Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

soferita incepatoare


Postări Recomandate

  • Members

Salut colega ;)

Nu-mi vine sa cred ca nu ti-a raspuns nimeni pana acum...Defapt se feresc sa nu le fie interpretat gresit faptul ca se ofera sa te invete.

Eu te invata ce nu sti si bineinteles daca eu stiu.Dar...bata-l vina de "dar"...acum vin acasa pentru vacanta de Craciun fara camion...dar(iarasi?) din ianuarie la prima cursa de Grecia prin Romania,daca intre timp nu gasesti pe nimeni,putem sa ne intalnim si sa ti-arat o decuplare(doua;trei) si cuplare...Bafta.

Sanatate si drumuri bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Coleguta ... la tir e si mai simplu draga ...

1.infranezi remorca

2.bagi capul tractor sub ea

3.ridici spatele la tractor

4.dai in masalier pana se cupleaza

5.verifici daca sa cuplat(dai putin in fata)

6.cuplezi furtunul rosu si galben + cele 2 fire de curent

7.ridici picioarele la remorca

8.egalizezi camionul si anulezi frana de la remorca ...

La decuplare :

1.infranezi remorca

2.tragi cuiul de siguranta de la cupla(partea dreapta)

3.ridici capul tractor de spate

4.lasi picioarele de la remorca

5.decuplezi furtunele si firele

6.dai putin in fata si egalizezi capul tractor....

Sper ca ti.am fost de ajutor :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salut colega ;)

Nu-mi vine sa cred ca nu ti-a raspuns nimeni pana acum...Defapt se feresc sa nu le fie interpretat gresit faptul ca se ofera sa te invete.

Eu te invata ce nu sti si bineinteles daca eu stiu.Dar...bata-l vina de "dar"...acum vin acasa pentru vacanta de Craciun fara camion...dar(iarasi?) din ianuarie la prima cursa de Grecia prin Romania,daca intre timp nu gasesti pe nimeni,putem sa ne intalnim si sa ti-arat o decuplare(doua;trei) si cuplare...Bafta.

Sanatate si drumuri bune.

 

vai vai,,,dar ce colegi (de bine) si binevoitori de a initia un coleg incepator in meseria asta avem la topic asta,  ,PS...sant cu sutele pe forum genul asta de cereri,,dar dar,,!(nici nu stiu ce cuvant sa folosesc in limita regulamentului),!cand ii vorba de o (scoica) uite cum sar colegii binevoitorii ! !unii chiar ii ofera job,,,altii isi fac timp dupa perioada sarbatorilor,rup ei cumva din timp lor liber sa ajute o colega dornica de initiere,,!!,,,am crezut ca au murit vremurile astea cand se ajutau colegii intre ei,,!!se pare ca nu,,!,,,,,!oricum,,,,mario,,esti cel mai simpatic cu postarea ta !!!haaaaaaaaaa                                                                                                                        Te rog sa pastrezi limitele bunului simt si sa lasi ironiile la adresa celorlelti useri deoparte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

lkw,

nu inteleg de ce esti tu deranjat de faptul ca suntem saritori sa ajutam o fata ,care va fi si colega cu noi??

Ti-ai pus intrebarea cite fete se apuca de meseria asta la noi in Romania?? Dupa ce o sa iti raspunzi aminteste-ti si faptul ca suntem baieti,si dupa cit stiu eu si m-a invatat mama baietii trebuie sa se poarte frumos cu fetele,nu cu ceilalti baieti,asa ca vezi tu,nu tine numai de ce are o fata,tine de caracter.Daca esti atent si cauti vei gasi si colegi care au ajutat incepatori in diferite moduri,numai ca la baieti din citeva sute nu se observa citiva :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

salutare ,,,,,,,,,incearca la o firma care detine masini de la 3,5t -7,5t-40t,prezintate ca vrei sa muncesti si vrei sa cresti in aceea firma si ai sa reusesti,,o sa ai probleme cauzate de sexul opus,mistouri,argouri dar trebuie sa sti sa zambesti cand le intorci spatele,seriozitate fata de sefi,nu intri in biserici sau bisericute ca nu sti cine are urechi mai mari si gura sparta,asculti orce sfat si il analizezi dupa ,eventual mai intrebi si pe alcineva daca nu esti sigura de raspuns,,,,,si fara prieteni prea mari in cadrul firmei

1.infranezi remorca

2.tragi cuiul de siguranta de la cupla(partea dreapta)

3.ridici capul tractor de spate

4.lasi picioarele de la remorca,,,,,,,,,,nu incerca sa ridici mai mult remorca decat a ridicat-o capul tractor

5.decuplezi furtunele si firele

SE LASA USOR DIN PERNE CAPUL TRACTOR PANA CAND SEMIREMORCA NU MAI STA PE CUPLA  ;),,,,,,DUPA CARE POTI PLECA DE SUB SEMIREMORCA,,,,,,pot apare probleme cum ar fi picioarele semiremorci sa nu se afle pe un teren tare,si dupa plecare sa constati ca picioarele au intrat in pamant si nu mai poti cupla

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

mama,cred ca e super marfa sa fii fata,deja sunt aici vreo 6 care abia asteapta sa se apuce de invatat fata :))))))))))))))

PS:e doar o gluma,baietii sunt baieti,facem ce avem programat in soft :)))))

PPS:colega,am spus si pe un alt topic dar mai spun si aici,de invatat inveti cand "sari in apa",nu de pe youtube si nici de la stat in dreapta.Dar ca sa sari in apa trebuie sa te ia cineva care merge pe national de preferat cu analog

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

salutare. scuze ca intervin din nou. vezi ca zi tocmai a mai aparut o colega pe forum care avea nevoie de cineva pentru a face echipaj ca nu mai vrea sa lucreze singura. zicea ca are deja vreo 2 ani de comunitate. poate reusiti sa va intelegeti si sa mergeti impreuna. asa macar scapi de cei care au chef de glume vis-a-vis de "invatat" si luat in "echipaj". da o cautare pe forum multa bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 8 years later...
  • Members
La 19.12.2012 la 10:33, maramu` a spus:

salutare. scuze ca intervin din nou. vezi ca zi tocmai a mai aparut o colega pe forum care avea nevoie de cineva pentru a face echipaj ca nu mai vrea sa lucreze singura. zicea ca are deja vreo 2 ani de comunitate. poate reusiti sa va intelegeti si sa mergeti impreuna. asa macar scapi de cei care au chef de glume vis-a-vis de "invatat" si luat in "echipaj". da o cautare pe forum multa bafta.

Salut. Daca nu ai gasit nimic de lucru iti pot oferi pe comunitate instruire practica cu ramanere singura pe camion dupa asimilarea abilitati profesionale, daca te intereseaza trimitemi interesul tau pe adresa  ionbarbu2010@yahoo.com

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.