firma mi-a cerut sa formez un sofer si nu am avut niciodata probleme.Sper sa mai pot forma soferi carora sa le impartasesc din experienta mea,

Colegu,daca ar mai fi cativa ca tine`poate am avea mai multi sanse sa ne gasim de munca !Esti un exemplu bun de urmat!Si sincer imi place atitudinea ta optimista!Bravo tie tot respectul!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.