Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

uite ce se poate intampla


Postări Recomandate

  • Members

Hai sa luam treaba asta un pic altfel! Nu v-ati gandit ca poate soferul camionului nu a accelerat in timpul depasirii????? Daca au franat toti ceilalti participanti la trafic din fata??????? HELOOOOOOOO! Parerea mea e ca, e cam mare acceleratia la camionul ala dintr-o data..... Nu v-ati gandit ca poate " dobitocul" cu dacia nu a sttiut ce e in fata camionului??? Si ca poate nu a "stiut" ca chiar dupa momentul depasirii si in momentul revenirii lui pe banda o sa se franeze din fata??? Parerea mea e ca " dobitocul" a avut ghinion mare la depasirea aia. Soferul camionului nu are nici o vina legal, numai ca tgrebuia sa fie si el mai atent din timp ce "umbla" pe langa camionul lui. Astept injuraturi... :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Domnilor soferi ... am vazut su eu filmuletul cu micul accident . Eu nu am vazut NICI O VINA a soferului de camion , soferul Daciei nu depaseste pe linie continua , incepe depasirea pe linie intrerupta iar intrarea a vrut sa o faca pe linie continua , deci ori urma vreo curba ori un pod , pt ca nu se vede nici o masina venind din sens opus . Uitati-va MULT MAI ATENT la soferul de camion ca NU acelereaza in timp ce este depasit de dacie si de fapt aceasta era obligatia soferului de camion sa nu mareasca viteza in timp ce este depasit !

Cel care franeaza ( de fapt a luat piciorul de pe acceleratie este soferul de pe cisterna din fata din cauza ca urma o curba ...ceva iar vina este 100 % a soferului daciei dintr-un motiv f simplu : NU TE POTI ANGAJA INTRO DEPASIRE DOAR DACA TE-AI ASIGURAT CA AI SPATIU SUFICIENT PT A EFECTUA DEPASIREA !

Dupa cum se vede nu a avut spatiu si s-a bagat in  fata tir-ului .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 2 months later...
  • 1 month later...
  • Members

tot filmuletul e undeva dupa Medgidia spre Constanta. vinovat e numai soferul daciei. se circula in coloana la viteza ridicata si berbecul a fortat depasire. pt o treaba asemanatoare, dar in locul daciei era un coleg al meu cu trailer si in locul camionului o masina de scoala, la redresare l-a atins cu ultima roate de la "rama" si cu toate ca nu au fost pagube importante, dupa declararea accidentului colegului i-a luat carnetul pt ca nu s-a asigurat la revenirea pe banda!  Drumuri bune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • Members

Referitor la ce am vazut in filmulet e vinovat cel cu dacia. Parerea mea este ca s a speriat si in momentul acela in loc sa accelereze a franat iar asta cu tirul l a agatat cu toate ca era si el pe franare. Am avut si eu o situatie din asta cu un bizon din asta. Sunt mari inconstienti cei cu daciile astea vechii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Domnilor soferi ... am vazut su eu filmuletul cu micul accident . Eu nu am vazut NICI O VINA a soferului de camion , soferul Daciei nu depaseste pe linie continua , incepe depasirea pe linie intrerupta iar intrarea a vrut sa o faca pe linie continua , deci ori urma vreo curba ori un pod , pt ca nu se vede nici o masina venind din sens opus . Uitati-va MULT MAI ATENT la soferul de camion ca NU acelereaza in timp ce este depasit de dacie si de fapt aceasta era obligatia soferului de camion sa nu mareasca viteza in timp ce este depasit !

Cel care franeaza ( de fapt a luat piciorul de pe acceleratie este soferul de pe cisterna din fata din cauza ca urma o curba ...ceva iar vina este 100 % a soferului daciei dintr-un motiv f simplu : NU TE POTI ANGAJA INTRO DEPASIRE DOAR DACA TE-AI ASIGURAT CA AI SPATIU SUFICIENT PT A EFECTUA DEPASIREA !

Dupa cum se vede nu a avut spatiu si s-a bagat in  fata tir-ului .

sunt 100% de acord cu tine

intentionam sa-mi dau si eu cu parerea, dar comentariul tau spune absolut tot ce as fi avut si eu de spus vis-a-vis de situatia din filmuletul prezentat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

PAREREA MEA...cel cu Dacia cred ca s-ar fi bagat si sub vagon de speriat ce era(daca dadea niste blituri la ala cu camionul de pe contrasens si un claxon lung cred ca scapa cu niste injuraturi)

ala cu camionul nu cred ca la vazut ca nu a schitat nici o frina(cabina balanseaza puternic si nu am vazut asa ceva indiferent unde era camera )cred ca se astepta sa treaca nu sa intre sub el...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Soferul Daciei incepe depasirea pe banda discontinua si fara a avea pe cineva venind de pe contrasens. Pana aici n-a gresit cu nimic.

Nu soferul masinii din care are loc filmarea a accelerat, ci au franat cei din fata lui, cisternele si Loganul. Nimic gresit nici aici.

Prin urmare, celui cu Dacia rosie i s-a micsorat spatiul de reintrare ca urmare a franarii celor din fata.

Trebuia sa ia in calcul si aceasta eventualitate atunci cand s-a gandit sa initieze depasirea. Asa ca el avea urmatoarele optiuni :

1. tamponarea Loganului

2. acrosajul cu cel in fata caruia vrea sa intre

3. franarea pt reintrare in spatele masinii din care se filma.

Exact asa ceva am patit eu si am ales ultima optiune. Am reintrat in spatele TIR-ului fara probleme.

Probabil soferul Daciei rosii s-a pierdut cand a vazut ca cei din fata franeaza si a zis ca are loc sa reintre. N-a fost sa fie. Trist.

Oricum, daca varianta 3 nu i-a venit in minte in acel moment, era de preferat sa se duca mai in fata catre Logan. Pare sa fi avut loc destul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

  Din cite vad, conducerea preventiva e un fel de guma de mestecat. Te'ai saturat de mestecat, o scuipi la marginea drumului, si mergi mai departe tantosh.

  Soferul Daciei avea obligatia sa se asigure ca manevra(depasirea, sau orice alta manevra) este permisa si posibila. Inainte de orice, este viata lui in joc.

  Vorbeam de guma de mestecat: soferul Daciei se considera exonerat de obligatia conducerii preventive, e tare in clanta, soferul de camion l'a faultat, nepermis de grosolan. Se duce la autoritate, si se plânge...

  Parerea mea, ar fi trebuit sa se opreasca, sa culeaga citeva gume de mestecat de pe margine drumului, sa le incerce gustul, daca nu ii place, abia atunci sa se plinga politistului de comportamentul celorlalti participanti la trafic.

  Cu ce camera a inregistrat evenimentul? Ma intereseaza, fiindca sunt convins de meseriasii de pe sosele, imaginile de genul asta nu stiu daca pot fi folosite ca proba, dar macar as fi io lamurit daca am procedat corect sau nu.

  Din experienta proprie, daca masina de lânga mine este foarte veche sau foarte noua, daca soferul este foarte tânar sau foarte batrân, atunci casc ochii si ciulesc urechile. Genul asta de meseriasi sunt plini de surprize.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
Vizitator Anonymous

cel cu dacia e genul de sofer turc...el sa treaca de masina pe care o depaseste, spatele masinii nu mai conteaza. se vede clar ca a revenit pe banda dupa ce a trecut doar fatza, deci clar, este doar vina lui. si nu incercati sa il scoateti pentru ca cel care venea din contrasens era departe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

da nu e asa de greu de inteles ce s-a inamplat acolo:neasigurarea la revenirea pe banda de mers+faptul ca masinile din fata au franat la intrarea intr-o curba fapt care da de banuit ca nici soferul de pe camion nu a franat cu mult inainte de a se inampla coliziunea si tantalaul cu dacia daca frana din timp si fara sa traga dreapta de volan nu se inampla mai nimik dintr-o curba nu poti intra pe drum drept cu o viteza asa de mare(ma gandesc aici la cel ce venea din fata)...si cred eu ca mai e si mandria astora mai mari de a nu fi depasiti de dacii ....eu am patit cu duba pe care lucrez sa ma bag in depasirea unui tir nu are multi cai pe ea si pe la jumatea vagonului accelereaza omu ajung in dreptul cabinei si venea unu tare din fata am franat m-em bagat inapoi in spatele tirului si i-am multumit colegului prin statie pt gest...replica lui:nu am vazut ca ma depasesti!!!scurt pe doi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

faster, ceva identic am patit si eu, doar ca eu  am calcat-o ca de nu eram ingeras acum ;D, nu mai puteam frana si reveni pe banda in spatele camionului, pentru ca mai aveam 2-3 metrii din lungimea microbuzului si l-as fi depasit,oricum, s-a speriat si el putin cand a vazut ca-mi vine unul din fata si a franat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members

Pentru cei care sunt nelinistiti de faptul ca soferul camionului filma in loc sa conduca,unele camioane (si al meu) au montate camere in parbriz,in bara si pe oglinzi,cea din parbriz are exact rolul pe care-l observati in aceasta filmare iar cele de pe oglinzi si din bara "vad" unghiurile moarte ajutandu-ne in acest fel sa vedem pe un monitor tot ce misca pe langa masina.Imaginile sunt stocate pe un hard disk si se suprascriu la interval de aprox 98 de ore (o saptamana) ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Am citit raspunsurile celor care au postat aici...si tin sa va spun ca majoritatea impart aceeasi regula: "mortul este de vina..."

Cand esti depasit ai obligatia sa nu maresti viteza. Cel cu camionul a marit viteza, se vede clar din filmare, in conditiile in care masina din fata NU a franat. Sfatul meu pentru fiecare dintre voi este urmatorul: NU incercati niciodata sa dati o lectie cuiva...cu riscul ca, la sfarsitul lectiei pe care i`o aplicati, acel participant la trafic sa moara.

Iar cel cu Dacia, din punctul meu de vedere NU este vinovat (in prima faza) pentru ca a inceput depasirea pe linie discontinua si a finalizat`o pe linie continua (aceasta finalizare pe linie continua nu este reglementata de codul rutier. Se reglementeaza doar INTERZICEREA de a INCEPE o depasire pe linie continua)...dar ESTE vinovat (intr-o a doua faza) pentru ca a fortat reintrarea pe banda initiala. Codul rutier reglementeaza revenirea pe banda, si anume: "revenirea pe banda intiala se face in conditii de siguranta". Numai conditii de siguranta n-au fost alea...

Si ca o gluma acum, daca ai inceput depasirea pe linie discontinua...si imediat incepe linia continua...ce`o sa faci? O incalci ca sa intri pe banda initiala...? Sau mergi pe contrasens pana se termina linia continua? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

..... daca ai inceput depasirea pe linie discontinua...si imediat incepe linia continua...ce`o sa faci? ....

Din aceasta cauza au fost facute acele marcaje cu sageti ce te avertizau sa treci pe banda ta ca urmeaza o curba sau linie continua.Dar destul de multe astfel de marcaze au fost facute cu putini zeci de metrii inainte de curba sau de linia continua si da, se poate intampla sa nu mai ai timp sa treci pe banda ta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.