Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

ce rol are cablul gal ben si cel rosu de la tir?


Postări Recomandate

  • Members

cablurile de care intrebi sant de fapt 2 furtune de aer colegul ,cel rosu este de alimentare cu aer (ceea ce face sa sustina presiune constanta in buteliile tampon ale semi remorcii si decupleaza franele )iar cel galben este de comanda franare.la cuplarea semiremorcii cupleaza INTOTDEAUNA primul furtunul galben si dupa aceea furtunul rosu!succes ,respect si drumuri bune.ps i-mi pare rau ptr tine ca in loc de raspunsuri ai fost luat la mishto dar ..'.asa e unii n'are aer de sus ce sant'

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

dupa cum a spus si colegu ,cu ADEVARAT COLEG truckman ,furtunele sant pt aer , sa fi atent tot timpul cand le cuplezi sa calce bine pt a nu distruge garnitura de cauciuc , vei vedea ca are un guleg destul de subtire ,sfatul meu e sa le umezesti inainte de cuplare , cel putin eu asa fac , si daca le uzi cu saliva tot mai bine decat sa le cuplezi pe uscat

Si nu pune la inima aierele false ce le mai primesti pe post de raspuns , se stie ca la inaltime aeru e mai rarefiat ,cred ca intelegi ce-ti spun

Respecte mele colegu  truckman

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • EX Staff

Dupa cum era de asteptat , au aparut ....lupul moralist si omu'camion .....care dau o mana de ajutor !

Voi aveti cel putin habar , ca respectivul este catalogat  " PROFESIONIST ", cum poti sa pui asemenea intrebari dupa ce ai dat examen ptr permis , ptr atestat ?

App nu urcati la inaltime fara mijloace de protectie !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

VT880  daca sunt sau nu moralist ,crede-ma ca tu nu esti in masura sa judeci , tu ca un adevarat profesionist ce te pretinzi ,si ca un coleg puteai sa dai un raspuns normal si nu era nevoie de interventia altor persoane , dar cand

  exista prea mult aer trebuie sa refuleze pe undeva ,si cumva ,si de obicei face un zgomot specific la refulare ...

In ce priveste echipamentu pt inaltime , stai linistit nu ma dau ceia ce nu sunt ,spre deosebire de altii ,

  stii , pe sus zboara si vrabiute care in general sant indragite dar mai zboara si cioroi care au un croncanit suparator .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

pentru ca site -ul asta este si ptr incepatori,  si sant colegi care...poate nu au inteles...eu si lupu'am inteles ,tu ai o problema ,dottore continui sa bagi batul prin gard ca sa ai motiv sa ma banezi?continua cu atitudinea dispretuitoare fata de user si nici o problema, o sa ai ocazia sa ma banezi  ;D ;D ca doar asta-i ultima solutie a celor ce umbla 'cu papiota de ata in buzunar'! RESPECT  si drumuri bune! (cand sand tratat cu respect)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • EX Staff

VT880  daca sunt sau nu moralist ,crede-ma ca tu nu esti in masura sa judeci , tu ca un adevarat profesionist ce te pretinzi ,si ca un coleg puteai sa dai un raspuns normal si nu era nevoie de interventia altor persoane , dar cand

  exista prea mult aer trebuie sa refuleze pe undeva ,si cumva ,si de obicei face un zgomot specific la refulare ...

In ce priveste echipamentu pt inaltime , stai linistit nu ma dau ceia ce nu sunt ,spre deosebire de altii ,

  stii , pe sus zboara si vrabiute care in general sant indragite dar mai zboara si cioroi care au un croncanit suparator .

Dl LUP, cite sfaturi ati dat pina acum pe acest site ?

Contorizate , nu fac referinta la chat , unde discutiile sint " efemere "

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • EX Staff

pntr ca site -ul asta este si ptr incepatori,  si sant colegi care...poate nu au intzeles...eu si lupu'am intzeles tu ai o problema ,dottore continui sa bagi batzul prin gard ca sa ai motiv sa ma banezi?continua cu atitudinea dispretzuitoare fata de user si nici o prbl o sa ai ocazia sa ma banezi  ;D ;D ca doar asta-i ultima solutzie a celor c umbla 'cu papiota de atza in buzunar'! nici cu prezervativ pe cap ca mijloc de protectie ca nu vreau la 'inaltzimea pe care o aveti dvs' RESPECT  si drumuri bune! (cand sand tratat cu respect)

Dl Truckman , daca nu termini cu abureala,chiar o sa fii banat ....dupa cum meriti .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

tu recunosti vreodata cand gresesti? sau din pozitia in care esti doar ameninti?a fost o intrebare.oricum daca vreti sa ma banati no problem ! dar eu unul nu suport sa fim tratati fara RESPECT pentru ca asta nu este o abureala asa cum spui ,asta este motivul dovedit ptr care noi romanii nu avem sindicat;site-ul asta si comportamentul tau fata de incepatori este dovada ca oadata ajuns 'mai sus' romanul .f.....si pe masa (era altfel dar ...asa zic ca altfel ma acuzi de rasism) !Apropo ce fel de site de SOFERI PROFESIONISTI este asta in care ierarhia este data de postari si nu de adevaratele criterii care atesta un sofer ca un bun profesionist?  am ajuns prea departe??? baneaza-ma! si stai linistit ca nu te mai @abureste nimeni ;D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

si inca ceva , daca esti curios poti sa faci tu inventaru , eu nu sunt curios dar si daca dau un sfat nu-l dau nici cu aroganta si nici nu rad de un coleg daca intreaba ceva si nu stie , se pare ca unii sau nascut invatati , sau au uitat cand si ei la randul lor intrebau , si sa-ti mai spun ceva domnule moderatot ???? decat sa induc lumea in eroare si sa fie amendata mai bine ma abtin , ce profesionist e acel moderator care explica ca el face 7 programe de conducere legate si ca e perfect legal ? ?

Ce moderator e cel care la prog. pt echipaj nu stie cum trebuie facut programul ? asa ca te rog sa nu-mi mai adresezi intrebari , am observat si 2,3,moderatori care ,DA stie cum sa-si faca treaba ,dar multi prea multi sant peaici care .... in fine , numaru de postari sa conteze si raspunsuri in doi peri ,

Cum am mai spus mai sus , chiar nu-mi face nici o placere dialogu cu tine .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • EX Staff

si inca ceva , daca esti curios poti sa faci tu inventaru , eu nu sunt curios dar si daca dau un sfat nu-l dau nici cu aroganta si nici nu rad de un coleg daca intreaba ceva si nu stie , se pare ca unii sau nascut invatati , sau au uitat cand si ei la randul lor intrebau , si sa-ti mai spun ceva domnule moderatot ???? decat sa induc lumea in eroare si sa fie amendata mai bine ma abtin , ce profesionist e acel moderator care explica ca el face 7 programe de conducere legate si ca e perfect legal ? ?

Ce moderator e cel care la prog. pt echipaj nu stie cum trebuie facut programul ? asa ca te rog sa nu-mi mai adresezi intrebari , am observat si 2,3,moderatori care ,DA stie cum sa-si faca treaba ,dar multi prea multi sant peaici care .... in fine , numaru de postari sa conteze si raspunsuri in doi peri ,

Cum am mai spus mai sus , chiar nu-mi face nici o placere dialogu cu tine .

Din politete, nici macar nu iti raspund !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • EX Staff

Acum domnul moderator schimba subiectul dar nu recunoaste ca a gresit facand misto de un biet incepator care a pus o simpla intrebare.No comment,asta e romanul.

Ce greseala Volverine, unde-i aia , sa o vad .

"ce rol are aerul in existenta ta -este vital "

Un om care a facut o scoala ,a dat examene si se presupune ca a invatat .... altfel cum a trecut examenele ...nu pune asemenea intrebari .

Si daca nu a facut conducere cu un cap tractor -semiremorca , si ansamblul camion -remorca are furtunele  pentru aer colorate .

Deci , ce sa recunosc .

Asa vedeti voi ca se invata o meserie ....mura-n gura ....si dati de ei plingand prin parcari

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Ce greseala Volverine, unde-i aia , sa o vad .

"ce rol are aerul in existenta ta -este vital "

Un om care a facut o scoala ,a dat examene si se presupune ca a invatat .... altfel cum a trecut examenele ...nu pune asemenea intrebari .

Si daca nu a facut conducere cu un cap tractor -semiremorca , si ansamblul camion -remorca are furtunele  pentru aer colorate .

Deci , ce sa recunosc .

Asa vedeti voi ca se invata o meserie ....mura-n gura ....si dati de ei plingand prin parcari

Prea mari pretentii ai. Pe forumul asta soferi sunt foarte putini majoritatea care sunt aici nu au nici o treaba cu soferia multi nu au condus nici macar un camion sau nu au permis si din cauza asta apar tot felul de intrebari puerile. Problema  nu e cand intreaba ceva,pe mine ma apuca plansul cand dau sfaturi si sunt pe langa tare dar sunt convinsi ca au dreptate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

"ce rol are aerul in existenta ta -este vital "

.....................................

Deci , ce sa recunosc .

Asa vedeti voi ca se invata o meserie ....mura-n gura ....si dati de ei plingand prin parcari

intrebarea ta a avut un sens ironic, de superioritate!

raspunsul ca "este vital" este interpretarea ulterioara pe care ai gasit-o ca un fel de scuza vazand ca nu toti userii sunt "pupincurerscu" cu adminii.

acesta este un forum, si pe forumuri oamenii cauta sa-si mareasca bagajul de cunostinte (chiar daca dupa parerea unora acestea ar trebui sa fie elementare).

unii poate nu au cunostinte de soferie, altii de mecanica, altii poate au probleme cu ortografia sau gramatica, normal este sa cautam sa invatam, nu sa ne luam peste picior.

in sfarsit, eu nu am menirea sa te determin sa recunosti ca ai gresit, este problema ta, dar ar trebui sa realizezi asta atat timp cat ti-au spus-o atati useri intr-un timp atat de scurt, sau astepti sa intre cativa prieteni care sa-ti tina partea, si celor care te critica in continuare sa-i ameninti ca-i banezi?

o sa-mi editeze cineva postarea asta oare?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.