Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

valoare compresie motor MWM 6200 cc


vaseag

Postări Recomandate

  • Members

salutare tuturor celor de pe acest forum

va rog prin prezenta sa binevoiti a mi spune si mie care este valoarea de compresie cu aproximatie a unui motor MWM de 6200cc, doresc sa stiu daca ar trebui facut motorul sau mai poate merge dupa o perioada,

stiam de la cineva ca ar trebui sa se incadreza intre unele presiuni la fiecare cilindru in parte, 10 - 20 - 30 de bari, ceva de genul asta, procedeul de a masura aceasta compresie

va rog dati mi o mana de ajutor / o informatie

multumesc

vasi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Ca sa iti dai seama daca un motor trebuie facut (desi ar trebui sa precizezi ce intelegi tu prin "facut"), nu ai neaparat nevoie de valoarea compresiei. Consumul de ulei ar fi un indicator destul de bun: daca mananca ulei peste limitele rezonabile, il dai la reparat. Daca nu mananca ulei, nu bate, nu face alte zgomote, partea de segmenti, piston, cilindru ar trebui sa fie ok.

In general, masurarea compresiei se foloseste atunci cand banuiesti ca este ceva in neregula la un cilindru: masori valoarea la toti cilindri si daca la unul compresia este substantial mai mica, este ceva in neregula acolo.

Ca si procedeu de masurare, este (oarecum) simplu: desfaci toate injectoarele, si iei fiecare cilindru pe rand. Pui manometrul in locul injectorului in timp ce un coleg da la automat, tu citesti valoarea indicata, care ar trebui sa fie aproximativ identica la toti cilindri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.