Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Members

daca vrei sa iti formezi mana si urechea la dumagas sa ai si ceva bani de buzunar vreo 2 luni ca nu stiu cit o sa mai primesti dupa ce platesti motorina.cit despre Toll Collect pe masini nu au sau cel putin nu aveau pana in anul 2011 luna septembrie.asa ceva am vazut doar la waberes.drumuri bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

colegu Godzila,la cati bani am bagat in permis si atestate crezi ca mai conteaza prea mult cateva zeci-sute de litri de motorina platiti?Prefer sa ma chinui la inceput si sa am de munca dupa,decat sa stau acasa pt ca din fericire am si un copil de 9 ani de crescut,si nici nu sunt vreun pusti entuziast care abia asteapta sa-si ia lumea-n cap.La 33 de ani cred ca ai alte conceptii  despre viata decat la 19.Nu cred ca sa nascut inca soferul care sa scoata consum economic din prima;cei cu experienta cred ca va aduceti aminte ca si voi a-ti fost candva ca noi?     

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

colegu, daca vrei sa incepi la dumagas , cand te duci la curs sa ii precizezi domnului costi ca vrei doar pe extern. altfel sunt slabe sanse sa prinzi loc afara. ii spui ca nu accepti sa mergi pe tara.trebuie sa te ti tare cu ei.bani ca sa duci acasa nu prea va fi la inceput,dar niciodata nu vei ramane pe afara sa cersesti mancare. ti se da 150 euro la plecare si iti mai pune pe parcurs.in functie de cat stai pe afara si cand iti trebuie bani.daca ti se termina bani, dai mesaj la coordonatoare si iti pune.pe germania nu avem automate.doar austria, cehia ,italia,slovacia.si polonia pentru cine face.nu e obligatoriu.

dupa curs vei pleca sofer 2 pe extern, pentru o perioada.cu cat te descurci mai bine cu atat perioada e mai mica.depinde si ceea ce zice titularul de masina dispecerei.daca te descurci foarte bine la curs .... exista si posibilitatea sa pleci de prima data singur. ca titular de masina tinand cont ca ai mai fost afara cu camionul.si eu am facut cursul la ei.dar spre deosebire de alti am avut un gram de noroc si am rezistat pana acum (aproape 2 ani).pentru inceput iti recomand dumagas-ul. Este mult mai usor sa inveti europa pe autostrazi.dupa aceea te poti duce la o firma care plateste mai mult si incepi usor,usor pe nationale.sunt putine firme care merg pe toata europa pe autostrazi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

merci mult colegu nicusor pt informatii si sfaturi.Am primit un mesaj pe care l-am citit azi dimineata de la un coleg, ce spunea ca din cate a inteles, seria care a inceput cursurile pe 30 aprilie ar fi ultima la care se mai accepta achitarea contravalorii acestora, in rate lunare timp de un an.Ce va fii in continuare nu stiu.Am mai avut niste treburi de rezolvat in saptamanile trecute, motiv pentru care am amanat trimiterea unui CV la Dumagas.Sper ca ce a auzit colegu sa fie doar un zvon,sa mai aiba si cei ca mine o sansa pt ca dupa cum bine stii nu e foarte usor sa gasesti de munca fara experienta mai ales in zona Olteniei,iar de bani de cheltuit pe drumuri, pe la diverse alte firme din tara  ce mai angajeaza incepatori, nu prea dispun eu fiind la finalul perioadei de somaj iar sotia la inceputul acesteia. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • Members

sfaturi pt dumagas .. atentie mare cand ti se da masina in primire sa nu-ti scape ceva , sparturi , rupturi etc, nu toate masinile au accelasi consum , cand iei o masina in primire te interesezi de consumul ei la fostul soferi , decontistul nu-ti va spune [ povestea mea] si cel mai imoprtant lucru fa-ti jurnal de bord in adevaratul sens al cuvantului km, tonaj , ruta , etc, te fura rau de tot la km la motorina  , nu o sa te nimeresti cu el in calcule . dumagasu' asta sa prostit rau de tot va spun sincer o hotie si prosteala incredibila , nu sfatuiesc sa mergeti acolo sub nici-o  forma aveti rabdare ca veti gasi ceva, io sincer am 3 luni dar nustiu cat mai rezist pt blestemata asta de ,,experienta ,, si sa va mai spun ceva voua cu experienta ,,incepatorul ia tot ce e mai greu si  mai prost curse, masini ,, fratilor sofer incepator vs sofer cu experienta = aceeiasi munca, mai multa pt incepator , sper sa nu va simtiti jigniti vb de dumagas si punct . vb vip-urile ca incepatori in sus sin jos , dar muncim 2ori mai mult decat ei , tot reusesc sa duc cursa pana la destinatie ma mai invart ma ratacesc dar tot o duc la final. cu stima si respect pt soferi cu anii in spate de meserie .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members

Colegii mai cunoasteti ceva noutati pe la Dumagas?Din cate am inteles pana acum ca salariu e minimu pe economie,plata pe km efectueti 8E-4E plin-gol extern,4E-0E plin-gol intern.Eu am sunat sapt.trecuta la ei si au zis ca mai fac angajari.Nu mi-au zis nimic de scoala lor decat ca as da o proba practica si una scrisa.Astept sa-mi vina cardul ala nenorocit la ARR si vad ce fac.Ca incepator pe cat.E nu ai practic unde te duce.Am inpetit vreo 4-5 patroni pana acum(avand deja experienta pe camion cat. C 11 ani) dar nici o sansa.Ce sa mai zic de unii dintre voi colegii care acum a-ti intrat in breasla asta.Trebuie inceput de undeva.Numai bine si drumuri bune sa aveti!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members

Mai zilele trecut eram la o pauza de 45 min intr'o parcare prin franta a oprit un coleg de la duma gaz sa ma intrebe daca nu am euro la schimb cu lei rom dar nu asta este interesant..Interersant este cum a ajuns el cu ligheanul ala pe drumurile din europa..nu am cuvinte sa explic cum arata camionul ala cred ca era un euro2 intr'o stare jalnica murdar si o ruginitura vai de el ...Duma gaza are nota 3 cu indulgenta la ce camioane are de pe vremea razboiului din 44 :) )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Mai zilele trecut eram la o pauza de 45 min intr'o parcare prin franta a oprit un coleg de la duma gaz sa ma intrebe daca nu am euro la schimb cu lei rom dar nu asta este interesant..In terersan este cum a ajuns el cu ligheanul ala pe drumurile din europa..nu am cuvinte sa explic cum arata camionul ala cred ca era un euro2 intr'o stare jalnica murdar si o ruginitura vao de el ...Duma gaza are nota 3 cu indulgenta la ce camioane are de pe vremea razboiului din 44 :))

nu uita ca in parcari fiecare spune ce vrea....fiecare spune ce e rau la firma unde lucreaza sau unde au mai lucrat. ar trebui sa incerci sa vezi si ce e bine.gandeste-te ca sunt soferi de 7-8 ani...chiar 10,te-ai intrebat vreodata de ce stau atat daca e atat de rau?ca sofer nu conteaza de unde este firma,cam tot atat stai plecat acum gandeste-te de ce stau alti atatia ani?de ce nici mie nu imi trece prin cap sa plec de la ei in alta parte chiar daca stau la 200 km departe de craiova,inseamna ca ceva e diferit ,ti se face decontul dupa fiecare cursa iar ca si km pe care ii fac eu unul sunt multumit

drumuri bune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members

buna am si eu cateva intrebari :

in ce consta cursul pe care il fac la dumagas adica cat dureaza?trebuie sa platesc hotel ???exact despre ce este vorba .

va MULTUMESC!!!!!

Cursul consta in a conduce camionul prin parcul lor, parcari, decuplari-cuplari, nu stiu sigur ce te mai instruieste, cert este ca ai cam face din nou scoala de soferi la Dumagas si te costa cam 800 Euro care ti se trag din salariu apoi cand vei fi angajat. Dureaza cel putin o saptamana sau doua, cred. Exista un camin la ei, mizerabil, am fost si eu odata cu finu meu, dar nu m-am angajat la ei, si caminul ala costa in jur de 120 lei, acuma nu mai stiu pretul exact, poate s-o fi scumpit, dar era o mizerie oricum. Vorba este ca Dumagas e o firma care are multe  chestii negative, esti platit si la km, ai si consum aberant, masinile is cam slabute....salarizarea e la fel de proasta, plus ca primul an cred ca nu te alegi cu mare lucru. Colectivul de la birou lasa cel mai rau de dorit. Daca nu ai experienta si vrei sa te duci la ei, asta te asteapta. Dai bani sa te angajezi si apoi lipsa de respect din partea lor, te trateaza ca pe unu castigat la loterie. Eu nu-ti zic sa nu te duci sau sa te duci, e alegerea ta, dar din punctul meu de vedere, chiar si daca nu ai experienta, sa te injosesti la asa firma nu se merita nici macar 1 gram. Pentru mine e o firma de tot rahatul. Insa totul depinde de tine, nu tre sa ma asculti pe mine, faci ce crezi ca e mai bine pentru tine! Bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

nu e chiar asa alex eu am fost am si facut cursul la ei sa stii ca inveti ceva fata de scoala de soferii ,oras ,in afara orasului,cuplari-declupari,cmr,foi parcurs,legislatie,parcari(90,45)tras la rampa,tahograf,..si da am stat in caminul ala si scoala la ei se face 1 luna si din a 2 zi de camin am contribuit toti colegi si am facut curat ,vopsit ,reparat tot ce era nevoie pt un trai decent acolo iar traseele se fac cu un renault premium(nea marian)si cu un magnum(nea marcel)si decat hartl (ca am fost si acolo)mai bine e dumagaz...parerea meaam muncit o perioada acolo si am luat ceva bani fata de hartl ...stima si respect...drumuri bune ;D ;D ;D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • Members

Nu iti mai opreste din salariu bani pe cursul acela, trebuie platit in perioada care te scolarizeaza adica in o luna de zile. Cam nasoala treaba. Si sa presupunem, ceea ce nu as vrea sa se intalple la nimeni, daca nu iei proba de la sfarsit si nu te angajeaza ce faci ai pierdut 800 euro??? Asta chiar e naspa rau de tot.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...
  • 1 month later...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.