Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Atestat pt 8+ 1 ???????


lupualb

Postări Recomandate

  • Members

azi cineva bine informat  mi-a spus ca de la anu se pregateste sa fie introdus obligativitatea de atestat si pt busuri  de 8+1 , pt 3,5 t. ( cica va fi de la 2,4 t.  )va trebui pana si lincenta pe masina  ..parca e s.f. astia in disperare de cauza nu stiu ce sa mai faca pt a introduce noi taxe ? 

Cica momentan se asteapta sa vada cum va reactiona cei de la Geneva  si daca se vede ca e liniste ii va da drumu  ;D  ;D  ati auzit  asa ceva ? , pt . mie nu-mi vine sa cred ca se poate ajunge pana acolo , se pare ca romanu e totusi cel mai inventiv

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

am citit si eu un articol in revista tranzit din luna asta. se pare ca cerinta de licentiere la 8+1 nu este o inventie romaneasca. ea a fost facuta de autoritatile germane datorita accidentelor tot mai dese cu "transportatorii" de persoane. si intr-un fel au dreptate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

nu se stie nimic sigur inca. oricum procesul de licentiere pentru 8+1 si pentru 3,5 tone trebuie aprobat si agreat de toata comunitatea europeana, insa zvonurile cam astea sunt. si asta datorita faptului ca exista o gramada de masini de genul acesta care circula prin toata europa fara nici o restrictie. vom trai si vom vedea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 3 months later...
  • Members

Din data de 5 mai intra in vigoare OUG11/2013.Bus-urilede la 8+1 si dubele intre 2,4 -3,5 tone vor avea nevoie de licenta si soferii de atestat,indiferent ca merg in cont propriu sau la firme.Masura asta a fost luata anul trecut si in Italia intr-o forma asemanatoare.Urmatorul pas se pare ca va fi tahograful.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
azi cineva bine informat  mi-a spus ca de la anu se pregateste sa fie introdus obligativitatea de atestat si pt busuri  de 8+1 , pt 3,5 t. ( cica va fi de la 2,4 t.  )va trebui pana si lincenta pe masina  ..parca e s.f. astia in disperare de cauza nu stiu ce sa mai faca pt a introduce noi taxe ? 

Cica momentan se asteapta sa vada cum va reactiona cei de la Geneva  si daca se vede ca e liniste ii va da drumu  ;D  ;D  ati auzit  asa ceva ? , pt . mie nu-mi vine sa cred ca se poate ajunge pana acolo , se pare ca romanu e totusi cel mai inventiv

*********colegu,cind ai 600 de fosile care traiesc in parlament pe spatele nostru este normal sa ceara si pe masa si pe tacso,noi suntem prosti ca-i toleram,ia s-o fi fost grecii,nemtii,francezii sa vezi ce mai sugeau acadeaua........ \:D/
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
Din data de 5 mai intra in vigoare OUG11/2013.Bus-urilede la 8+1 si dubele intre 2,4 -3,5 tone vor avea nevoie de licenta si soferii de atestat,indiferent ca merg in cont propriu sau la firme.Masura asta a fost luata anul trecut si in Italia intr-o forma asemanatoare.Urmatorul pas se pare ca va fi tahograful.
****** mai colegu poate sunt nascut mai devreme si nu inteleg,daca am atestat ARR inseamna ca certificarea mea profesionala este dovedita(cu toate ca si eu si voi colegii mei platiti pentru acest certificat profesional)+carnetul,licenta B,C,E,explica in parte categoriile pentru care am dreptul sa profesez,B stiu ca am dreptul sa conduc autoturisme cu masa cuprinsa intre 1,5t-3,5t :-q si vehicule in clasa 8+1 fara atestat....am trei atestate pe care le-am platit ARR,ADR,AGABARITIC+card tahograf.Vezi colegu daca suntem prosti ne incalica Hotii si beizadelele,nu avem sindicat suntem sclavi pe plkantatie,citi bani dam pe atestate,certificari,analize,etc,etc,si ce salarii n-i se ofera.....
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
La nemti deja te intreaba de ceva vreme la 3,5t de tabelul ala introdus de ei cu programul de condus..... . Si personal NU cred ca ar fi rau ca transportul rutier de marfuri si persoane sa fie practicat de ... profesionisti !
*******Ce te face colegule sa crezi ca transportul rutier de marfuri nu ar fi practicat de profesionisti????????sa-u esti deja profesionist si vrei sa ne atentionezi ca noi ceilalti suntem in urma cu reglementarile de circulatie in unele state europene!!!!!daca esti sofer de dube 3,5 to,te inteleg sa stii reglementare pe Germania,noi ceilalti care suntem pe 22to s-ar putea sa nu fim in tema dar ne documentam.Asta asa ca ai dat un raspuns pe forum cu subinteles..........drumuri bune pentru toti colegii camionagii si toate cele bune in activitatea profesionala. [-x
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
La nemti deja te intreaba de ceva vreme la 3,5t de tabelul ala introdus de ei cu programul de condus..... . Si personal NU cred ca ar fi rau ca transportul rutier de marfuri si persoane sa fie practicat de ... profesionisti !
*******Ce te face colegule sa crezi ca transportul rutier de marfuri nu ar fi practicat de profesionisti????????sa-u esti deja profesionist si vrei sa ne atentionezi ca noi ceilalti suntem in urma cu reglementarile de circulatie in unele state europene!!!!!daca esti sofer de dube 3,5 to,te inteleg sa stii reglementare pe Germania,noi ceilalti care suntem pe 22to s-ar putea sa nu fim in tema dar ne documentam.Asta asa ca ai dat un raspuns pe forum cu subinteles..........drumuri bune pentru toti colegii camionagii si toate cele bune in activitatea profesionala. [-x

Nu te ambala asa colegule ...de 40 de tone ! Si eu conduc camion de 40 de tone, si nu fac pe interesantul. Mi-am exprimat parerea in legatura cu subiectul din acest topic si cam atit. Vad ca m-ai si trecut la "pitici", si ma si pui in tema cu mentalitatea "voastra" (a soferilor de 22to). Dupa "tonul" (arogant) folosit am impresia ca nu te mai suporti, si in curind o sa te dai afara din cabina... ;) !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members
Eu zic ca @adubaba vrea sa spuna ca e bine daca se reglementeaza transporturile si sub 3.5T, respectiv 8+1. Daca esti obosit poti sa omori oameni si cu 8 pasageri si cu 40...

Atit timp cit se poate cumpara permis de conducere, cat. B, o sa intilnim pe sosele analfabeti. Unii vor transporta persoane pe ruta Romania - Franta/Paris, asa cum o fac altii de cind s-a deschis granitele.

Am intilnit in parcari rromi care citesc pe silabe, au permis si cara persoane, tot rromi desigur. Nu stiau traseele si dupa ce le-am scris, am ramas uimit auzindu-i cum citeau.

Astia conduc pina la epuizare, nu se odihnesc. Te ingrozesti cind auzi ce povestesc.

Ni se pun tot felul de taxe si impozite dar pe cei ce acorda permise de conducere unor analfabeti, nu-i "taxeaza" nimeni. Si uite asa, apar accidente grave cu repercursiuni de genu' licente si tahografe.

Asadar, parerea mea e ca scoala de soferi este cea care pregateste soferii si ar trebui sa fie suficient examenul cu Politia. Restul sint gaselnite de a scoate banii din buzunarele noastre.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Legea prin care se cere licenta pentru firmele de transport care fac transport de persoane 8+1 si de marfa intre 2,4 si 3,5 t deja e data, prin ordonanta de guvern din februarie! http://www.arr.ro/userfiles/OG%2011%20d ... 013%20.pdf

Inca nu au aparut normele de aplicare a acestei legi(trebuiau deja sa apara).

Cand apar aceste norme de aplicare exista posibilitatea sa se ceara atestate pentru soferii care conduc aceste masini(..deci atestatele daca se vor cere , se pot cere imediat dupa ce apar normele de aplicare)..

Bineintes ca se pot pune si tahografe pe aceste masini; asta e doar primul pas:LICENTA

Inca o metoda de incasat taxe este asta! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.