Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

sofer vs patron / patron vs sofer


Badea Gheorghe

Postări Recomandate

  • Members

Hai sa facem un sondaj orientativ ,luati in calcul toate variabilele care intervin si acordati o nota de la 1 la 10 Firmelor la care lucrati ,nu conteaza in tara sau strainatate.

Atacati si barfiti ca nimeni altii firmele si patronii, asa, ca la romani.

Cand nu va vede nimeni si nu va opreste nimeni, faceti spume la gura si tociti tastatura....

Dar care sofer isi pune vreodata intrebarea daca cel care il plateste este multumit de serviciile lui, daca isi merita banii atunci cand cauta o zi intreaga o adresa pana o gaseste, cand face sute de kilometri in plus, cand cheltuie avansul de deplasare si la jumatea cursei mai cere bani, cand minte cu nerusinare ca e intr-un loc cand defapt este in alta parte, cand fura motorina si se jura pe ce are mai sfant ca defapt masina consuma, cand conduce haotic si uzeaza si degradeaza masina.

Oare ce patron nu isi doreste sa poata dormi linistit, stiind ca are un om de baza care nu isi bate joc de camion si de servici si ii poate duce marfa la destinatie in bune conditii??

Puneti-va voi in situatia lor , a celor care va dau un loc de munca, un camion de zeci de mii de euro pe mana, marfa de valoare, bani avans si imaginati-va ce ati face voi in locul lor cand soferul ar veni cu pagube si minciuni de la prima cursa, pretinzand bani..ca el a muncit...nu mai conteaza cum a muncit, mult si prost....

Cumparati-va camioane, cautati-le de lucrur, angajati soferi, luati tepe cu banii, iar apoi veniti aici si comentati.

Romanii sunt invatati sa fure si sa lucreze superficial , de mantuiala, ca pe vremea comunismului. Si tot ei au pretentia de a fi rasplatiti, nefiind suficient de inteligenti sa isi puna intrebarea daca merita cu adevarat, daca si-au facut datoria in mod profesionist pana la capat.

Te rog sa iti revizuesti limbajul si sa respecti userii acestui forum

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Ok domnu Badea Gheorghe...vad ca ai aceasi atitudine de a generaliza.Adica atitudinea dispretuitore din start pentru angajat,lipsa de respect....Atitudine gregara,de parvenit....Pentru ca un patron,adminstrator,general manager...cum vrei si ce titulatura vrei sa-ti arogi...revin,un patron adevarat nu discuta in termeni acestia despre angajati.

Spune sincer,daca poti,daca ai aceea minima educatie,daca cunosti adevaratul sens al cuvantului sinceritate...Ce salariu ai da unui sofer care nu fura motorina(lucru cu care nu sunt de acord si-l combat,fie ca ma crezi sau nu)care ajunge la timp si in bune conditiuni la destinatie,care nu-ti face extra km,nejustificati?Ce conditii de munca si salarizare acorzi?

Daca tonul meu ti-se pare agresiv(si este) se datoreaza tie....Tu ai inceput!Si tot tu poti "stinge"acest inceput de dialog(sper sa fie un dialog) cu tenta clara agresiva si jignitoare.

Astept un raspuns clar si la obiect...Ca pe urma sa putem dezbate civilizat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Lasa gargara domnule Florian-Alexandru si vezi ca ti-a cam crescut burta pe la Blomquist. Esti un "super sofer"  roman, ce sa povestim..... .                                                                                                                                                                     Ai fost avertizat de cel putin 2 ori sa fi atent la exprimare,chiar de catre un Administrator.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Atacati si barfiti ca nimeni altii firmele si patronii, asa, ca la romani.

Cand nu va vede nimeni si nu va opreste nimeni, faceti spume la gura si tociti tastatura....

Dar care sofer isi pune vreodata intrebarea daca cel care il plateste este multumit de serviciile lui, daca isi merita banii atunci cand cauta o zi intreaga o adresa pana o gaseste, cand face sute de kilometri in plus, cand cheltuie avansul de deplasare si la jumatea cursei mai cere bani, cand minte cu nerusinare ca e intr-un loc cand defapt este in alta parte, cand fura motorina si se jura pe ce are mai sfant ca defapt masina consuma, cand conduce haotic si uzeaza si degradeaza masina.

Oare ce patron nu isi doreste sa poata dormi linistit, stiind ca are un om de baza care nu isi bate joc de camion si de servici si ii poate duce marfa la destinatie in bune conditii??

Puneti-va voi in situatia lor , a celor care va dau un loc de munca, un camion de zeci de mii de euro pe mana, marfa de valoare, bani avans si imaginati-va ce ati face voi in locul lor cand soferul ar veni cu pagube si minciuni de la prima cursa, pretinzand bani..ca el a muncit...nu mai conteaza cum a muncit, mult si prost....

Cumparati-va camioane, cautati-le de lucrur, angajati soferi, luati tepe cu banii, iar apoi veniti aici si comentati.

Romanii sunt invatati sa fure si sa lucreze superficial , de mantuiala, ca pe vremea comunismului. Si tot ei au pretentia de a fi rasplatiti, nefiind suficient de inteligenti sa isi puna intrebarea daca merita cu adevarat, daca si-au facut datoria in mod profesionist pana la capat.

+1

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Super sofer n-am fost,nu sunt si nici nu vreau sa fiu...Eu sunt doar un sofer...normal!Atat si nimic mai mult.Iar daca am vechimea pe care o am intr-o firma(care nu-i cea mai buna,care are minusuri) in care in momentul in care un sofer a furat sau a gresit sistematic,zboara fara comentarii si indiferent de simpatii sau prietenii...se datoreaza doar faptului ca am fost si sunt un sofer NORMAL!....Si n-am de ce sa-mi fie rusine...Tocmai deaia nu ma ascund in spatele unui nick-name...porecla ca tot clamez eu folosirea limbi romane.

Sanatate si drumuri bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Buun, lasand la o parte gramatica pe care nu o pretindem  de la un sofer (care ar trebui sa fie capabil sa citeasca o harta si sa deosebeasca indicatoarele),  ma asteptam sa sara cativa ca arsi....ca doar la asta se pricep cel mai bine romanasii astia traiti in democratie.

D-le Alexandru, care sunt "termenii acestia" care v-au jignit, pentru ca eu nu am relatat decat fapte, petrecute concret, nu am injurat pe nimeni.

De unde deduceti tonul clar agresiv? Vedeti ca dvs....nu "tu"......folositi cuvinte menite sa jigneasca, nu eu: atitudine de parvenit, sa-mi arog, minima educatie etc.

Realitatea este ca nici unul dintre dvs. nu veti recunoaste in fata altui coleg:  mai, am mers aiurea 300 de km prin Franta pt ca am bagat pe gps doar localitatea, nu si codul.....Care va recunoaste ca se invata sa schimbe vitezele dupa ce uzeaza cutia? Ca vine cu cauciucuri sparte la fiecare cursa, desi alti soferi, circuland lungi perioade, nu au probleme de genul asta?  Care va recunoaste ca cheltuie banii de avans pe nimicuri cumparate (parfumuri, tigari din pecouri etc) si se intreaba apoi la decont nedumerit: cum, numai atat mai am de luat? Cati recunosc ca iau amenzi pt.  nu stiu sa-si faca programul, sau le este lene sa-si completeze diagrama corect, suna noaptea la "patronul parvenit" sa-i puna bani ca nu are cu ce sa isi plateasca amenda si ramane sa ne socotim noi.... Sofer care pleaca in cursa si ia amenda pe Germania pt ca marfa e ancorata cu chingi vechi, cand in lada stau bine merci centurile noi.. Sofer caruia ii sare roata de la camion pt ca a verificat doar pe o parte, pe cealalta de ce sa o mai faca? .Cati iau atestatul fara sa rasfoiasca macar legislatia, ca apoi sa nu stie macar cum se completeaza un  CMR? Si lista poate continua, repet, din  fapte reale.

.Eu am pus intrebari, retorice, desigur, nu ma astept ca cineva sa aiba taria sa recunoasca sau sa schimb eu pe aici caractere sau moduri de viata, sau sa starnesc constiinte incarcate.....

Doar ca atunci cand injurati dupa ce inchideti telefonul si cand stati prin parcari, sa stiti ca nu toti patronii au frecat lampa lui Aladin si le--au aparut camioanele in curte, ci au muncit, au riscat bani, au credite, leasing, garantii la banci , contracte obtinute greu, nopti nedormite etc....Un patron nu inseamna un tepar care cheltuie banii tot asa de usor cum ii face, ci unul care munceste cot la cot cu angajatii, care vine primul si pleaca ultimul, care are taria sa tina in frau si sa coordoneze oameni, sa rezolve situatii limita, sa ia decizii riscante, sa-si asume responsabilitati.

M-am adresat strict celor care stiu ca se incadreaza descrierii de mai sus, care vor burtile pline fara sa se gandeasca daca sunt pregatiti cu adevarat pentru a face fata acestei meserii, cu tot ce implica ea;  insa cu siguranta ca sunt si exceptii pe lumea asta....soferi cu adevarat profesionisti, cum sunt si patroni incorecti fata de angajati.

Legat de bani.....cine stie ca nu corespunde celor mai sus scrise, ci este exact opusul...sa-mi propuna o suma in conditiile in care lucreaza 24-26 zile/luna, RO-  extern si pe tara, 22 to.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Domnule Badea Gheorghe,nu stiu si nici nu ma intereseaza ce sunteti sau cine sunteti.Daca sunteti ceia ce pretindeti ca sunteti dati dovada de respect si de bun simt,va rog.Ca dumneavoastra va simtiti bine atunci cind tratati soferul ca pe un sclav este problema dumneavoastra si acelor care accepta asa ceva.Aici insa va trebui sa respectati userii acestui forum,si sa va comportati civilizat.Daca va simtiti in stare sa faceti fata unei discutii corecte si cinstite va invit pe chat.In spatele unui paravan toti suntem ceia ce vrem.Aici suntem colegi.atita timp cit se poate.Cind nu unul dintre noi primeste concediu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

In primul rand ar trebui sa citesti regulamentul si sa iti completezi datele la profil sa stim daca te luam cu "tu" sau cu dumneavoastra cum ai TU pretentia, in al doilea rand ai primele 2 comentarii pe acest site care sunt direct impotriva soferilor, pe un site al soferilor, chiar te simti frustrat? Ai patit ceva foarte grav cu vreun sofer in trecutul apropiat de iti arde de razbunari virtuale impotriva noastra?? Si in al 3-lea rand esti foarte off-topic, era vorba de firmele de transport si ce nota dam NOI, soferii unor firme....Lasa-ne cu profesionalismul ca suntem satui de gargara, si conturi goale. Nu mai generaliza ca nu suntem toti cu burti mari care umbla la bustul gol prin parcari si nu stim sa ne scriem corect numele, cum probabil nici voi nu sunteti toti niste jigodii care lasati soferii sa crepe in parcari de foame, sau patroni carora le muncesti o luna si la sfarsitul lunii te imprumuti de bani de la familie si prieteni ca n-ai bani prin Europa....Cati dintre voi ati fi in stare sa lasati fitele, manichiura, facebook-ul si printre altele munca, si sa veniti 2 luni pe comunitate, in cabina cu soferul, sa vedeti cu ce se confrunta un sofer, zi de zi, ora de ora, ca sa stiti cum si unde sa va imbuntatiti serviciile sa usurati munca soferului, si prin asta sa simplificati modul in care tot VOI patronii va luati banii. Dupa parerea mea nu ar trebui sa existe dispecer sau patron care sa nu fi facut macar cateva curse alaturi de umilul si analfabetul de sofer care va duce afacerea pe roti. De ce in SUA se practica modelul ca fiul patronului care va prelua afacerea sa inceapa de jos de la maturat curtea si spalat camioanele? Tocmai pentru a stii in ce conditii lucreaza si cu ce probleme se confrunta fiecare dintre angajatii lui de la nivelul respectiv. Sa stie sa aprecieze munca fiecaruia dintre angajati pt ca doar asa treaba merge. O mentalitate care unora dintre voi vi se pare jignitoare, cand ar trebui sa fie normala. Cand voi schimbati mentalitatea si noi vom schimba comportamentul, pana atunci banii jos ochii la usa si pumnu strans. Drumuri bune si uscate tuturor colegilor!

PS Scuzati off-topicul... nu m-am putut abtine...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

bade gheorghe, cu tot respectul pentru varsta care nu ai trecut-o la profil si cu zona din care esti, pe care nu ai trecut-o de asemenea la profil, in momentul in care vii in mijlocul nostru ca sa ne impartasesti greutatile prin care treci, macar ai bunul simt si gandeste inainte de a da cu bata in balta. in momentul in care generalizezi ca romanii sunt hoti si lucra de mantuiala e normal ca cei care se afla pe acest forum sa se inflameze. si sa ma ierti, daca dumneata esti in fruntea firmei nu este vina noastra daca nu esti in stare sa iti selectezi personalul. cat despre numele in spatele caruia te ascunzi, ar fi bine sa il schimbi. nu de alta, dar s-ar putea ca unul vreun adevarat Bade Gheorghe(scris cu litere mari) sa se supere si sa te invete ca la tara se invata ce este respectul. toti cei de aici si-au dat cu parerea despre firmele la care au lucrat. dupa cum esti de suparat, sunt sigur ca esti unul din cei care a primit nota mare! sau poate de asta esti suparat!!! daca crezi ca ai argumente sa imi dovedesti ca sunt sunt roman si deci automat si hot si lucru de mantuiala, te astep cu cel mai mare drag in Baia Mare. numele meu este Marius Pop, iar tatal meu a fost unul din adevaratii Bade Gheorghe! ar fi o dovada de maxim curaj sa iti dai singuir nota firmei dumitale si sa argumentezi! sunt sigur ca se vor gasi destui "straini" seriosi pe forum care sa doreasca sa munceasca ! cu respect, acelasi Maramu`

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Ok,de acord...domnule badea gheorghe(scriu cu litera mica si fara "dumneavostra"pentruca nu ti-ai castigat dreptul acesta)...Simplu,acelasi conditii ca aici unde sunt acum si fac cursele de Suedia-Roamania-Grecia si retur.

55Euro pe zi x 30/31zile

In caz ca am depasit 9705km 0,17Euro/km(cifra rezulta din urmatorul calcul 1650:0,17...am rotunjit eu in jos)

Fara consum normat de motorina.Adica firma sigur are si trebuie sa aiba un consum orientativ pentru camion dar mie nu-mi zici cat trebuie sa consum.Eu merg in limitator pe cat posibil.

Nu circul pe cat posibil decat pe Autostrazi,asta daca se cere curse expres si cu termene clare de livrare.

Nu circul decat exclusiv la program.Cuvantul magnet NU se pronunta nici in vis!

Astea sunt conditiile in care lucrez acum.

Stiu sigur ca orice firma din Romania le poate acorda lejer,ba chiar mai mult,dar patroni nu vor ca sa-si diminueze nici cu 5%profitul lor net ca soferul sa-i fie cat de cat multumit.Gandirea a 98% dintre patroni romani(inclusiv badea gheorghe):Las sa fac eu burta mare si soferul cocoasa-n spinare!

  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

  Of,of,mai mai,cat de napastuiti sunt patronii si cat de rai rai sunt hainii de soferi!Ghita tata,eu iti sugerez sa-ti conduci singur camionul,taticule ca sa nu mai ai pe cine sa dai vina! Eu asta fac! Daca tu nu esti multumit de soferii tai inseamna ca este vina TA! Da,vina TA si numai a TA,ca nu stii sa-ti alegi soferii,ca nu stii sa-i faci sa se implice in companie! Si nu-mi veni cu blabla-ul ca ai o companie mare si ai un diplomat la Resurse Umane!Da-l afara,la resurse umane nu-ti trebuie o cravata care a studiat pe banii parintilor comportamentele umane prin carciumi,si e toba de teorie dar practica il omoara! La resurse umane iti trebuie un fost sofer,care cunoaste meseria si psihologia soferului si care stie sa ghiceasca un sofer bun! Si stie sa vorbeasca cu el! Si si mai important nu promite ce nu poti livra!Incearca sa fi cinstit de la inceput cu soferii,spune-le cat le poti oferi,nu le promite marea cu sarea,si daca chiar le promiti si nu le poti oferi ce le-ai promis nu te astepta sa-ti ramana loiali!Daca platesti putin un sofer nu te astepta la calitate!Si inca ceva,nu lua un sofer drept o masina!Si masinile se mai strica din cand in cand!E normal ca si soferul sa mai dea rateuri,sa nu poata sa dea 150%, 365 zile /an! Dar tu,ca mare,mare patron ar fi trebuit sa cunosti lucrurile astea si o zi mai proasta a soferului,in care greseste adresa si intarzie la client,sa fie deja inclusa la pierderile programate si sa nu te afecteze!Patroane,mai ai multe de invatat,transportul rutier se face cu soferi,soferii trebuie sa-i cunosti inainte sa te lansezi in afacere,iar ca sa-i cunosti trebuie sa fi fost in pielea lor la viata ta,iar din biroul tau sau de pe Discovery Channel nu o sa poti niciodata sa intelegi meseria asta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Domnule Badea,bine ati venit pe acest forum.

Personal cred ca in ultima vreme ati intimpinat ceva probleme din partea colegilor nostri,unora,nu toti.

Aici insa, eu cred ca este vina patronilor.Majoritatea dintre acestia atunci cind angajeaza doresc sa ofere un salariu minim[sa nu zic cit mai mic cu putinta] si au asteptari foarte mari.Numai ca pe acel salariu se vor angaja numai soferi care nu prea cunosc meserie.Cine stie sa conduca,stie sa lucreze cu masina si scoate un consum mic,se descurca cu hartile,etc va dori un salariu pe masura.Ma abtin sa continui pentru ca dvs sunteti unul singur si noi suntem mai multi,nu vreau sa par partinitor ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

  Este foarte uzual sa se plece de la inceput  cu stangul intr-o relatie de colaborare angajator-angajat.Adica,angajatorul de obicei plateste  salariu minim plus cativa centi pe km parcursi(eu pesonal nu agreez aceste practici,dar ce pot face,pot schimba eu sistemul?).soferul se conformeaza,nici macar nu este intrebat daca e just,in speranta ca v-a putea in scurt timp sa evolueze.

  Eu vad lucrurile in felul urmator : trebuie avut conceptul de echipa,de aici pleaca majoritatea conflictelor,se ajunge foarte des in situatia de a fi 2 tabere,ce este complet gresit si de aici la sfarsitul colaborarii,cel mai probabil.

In alta ordine de idei...sant compromisuri de ambele parti? ....da,adevarat...dar cu cat ma putine,cu atat mai bine.Si nu in ultimul rand,nu trebuie pierdut respectul (de nici una dintre parti).

Pentru patronul care scria mai sus...parerea mea umila de altfel, trebuie  gasita calea de mijloc,incepand de la selectia personalului pana la conditii de lucru,cerinte s.a.m.d .(rational,coloana vertebrala dreapta); asa cum scria cineva mai sus,poti avea pretentii de profesionalism atunci cand faci parte dint-o echipa compusa din profesionisti.(daca intaiul component incepe cu cifre derizorii...cum poate evolua discutia,relatia de colaborare?)

Scriu din postura actuala conducator autovehicule, cu experienta de cativa ani in postul de coordonator transport.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Domnule Badea GHEORGE , in primul rand cred ca trebuie sa-ti masori cuvintele , sa trecem cu vederea ca incerci sa jignesti toata bransa de soferi catalogandui , mincinosi , hoti ,puturosi ,anafalbeti etc. dar ce ai scris in prima postare ai jignit un popor intreg folosind expresia - Romanii sunt invatati ...... daca domnia ta te consideri net superior poporului roman recomandarea mea ar fi sa-ti cauti salariati printre cei pe care ii apreciezi in mod deosebit dar sa-i platesti la nivelul din ROMANIA  !!!!

Si acum da-mi voie sa-ti reamintesc un vechi proverb ,, Pestele de la cap se inpute ,, daca ai avut parte doar de soferi cu calitatile enumerate de tine inseamna ca doar pe aia ii meriti , te-ai intrebat,oare de ce ??

  Sincer le plang de mila celor pe care ii ai sub mana ,asta in cazul in care chiar ai fi un administrator de firma , ce ar fi interesant si frumos sa ne dai si numele firmei in numele careia te-ai exprimat

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Am o nelamurire , in acest caz cand nu e jicnit doar un membru sau un administrator al site-lui ci intreaga natie, de ce nu se ia nici o masura ???  si sa ne mai mire faptu ca santem priviti prin europa cum santem ? cand un conational care se pretinde cult dar prin cele exprimate da dovada de ....jicneste poporul din care face parte si nimeni nu zice nimic ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

de unde a aparut asta ???;D ;D  e frustrat rau..... ;D ;D ce face criza din oameni...daca  ai fi patron..ai avea si o lectie de viata..ai cere si tu recomandari cand faci o angajare..platesti si respecti omu care iti ridica afacerea sau iti mentine businesul....asa-i?salarii de 1200 maxim si voiai soferi??   

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

si acum cine se ascunde in spatele tastaturii si arunca in toti cu noroi de la inaltimea pseudonimului? am putea spune si noi ca toti patronii care procedeaza asa sunt &*^%$#@*&*((@, dar decenta si cei 7 ani de acasa pe care ii au ROMANII aia care au ridicat atatea firme de transport nu ne permit sa fim prost crescuti. invitatia mea de participa la o discutie fata in fata ramane valabila.cand o sa aveti din nou vreun puseu de curaj, sa ma anuntati si pe mine. va mai dau inca o data coordonatele mele, daca nu le-ati retinut:Marius Pop, Baia Mare. va astept. dar sa fie inainte de Craciun, ca dupa aia trebuie sa ma duc cu colinda pe la restul ROMANILOR.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

1)Sofer-Patron-Succesul unuia depinde de succcesul altuia.Patronul daca iti plateste banii la timp si tu ca sofer trebuie sa ajungi cu marfa la timp.

Obligatii sunt de amandoua partile.

2)Care este diferenta dintre recomandare si o pila?Daca la toate companiile s-ar intra cu recomandari,ceilalti care nu cunosc pe nimeni ce ar face?..Ar muri de foame

3)Nu toti patronii sunt cinstiti,dar nici toti soferii sunt cinstiti.Pana s-au introdus toate sistemele de supraveghere asupra soferului,oricat de bine ar fi fost platit sau nu un angajat,daca putea sa ia 2l de motorina,de ce sa nu-i ia??..niste bani in plus nu strica...

4)Nu oricine poate fi patron dar nu oricine poate fi sofer.Fiecare trebuie sa-si asume responsabilitati pentru activitatile pe care le desfasoara in domeniul transportului.Amandoi trebuie sa puna pasiune in ceea ce fac.Soferul trebuie sa se gandeasca la masina ca la a 2-a casa.Azi o injura,maine o da cu ceara.Trebuie sa aiba sange,sa auda motorul,sa stie ce si cand ii trebuie .

P.SAceasta e viziunea unui pusti de 18 ani asupra relatiei sofer-patron.Nu iau apararea nimanui.Pe baza subiectului s-ar putea scrie pagini...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Domnule Badea,bine ati venit pe acest forum.

Personal cred ca in ultima vreme ati intimpinat ceva probleme din partea colegilor nostri,unora,nu toti.

Aici insa, eu cred ca este vina patronilor.Majoritatea dintre acestia atunci cind angajeaza doresc sa ofere un salariu minim[sa nu zic cit mai mic cu putinta] si au asteptari foarte mari.Numai ca pe acel salariu se vor angaja numai soferi care nu prea cunosc meserie.Cine stie sa conduca,stie sa lucreze cu masina si scoate un consum mic,se descurca cu hartile,etc va dori un salariu pe masura.Ma abtin sa continui pentru ca dvs sunteti unul singur si noi suntem mai multi,nu vreau sa par partinitor ;)

Sunteti singura persoana care admite ca intr-adevar cei care au firme au si probleme. Probabil ati fost singurul care a citit cuvant cu cuvant ce am scris.

Repet, ma refer prin tot ceea ce am scris la cei care NU CORESPUND MESERIEI, indiferent daca le dau salariul minicm sau 2000 euro/luna, care indiferent de facilitati, comunicare, conditii de munca, nu sunt multumiti, nu au respect, etc etc. Nu va simtiti jugniti sau vizati cei care nu fac parte din aceasta categorie, nu la voi ma refer. Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Domnule Badea Gheorghe ,eu personal stiu ca exprimarea unui punct de vedere se poate face clar si si fara distorsiuni.Eu nu contest ca printre noi,soferii ,sunt si acei soferi problema.Cred ca daca d-voastra aveati o exprimare corecta,nu se ajungea la aceasta discutie contradictorie si aproape deplasata.Daca rasfoiati un pic forumul,vedeati ca noi,marea majoritate a userilor incercam si vrem sa determinam soferii sa lucreze legal si cinstit.Nu stiu ce activitate prestati in viata de zi cu zi, dar apreciez totusi,ca nu ati refuzat discutia directa pe chat .Cat priveste folosirea corecta,a punctuatiei si ortografiei,eu personal, am cerut de nenumarate ori,sa fie respectata.Inteleg si accept greselile care nu  creaza conflicte verbale.In rest,semnatura mea spune la fel,tuturor userilor acestui forum!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

nu a negat nimeni de aici ca exista personajele pe care le descrieti dumneavoastra in postarea pe care ati facut-o! toti cunoastem asemenea specimene si dupa cum ati observat(daca ati citit si alte postari din alte topicuri) nu sunt foarte agreati nici de catre noi! dar in momentul in care incheiati cu generalizarea ca asa sunt romanii, sa ma iertati, dar nu am cum sa va felicit! respectul nu se poate impune! respectul se castiga! daca ati fi avut un ton calm si civilizat, daca ati fi explicat civilizat experientele nefericite prin care ati trecut cu diferiti "conducatori auto" pe care i-ati avut probabil in subordine, va asigur ca nimeni de aici nu ar fi avut vreo reactie negativa. nu stau acum sa despic firul in patru! asa cum ati afirmat ca nu aveti ce sa cereti celor de aici nici macar din punct gramatical, nici eu cel putin, nu ma vad obligat sa va acord prezumtia de "nevinovatie" de care aveti impresia ca ar trebui sa beneficiati. prin atitudinea dumneavoastra nu ati facut altceva decat sa dati apa la moara celor care gandesc la fel ca si dumneavoastra, adica la modul general, ca toti patronii va seamana! cel mai simplu ar fi sa nu va mai ascundeti in spatele unui pseudonim si sa dati si numele celui sau celor cu care ati avut probleme si natura problemelor. imi pare rau, dar pana atunci, din punctul meu de vedere sunteti"vinovat"! in continuare va astept la o dezbatere fata in fata(chiar daca e numai virtuala)! si nu uitati, eu sunt Marius Pop din Baia Mare. dumneavoastra cine sunteti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

as propune sa se faca o lista cu numele soferilor.care au furat de la compani..data in care s-a petrecut..orice companie poate intra pe site si ii va gasi..in eventuala angajare...se aude de acest forum peste tot..asa ca o sa-i scoatem pe acei mai putin cinstiti din circuit...ar fi o idee ok..dar si acei patroni care umilesc societatea,aduc ofensa civilizatiei..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

PIC_0002.jpg

Cititi doar partea  a doua a mesajului asizat in fotografie.Asta este inca un motiv sa nu vreau inca sa lucrez pentru o firma romaneasca!La fel mi-am facut lucrul,munca si cand am lucrat pentru firmele romanesti,dar din gura patronului sau ai sefilor n-am auzit vre-o data sa-mi multumeasca,sa zica ceva de apreciere...nu!Doar...indiferenta in cel mai bun caz...Poate ca-i deplasata postarea asta,poate nu m-am exprimat eu bine si clar...Imi cer scuze,dar nu stiu de ce am simtit ca domnul badea gheorghe ar trebui sa vada asta...Si tot mai astep un raspuns de la el.La subiect si punctual.

Sanatate si drumuri bune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.