Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

de ce nu vreti sa lucrati in echipaj cu incepatori?


sorin76

Postări Recomandate

  • Members

Domnilor incepatori, sa nu credeti ca noi astia mai vechi, avem ceva cu voi, vreo rea vointa ,sa nu va aratam ,sa nu va explicam, ca la rindul nostru, atunci la-nceput am avut si noi aceleasi probleme.  Dar atunci toti parca aveam timp mai mult, aveau rabdare sa ne explice, si la conducere si la mecanica, te faceau sa-ntelegi tot ce-ti explicau. Acum totul se face in viteza, azi au luat carnetul, dar fara nici un folos pentru respectivul care a luat acea bucata de carton plastifiat cu o poza pe el, pentru ca el ,elevul, din start nu are nici o cunostinta de legislatie, de conducere,de mecanica.La scoala totul i s-a predat pompieristic. Si cind se vede singur in cabina, cu 25 de tone de marfa-n spate,sii mai spune si dispeceru ca-n doua zile sa ajunga la Hamburg. Saracu este paralizat. Nu cunoaste autopistele, NU STIE SA SE UITE PE O HARTA, daca mai trebuie sa mai mearga si pe nationale, atunci face o saptamina pina la destinatie. Acum sunt bucurosi ca au GPS, dar si acela iti da eroare, si daca nu ti-ai facut traseul dinainte te trezesti prin paduri. Si sunt multe aspecte de mentionat ,dar nu avem nici timp nici spatiu. Undeva ADEVARUL este la mijloc, nu mai are nimeni rabdare cu nimeni, si e pacat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

eu l-am facut sofer pe fratele meu mai mic.in 2008.am stat cu el pe cabina 2 luni.lucra de 5 ani tot in echipaj la MVT.intadevar pe vremuri era altfel.colegii mai batrini erau mai toleranti si mai deschisi la colaborare.erau salarile salari,nu erau asa multi incepatori,era de lucru,patronu si dispeceri erau mai relaxati.....nu plateai daunele la camion pt ca erau asigurati si te trimiteu la reprezentanta.alte vremuri.acuma ca sofer principal sa iei un incepator cu tine e mai greu.ai tot felu de responsabilitati.adica tot ce se poate intimpla e pe umeri tai de sofer 1.amenzi ,daune....ca incepatoru isi i-a navigatoru si pleaca.tu trebe sa-i dai explicati la sef.e cam greu azi.dar avind un pic de bunavointa si intelegere eu cred ca merita sa ajuti daca ai posibilitatea.normal ca si ca incepator trebe sa ai rabdare si sa nu te superi daca SOFERU mai ridica tonu.eu din pacate unde lucrez nu pot sa iau cu mine incepatori.lucru pe frig cu carne pe cirlige si e cam greu sa inveti aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Eu nu mam plans la nimeni,prima mea cursa pe extern am facuto la Transcar cu un Mercedes SK magarus de 350cp cu piele in IT fara gps fara nimic si asa am capatat experienta.Cu o harta niste haine cate aveam atunci si bani fix de mers.Soferi de azi astia toti "experimentati" is aia cu cerei in ureche.Eu de la 16 ani cand eram inca la liceu dupa ce ieseam ma duceam si 6-7 ore ma taraim sub masini dupaia am fost sofer pe microbus si pe  tir de la 20 de ani.Acum am 31 de ani,cei care vor sa invete sa inceapa pe ceva mai mic pe o septica sau ceva se sperie ca i claxoneaza altii si trag de volan doamne fereste mai loveste pe careva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Pentru incepatori promit ca dupa sarbatori,cu acordul administratorilor si al moderatorilor sa organizez un concurs.Cel care va raspunde primul la intrebarea care va fi postata aici pe forum va putea merge cu mine in cursa de initiere.Detaliile vor fi discutate la momentul oportun! ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

as vrea sa intreb ...sofer incepator ...va referiti la un sofer care chiar nu a condus deloc ....sau la unul care nu a condus tir uri de 40 ?........adica ...usual care varianta este  acceptata intre soferii mai vechi....multumesc

ps= vezi ce zice regulamentul cu scrierea gen tz,sh,etc,o gasesti pe undeva la punctul 2 litera G,nu as vrea sa iti sterg comentariile din cauza asta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Luigi nu te supara , crezi ca exista vreo  diferenta dintr-o masina mica turism sau de 7,5 to si un TIR .Noi vorbim de incepatori pe camioane lungi si grele.Nu cred ca un coleg sa spunem Taximetrist poate sa fie catalogat un sofer de TIR. Si nici nu cred ca un coleg taximetrist se va urca pe TIR. Meseria asta de camionagiu necesita ceva timp sa te obisnuiesti cu ea .Nu spun ca nu se poate dar.................. Responsabilitatile sunt foarte mari.

Drumuri bune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Pentru incepatori promit ca dupa sarbatori,cu acordul administratorilor si al moderatorilor sa organizez un concurs.Cel care va raspunde primul la intrebarea care va fi postata aici pe forum va putea merge cu mine in cursa de initiere.Detaliile vor fi discutate la momentul oportun! ;)

am sa vorbesc cu sefu si daca ma lasa am sa iau si eu un incepator cu mine dupa sarbatori.in aceliasi conditi care le-a zis colegu costy67.nu percep comision.sa aiba bani de cheltuiala.trebe sa vorbesc cu sefu prima.e baiat bun nu cred ca s-ar impotrivi.dupa sarbatori.DOAMNE AJUTA.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

salut baieti , ma numesc Mihai ,am 32 de ani si sunt din Cluj-Napoca , permis cat b,c,e, atestat cpi marfa ,ADR, agabaritic, am si analizele medicale facute conform siguranta circulatiei ,as fi recunoscator vreunui coleg daca ar putea sa ma initieze vreo cateva saptamani pe comunitate in echipaj sau eventual cu un sfat la ce firma sau detinator de firma as putea sa apelez, sunt disponibil ... de ieri . multumesc anticipat , numarul meu de tel este 0747587324.....de teorie sunt plin ,lipseste practica......care ma omoara  ;) ,multumesc

PSSS=fiind primul tau mesaj te iert de data asta,pe viitor am rugamintea ca sa fii atent atunci cind comentezi si la subiectul discutiei,ce ai facut tu s-ar numi offtopic,citeste si regulamentul ca sa fii in tema,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

salut baieti , ma numesc Mihai ,am 32 de ani si sunt din Cluj-Napoca , permis cat b,c,e, atestat cpi marfa ,ADR, agabaritic, am si analizele medicale facute conform siguranta circulatiei ,as fi recunoscator vreunui coleg daca ar putea sa ma initieze vreo cateva saptamani pe comunitate in echipaj sau eventual cu un sfat la ce firma sau detinator de firma as putea sa apelez, sunt disponibil ... de ieri . multumesc anticipat , numarul meu de tel este 0747587324.....de teorie sunt plin ,lipseste practica......care ma omoara  ;) ,multumesc

si eu sant din cluj am luat nr tau tinem legatura.oricum dupa sarbatori.ok?
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Eu nu mam plans la nimeni,prima mea cursa pe extern am facuto la Transcar cu un Mercedes SK magarus de 350cp cu piele in IT fara gps fara nimic si asa am capatat experienta.Cu o harta niste haine cate aveam atunci si bani fix de mers.Soferi de azi astia toti "experimentati" is aia cu cerei in ureche.Eu de la 16 ani cand eram inca la liceu dupa ce ieseam ma duceam si 6-7 ore ma taraim sub masini dupaia am fost sofer pe microbus si pe  tir de la 20 de ani.Acum am 31 de ani,cei care vor sa invete sa inceapa pe ceva mai mic pe o septica sau ceva se sperie ca i claxoneaza altii si trag de volan doamne fereste mai loveste pe careva.

Tot respectul pentru evolutia ta.Am 45 de ani si un CV zic eu destul de impresionant in domeniul mecanic-cond.auto.Lucrez de la 18 ani si am inceput ca mecanic.Am cercei si tatuaje cam de pe la 21 de ani dar asta nu ma face mai mult sau mai putin experimentat.De unde concluzia ta ca "astia toti experimentati is AIA cu cercei(nu cerei)in ureche"?Scuze daca nu merg la incarcare/descarcare in slapi si pantaloni de trening cu o caciula aruncata pe varful capului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

acuma colegi indiferent de podoabele care le purtam in urechi sau la git sau pe mana eu cred ca e importanta sa fim curati si ingrijit in asa fel incit cind duci cmr la birouri sa intram cu capu sus.si unom nu il poti caracteriza dupa loock-ul care il are.daca el se simnte bine asa.....important sa fie un coleg de baza.curat la tinuta si la suflet.bafta.hai sa incheiem ca de aici ies dupa subiecte off. ;) ;) ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Luigi nu te supara , crezi ca exista vreo  diferenta dintr-o masina mica turism sau de 7,5 to si un TIR .Noi vorbim de incepatori pe camioane lungi si grele.Nu cred ca un coleg sa spunem Taximetrist poate sa fie catalogat un sofer de TIR. Si nici nu cred ca un coleg taximetrist se va urca pe TIR. Meseria asta de camionagiu necesita ceva timp sa te obisnuiesti cu ea .Nu spun ca nu se poate dar.................. Responsabilitatile sunt foarte mari.

Drumuri bune

Colegu` te contrazic,uite eu sunt sofer de taxi in Londra si cu toate astea am venit acasa am facut scoala de soferi si am c,e si sa sti ca experienta acumulata in traficul infernal dar corect ma ajutat.Si nu sunt singur in postura asta mai am doi colegi romani care au fost soferi pe tir in SUA.Nu confunda experienta taxi sin Romania cu cea din occident.Si ca sa vezi ce inima mare am intr-o zi m-a intrebat un sofer polonez cum ajunge la o anumita destinatie si pentru ca nu vorbea o iota engleza si nici eu poloneza :) i-am spus sa intoarca si l-am condus eu la destinatie pentru ca era la 2 mile de mine si mi-am dat seama ca la engleza care nu o vorbeste o sa faca astea 2 mile in 8 ore probabil.Cu tot respectul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Tot respectul pentru evolutia ta.Am 45 de ani si un CV zic eu destul de impresionant in domeniul mecanic-cond.auto.Lucrez de la 18 ani si am inceput ca mecanic.Am cercei si tatuaje cam de pe la 21 de ani dar asta nu ma face mai mult sau mai putin experimentat.De unde concluzia ta ca "astia toti experimentati is AIA cu cercei(nu cerei)in ureche"?Scuze daca nu merg la incarcare/descarcare in slapi si pantaloni de trening cu o caciula aruncata pe varful capului.

Multumesc!Ma refer ca i vad pe unii tatuatii cu cerei in ureche si cu vorbe si pe statie:bai tu asta cu scania ia zimi ce avem in colo.Imi imaginez cum vorbesc in socetiate.Nu am treaba cu tatuajele sau cerceii,doar am dat un exemplu.Drumuri bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Multumesc!Ma refer ca i vad pe unii tatuatii cu cerei in ureche si cu vorbe si pe statie:bai tu asta cu scania ia zimi ce avem in colo.Imi imaginez cum vorbesc in socetiate.Nu am treaba cu tatuajele sau cerceii,doar am dat un exemplu.Drumuri bune!

bunul simt nu sta in cercei si tatuaje :) chestia asta este o mostenire comunista

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Multumesc!Ma refer ca i vad pe unii tatuatii cu cerei in ureche si cu vorbe si pe statie:bai tu asta cu scania ia zimi ce avem in colo.Imi imaginez cum vorbesc in socetiate.Nu am treaba cu tatuajele sau cerceii,doar am dat un exemplu.Drumuri bune!

Care este problema cu cerceii si tatuajele colegule,sau faci parte si tu din aceeasi categorie cu colegul celalalt care asteapta sa crape/pensioneze cei experimentati ca sa aiba si el o sansa sa ajunga pe tir.Dar ce parere ai de colegii mai mult sau mai putin experimentati care in parcare au usile deschise si urla maneaua ca la usa cortului?Aia da civilizatie!Exact cum zicea cineva mai sus,mentalitate comunista de camin cultural!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

,,Nu am treaba cu tatuajele sau cerceii,doar am dat un exemplu.Drumuri bune!''

Malefice, aveai raspunsul lui putin mai sus,in care explica ce era cu cerceii,fiecare gindim in altfel si ne plac alte lucruri,dar...

....asta este alt subiect,hai sa revenim la tematica acestui subiect va rog,mersi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Care este problema cu cerceii si tatuajele colegule,sau faci parte si tu din aceeasi categorie cu colegul celalalt care asteapta sa crape/pensioneze cei experimentati ca sa aiba si el o sansa sa ajunga pe tir.Dar ce parere ai de colegii mai mult sau mai putin experimentati care in parcare au usile deschise si urla maneaua ca la usa cortului?Aia da civilizatie!Exact cum zicea cineva mai sus,mentalitate comunista de camin cultural!

Nu fac parte din cei care vor sa crepe altii, asa ca nu te mai incorda atata.Daca ai citi mai sus ai vedea.Da am vazut cu usile deschise si manele.Acum daca zic ca nu imi plac manelele iarasi incepi ca ce am eu cu manelistii??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

interesante comentariile,dar sa fim seriosi, toti am avut un inceput si toti merita o sansa,

pai e umpic stres mai ales cand ai unu care conduce si intra cu pilot automat pus pe 90km/h in parcare,asta la primu lui ciclu de 4 ore dar a fost si ultimu si prescurtat ;D

dar in rest nu cred sa fie soferii asa rai sa nu ajute mai ales ca si ei au cunostinte care vor sa invete

bafta colegii!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.