Jump to content

Recommended Posts

• 2 weeks later...
  • Replies 236
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

stare colegii.ca si deschizator al acestui topic am mai aruncat o privire prin postari si diverse raspunsuri.de cind am cerut info despre aceasta firma am fost si la un interviu(deloc agreabil),dar co

dan2008gh daca spui ca sunt prostii, nu crezi ca ar trebuii sa vii cu argumente. Ai spus un singur cuvant si ai taiat-o prin balarii. Corect este ca, daca nu iti place un anumit comentariu sau stii ma

Cunosc din intamplare un sofer care lucreaza acolo, prieten bun, si este foarte multumit de ei.E si platit bine si are si transport asigurat de acasa pana la camion + ca vine regulat acasa.

• Members

Va salut. Rog un coleg,care stie,sa-mi spuna care este perioada de lucru la aceasta firma.A ramas tot o luna de munca,cu o saptamana libera ? Multumesc

5 saptamani cu 5 zile acasa

• 8 months later...
  • 2 months later...
  • Members

O să încerc să vă lămuresc eu, deoarece lucrez la această firmă de doi ani.

În primul rând, începătorii nu vă mai pierdeți timpul cu acest topic, este necesar cel puțin un an de experiență pentru a fi angajat.

Firma se numește acum XPO Transport Solutions România, datorită preluării grupului Norbert Dentressangle de către compania americană XPO Logistics anul trecut; restul (adresă, numere de telefon) este neschimbat. Se lucrează pe prelate (majoritatea), friguri, cisterne vrac sau tandemuri, repartizarea se face după nevoile firmei. Cursele sunt cu precădere Franța-Marea Britanie, dacă aveți rău de mare ... ghinion.

Salariul minim pe economie pe carte de muncă, diurnă 55,70 euro pe zi, fără vreun dacă sau parcă. La plecare primești un avans de 700 de euro (virat iîn contul tău bancar) și 200 de lire sterline cash pentru plata parcărilor în Marea Britanie (unde sunt și câteva parcări unde firma are deschis cont).

Programul de lucru este opțional: 4 săptămâni la lucru cu 5 zile acasă, 5 săptămâni la lucru cu 8 zile acasă sau 6 săptămâni la lucru cu 11.zile acasă; dacă dorești să stai la lucru mai mult de 6 săptămâni nu se supără deloc firma, dar oficial nu primești mai mult de 11 zile libere. Ziua de plecare și cea de înapoiere fac parte din perioada de lucru (plătite ca atare), nu consumă din timpul liber (decât dacă locuiești prea departe de Arad). Se lucrează numai la program (excepțiile sunt extrem de rare și necesită aprobare specială), extrem de rar noaptea (frigurile mai mult), nu se lucrează în echipaj, nu ai voie să-ți aduci cu tine familia, cățelul sau purcelul.

Camioanele nu vin în România decât pentru ITP, deplasarea la camion se face cu microbuzele firmei în care ești doar pasager, destinația fiind o bază XPO (de regulă din Franța) care variază în funcție de cursa pe care o are camionul pe care îl preiei; doar în cazul unor disfuncționalități poți prelua camionul undeva în afara unei baze XPO (mi s-a întâmplat o singură dată în doi ani). După preluarea camionului, fără nicio excepție, faci o pauză de cel puțin 9 ore înainte să te apuci de condus. În baze ai WC-uri, dușuri, mașini de spălat, bucătărie cu sală de mese, televizor și internet wireless (acesta din urmă pare a fi pe cale de dispariție).

Cât despre oameni, găsești și buni și răi ca peste tot, câteodată te mai enervezi, dar eu zic că se poate trăi.

Cred că am acoperit esențialul. Toate cele bune.

• Like 1
  • 2 weeks later...
  • 3 months later...
  • Members

daca pleci din firma frumos cu preaviz si nu ai accidente nici lipsuri la inventar si nici amenzi, ti se returneaza garantia. asa spun firmele care opresc aceste garantii. acuma ramane de vazut daca cineva a trecut prin asta la XPO(Norbert) si ne poate confirma ca si-a primit grantia.

• 5 months later...
  • Members

vineri 24 am fost la ei la sediul din arad,am dat o proba,scos camionul cu semiremorca din parcare si bagat la loc cu spatele,cateva antrebari,totul ok,rezultatul luni 27

• 4 months later...