Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Tot mai greu la angajare - Prima cursa cum a fost ?


Postări Recomandate

  • Members

:ymapplause::ymapplause:

Daca aveti pretentii asupra voastra , nu obligati pe altii sa vada lucrurile dupa cum le vedeti voi ! Nu inteleg de ce marea majoritate , de cum au obtinut permisul , ridica stacheta la 40 T ( ma refer la TIR) . Oare nu tot sofer te numesti daca conduci o septica ? Sau o basculanta ? Sau nu inteleg eu ....ca a fi sofer inseamna numai a lucra pe TIR ? Peste tot va cere experienta ! Oare experienta asta o obtii jucandu-te pe ,,parcheaza camionul" ? Sau traim cu speranta desarta ca va exista un nebun de patron sa-ti dea un camion de , poate, 120.000 de euro si incarcat cu marfa de , poate , 3.000.000 euro , din dorinta de a te lasa sa faci experienta ? Pe de alta parte , in mare parte firmele ce angajaza incepatori pe TIR, formeaza echipaje tocmai pentru formare , insa locurile de munca de genul , sunt putine !

Angajati-va soferi si lucrati soferi , insa luati-o de unde se poate . La TIR poti iesi si cu 3,5 T , poate cu remorcuta , sau cu 7,5 . Asa ve-ti face experienta ! Ma refer la experienta pe international . La experienta in conducere ....buna e si o basculanta , ori un camion mai, ,, babaciune" ,pe tara ! Insa cu stupoare vad ca multi nu cauta neaparat de munca ca soferi , ci mai degraba aventuri provenite din vise . Vise ... Scania V8 tunata.... , cele mai tari gagici din cartier ...chiar ca pentru realizarea acestor vise acceptati munca gratis si inconstient , caci este o meserie unde totul se plateste !! Cine vrea sa munceasca ,gaseste , insa fara pretentii de Hollywood ! Cine vrea sa faca soferie , face soferie si pe utilitara de 5 T , pana una alta ! Este demn de munca ce o face , mandru , si poate castiga mai bine pentru familia lui !!!

Bafta la angajare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

prima cursa TIR iti produce emotii dificultati,transpirat in palme,etc.cel mai greu lucru il vei intinli la orientarea in trafic comunicarea la firme unde inc.si desc.gasirea locatiilor in special adresele.foarte important este sa stii sa lucrezii si cu harti.rutiere pentru ca nu te poti baza numai pe navigator.Ar mai fi multe de spus dar din pacate nici eu nu nu le stiu pe toate chiar si dupa 3 ani de cind practic aceasta meserie SUCCES PS.SI EU AM FOST CA VOI.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members

:ymapplause::ymapplause:

Daca aveti pretentii asupra voastra , nu obligati pe altii sa vada lucrurile dupa cum le vedeti voi ! Nu inteleg de ce marea majoritate , de cum au obtinut permisul , ridica stacheta la 40 T ( ma refer la TIR) . Oare nu tot sofer te numesti daca conduci o septica ? Sau o basculanta ? Sau nu inteleg eu ....ca a fi sofer inseamna numai a lucra pe TIR ? Peste tot va cere experienta ! Oare experienta asta o obtii jucandu-te pe ,,parcheaza camionul" ? Sau traim cu speranta desarta ca va exista un nebun de patron sa-ti dea un camion de , poate, 120.000 de euro si incarcat cu marfa de , poate , 3.000.000 euro , din dorinta de a te lasa sa faci experienta ? Pe de alta parte , in mare parte firmele ce angajaza incepatori pe TIR, formeaza echipaje tocmai pentru formare , insa locurile de munca de genul , sunt putine !

Angajati-va soferi si lucrati soferi , insa luati-o de unde se poate . La TIR poti iesi si cu 3,5 T , poate cu remorcuta , sau cu 7,5 . Asa ve-ti face experienta ! Ma refer la experienta pe international . La experienta in conducere ....buna e si o basculanta , ori un camion mai, ,, babaciune" ,pe tara ! Insa cu stupoare vad ca multi nu cauta neaparat de munca ca soferi , ci mai degraba aventuri provenite din vise . Vise ... Scania V8 tunata.... , cele mai tari gagici din cartier ...chiar ca pentru realizarea acestor vise acceptati munca gratis si inconstient , caci este o meserie unde totul se plateste !! Cine vrea sa munceasca ,gaseste , insa fara pretentii de Hollywood ! Cine vrea sa faca soferie , face soferie si pe utilitara de 5 T , pana una alta ! Este demn de munca ce o face , mandru , si poate castiga mai bine pentru familia lui !!!

Bafta la angajare

Foarte limpede, imi place :ymapplause:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
  • Members

Va salut , de curand m`am angajat la o firma care detine citroen jumper sub 3.5 T si face comunitate cu ele , 1 luna jumate cu 1 saptamana acasa . Peste 1 saptamana va trebui sa plec in cursa singur , nu am experienta cine stie ce , am mai fost alaturi de un unchi cu tiru` 1 luna jumate pe comunitate "cica sa ma invete " dar mai nimic .....

Cei care au experienta ma poate ajuta si pe mine cu niste sfaturi !?

1. Ce trebuie sa`mi iau la mine sa supravietuiesc 1 luna jumate , tot ce`me este necesar in viata pe comunitate ?!

2. Vigniete de unde le cumpar in fiecare tara ?! Posibil pe germania , austria sa aiba aparat dala in parbriz ?!

3. Repet , e sub 3.5 T deci nu pot sa`mi iau la mine tot ce au soferii de tir , doar strictu necesar ....

Fiind prima cursa singur , am 22 de ani ..... Trebuie sa fac si pasu` asta , eu credca ca o sa ma descurc , dar mai am unele momente cand ma gandesc ca poate cine stie .....

Va multumesc . !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

salut

in primul rand trebuie sa iti iei cate haine stii ca vei folosi intr-o luna jumatate, apoi inainte sa iesi din tara iti faci ceva cumparaturi , daca ai frigider e bina , daca nu ai ia o lada frigorifica macar , o butelie de voiaj si ustensile de gatit. daca esti fumator cumpara din tara tigari, deasemenea tigari ieftine gasesti pe slovenia sau luxemburg. viniete poti lua si de la granita, eu asa faceam . am stat cate 2 luni si luam din tara pt tarile care aveam nevoie.dar sa stii ca e destul de greu, trebuie sa alergi mult sa faci bani la duba. succes

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
  • Members

Am gasit firma printrun vecin de langa mine, am dat telefon am mers pac tac. Acum recent directoarea se pune in contact cu mine spunandumi ca totul va fi bine, am de dat o proba usoara inainte sa plec si salariul e destul de bun pt un incepator fara exp. Sant multi portughezi ......eliminat...la fel ca si in alt mesaj de a tau.recomand site'uri de profil...si uite asa imi deschid aripile sa imi iau zborul. Vecinul meu a vorbit cu subalternul si a zis ca nu depinde numai de ei ci si de livrarile care se fac dar pana la urma la sfarsitul lunii viitoare plec, sant destul de fericit

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
  • Members

am trecut si eu prin asa ceva dar am gasit pina la urma ceva dar a tebuit sa fac contract pe 5 ani si un salariu de gunoi dar am trecut peste asta daca nu iti ofera posibilitatea de a le arate ce stii si ca esti capabil sa conduci un camion sau ceva mare

:ymhug:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.