Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Baga tiru la rampa in 12 minute :)))


Postări Recomandate

  • Members

Trebuie sa tineti cont de nivelul de scolarizare actual din Romania care este execrabil.Nu am vazut statistici pe nicaieri din motive lesne de inteles :) insa sincer sunt convins ca un procent de cel putin 60% au un eveniment nasol in primul an.Totodata vreau sa evidentiez ca nu am vazut tandem in Romania cu semne de incepator pe el.Oare toti soferii profesionisti sunt trecuti de un an de conducere?Nu avem de ce sa ne miram si mai ales sa judecam pentru ca va repet nivelul de scolarizare este minim,insa emitem pretentii de mari cunoscatori.Nu ai cum sa inveti in cele de 10-12 ore cu camionul sau 2-3 ore cu tandemul sa devii nivel pro asa cum probabil se intampla afara.Parerea mea e ca decat sa filmam cate un coleg,mai bine ne "calcam" umpic pe ambitii si teluri si ne dam jos si-l ghidam.Eu asa as face.Avem nevoie de colegialitate in aceasta meserie,nu de facut mistouri.In fine,este o parere pur personala si nu trebuie sa o luati in considerare,insa asa cum suntem ca oameni aici asa ne caracterizam si afara.Va doresc un an nou plin de impliniri pe toate planurile,curse multe si fara evenimente.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 55
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

  • Members

Ma bucur ca mai sunt oameni si de partea mea....M-am incurajat putin.Oricum si io sunt incepator,am 19 ani...nu m-am nascut cu volanu in mana,dar imi place si tot ma descurc mai bine ca multi altii! Cand am luat io Categoria E la scoala de soferi inaintea mea era unu de 43 de ani ! Nu stiu din ce motive o facut profesionist la varsta aia da ma rog...Vreau sa zic ca nu era in stare sa tina camionu DREPT pe drum.E vorba de E60.Nu de drum ingust sau accidentat (mai grav).Deci ptr mine Astea raman INCULTI!! Inconstienti! Punct.

Sunt ferm convins ca te regasesti in totalitate in definitia de mai jos:

INCÚLT, -Ă, inculți, -te, adj., s. m. și f. (Persoană) care are o lipsă de cultură elementară, (om) necultivat; p. restr. agramat. – Din fr. inculte, lat. incultus.

Incearca mai intai sa fi umpic mai tolerant apoi incearca sa recitesti definitia de mai sus poate intr-un final reusesti sa treci la next level.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

anu' nou bun si fericit la toata lumea! marea problema a scolilor de soferi din ziua de azi nu consta in numarul de ore pe care il predau ci in ceea ce predau. daca s-ar preda si macar 1 ora de "bun simt" nu ar mai avea rost toata discutia asta!. insa cei mai multi prefera sa iasa "profesionisti" cat mai repede, ca apoi sa se poata lauda ca "eu is cel mai tare din parcare". asa se ajunge la clasicele discutii despre "sa moara experimentatii". asa cum e bine sa ai cei 7 ani de acasa, e bine sa ai si acel "bun simt" care face diferenta dintre un "tarzan" si un "sofer profesionist". si astea nu se invata la nici o scoala de soferi. asa ca astept cu interes prima filmare cu dumneavoastra domnule Marius. pentru ca pot sa pun pariu ca meseria de sofer iti va da prilejul sa ajungi intr-o situatie incordata, chiar daca nu ma crezi. si iti garantez ca atunci o sa te simti la fel de "incult". Dumnezeu ne imburde in rai!

P.S. e foarte greu sa dai o mana de ajutor cuiva care are de invatat. daca razi cu gura pana la urechi poti sa ascunzi mult mai usor faptul ca de fapt nici tu nu stii ce trebuie facut si asa pari mult mai "profesionist". dar pentru cineva care e mai trecut prin viata tot un "tarzan" o sa ramai. asta pana in momentul in care o sa intelegi de fapt ce inseamna acel cuvant pe care il folosesc si soferii si conducatorii auto prin parcari:COLEGU'!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

rusine mare pentru cei ce rad de altii,nimeni nu s-a nascut invatat,eu cand am intrat pentru prima data in combinatul de la azomures era si pentru prima data cand ma urc pe tir inafara de scoala de soferi,lucrasem pe 6,5t dar e mult mai complicat decat iti imaginezi,e diferenta de gabarit plus ca trebuie sa virezi invers,am rugat un alt sofer sa ma asute sa bag la rampa,de fapt era un tunel,ma rog,si nu mi-e rusine sa zic pt ca eram afon cu tirul atunci,dar in momentul de fata sunt sofer pe tir si toti asa au inceput,fiecare are o poveste a lui,dar unii se sfiiesc sa o dezvaluie si altora,asa ca nu trebuie sa dramatizati asa tare ca saracu baiat nu poate sa bage la rampa,ce daca e incepator?o sa invete el,ca doar din practica inveti.sa aveti drumuri bune si rampe stramte ;D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.