Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Rugaciunea soferilor !


VT880

Postări Recomandate

  • EX Staff

Dumnezeule Preabunule şi Multmilostive, Care pe toate le ocroteşti cu mila şi cu iubirea Ta de oameni, mă rog Ţie cu smerenie, ca prin mijlocirea Născătoarei de Dumnezeu şi a tuturor sfinţilor Tăi, să mă păzeşti de moarte năprasnică şi de toată năpasta pe mine, păcătosul, şi pe cei încredinţaţi mie şi să mă ajuţi să-l aduc pe fiecare nevătămat după a lui trebuinţă.

Multmilostive Doamne, izbăveşte-mă de duhul cel rău al iuţelii nesăbuite, de puterile întunericului, de patima beţiei cea aducătoare de nenorociri şi de moarte năprasnică fără de pocăinţă. Mîntuieşte-mă şi ajută-mă, Doamne, ca să ajung cu cuget curat la adînci bătrîneţe, fără vreun păcat de ucidere sau de schilodire a cuiva din pricina nepurtării mele de grijă, ca să se preaslăvească numele Tău cel sfînt acum şi pururea şi în vecii vecilor. Amin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Poate de multe ori,ocupati cu problemele cotidiene, uitam de hrana spirituala.Ne aducem aminte de asta cand traversam perioade mai dificile sau chiar tragice.

Multumim Alin ca ne aduci aminte si de cele sfinte.

Si respect pentru felul cum stii sa te comporti atat ca om,ca profesionist(se vede asta,in primul rand din povestirile de pe blogul personal)dar si ca membru al staff-ului acestui forum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

"Doamne si Stãpânul vietii mele,

Duhul trândãviei, al grijii de multe

al iubirii de stãpânire si al grãirii în desert

nu mi-l da mie!

Iar duhul curãtiei, al gândului smerit,

al rãbdãrii si al dragostei,

dãruieste-mi mie, slugii Tale!

Asa, Doamne, Împãrate,

dãruieste-mi ca sã-mi vãd greselile mele

si sã nu osândesc pe fratele meu,

cã binecuvântat esti în vecii vecilor. Amin."

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Uneori ne face bine o vorba. O singura vorba. Sau un om care asculta. Nu neaparat sa ne ofere un sfat( caci nimeni nu mai asteapta asa ceva), ci doar sa dialogheze, sa raspunda cu un gand curat si o vorba potrivita.

"Coltul Sufletului" are o destinatie clara, nonaberanta. Fiecare om traieste asa cum isi doreste, dar intr-un anume moment,simte nevoia sa-si planga unele cuvinte, gesturi sau simtaminte(nascute dintr-o necredinta, o slabiciune sau o vanitate).

Cand simti nevoia sa spui ceva, te rog indrazneste sa deschizi "COLTUL SUFLETULUI"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • Members

Referitor la rugaciunea soferilor, cine este cel spus-o/compus-o, ca sa zic asa?

As mai vrea sa vin cu o alta rugaciune cel putin la fel de folositoare, este vorba de rugaciunea pt calatorie:

Doamne Iisuse Hristoase, Dumnezeul nostru, Cel ce esti calea, adevarul si viata, si ai calatorit impreuna cu sluga Ta Iosif, precum si cu cei doi ucenici care au mers la Emaus, insuti, Stapane, calatoreste si cu mine robul Tau, binecuvantandu-mi drumul. Trimite-mi si mie inger pazitor ca lui Tobie, ca sa-mi fie povatuitor si pazitor si sa ma fereasca nevatamat de toata reaua intamplare. Si, astfel, cu pace, sanatate si buna sporire sa ma intorc intru ale mele si toata viata mea sa proslavesc preacinstitul si de mare cuviinta numele Tau, al Tatalui si al Fiului si al Sfantului Duh. Amin.

Aceasta se gaseste in cartile de rugaciune Ortodoxa.

Doamne ajuta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
  • 4 weeks later...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.