Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

'''Profesionistii'''


cico_3504

Postări Recomandate

  • Members

Dragilor,sofer profesionist este acela care profeseaza aceasta meserie,frumoasa dar plina de capcane,in care multi putem intra,vrind,nevrind.Taximetristii au un statut aparte,dar eu unul nu-i pot numi profesionisti...A fi profesionist,dupa mine,inseamna a face aceasta meserie din placere,sau patima,nu din ratiuni materiale,desi azi,asta atrage...Explicati unui nou "profesionist" cum e sa rabzi,sa stringi din dinti ,sau,ce sa mai ocolim,sa te speli la...fund sub remorca pentru ca nu ai conditii...Si totusi,continuam s-o facem,meseria,adica.Bun simt,ajutorul acordat unui coleg in dificultate,nu sa treci pe linga el si sa intorci capul,asta tine de ...profesionist..a ajuta atunci cind e nevoie,nu dupa...totul tine de om si cum s-a format el.Sau,daca vreti,cind te intilnesti cu cineva cit de cit cunoscut,vazut pe drum sau prin parcari,si acesta nu intoarce capul,ca si cind nu te-ar fi cunoscut.Respect si drumuri bune tuturor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
Daca Sava(Basescu mai nou) iti pune arma in cap asta nu inseamna ca esti si vinovat.

Asa e si in soferie. Eu nu  ma pot lauda cu o mare experienta dar sa intamplat de cateva ori sa nu mai pot conduce pt ca depaseam 90 de ore in 2 saptamani.Nu conteaza legile daca respecti doar legea cu strictete nu inseamna ca esti un sofer bun, drebuie sa faci o oarecare balanta, pentru calegea e interpretabila si NU E FACUTA PENTRU A NE PROTEJA PE NOI, e facuta exclusiv pentru bani.Un sofer care conduce 20 de ore pe zii e intradevar un pericol. Dar e mult mai periculos unul care merge 8 ore pe zi decat unul la care din  28 de diagrame 26 sunt corecte iar pe doua programul de lucru e depasit cu o ora sau doua si il amendezi 5000 de lei. Un profesionist nu trebuie sa vorbeasca despre legi.Si inca ceva reusim sa sa ii criticam pe angajatori ca nu prea platesc. Va doresc sa detineti o firma cu 4-5 camioane pe intern sa lucrezi legal sa nu ai relatii si  cunostinte pe la casele de expeditii sa vedeti cat e de frumos.

1. Atentie la exprimare !

2. Un profesionist vorbeste despre legi , caci le cunoaste !

3. Nu ne dori nimic . Atunci cand ai hotarat sa faci aceasta activitate nu ti-ai evaluat valoarea . Nu ne intereseaza ce faci tu ca patron , cat de bine te descurci sau cat de rau ai menagementul.

4. Amenzile ar trebui date (toate ) direct firmei , nu soferului , atunci nu a-ti mai impune soferului sa-i dea ,,lunga"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
Dragilor,sofer profesionist este acela care profeseaza aceasta meserie,frumoasa dar plina de capcane,in care multi putem intra,vrind,nevrind.Taximetristii au un statut aparte,dar eu unul nu-i pot numi profesionisti...A fi profesionist,dupa mine,inseamna a face aceasta meserie din placere,sau patima,nu din ratiuni materiale,desi azi,asta atrage...Explicati unui nou "profesionist" cum e sa rabzi,sa stringi din dinti ,sau,ce sa mai ocolim,sa te speli la...fund sub remorca pentru ca nu ai conditii...Si totusi,continuam s-o facem,meseria,adica.Bun simt,ajutorul acordat unui coleg in dificultate,nu sa treci pe linga el si sa intorci capul,asta tine de ...profesionist..a ajuta atunci cind e nevoie,nu dupa...totul tine de om si cum s-a format el.Sau,daca vreti,cind te intilnesti cu cineva cit de cit cunoscut,vazut pe drum sau prin parcari,si acesta nu intoarce capul,ca si cind nu te-ar fi cunoscut.Respect si drumuri bune tuturor.

eu cred ca tu vorbesti despre bun simt,si o educatie aferenta fiecarei meserii,nu de profesionalim,esti profesionit atunci cand te respectii pe tine si nu accepti toate rahaturile,COLOANA VERTEBRALA :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members

A fost odata.... in ziua de azi profesionismul nu mai e ca pe vremuri sa inveti mecanica la greu inainte sa te sui pe un autotren. S-a mai usurat munca pentru bani toti vor bani ce sa faci, iar despre cei care sant ajutati la manevre e ceva normal, in multe cazuri am vazut cum sant ghidati soferii sa dea masalier si nu e o rusine, atat timp cat stii sa te ti bine pe drum, respecti programul si esti cinstit e suficient. Nu toti soferii stiu sa fie stas la masalier cand il face.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Stimate colegule Spetsnaz. Am citit mai multe postari din partea ta, dar am ramas cu impresia ca vorbesti mai degraba din spatele unui joystick decat de langa un volan. Imparti sfaturi de "profesionist" cu experienta, dar observ ca ai 21 de ani. Nu m-ar fi deranjat daca nu vedeam in ultima postare de doua ori scris "masalier". Soferii invata inca din scoala ca aceasta manevra se numeste marsarier. Dar cum multi totusi folosesc cuvantul de marsalier (putin mai aproape de adevar) atrag atentia ca originea lui este din expresia franceza marche arrière, deci cuvantul corect ramane marsarier.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Ca sa punctez din nou, profesionist esti atunci cind ai absolvit scoala.Nu vorbesc de experienta.Profesionist este omul care se suie la o masina si poate merge cu ea indiferent de marca sau cutie.Are probleme la tipul remorcii si invata[ca doar nu toti stim sa lucram cu container,cisterna,frig,prelata,vidanja,etc].Dar prin seriozitate depaseste provocarile meseriei,se si adapteaza vremurilor bineinteles :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

conform DEX:

- PROFESIONÍST, -Ă s.m. și f., adj. (Cel) care exercită o profesiune; (cel) care exercită o artă, un sport etc. pe baza unei pregătiri profesionale și fiind remunerat pentru aceasta.

- PROFESIONÍST ~stă (~ști,~ste) 1) Care ține de profesionism; propriu profesionismului. 3) și substantival (despre persoane) Care exercită o anumită profesie.

- Profesionist ≠ diletant.

- intre ghilimele cred ca ar fi de luat in calcul, ultima varianta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Aveti dreptate,colegilor...esti profesionist,doar dupa ce ai parcurs mii de kilometri[fara sa vorbim de teoria pe care ai cumulat-o in scoala si care daca nu ai inteles-o....faci soferia dupa "ureche"]...pe parcursul carora ai trecut pin multe situati,pe care ai reusit sa le "rezolvi"cu bine,si din care ai invatat ce e bine. Sa nu uitam insa ca pentru orice meserie trebuie sa ai inclinatie...si atractie...sunt uni care au devenit soferi....din intamplare,,si nevoiti sa isi castige existenta practicand aceasta meserie....Am intalnit zilele trecute ,la o incarcare,un coleg,care fusese ani de zile pe o basculanta[cariera-statie de betoane] si de cateva saptamani a primit un camion cu prelata sa cutreiere tara.Era "debusolat'..nu stia trasee,centuri..etc.....Are experienta pe bascula....dar e profesionist..???!!!sper ca nu am suparat pe nici un coleg!...drumuri bune!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • Members

Eu zic asa : 'Profesionist' esti ca profesezi in meseria asta.Apoi ne departajeaza unele insusiri si deprinderi.Acolo ne impartim in buni,mai putin buni,execrabili (eu cunosc oameni vechi in meserie,dar execrabili,criminali de masini).Statutul de 'Pro' inseamna ca macar la teorie sa fii 'doxa' , sa stapanesti FOARTE bine notiunile specifice.Apoi ajungem la esenta subiectului si telul la care cu totii aspiram,dar nu toti ajungem : cat stapanim meseria (adica cat de MESERIASI suntem-cei mai batrani/eu am 32/stiu ca Majearu de la Steaua '86 era poreclit 'Meserie').Acolo ar trebui sa ajunga cei mai noi in aceasta profesie,sa fie buni meseriasi.Ca ajungi cum am ajuns eu acum o luna langa Berlin intr-un sat,la iesire s-o facut drumul cat camionul,si am avut de dat tot satul cu spatele,in curbe pe contrasens,sa nu se implante careva sub remorca,ca nu era nimeni sa ma dirijeze+intors pe o poteca,incarcatura vreo 8 to,numai pe motrica,terenul inclinat,de loveam cu picioarele remorcii jos,am ridicat-o din perne etc.Ce faceti daca nu stiti toate astea,cand de abia va incadrati in giratorii cu fata?Asta spun colegii mai sus,e cale lunga pana sa fii 'centura neagra' in soferie,si chiar s-asa,urmeaza 'dan'-ii la centura.Prea putini cei cu 10 dan,daca imi este permisa o analogie cu artele martiale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members

Profesionist esti din momentul obtinerii permisului de conducere cu gradele aferente dar PROFESIONALISMUL inseamna ani si ani de practica si experiente, placute si neplacute, din care obligatoriu este sa inveti ce-i bun! Cand pleci pe acest "drum" trebuie sa ai un "bagaj" teoretic bine dotat, ca sa stii ce sa aplici in practica! Nu-i asa?! Dar cati dintre noi ar promova examenul de atestare profesionala "pe bune" ?! Eu nu am sustinut NICIODATA un examen la ARR fara a se face "cheta" pentru ca examinatorii sa inchida ochii la anumite "ajutoare" acordate cursantilor,in conditiile in care printre cei examinati se aflau soferi care doreau obtinerea atestatului ADR!!! Si din aprox. 25-30 de persoane, nu stiu daca 5 au promovat "pe bune" examenul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Un coleg spunea mai sus definitia din dex,tot el observa corect ca apareau si ghilimele,si intradevar ghilimelele puse ne arata ca eu cred ca in meseria noastra sunt foarte multi care au un carnet de sofer in buzunar dar sunt...diletanti.

Cum altfel poti numai un conducator auto care are ani de experienta si care nu stie cum sa isi faca programul ?

Cum poti numi colegii care se lauda pe alte subiecte ca sunt supermeseriasi si pe urma dai de ei in alta parte unde cer de exemplu chestionarele cu raspunsuri pentru atestate ? Mai are rost sa continui ? Nu cred.Prefer sa ii acord tot respectul unui incepator ,care nu stie nimic dar e dornic sa invete,decit unuia care are 5 ani experienta si habar nu are de aplicarea regulamentului,de lucruri elementare la manevrarea camionului sau de alte N..lucruri elementare.Meseria se invata tot timpul pentru ca apar noutati tot timpul,degeaba am eu de n.. ani de zile un carnet daca nu stiu cu ce se maninca..

Aparea mai sus un coleg care era contrariat ca discutam si despre asta,i se parea lui ca ne dam destepti....

Pai dragul meu coleg,cum as putea sa ma consider eu care dau un examen impreuna cu 20 colegi si trecem 2 iar restul cad,cum as putea eu sa ma consider atunci cind dau un examen pentru atestat,ADR si eu invat si iau corect si pe ceilalti colegi ii vad cum se milogesc ca sa treaca si ei acel amarit de examen,examen care sa recunoastem este esenta meseriei noastre.Ai ?? Ar trebui sa ma cred putin mai....altfel decit ei,nu ? Vrei sa continui cu indeminarea...nu are rost.Cum e atunci cind mergi in cabina cu un alt sofer [si nu incepator] si te doare inima cind auzi cum tureaza motorul,cum scrisnesc frinele si cum mai ai putin si rupi si tu podeaua cind pune frina.

Pentru toate astea cred ca se impune ca in aceasta meserie uni sa avem si ghilimelele de rigoare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

ce amuzanti sunteti cate uni,credeti ca milionul de kilometri sau c-----le agatate pe centura va fac sofer profesionist.in meseria asta daca nu casti ochii proverb...majoritatea s-au facut soferi pentru ca au auzit ca se fac bani cu gramada si nu pentru ca le place sau au intuitie pentru aceasta meserie ci e mai mult o lauda de genul ,,cu ce te ocupi: sunt sofer pe tir" aviz tractoristilor care se cred profesionisti . incetam sa fim profesionisti in momentul in care mergem cu magnet cu carduri scoase cu butoane cu foi de concediu..........etc.si facem pe desteptii ca noi ne pricepem,facand astfel pe plac patronului care oricum te plateste la kilomertu si te arde la motorina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...
  • Members

Termenul "Profesionist" acopera o plaja foarte larga de atributii ce ar trebuia sa le aiba un conducator auto.Sunt subiectiv,stiu,pentru ca am mai spus asta si pe alte topicuri si o sa o mai spun si sustin de cate ori va fii necesar,dar profesionist inseamna inclusiv Cei Sapte de Acasa,igiena si educatie sa zicem elementara.Restul vin cu trecerea timpului si acumularea de experienta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators
Termenul "Profesionist" acopera o plaja foarte larga de atributii ce ar trebuia sa le aiba un conducator auto.Sunt subiectiv,stiu,pentru ca am mai spus asta si pe alte topicuri si o sa o mai spun si sustin de cate ori va fii necesar,dar profesionist inseamna inclusiv Cei Sapte de Acasa,igiena si educatie sa zicem elementara.Restul vin cu trecerea timpului si acumularea de experienta

:ymapplause::ymapplause:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.