Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Amenda in Slovacia pentru GO-BOX


Erdalboss

Postări Recomandate

  • Moderators

In primul rand sa inveti regulile de tranzitare a tarilor.

In al doilea rand contacteaza un avocat specializat pe dreptul muncii.

In alta ordine de ideii spune-i si coordonatorului tau de transport ca e obligat sa te informeze asupra modalitatii de plata a taxelor de drum. Nu esti vinovat numai tu ca nu ai stiut cum si unde se platesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

aparatul de taxare se ia la intrare in frontiera cu o copie de pe talon si numele firmei ,garanita lui fiind de 50 e si se incarca cu minim 50 e ,iar la iesire se preda in frontiera unde se restituie garantia si diferenta de bani ramasa pe el.Politia i ti ridica permisul pe o luna de zile si i ti  da amenda de 1300 de euro. La expirarea pedepsei cu dovada respectiva poti ridica permisul de la politia slovaca ,acolo unde ti l-a ridicat. Am avut un coleg care a patit la fel.Toate tarile au un sistem de plata pentru autostrazi si trebuie respectat.Sofer de camion nu inseamna sa te sui la volan si sa pleci la drum ,trebuie sa te informezi asupra traseului ,asupra regulilor din fiecare tara privind circulatia ,sa ti pregatesti actele de cursa(cmr,packing list ,invoice) ,sa ai idee de conventia cmr,sa asiguri marfa, sa ai idee de programul de condus,sa verifici camionul in fiecare dimineata,etc..I-mi pare rau pentru tine dar esti bun de plata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

SXN DACA ESTI IN TARA DA TE ROG NR DE TEL SA VB                                                                                                                                  De ce trebuie sa iti dea vreunul din colegi numarul de telefon?Problema se poate discuta si aici,cu conditia sa nu mai faci exces de caps si intrebarile tale sa fie formulate in asa fel incat sa fie intelese de toata lumea!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Moderators

Nu sunt avocat de meserie.

Din cate inteleg nu s-au platit facturile pentru taxe. E "normal" adica  banal la noi romanii.

Ce nu e normal e ca te-au dirijat pe traseul acela. Cat de indiferent pot sa fii sa-ti trimiti masinile pe tronsoane de drum cu datorii?

Foarte bine te puteau ruta sa ocolesti Slovacia. Sa-si rezolve problemele si pe urma sa va lase sa treceti prin acea tara.

Repet este o eroare a firmei, nu fi de acord cu plata amenzii. Cere despagubiri si pentru timpul in care nu ai putut profesa.

Poate vor asculta si patronii romani imnul national.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members

Fac destul de des Slovacia...intru pe la Komarno...dar primul lucru imi incarc Go-boxul..si am grija sa nu se decupleze..am avut un coleg care l-a oprit politia si abia atunci a sesizat ca go-boxul avea strecherul miscat din priza..a platit 700e..Am vazut de multe ori politia statea la panda cu binoclu..sa vada de la distanta daca porti centura.....altfel nu am avut probleme cu ei....inca m-ai au radare cu trepied..tipul vechi..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

apropo de go box am luat si eu amenda pe cehia ca era setat go box-ul pe 3 axe nu pe 4x pt tir.drept sa va zic pana atunci nici nu stiam care e treaba cu axele ca nu mi-a zis nimeni nimic despre asta.amenda a fost de 1000coroane atat am avut pe card ca vroiau 2000coroane.si ultima oara cand am fost in cehia anul asta in februarie la sfarsit am dat 10 e drept de smecher ca m-a vazut cu benoclul ca nu port centura.vroia ceva amenda dar l-am vrajit cu 10 e.deci sa aveti marunti la voi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...
  • Members

Cine vrea sa creada bine,cine nu...Aveam beculetul avertizor aprins ca sunt banii pe terminate,trec de ultimul peco spre Rajka,veneam spre casa.Imediat se aprinde becul ca nu mai am bani.Las camionul pe banda de urgenta,urc la un coleg,incarc aparatul in terminal si ma intorc la masina.Cand ajung langa politisti,ma trag pe dreapta ca nu am credit pe aparat.Le arat ca e verde,ei nu si nu,ca au fost informati de sistem ca nu mai aveam bani.Le recunosc tot ce-am facut,ca am incarcat aparatul mergand in twrminal,am lasat o "atentie" de 50 si am scapat asa.Bine,rau?Asa a fost.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 years later...
  • Members

Este vreun coleg care cunoaste sistemul gobox din Slovacia ? Am o problema ,nu am returnat gobox-ul la iesire din Slovacia si a trecut 7 luni (((  Ce urmari pot suporta ? Amenda ? Cit ar fi ? Cine deja s-a pomenit in asemenea dilema ,help va rog 

Editat de cico_3504
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
La 22.05.2019 la 19:36, Anatolgrup a spus:

Este vreun coleg care cunoaste sistemul gobox din Slovacia ? Am o problema ,nu am returnat gobox-ul la iesire din Slovacia si a trecut 7 luni (((  Ce urmari pot suporta ? Amenda ? Cit ar fi ? Cine deja s-a pomenit in asemenea dilema ,help va rog 

e treaba de acum 6 sau 7 ani in urma,am iesit din Slovacia si nu am returnat go box ul,dupa ceva vreme,sa fie vreo 10 luni,au trimis scrisoare sau mail la firma ca vor go box ul inapoi chiar si prin curier.firma l a trimis inapoi si dupa receptia go  box ului ne au trimis garantia si restul de bani ce mai aveam pe el.in cazul meu au fost corecti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.