Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

ce rol are cablul gal ben si cel rosu de la tir?


Postări Recomandate

  • Members

colegu administrator sau cum te numesti scuza-ma da esti tipic italienilor.arogant prietene daca am nimerit cuvantu.daca stiai sa raspunzi la intrebare cred ca raspundeai si nu luai la misto,adica vreau sa cred ca asta faceai,doar esti administrator.

apropo tu cand ai ajuns sofer de tir stiai ordinea la furtune? comentariu eliminat

nu ma lua ca am greseli gramaticale ca nu sunt fiu lu pruteanu.

haide bafta ,si nu-ti urez drumuri bune ca nu meriti amigo.

te rog sa te conformezi regulamentului

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

ordinea la cuplare sau decuplare o folosesc inconstienti ,,,,cei care sant soferi franeaza remorca si dupa cupleaza in ordinea care le pica mai bine ,,,apropo pe galben este aer numai intro situatie ,,,atat ,,,in rest galbenu sta fara aer ...mai mari soferi de its sau cum se numeste nu stiu asta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

eu sunt unul din ''inconstientii'' care folosesc obligatoriu ordinea de cuplare Virgile...angajeaza-te tu la o firma serioasa din anumite tari si fa dupa cum te taie pe tine capul si o sa vezi ca la prima cuplare aiurea esti dat afara...Aceasta ordine a cuplarii si a decuplarii exista la foarte multe firme si acolo exista regulament de ordine interioara,pentru absolut tot ce inseamna activitate in cadrul firmei...de la intrare pina la iesire la terminarea programului...trecind pe la alimentare,cuplare,decuplare,incarcare,descarcare,etc. Aceste reguli au aparut dupa multe accidente de munca si dupa concluziile lor..nu au fost ele puse..asa...de florile marului... Sa iti spun ca in acele firme iti arata si cum sa procedezi dupa ce ai folosit toaleta e deja prea mult..

.Oricum intrebarea a fost despre rolul lor si acest lucru la explicat cel mai clar colegul dan1976.

Citeste-l te rog si daca ai o completare este binevenit un comentariu tematic...dar daca scriem iar despre cum cuplam sau decuplam devenim offtopic...si asta am incercat sa o spun de mai multe ori..dar multi facem confuzia intre ROLUL lor si cuplare si decuplare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 years later...
  • Moderators

La o diferenta de citiva ani,revin la acest subiect.Din pacate un coleg  a dorit sa cupleze un trailer frigorific a verificat frina de stationare dar ..pfff.. la cuplarea furtunelor de aer l-a cuplat prima data pe cel rosu.Urmarea este foarte rea..trailerul l-a prins si in acest moment este in spital cu partea de jos a corpului paralizata,nu simte nimic.O fractiune de secunda am putea spune,cuplati corect,este pacat  sa ti se intimple ceva rau pentru necunoastere sau ca nu ai auzit tu..erau destui care nici nu auzisera de ordine in care sa cuplezi/decuplezi furtunele la un trailer

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Danny la remorcile normale,in afara de cele de frig e altfel ,acolo cuplezi trailerul si fiind cuplat nu are cum sa se mai miste .La cele de frig insa nu e asa,nu ai loc cum sa pui furtunele de aer,abs sau electrice.Ar fi fost o solutie ca trailerul frig sa aive prizele de cuplare pe sanie,sa poti trage afara prizele,insa nu toate trailerele frig sunt asa.Multe modele au prizele fixe,ca la cel la care a fost baiul.si cuplind prima data furtunul rosu de aer s-a intimplat beleau.Aerul intra pe instalatie si nefiind frina de serviciu trasa sau functionind defect,ca la el,si in panta..o ia din loc.Un cumul de greseli minore care uneori sunt fatale sau grave.S-a grabit..asta e esentialul..Din pacate va avea de suferit toata viata pentru o amarita de secunda,restul amanuntelor nu mai conteaza..ca era volvo si spatiul cabina trailer e mai mic..ca..pfff..Am revenit doar pentru a sublinia inca odata importanta folosirii corecte a ordinii de cuplare,omul nu a fost bucatar,pantofar sau cine stie ce inainte.Are experienta de cel putin 10-15 ani in meserie,totusi..a fost de ajuns o simpla greseala combinata cu alti factori negativi ca sa se intimple nenorocirea.Deci..folositi corect cuplarea furtunelor de aer.Nu va jucati,nu se stie cind puteti fi penalizati 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.