Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Lanturi motrica


ando16

Postări Recomandate

Vizitator Anonymous

  Colegii,cand cumperi niste lanturi,le cumperi pe dimensiunile cauciucului si le si incerci!Niste lanturi care flutura,ori sar de pe cauciuc,ori strica cauciucul,la fel si cu lanturile prea stramte,ori nu reusesti sa le pui,ori cand le strangi fortezi cauciucul!acuma,cu niste lanturi care sunt doar un pic largi,poti sa incerci sa le strangi la maxim,si sa le securizezi cu chingi de cauciuc!Puse in X!Se poate sa mearga,cu conditia sa nu mergi prea repede(20Km/H)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

  Va mai "vand"un pont,dar daca rupeti ceva cand il folositi nu sunt responsabil de nimic!Eu personal am folosit trucul asta si nu am rupt nimic!daca te-ai inzapezit,si nu ai lanturi de roti(ma refer la lanturile care se vand in comert,simple sau duble),in caz de extrema urgenta poti sa folosesti si un lant normal,pe care il folosesti la atasarea marfii!Il treci prin gaurile de la roti!Il strangi cat poti de tare si capetele le legi cu o carabiniera! Repet,nu este facut special ca sa rulezi cu el,se poate sa se rupa,dar,in caz de extrema urgenta,te ajuta sa iesi din zapada! La fel ca si scaritele de roti!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

multumin de sfat eu am schimbat anvelopele pe motrica am pus pe 80

La ce camion ai schimbat dimensiunile anvelopelor ? ???

Eu ..Actros'ul l am trecut de pe 315/80/22.5  pe 315/70/22.5    ... trage mult mai bine  ... consum mai bun  ..  i am aplicat aceasta modificare din cauza faptului ca are doar 400hp  ... am observat ca i plac noile dimensiuni la drum  ..  ::)

 

Legat de lanturi  ... ce parere aveti de acest model??? ...

167_1224791223.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Cel mai tare model de lanturi  ... am folosit asa ceva si n-am pus nicodata mai mult de 2  pe roata ... dar m-au scos din necaz !

Am sa-mi permit sa va dau si eu un sfat ! ... nu va sfatuiESC  sa rulati cu lanturi decat pe distante foarte scurte altfel gumele se vor rupe oricum ... fie plasa pe masura sau nu !

Drumuri bune si  sa dea Domnul sa nu aveti niciodata nevoie de lanturi !  ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Wahoo,Pericool,modelul tau pare excelent!Am vazut(nu am avut)acelasi model doar ca se atasau cu chingi!Am ezitat sa-mi cumpar ca mi-a fost frica sa nu se rupa chingile!Dar modelul din poza pare foarte bun,cum se numeste si cine-l fabrica?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Wahoo,Pericool,modelul tau pare excelent!Am vazut(nu am avut)acelasi model doar ca se atasau cu chingi!Am ezitat sa-mi cumpar ca mi-a fost frica sa nu se rupa chingile!Dar modelul din poza pare foarte bun,cum se numeste si cine-l fabrica?

Salut kenworth ..modelul asta mi sa parut ce l mai usor de folosit ... cred ca 3 pe roata (exterioara) sunt de ajuns ..pt. a iesi din necaz... uite doua site'uri care comercializeaza diferite tipuri de lanturi pt. zapada :

 

    http://www.pieseautocamioane.ro/lanturi-zapada/3279-lanturi-camion.html

    http://www.lanturidezapada.ro/lanturi+de+zapada+camion_settori+s25_model+e+s25/218/4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

  Multumesc Pericool!Am gasit (si si comandat) 2 perechi la un magazin on-line din Canada(tirechains.com).abia astept sa le primesc! Problema este ca,aceste lanturi sunt foarte buneDAR nu sa mergi cu ele,sa le instalezi doar in caz de urgenta,cand ai ramas inzapezit,sa iesi din zapada si cam atat!(aici se numesc emergency chains).In unele State/provincii nici macar nu sunt omologate ca lanturi de condus ci doar ca instrumente de depanare,la fel ca si scaritele(traction aids).Pana acum din toate inventiile pentru imbunatatirea tractiunii se pare ca nimic nu inlocuieste lanturile!Lanturile pneumatice(insta-chains,on -spot sau ce alte marci le mai fac)nu sunt de nici un ajutor in zapada mare,emergeny chains(cele ca in poza ta) sunt bune dar nu sa mergi cu ele,doar sa te scoata din necaz,snow-claw(lanturi de cauciuc) se strica foarte repede,cable-chains,asa zisele lanturi de sarma nu sunt rezistente si nici nu ofera o tractiune la fel de buna ca lanturile traditionale+ca in zapada mare nu sunt prea eficiente iar plasele am inteles ca nu sunt prea rezistente si nici nu ofera o tractiune prea buna! Deci,singura solutie viabila,lanturile traditionale!La instalarea lor te poti ajuta de un Tire chain Buddy(cautati filmuletul  publicitar pe you-tube,mie mi s-a parut o idee interesanta care reduce timpul de instalare al lanturilor la jumatate).Si am mai vazut pe internet o inventie neomologata inca! Este inventia unui sofer canadian,dar care nu a primit inca brevetul de omologare si deci nu se produce inca si nici nu se comercializeaza! Parerea mea este ca inventia lui va revolutiona industria lanturilor de zapada! Nu stiu cum se va numi,daca vreti sa vedeti despre este vorba cautati pe you-tube cu motor de cautare canadian trucker's dream! Din pacate eu filme nu stiu sa atasez!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Buna invetia ... dar am observat doua probleme ...  1 nu se pot monta la toate camioanele ... iti trebuie spatiu pe sasiu sa poti monta acele cutii  ... 2 nu poti  circula multi km  cu ele montate  ... din cauza acelui sistem din platbanda care te ajuta la montare, demontare ..atentie la min. 0,37  se vede clar si la min. 1.07 unde calca pe platbanda... mai ales intre roti .. unde anvelopele in momentul rularii cu incarcatura fac acea "burta" din cauza greutatii poate distruge anvelopele (aici trebuie gandit alt sistem, e prea fest sistemul )  .. tanand cont ca pe lateral anvelopa nu i foarte solida ..cape banda de rulare ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

  Pericool,sistemul nu este inca omologat,probabil ca la momentul omologarii o sa se inventeze un sistem prin care platbanda sa foloseasca doar la instalare si la dat jos lanturile,o data puse lanturile sa se poata inlatura si sa prinzi lanturile intre ele fara platbanda!Si da,intr-adevar,iti trebuie un spatiu pentru cutie,cam 40 de CM,dupa calculele mele,la camioanele americane nu spatiul lipseste,eu,de exemplu acolo unde are el cutia pentru lanturi am o cutie de 2 ori mai mare,in care tin lanturi(nu numai de zapada) o stanga,o bara de intins chingile,o bara groasa,tubulara,pe care o folosesc la deschis usile la containere daca sunt intepenite,scaritele si alte fleacuri de genul asta!Deci spatiu ar fi!Singura problema ar fi cu platbanda,dar si asta se poate rezolva,daca folosesti platbanda doar la instalat si dat jos lanturi!Pentru camioanele din Europa un sistem interesant ar fi "tire chain buddy"cu conditia sa se inventeze un sistem de aripi pe spate care se dau jos foarte usor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

  Eu am in permanenta un sac de sare cu mine(nu vara,bineinteles).Doar ca sarea nu-ti rezolva toate problemele!Sarea nu are efect instantaneu,dureaza ceva pana topeste zapada/gheata!Plus ca sarea ajuta doar sa iesi din troianul de zapada,nu si la drum.Ar trebui sa ai o sararita cu tine!Asa si o lopata e buna,am si din aia!Doar ca nimic nu poate inlocui lanturile!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Pt. Canada unde 6 luni aveti iarna  ...  ar trebui promovata inventia  .... timp mai scurt de montare  ... bravo soferului inventiv ... nevoile te invata sa ti faci viata mai usoara  :) ... ma impresionat partea electronica  ...te anunta cand sa terminat de derulat-rulat  .. plus cutiuta de scule necesara pt intinderea lanturilor ... SUPER!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.