Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Taxe eliberare certifcate ADR Colete,Vrac si ADR Cisterne


Postări Recomandate

  • Members

Salutare! Am cateva nelamuriri in legatura cu taxele pentru ADR .Am sustinut examenul pentru colete, vrac si pentru cisterne.Ceea ce nu m-au lamurit cei de la scoala este : daca trebuie sa platesc doua taxe pentru eliberarea certificatului ADR,una pentru colete si cealalta pentru cisterne sau o singura taxa !??? Banuiesc ca se elbereaza un singur certificat pentru ambele categorii. Ma poate lamuri un coleg ?

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 70
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • Members

ai facut o mica greseala colegu neacsu. examenul care trebuie luat obligatoriu este cel de colete. de altfel asta se da si prima data. dupa ce ai luat coletele dai examen si pentru cisterne. astea doua sunt trecute pe acelasi atestat si la ridicarea lui platesti o singura taxa. daca mai vrei sa faci si explozibile sau radioactive, pentru fiecare se face curs separat doar la bucuresti si pentru fiecare se da examen separat si se plateste separat tot la bucuresti. deci pentru ceea ce ai dat tu, nu ai de platit decat o singura taxa. si nu ai nevoie de poze pem

ntru atestat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • Members

am si eu o intrebare va rog frumos .am luat atestatul adr si cei de la arr mi-au spus ca leiberarea lui nu se stie cat dureaza...pt celelalte atestae am depus actele.e curios ca nu mi-au cerut acte si pt adr(colete+cisterna)cica sa stept.eu astept dar cat ...multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

te duci inapoi la ARR si ii intrebi exact ce ai de platit la trezorerie in contul lor. pana nu platesti si nu depui la ei cererea de eliberare a atestatului ei nu o sa il faca!!! probabil erau mai "ocupati" si nu aveau chef sa le stai pe cap. asa ca inapoi la ARR si dupa ce depui cererea si platesti taxa, mai stai cam 2 saptamani dupa atestat(asta depinde de ei)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
am si eu o intrebare va rog frumos .am luat atestatul adr si cei de la arr mi-au spus ca leiberarea lui nu se stie cat dureaza...pt celelalte atestae am depus actele.e curios ca nu mi-au cerut acte si pt adr(colete+cisterna)cica sa stept.eu astept dar cat ...multumesc

adr vine in 2-3 saptamani si cu chitantele poti sa te duci sa le platesti in ziua cand ridici atestatul nu este obligatoriu ca la celelalte

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Dragi colegi ! Eu am dat anu trecut in primavara examene pentru ADR , agabaritic , marfuri generala.

Pentru Adr cisterna si agabaritic am mai dat odata pentru ca nu am fost destul de pregatit prima data.

Pana sa dau si Adr cisterna si agabaritic eu mi-am scos Adr colete si restu. Nu am actualizat certificatu ADR sa imi scrie pe el ca am voie si cisterna. Cat timp vor fi valabile daca nu am eliberat certificatele ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
De o luna astept si eu dupa certificatul ADR ..o intrebare as avea: eu am sunat la ei si mi-au zis ca nu au venit atestatele adr dar,trebuie sa depuc acte cum se depune la marfa(poze+copie buletin/permis) ? mie nu mi-a zis nimic la adr de asta !

cum am mai spus mai devreme pentru adr te duci cu toate actele cand ridici atestatul nu trebui ca la celelalte sa depui actele cu copiile dupa chitante la inceput.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

mai eu l-am facut in primavara 2012 si trebuia : sa dau examen, dupa 3 zile sa merg la ARR si sa ma inregistrez pentru eliberare atestate. Acolo trebuia : Copii dupa : Chitante cum ca ai platit taxa pentru eliberare , buletin, permis; si mai trebuia sa ai o poza aia pt cartela taho si pt atestat marfuri generale . pentru ca astea vor fi carduri , iar ADR este talon .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

paul u ai o mare problema ...cu capul ...u nu intelegi ca aia nu au zis nimic nici ce acte primesc nici ce trebuie sa depui la ei si cand sa depui ...nu ma sari k curca ...si da info utile nu ce ai facut u in 2012..eu ce zic e vb de luni saptamana asta ....cum am zis maine sun la bucuresti si postez informatia utila.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Eu cred ca amandoi avem o problema , si chiar toata lumea are probleme... dar mai bine cere informatiile de care ai nevoie la ARR pentru ca ei sunt cei mai actualizati in ceea ce priveste problema atestatelor normal ca astepti , dupa ce ti-ai depus cererea pentru eliberare, astepti 3/4 saptamani am asteptat si eu.

Eu ti-am spus cum am facut eu , nemultumit de raspuns ? Go Ask ARR !

P.S. scrie citet !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

am depus si eu actele pentru ADR colele si cisterna si am primit raspunsul ca domnii de la ARR nu s-au hotarat inca sub ce forma se va elibera atestatul. Sunt discutii ca o sa fie sub forma de card ca la marfa sau va ramane cartonas cum a fost si pana acum.

Au zis sa astept ca o sa vada ei. Am fost peste ei si tot degeaba acelasi raspuns nu stim inca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

revin cu raspuns dupa discutia telefonica cu cei de la arr bucuresti referitor la eliberarea adr .doamna de acolo mi-a zis asa :ca de la 1ian s-a schimbat contractul cu cei de la ministerul transporturilor si ca nu s-a hotarat sub ce forma o sa fie atestatul adr -sub forma de card sau sau diploma .de aceea trebuie sa mai asteptam.d-a a mai specificat ca trebuie sa revin la sediu arr peste 2 sapt si dak nu s-a eliberat nimic sa cer o adeverinta prin care sa ateste ca am obtinut atestatul ca sa pot munci...sper ca am fost destul de inteles

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.