Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Baga tiru la rampa in 12 minute :)))


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 55
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

  • Members

Colegu sa nu dramatizam sigur este incepator sau toti soferii au bagat din prima la rampa......? Hai sa iti spun eu o poveste . In urma cu un an si trei luni m-a contactat actualul sef . Avea nevoie de sofer pe comunitate , am discutat cu el spunandui ca nu am xperienta pe tir si nici comunitate . M-am intalnit cu el si m-a angajat . A doua zi directia luxemburg . Acolo era capul tractor . Mi-a dat cheia si adresa unde trebuia sa merg in rotterdam sa leg o semiremorca ceea ce nu stiam sa fac . M-am descurcat cumva sa o cuplez dupa vreo 45 de minute si am plecat in prima mea cursa pe tir singur si fara niciun ajutor . Am primit cursa de la rotterdam la tilburg vreo 80 km si acolo la descarcare a trebuit sa bag la rampa si am patit ca si colegul din filmare . Deci nu este incultura sau idiotenie . Un coleg de omenie nu facea o gluma din asta se dadea jos si il ajuta pe om il dirija . Asa am patit si eu si a venit un coleg strain si ma dirijat si mi-a dat explicatii si am reusit sa bag prima data la rampa si uite ca am un an si trei luni colegu si multumesc lui dumnezeu fara probleme si evenimente (bineinteles rampa nu mai este o problema) . Drumuri bune si numai bine .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

ma colegu tu bucurate ca te-ai nascut cu volanul in mana,nu toti is asa de destepti ca si tine,mai sunt si {inculti},cum ii numesti tu pe incepatori ,trebuia sa te dai jos sa mergi la el in cabina si sa ii explici cateva manevre daca esti asa da destept.acum la sfarsit de an te-ai gasit si tu sa critici pe cei care nu prea le au cu rampa,dar astia suntem noi romanii radem de necazul altuia,sper ca noul an sa te faca mai bun,iti doresc un an nou fericit

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Partea trista e ca asa cum zice titlul filmuletului nu suntem la nivelul cerut, noi cei Europa de est.

Din pacate asa suntem vazuti de cei din vest, "Prost pregatiti de catre scolile de soferi".

As vrea sa vad filmulete postate tot de ei si cu cei care chiar stiu ce fac.

Dar voi mai avea de asteptat. Nu pentru ca nu avem soferi buni, ci pentru ca nu o sa posteze ei ceva bun despre noi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salut frate "Marley".Am vazut parerile voastre...Dar ce face omu ala la rampa este la mintea "COCOSULUI".Tiru' aproape e drept la rampa si el in loc sa dea in fata...merge tot la stanga...ce cauta acolo? e inconstient?nu vede? Cine io dat permis?cine la angajat mai exact?Nu ma refer ca io sunt destept,si profesionist...Soferia nu e de el!!!Punct! Sarbatori fericite in continuare si un an nou fericit la toti.Mersii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

comentarii tipic romanesti...sper sa nu ma insel, dar soferia parca era candva o breasla unita si din cate se vede e doar istorie demult apusa,pacat,acum intanlim doar soferasi cu pretentii de eruditi ce au uitat de inceputurile lor,trist,foarte trist...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

scuzama ca intervin domnule marius.

sunt soferi cu milioane de km in spate care gafeaza la rampa.

am intalnit sofer care la 40 de rampi goale nu nimerea rampa 21  si se chinuia si l-am intalnit  in londra la dachers toate intre 2 rampe ocupate si a bagat-o din prima pe dreapta cu mu;t mai putin loc de manevra. Sunt uni care la inghesuiala baga mai repede decat la spatiu liber de manevra.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Trebe sa fii nascut pentru a fii sofer !!! Nu oricine poate.NU VORBESC IRONIC ! Dar uitativa la el  :o .

Am VAZUT soferi/soferite care cu masina mica nu erau in stare sa parcheze cu spatele...Pai sa lase draq volanu la altu care poate,ca omoara oameni pe drum!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

    Groaznic! Nu am nimic cu incepatorii,dimpotriva,incerc sa-i ajut cand pot,daca pe camion scria "scoala"nu aveam nici un comentariu,dar, cand cineva care are un permis PROFESIONIST,cu alte cuvinte a facut o scoala de soferi profesionisti,a dat un examen,o mai fi dat test si la angajare,nu e in stare sa dea cu spatele intr-un loc extrem de usor,pe partea soferului,cu mult spatiu si in stanga si in dreapta.......mi se pare ca e o problema!In primul rand problema scolilor de conducere care sunt inconstiente( si criminale) sa lase sa iasa de pe portile lor soferi atat de slab pregatiti,problema examinatorilor pentru permis,care pentru un plic cu bani inchid ochii si dau permisele unor adevarate pericole publice ,problema soferului incepator care este inconstient,el vede sau stie ca habar nu are,dar,in loc sa-si recunoasca problema si sa mai plateasca eventual cateva ore de conducere la o scoala de soferi profesionisti buna,care sa-l invete macar ABC-ul,prefera,in inconstienta lui sa plece in cursa total nepregatit!O sa ziceti ca poate de condus conduce bine,ca poate are probleme doar la dat cu spatele.....livrarile la client se fac cu spatele,daca nu stii sa dai cu spatele inseamna ca nu stii sa-ti faci meseria si esti inconsteint sa risti sa agati remorci(a ta sau cele din jur) care costa o poala de bani!Si cand ii mai aud pe altii care SE LAUDA ca pleaca in cursa fara sa aiba habar sa se cupleze.....Tu ai avut noroc ca nu s-a intamplat nimic,D-zeu te-a avut in paza,DAR sunt o gramada de incepatori care din necunoastere au pierdut remorca pe drum si au facut pagube materiale (uneori chiar victime omenesti)Si ne mai miram de ce companiile de transport platesc din ce in ce mai prost!Pai ce sa plateasca la nivelul asta de pregatire,la cum da cu spatele soferul din filmul asta ar trebui el sa plateasca compania DHL pentru ca i-a pus la dispozitie un camion pe care sa exerseze si pe care sa-l distruga pe asigurarile lor......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

La scoala de soferi nu faci manevre cu spatele, la examen nici atat. N-ai unde sa inveti decat in momentul in care te angajezi si lucrezi efectiv. Sunt de acord ca permisele se acorda usor, insa asta nu e vina pretendentilor la permis ci a scolilor de soferi. Toate problemele astea sunt foarte bine cunoscute de autoritati, se stie ca elevul plateste 50-60 de ore din care face 5-6, se stie ca diagramele aferente orelor se completeaza in birou si cu toate astea situatia e tolerata tacit.

Pe mine m-a deranjat atitudinea colegului care, in loc sa filmeze, l-ar fi putut dirija, atata tot.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salutari la colegi!Am rezistat pana la minutul 6 si vreo 30 de secunde.Si eu sunt incepator dar daca faceam asa ma lasam.Nu cred ca ma costa 12 minute sa bag un camion la rampa,da-o incolo de treaba.Hai un 5 minute si daca vedeam ca nu resusc cautam prin parcare pe cineva sa indrume,ca nu e nici o rusine sa ceri ajutor cand ai nevoie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Pai daca azi ceri ajutor, maine la fel... tu cand mai inveti? Tu ai bagat vreodata la rampa? De pe margine pare simplu, te asigur ca in realitate nu e chiar asa. Eu lucrez efectiv de vreo 6 luni si tot mai sunt cazuri in care trebuie sa fac cateva manevre in plus ca s-o nimeresc. Sunt soferi batrani care in terminalele pe care le frecventez dau de cate 2 ori in fata pana o potrivesc, in conditiile in care acolo ai suficient loc in fata sa te indrepti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Ma bucur ca mai sunt oameni si de partea mea....M-am incurajat putin.Oricum si io sunt incepator,am 19 ani...nu m-am nascut cu volanu in mana,dar imi place si tot ma descurc mai bine ca multi altii! Cand am luat io Categoria E la scoala de soferi inaintea mea era unu de 43 de ani ! Nu stiu din ce motive o facut profesionist la varsta aia da ma rog...Vreau sa zic ca nu era in stare sa tina camionu DREPT pe drum.E vorba de E60.Nu de drum ingust sau accidentat (mai grav).Deci ptr mine Astea raman INCULTI!! Inconstienti! Punct.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Nu colegu Manuel,eu ma refeream la altceva.Cer ajutor la cineva ca sa ma indrume sa bag cu spatele ceea ce este si legal de altfel,dupa cum scrie in lege la datul cu spatele tre sa te asiste cineva.Deci cer ajutor de cateva ori si pe urma dupa ceva timp nu o sa mai am nevoie de ajutor,zic eu.Dar daca vad ca ma chinui 10 minute si nu reusesc,atunci ma las de meserie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

oare cati din soferii care posteaza aici au invatat sa bage la rampa un tir in timpul scolii de soferi?

poate respectivul sofer abia luase prmisul si atestatele si acum invata sa ajunga si el sa fie "nascut cu volanul in mana"

eu conduc din '95 si un lucru pot sa spun cu certitudine:

pe vremea aia un sofer adevarat care vedea situatia asta nu filma si il punea pe internet, ci se dadea jos din camion si il ajuta pe crestinul ala care nu se pricepea!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Colegu'  Marius cei 19 ani si faptul ca esti incepator nu ti da dreptul sa jignesti oamenii .Nu toti s au nascut in camion,fiecare are dreptul sa invete si cum altfel inveti daca nu gresesti .Faptul ca nu o  nimereste repede nu inseamna ca nu stie sa conduca.In soferie conteaza sa ti faci bine treaba si sa nu ai parte de evenimente Ca fapt divers sa stii ca sunt multi" inculti "care sunt asi ai volanului si au foarte multi ani de meserie si nu stiu sa foloseasca un computer.

ps: pe acest forum sunt destui oameni care manaca soferie pe paine si au experienta la greu si totusi nu jignesc pe nimeni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.