Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Members

salut colegii...am si eu nevoie de un sfat de la un coleg care a lucrat sau care lucreaza la dumagas.as fi interesat sa ma duc la ei,dar nu stiu cum merg treburile acum pe la iei.am mai citit ceva pareri mai vechi de pe forum,dar as fi interesat de o parere mai recenta...multa stima si drumuri asfaltate!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • Members

nu iti asigura loc de munca,am dat telefon si au spus ca in luna iulie au 6 cursanti pe un loc.....am inteles ca sunt problem si cu cazarea,cand am intrebat de cazare a spus ceva de un container ca ar face rost de asa ceva pt. cazare.....platesti prima data o saptamana si apoi restul daca te acomodezi....am dat telefon la nea Costel care e profiinstruct la tel. 0728 851 670 sunatil si voi daca vreti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members

E frumos la dumagas,dar doar sa.I arzi,nu sa ii lasi sa te arda,au inceput sa te tina 1 sapt pe parcare,chiar si pe "vip"-uri,ca nu mai au curse,nu se mai aproba km pe magnet,masinile sunt dintre cele mai infecte,deoarece multi dintre "colegii" nostri sunt foarte curati,dispecerii sunt foarte de treaba,atata ca nu iti zic "hai mars"...pt incepatori e un start,dar nu fi-ti naivi,notati fiecare cent/leu primit,deoarece te incarca cu bani aiurea si la decont iei ....MARE GRIJA CAND

LUATI MASINA IN PRIMIRE,sunt majoritatea lovite,cand o predai abia asteapta sa.ti ia banii,eu am filmat.o cand am luat.o in primire!numai bine colegii si vorba unui coleg drumuri drepte si parcari cu wireless:-)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 months later...
  • 4 weeks later...
  • Members

salut colegii !un coleg care lucreaza in prezent la dumagas ne spune si noua daca sa scimbat ceva acolo odata cu patronu? daca se fac angajari,ce conditii ,ce curse au (pe intern) la cat timp ajung acasa,cum se mai plateste, daca se plateste....? multumim anticipat,drumuri bune la toti colegii!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members

Salut colegii.Vreau sa va impartasesc si voua patania mea la aceasta firma..incepe cam asa.Saptamana trecuta am fost sunat de o doamna de la resurse umane.(nu dau nume ca nu-i frumos) vazand experienta mea in condus pe camion (am mers doar pe 3.5 t deci sunt un incepator adevarat.) imi zice sa fac toate actele ptr angajare.dupa o sapt revin cu un telefon la aceea doamna si imi spune sa ii trimit actele prin mail sa se asigure ca sunt ok.in cele din urma imi spune sa ma duc la interviu in orice zi.asta sm fost...am dat de Drive Manager-ul firmei care imi spune ca nu are ce face cu mine.stau la 250km de Craiova si cred ca am luat teapa ducandu-ma DEGEABA.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • Members

Nu am inteles de ce nu priveste nimeni si invers, cred ca este vina noastra ca acceptam salarii mizerabile. Ar fi mult mai corect sa te duci o luna gratis si pe urma sa fi platit cum trebuie decat un an de zile pe nimic. Cred ca nimeni nu intelege ca angajatorul profita maxim pe tema acestui inceput. Chiar crede cineva ca ai nevoie de ani sa inveti cum sa completezi cateva hartii si sa faci arimare la marfa ?! Sunt soferi cu ani de zile de experienta si conduc prost tirul, nu sunt in stare sa se incadreze in 25+32%/t, asa ca lipsa de experienta este un frumos avantaj pentru angajator care-i permite soferi pe doi lei.

Ma frapeaza colegii de forum care viseaza la schimbari intr-o firma de transport, parca aveti 14 ani si salivati la ciocolata, e clara treaba, e rau domnilor la acest gen de firme ! nu va duceti ca nu s-a schimbat nimic si nici n-o sa se-ntample atata timp cat dormiti in containere la poarta lor, parca ati inebunit de foame sincer. Stati acasa 6 luni nu la portile lor, altfel nu se schimba nimic niciodata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 1 month later...
  • Members

Salut, m-am bagat si eu pe acest forum sa vad ce se spune despre Dumagas, m-am angajat de doua luni, nu stiu ce era inainte decit din auzite si ce am citit pe forum, dar acum lucrurile stau altfel; asa este, s-au schimbat patronii, este un Fond de investitii, masinile sint super, MAN Euro 6 cu semiremorci noi, dispecerii sint draguti, iti dau Marsuta si te ajuta acolo unde ai probleme, diurnele sint 25 E pe zi, toate zilele lunii, indiferent daca stau sau merg numai sa fiu pe cursa, sa nu fie masina in garaj si eu acasa, plus salariul ala minim, daca ajung la 9500 km primesc 30 E pe toate zilele care am fost plecat plus salariu iar daca fac 11500 km mi se calculeaza toate zilele plecate in cursa cu 35 E plus salariu. Sincer sa fiu nu am ajuns la 11500 km pentru ca am stat citeva din luna trecuta la Service in Germania si in Franta, problem la un calculator, unde am dormit la hotel si m-au si platit, am trimis deconturile cu alimentarile si CMR-urile confirmate si mi-au intrat banii pe card. Sa dea domnul sa-i tina asa, pina acum e bine, sa vedem ce mai urmeaza, sper sa nu fiu dezamagit !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Fata de ce fac altii ca sint plecati 2-3 luni de acasa mai pun si maimuta pe cutie sa faca km, cistiga poate 1400-1500/luna eu trec si pe acasa citeodata am facut si 45 acasa plus ca am primit 100 E pentru ca m-am incadrat in consum si nici nu mai stres pentru ca ma pot baza pe cei 1k/luna.

Stiu toti ne dorim mai mult, dar eu unul sint multumit ca primesc banii la timp si mai trec si pe acasa, am vazut si firme care zic ca iti dau 1500 E si daca faci calculul sint mult mai putin si munca si stres ca la balamuc

Drumuri bune !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Care e diferenta intre o zi in deplasare cu 9500 si una cu 11500 km ? Hrana , menajul , cheltuielile sunt diferite in functie de volumul de munca ? Mie unu mi se pare tot o ,, impingere ,, de la spate a soferului ca sa facă kilometrii . Aceasi Marie cu alta pălărie !!

Fond de investitii ? In buzunarul lor , categoric ......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Bine punctat Mario !

Colegu ROGheorghe Dumagasul nu este si nu va mai fi nici o data ce a fost demult iar cei ce au lucrat cu cativa ani in urma stiu asta.

Pe mine la o firma nu ma bucura ca au Man euro 6 si imi da diurna 25 euro pe zi ca pot lucra si pe euro 5 sau euro 3 dar sa castig peste 1500 de euro. De ce crezi ca dau Manurile ce le-au adus acum la cei mai noi veniti in firma ? Cumva cei vechi nu au prioritate sau nu vor sa renunte la masinile lor cele vechi ? Dumagasu si la euro 6 cu toate sistemele de de urmarire si de consum tot iti opreste bani pe motorina si chilometri paraziti. Dumagasu nu o sa schimbat si nu o sa se schimbe veac orcine ar venii la conducere. Nu cel de sus face cartile ci cei de sub el :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.