Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

O informatie daca se poate


Cornel

Postări Recomandate

  • Members

ok, in cazul in care are cont pe aici ,acest zis"sofer profesionist"..ii aduc la cunostinta cu ocazia asta poate inaintea autoritatilor ungare ca are in derulare o plingere la politia din szeged,pentru ceea ce a facut pe data de 19.12.2012 ora 19:45 ora locala,km 61-58....daca el are impresia ca este haiduc pe sosele si aplica metode de pacalire a aparatului de inregistrat"tahograf"si isi permita sa mearga cu peste 98km/ora nu inseamna ca trebuie sa fac gestul pe care la facut ,adica mai exact daca a vazut ca eu nu pot rula mai mult de viteza de 96km/ora,dupa multe blituri date sa decis el ingenios in mintea lui "stralucita de sofer profesionist"sa ma depaseasca si in momentul in care a ajuns in dreptul meu a aruncat cu un ou crud pe parbrizul masini condusa de catre mine,...spre norocul meu ca am realizat imediat gravitatea situatiei si nu am avut instinctul de a da drumul la stergatoare ca eram nevoit sa opresc brusc pt ca vizibilitatea imi era afectata in totalitate OK...prostia se plateste nu este o problema daca nu da politia de el inaintea mea dau eu de el un drum pina la Brasov nu este o investitie mare....si apropo daca citeste ceea ce am relatat sa nu uite ca Europa nu este chiar asa de mare si parcarile sunt mici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

aha ,asta ai spus la politia din Szeged ? ca aveai 96 km la ora ? La Km 61 erai aproape de Lajosmitse,a durat mult pana ..gravitatea situatiei si nu am avut nstinctul de a da drumul la stergatoare ca eram nevoit sa opresc brusc pt ca vizibilitatea imi era afectata in totalitate...ai fost socat 1 h pana sa ajungi la Szeged !tu esti ala care mergi cu 80 pe M5,cauta-ma si pe mine !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Colegu zi mersi ca nu a aruncat cu u cartof sau piatra,Doamne fereste ca atunci era si mai rau!Sunt din astia pe sosele o gramada.Eu ii numesc cocalari ptr ca le cumpara parinti masini si sosele.Nu trebuie sa te enervezi!Ureazai de sarbatori sanatate si bucurie si lasa-l in plata Domnului,ca le are el impartite ptr toti dupa fapte!Cand il vezi,daca o sa-l mai vezi vroedata,eu daca as fi in locul tau,l-as invita la o bere!Pe unii nu -i duc minte si eu am o vorba :Nu poti cere de la un om ce Dumnezeu nu ia dat!(adica minte).Hai sarbatori fericite si la multi la toata lumea!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

ai mare dreptate dl.userneme"danpopa"circulam cu 80 km/ora,dar asta nu da nimanui dreptul de a avea o asemenea reactie mai ales cand ai pretentii sa fii respectat si catalogat ca "sofer profesionist"..in primul rand nu poti  sa stii  de ce autovehiculul din fata merge cu o asemenea viteza poate are o problema tehnica care nu ai permite sa depaseasca o anumita viteza resp.o anume turatie a motorului dar ma rog, pt unii dintre asa zisi "soferi"este greuu de inteles acest aspect.dar ma repet nu ai dreptul sa iti faci tu singur dreptate si sa decurgi la gesturi extreme,chiar daca urci 2 trepte mai mult decat mine asta nu te face mai presus decat orice participant la trafic,da poate mergeam cu 80km/ora asa cum sustii tu dar tot eu am fost cel care te-a ajutat sa te reincadrezi pe banda de rulare dupa ce mai depasit asta"colegial"...sincer sunt cate unii care degeaba au iesit pe granitile tari ca tot la mentalitatea de preistoric au ramas,de aceea ne huidue toata lumea pe afara ca sunt cate unii care nu pot trece de pragul de preistorici.ma rog eu doream doar sa pot lua legatura cu acest zis"sofer profesionist"sa-l intreba ce a fost in mintea lui...ca de lasat legea sa isi spuna cuvantul o voi lasa.de asta sa fie sigur.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

ok declar inchis acest subiect ca se pare ca deranjeaza cand se scoate in evidenta unele aspecte referitoare la comportamentul unor asa zisi "soferi"....este mai simplu sa spui saracu ce a patit cand il vezi cu rotile in sus.pe sant si sa spui "asta a adormit domne la volan"dar ne stiind ca ai fost scos de un asa zis "profesionist"si conational care pa parcare vine si sa roaga de tine sa-l duci la magazin sa isi ia de mancare...in fine asta este Romania si mentalitatea unora Respect pentru toti Soferii,care stiu ce este soferia si comportamentul pe soselele lumii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

soferul profesionist are multe altele pe cap,mai importante decit aruncatul cu oua crude in ceilalti participanti la trafic.L-ai suparat tare tare de a recurs la acest gest,zi multumesc ,ca doar te-a avertizat cu un ou crud,putea nimeri o cheie,un ciocan.NU laud gestul dar .....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Oricum ar fi asta nu e gest de om civilizat, de cetatean UE.... De ce nu a facut gestul in Germania sau Austria? Acolo nu era la fel de sofer cu la fel de mult sange? Si acuma daca mergea omu cu 80 ce vrei sa faci, dupa mintea ingusta a multora ar fi in stare sa provoace un accident pentru o diferenta 5 sau 10 km/h. Daca il vedea ca opreste in prima parcare inainte sa il depaseasca probabil sarea la bataie ca "de ce mergi mah cu 80?"....asta inseamna colegialitate si respect reciproc nu?? D-aia suntem respectati si iubiti peste tot in Europa, d-aia turcii, polonezii si restu sunt mult mai uniti si le este mai bine nu-i asa? Eu nu merg cu 80 pe M5 dar si daca vad alt zmeu care vrea neaparat sa fie primul, ma trag pe banda de urgenta un pic si prefer sa las omu sa se duca pt ca omul destept evita. Acuma l-as intreba si pe colegul Cornel oare tu te-ai lasat putin in dreapta pe banda de urgente sa il ajuti un pic si pe acel "coleg"? Probabil si tu te-ai incapatanat cand ai vazut ca te bliteaza si cand vroia sa depaseasca accelerai, cu atat mai putin sa ii faci loc....acum, oricum nu mai e nimic de facut, cand il va opri politia va spune ca vagonul nu e al lui si cam atat, pana la urma tu ramai cu...."parbrizul murdar", pt ca nu ai putut lua piciorul de pe acceleratie, sau nu ai putut da tempomatul cu un km/h mai putin si nu i-ai facut unpic de loc. Dupa cum spuneam ..omul destept evita, dar oricum in acest caz scopul NU scuza mijloacele, si nu e un compartament colegial.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

1. Daca o sa cautati vitezele maxime admise pe majoritatea autostrazilor din Europa o sa vedeti ca pentru autocamioane cu remorca sau semiremorca se dau valorile de 80 km/h. Chiar si pe M5 Ungaria. Viteza de 90 km/h este cea maxim admisa (constructiv) la categoriile care sunt limitate. Nicidecum viteza maxima medie admisa de deplasare. Ca se circula la maximul constructiv e tot o inventie a sistemelor noastre de "spart norme". Mai mult de atat s-a si creat un sistem de calcul a timpilor de conducere care de multe ori depaseste nu numai viteza medie comerciala ci chiar si cea maxim admisa ajungand pana la 86-87 km/h in medie. Ma intreb daca o fi bine?

2.Ceea ce a facut colegul cu aruncarea obiecelor spre un alt participant la trafic e clar un gest condamnabil si sper ca va fi si pedepsit.

3. Nu vad de unde apare obligatia de a folosi banda de urgenta pe autostrazi in cazul in care esti depasit. Nici chiar cand se merge cu viteza redusa. E specificat clar in definitia ei "Banda pentru oprirea de urgenta", nicidecum de circulatie (in anumite conditii se poate folosi si asta). Asa ca trebuie sa respecti doar obligatiile prevazute de lege, pastrarea vitezei si directiei de mers, scimbarea fazei de drum cu cea de intalnire,etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Sunt perfect de acord cu ce ai scris colegu sxn. Dar la punctul 3, si anume folosirea benzii de urgenta am uitat sa precizez ca eu personal, procedez in acest fel DOAR si DOAR in Ungaria si  mai ales pe M5. A nu se intelege ca intru de tot pe banda de urgenta, ci doar ma las putin in dreapta trec de linia continua cu jumate din latimea camionului moment in care pisc frana, sare tempomatul si dau semnal dreapta colegului din spate, tocmai pt a nu intra in conflicte de acest gen cum a patit colegul Cornel. Stiu ca nu e corect si legal ce fac dar mai bine ma trezesc cu un ou in parbriz?..sau cu vreun surub sau alta piesa care o are bizonul la indemana?? Plus ca nu ma gandesc neaparat ca arunca ala cu ceva, dar ma gandesc colegial si logic ca poate se grabeste si colegul sa aiba program sa intre in tara sa ajunga si el acasa. Ma mai gandesc ca poate si eu la randul meu voi avea nevoie alta data ca alt coleg sa faca la fel pt mine sa nu stau 11 ore la Mako, ca e mai bine in patutu meu acasa.

PS Nu ti se pare cam extrema restrictia ungurilor de a interzice total depasirea pe tot parcursul zilei? Nu era mai logic sa o faca pe tronsoane? Asadar daca autoritatile unguresti forteaza nervii soferilor nu e bine sa ne mai ajutam si noi unpic intre noi cum am descris mai sus si cum fac eu?  Drumuri line, dezghetate si platite! Sarbatori Fericite tuturor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Va salut. Eu sunt unul dim cei care ruleaza cu 80km la ora nu numai in Ungaria, in toata Europa. Nu pentru ca as vrea insa camionul chiar este limitat la 81km, fiind cisterna. Multi nu inteleg acest lucru si avem multe neplaceri in trafic. Nu sunt un nemernic si atunci cand pot intru in parcari cam la 20-30km, pentru a elibera coloana. Cum a postat colegul mai sus sa folosesti banda de urgenta, ai aceiasi culpa ca cel care te depaseste in ochii politiei daca esti prins. Sunr situatii cand nu pot intra in parcare pentru ca am si eu ca fiecare termene de descarcare care trebuiesc respectate. DRUMURI BUNE SI SARBATORI FERICITE TUTUROR COLEGILOR DE TRAFIC!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

INAINTE DE TOATE SPUNE DIN CE CAUZA TI A FACUT COLEGUL CE TI A FACUT

SPUNE CA AI MERS NICI CU 80 DE KM PE ORA SI CA ERAI CU UN SPRINTER

citeste regulamentul si vezi ce poti pati data viitoare cind mai scrii cu exces de caps,acum treaca ,mearga de la mine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Nu doriti sa observati esenta,cel care a aruncat cu un obiect[ou,in cazul de fata] nu poate fi numit sofer profesionist,daca era sofer indiferent de nervii pe care tii facea cel din fata,sau din spate nu faceai un gest prin care se putea produce un accident.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Lasa-i cico ca e grele.....ce importanta are ca era cu 3.5 nu era tot participant la trafic???? Nu tot asa putea sa se sperie si sa traga de volan si poate intra chiar sub tine.....sau daca masina care o conduci e mai mare, esti mai sofer, sau mai jupan?? Stiu ca marimea conteaza, dar nu pe sosele unde trebuie sa fim toti egali. Colegu danpopa daca eu sunt cu un transportor de masini si sunt mai lung decat tine si tu mergi cu 80 pe M5 am dreptu sa iti arunc in geam o ceapa, sau ce gasesc prin frigider??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

de ce nu ati blocat masina si il bateati,,,,,asa ajungeati oameni din grota,,,,,,,,am citit ca limita in ue este de 80 km /h ,cu ce a gresit acel coleg,,,,,,,,,orcum aveti nevoie de doctor pt un control,,,,,,,,cornel de ce nu ai mers la autoritatile romane,chiar si la arr pt a face o reclamatie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Nu am avut suficienti nervi pentru a citii toate postarile de la acest subiect dar  nu e placut nici cand mergi in spatele altuia cu 80 la ora orcare ar fii legea  lor stupida, si e neplacut si sa primesti un ou in  parpriz. Dar  sa  o lu-am de la capat. Un coleg mergea cu 96 km pe ora credeam ca  e camion dar apoi am inteles ca era sprinter.Un alt nene grabit cu un camion nu il depasea de frica politiei probabil dar  sa mearga cu magnet sau stiu eu cu ce nu ii era frica. Si cu viteza mare sa nu bata la ochi :)) cand a intrat intr-un final in depasire a aruncat un ou care a explodat pe parbrizul sprinterului. Sa presupunem ca era vb  de un  camion cu volan pe stanga. deci de  la volan sa  arunci un ou pe geamul din dreapta si sa nimereasca parbrizul e foarte greu. bravoooo. Glumeam nu e nici un  bravo in toata povestea asta desii daca privesti de la distanta e comica, insa pentru mine nu este foarte  credibila si  dace merge la poilitie la Szeged, Romania, ARR,DNA, SRI sauCIA nu pre poate demonstra nimic inpotriva celui care a aruncat oul daca nu are proba video. daca gaseste masina in europa in parcare si il ia pe sofer la bataie e posibil ca  pe acea masina sa fie alt sofer.Daca e o poveste  reala a trecut daca eram eu probabil  ii rupeam capul atunci pe loc mergeam  un milion de km dupa el pana  se oprea, daca intretimp nu ma calmam.  se zice ca RAZBUNAREA E ARMA PROSTULUI  povestea reala sau nu sa terminat si terminata ar trebuii sa fie pt totdeauna.  Bafta si sa nu intalniti cretini cu oua la ei, si nici dinaia care va incurca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

doamne cum s-a ajuns sa se faca economie mergand cu 80 km/h pe autostrada. noua nu ne trebuie autostrazi pentru ca dupa cum se vede din postari nu stim sa circulam pe ele. si daca mergem ne facem de ras numai incurcam dar asta e mergeti cu 80 km/h.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Nu e vorba de economie aici. Aceste limite sunt date de fiecare tara in parte. Ce nu intelegem e ca nu aceste viteze ne definesc munca.

Culmea e ca Romania e printre tarile cu cele mai mari limite de viteza.Nu avem cum si unde, dar le avem.

Camion cu remorca in Romania are dreptul sa mearga cu 100km/h pe drumuri express sau autostrazi.

< http://www.speedingtickethelp.info/facts-on-speeding/europe.shtml >

Asta e unul dintre site-urile cu care argumentez.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.