Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Accident!


levy13

Postări Recomandate

  • Members

Acum aprox 2 saptamani am avut accident in SLOVENIA am intrat intr -un coleg din spate si am lovit masina(actros+semiremorca krone) patronul nu are casco si ma obliga sa platesc eu daunele facute aproximativ 7000 de euro...as vrea sa intreb colegilor daca cerinta patronului e legala si eu ce drepturi am in aceasta situatie??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Parerea mea fara sa supar pe cineva

E vina ta 51% si a patronului 49% ca nu s-a ingrijit ca se pot intampla si astfel de cazuri mai rare sau mai dese acum depinde de priceperea sau de EXPERIENTA  pe care toate sau majoritatea firmelor o cer.Cum spuneam e parerea mea, lasi caruta in drum si FUGI cat te tin picioarele

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

In cazul unui accident soferul din spate este vinovat in majoritatea cazurilor pentru nepastrarea unei distante corespunzatoare,uitate ce scrie pe procesul verbal intocmit de politie,de fapt trebuie sa il si traduci ca sa intelegi.Exista unele exceptii in care chiar daca ai lovit din spate pe cineva poti scapa si sa nu fii tu vinovat,de exemplu nu ii mergeau celui din fata stopurile,avind o defectiune.Cu casco e alta treaba,e vina patronului ca nu a facut asigurare,pentru a recupera prejudiciul cauzat trebuie sa existe o intelegere intre tine si el sau sa te dea in judecata si instanta sa ii dea dreptate lui punindu-te sa ii platesti suma facturata in urma reparatiei,nu ceruta de el

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Acum aprox 2 saptamani am avut accident in SLOVENIA am intrat intr -un coleg din spate si am lovit masina(actros+semiremorca krone) patronul nu are casco si ma obliga sa platesc eu daunele facute aproximativ 7000 de euro...as vrea sa intreb colegilor daca cerinta patronului e legala si eu ce drepturi am in aceasta situatie??

Reparatia celui avariat de tine este suportata evident de cartea verde atasata la raspunderea civila (RCA) iar tu platesti doar in cazul in care te-ai angajat in scris ca in caz de avarii accidentale sa suporti daunele,ceea ce nu cred.Patronul nu-ti poate angaja raspunderea ta decat in cazul semnarii unui act aditional la contractul de munca prin care se stipuleaza cele scrise mai sus,dar si in acest caz e suspect de abuz.Asa ca,parerea mea e sa stai linistit daca nu ai semnat ceva de genul asta.In rest,atentie mare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Reparatia celui avariat de tine este suportata evident de cartea verde atasata la raspunderea civila (RCA) iar tu platesti doar in cazul in care te-ai angajat in scris ca in caz de avarii accidentale sa suporti daunele,ceea ce nu cred.Patronul nu-ti poate angaja raspunderea ta decat in cazul semnarii unui act aditional la contractul de munca prin care se stipuleaza cele scrise mai sus,dar si in acest caz e suspect de abuz.Asa ca,parerea mea e sa stai linistit daca nu ai semnat ceva de genul asta.In rest,atentie mare.

cu scuzele de rigoare am scris ceva ambiguu si reformulez:tu platesti daunele tale,nu a celui lovit,ele fiind suportate de cartea verde

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.