Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

ce se intampla in romania daca nu vrei sa pui magnetu


Postări Recomandate

  • Administrators

colegule trimite acest video in o petitie oficiala catre arr sau isctr , dupa mas mediia e singura solutie de sensibilizare a societatii si totodata de presiune a autoritatilor de a lua masuri rapide si eficiente !! la tribunal cu ei ........... felicitarile mele firmei popovici !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Bravo colegule, o initiativa cat se poate de sanatoasa. Nu te lasa pana nu iasa un scandal cat mai mare...NU UITA: cu cat e scandal mai mare cu atat mai mult se va implica presa, iar la interventia presei automat se va "autosesiza" si "organul". Fa un tam-tam cat mai mare, spune daca te putem ajuta cu ceva sa ne unim toti in acelasi glas, macar in al 12-lea ceas.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

nu am inca permis de profesionist , dar dupa sarbatori vreau sa incep scoala pentru C+E , B este luat de cativa ani buni dar vazand acest  material scade tot entuziasmul pentru a lucra ca sofer profesionist , spun asta din prisma unui om care acum este salariat cu acte in regula si care ar vrea sa dea " vrabia din mana pe cioara de pe gard " in ideea ca vrabia este destul de grasa si marisoara . stau in dubiu si ma intreb daca se mai merita dar ma consolez cu ideea ca poate nu toti patronii sunt asa .

referitor la materialu tau iao usurel  pe la toate usile la care poti face reclama  ala si-o merita ca e magar mare .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

daca nu sunt in stare sa asigur o logistica corespunzatoare + un consum decent pentru  a avea un profit maxim eu ca patron , as trece eu la volan si as merge eu cu magnetu pentru a avea profit maxim si un salariu de patron . stiu pe cineva care a facut aceasta treaba  platea pe sofer cu vreo 2500 lei si atunci cand nu a mai mers treaba a trecut el la volan  si a trecut hopu ( soferu a fost bagat in somaj ) , acum al vad iar in bmw pe patron iar masina e condusa de fostu somer .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

daca ar fi masina ta ce ai face ?

ca off topic aurel ......... deci sustinem firma pe spatele soferilor , risc enorm  din partea lor ,  pentru care  patronii  sa aiba  profit maxim  ??

sa se dea scris

cutarescu director general , din cauza situatiei financiare , obligam soferii sa munceasca in alfel se conditii ,  raspundem suta la suta pentru aceste fapte !!  pe langa  , acestia sunt platiti la kilometru si pe langa magnet se folosesc si multe certificate de activitati pentru a manipu-la activitatile soferului in speranta ca , dumneavoastra ca  si organ de control sa nu descoperiti ,, miscarile ,, noastre si fiecare sa-si vada de viata linistit ..... atasam si ceva euro  , incercati sa va serviti cu cat mai putin posibil .....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Criminali nenorociti!!! Pai nu trebuie pus mult, la descarcare-incarcare, juma'de ora ca sa ajungi la destinatie, etc...Pai nenorocitule, eu nu dorm, imi stric toate pauzele, conduc obosit si in cativa ani sanatatea o sa-mi faca din mana pa-pa. Nu o sa fiu sofer pana la 45 de ani si apoi pensie, ca nu suntem la MApN. Daca nu sunteti in stare sa organizati cum trebuie si nu aveti contracte bune e simplu, inchizi sau vinzi la ala care e mai bun ca tine. Marfa oricum o sa ajunga, cu tine sau fara tine, cu magnet sau fara magnet. Va jucati cu vietile noastre si a celor care trec pe langa noi pe strada!

Din pacate si unii soferi sunt de vina, unii pt ca accepta altii pt ca vor sa castige mai mult.

Incet se schimba treaba, la noi au venit MAN uri noi la care nu mai tine nici o manevra.

Nici un lucru nu este atat de important incat sa nu fie facut in siguranta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

intreb din pura curiozitate ce face magnetu ala pe un tahograf . ala este ca un cd-rom  care in loc sa inregistreze datele pe un cd cred ca le inregistreaza pe un card ( asemanator cardurilor bancare - cu banda magnetica sau poate si cip ) . deci daca pui magnetu pe tahograf ala intepeneste , e ca la apometrele alea mecanice din fier pe care daca pui magnetu incep sa tacane si indiferent de cata apa consumi nu mai inregistreaza , inteleg ca la alea se blocheaza rotitele metalice si scapa dar la un aparat electronic ca tahografu . cine nu vrea sa raspunda pe forum poate trimite un mesaj - pura curiozitate .

ps - am sa caut si pe net sa vad daca gasesc ceva .

pina atunci completeaza si datele de la profil te rog

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Colegu incerc acum si eu sa-mi dau cu parerea pt c am si eu magnet l-am incercat sincer dar numai la desc. si inc. desi si asa e periculos pt ca se fac controale si in firme in plus un agent BAG sau ARR istet sunt sigur ca isi da seama citind cardul ca ai pus magnetul deci oricum o dai riscul e al soferului total degeaba spun unii ca le spune de la firma sa-l puna ca raspunde firma totul e o vrajeala pana pici si atunci descurco daca mai poti mai bine sa nu ai si sa nu fi curios asa dormi mai linistit daca auzi de o firma unde se merge pe magnet fugi fara sa te uiti inapoi. In privinta efectului pot spune ca se pune la cutie la sonda care iese din cutie spre tahograf si acolo magnetul blocheaza impulsurile care le trimite senzorul de la cutie la taho. cel putin asa cred. La noi la firma aduc mai nou MAN tgx noi la care nu tine nici un magnet si uite asa poate dispare si smecheria asta si e mai bine, in fond tot soferii au gasit varianta asta si altele si uite asa ne furam caciula singuri. uite asa am ajuns sa mergem cu plata la  km si ne miram cand vedem ca neamtu ia 2500eur pe luna la program si fara stres

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

1 felicitari colegului ca a inregistrat aceasta convorbire si pentru ca a stat drepti pentru princiipile lui..

2 faptul ca acceptat sa fie platit la km si sa nu puna magnetul sunt doua contradictii...pe o parte repsecti legea pe de alta parte nu

3 cu aceasta proba daca se prezinta la organ,sala de judecata etc nu va fi aprobata...nu se considera flagrant doar atunci cand anunti politia inainte si ai hotarare de la procuror ca vei inregistra convorbirea

4 fiind intr-un oras relativ mic...Sf Gheorghe ,fiti siguri ca seful companiei  deja a dat spaga la seful politiei,procurorului pe judet,sefului ARR...primarului,consilierilor locali pentru ca afacerea sa mearga trebuie sa imparti dreptul,mai ales intr-un loc mic unde toata lumea cunoastea pe toata lumea.Deci daca colegul se prezinta cu o plangere impotriva fostului angajator ,probabil i se va inregistra  dar toata povestea se va fi uitata in secunda 2 intr-un sertar de organ apoi tergiversarea problemei pana cand asazisul denuntaor va UITA la un moment dat acest MIC MARE incident.

Urmarea....

....va veni alt nou coleg care va respecta doleantele sefului si va putea face peste 11000 km pentru ca AFACEREA SA RENTEZE

Sec dar foooarte adevarat

Succes

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

da multumesc , am vazut si citit si cate ceva pe net intre timp . in principiu la treaba asta castiga soferu platit la ce ? la nr de km dupa bordul auto, ca dupa tahograf nimic ca ala e mort cu toate ca banuiesc ca nr de km din tahograf sunt valabili pentru plata  deci te pacalesti singur , cu alte cuvinte singurul beneficiar este patronica care o cursa de 4 zile o face in doua si astfel intr-o saptamana face doua curse  si plateste pentru una . deci pui magnet muncesti de doua ori si esti platit o data si poate ai noroc sa-ti arunce patronu vreun os de ros asa ca bonus .

cineva mai sus spunea ca neamtu merge fara magnet la program cu 2500 euro si noi ca fraieri cu magnet ( muncim dublu ) si poate iesim pe la 2000 .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

  Respect curajul de a spune adevarul !  Ar trebui ca toti sa procedam asa , sa ne unim si bineanteles sa ne recastigam drepturile meseriei , demnitatea  si respectul !  Toti acesti mascarici de patroni ar trebui sa plateasca pentru tupeul lor , chiar prin legea penala ! Atunci cand pui magnetul , fraudezi , inseli .....este o fapta penala ! Cel ce te obliga sa incalci legea impotriva vointei tale , este autorul moral al infractiunii cat si autor in participatie , chiar prin termenul de ,, favorizarea infractorului" cel putin .

    Pune filmuletul pe tuburi sa afle lumea !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

  Respect curajul de a spune adevarul !  Ar trebui ca toti sa procedam asa , sa ne unim si bineanteles sa ne recastigam drepturile meseriei , demnitatea  si respectul !  Toti acesti mascarici de patroni ar trebui sa plateasca pentru tupeul lor , chiar prin legea penala ! Atunci cand pui magnetul , fraudezi , inseli .....este o fapta penala ! Cel ce te obliga sa incalci legea impotriva vointei tale , este autorul moral al infractiunii cat si autor in participatie , chiar prin termenul de ,, favorizarea infractorului" cel putin .

    Pune filmuletul pe tuburi sa afle lumea !!!

Eu sunt de acord cu tine din toate punctele de vedere!Dar nu vezi ca in Romania daca ma duc eu sa fur o paine ,ma infunda astia de la politie de nu mai vad lumina zilea 5 ani sau chiar 10 poate.Pe cand daca un patron cu pile pe la stat sau chiar locale dar cat de cat bine infipte ,nu pateste nimic .Il invita la sediu politiei sa vada si ei"cica" varianta lui a povestii unde stim cu toti de fapt ce se intampla,si pe urma pleaca linistit acasa si o ia de  la inceput.Au furat si au vandut tara si nici un organ de ordine nu a facut nimic asa ca ce pretentii sa mai avem.Legea e doar ptr oamenii de rand `,pentru ei ,nu!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.