Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

AJUTOR DEZINTERESAT


Vizitator Anonymous

Postări Recomandate

Vizitator Anonymous

"Intr-o seara, un tanar se intorcea acasa. Dar, din cauza intunericului ce se lasase, s-a impiedicat de un bolovan si, cazand, s-a lovit destul de tare. Suparat foc, a plecat mai departe, dar un gand nu-i dadea pace. Ce cauta ditamai bolovanul in mijlocul drumului si cum de nu l-a vazut la timp ? Aoleu, dar daca mai trec si alti oameni si patesc la fel ca el ? Chiar in acea clipa, tanarul s-a oprit si, cu toate ca se lovise destul de tare si se grabea sa ajunga acasa, a facut cale intoarsa pana la bolovanul cu pricina pe care l-a impins la marginea drumului. Acolo putea sa stea oricat, ca nimeni nu s-ar mai fi impiedicat de el. De-abia acum, tanarul nostru a plecat linistit si multumit spre casa. Rana pe care i-o pricinuise cazatura il durea parca mai putin acum, cand stia ca i-a scapat, poate, si pe altii de la o suferinta ca a lui.

Sa stii sa te gandesti si la ceilalti, inseamna sa stii sa traiesti. Bucuriile celor de langa noi trebuie sa fie si bucuriile noastre, iar durerile si necazurile lor, trebuie sa ne doara si pe noi. Decat sa ne purtam fiecare de grija, mult mai bine ar fi daca fiecare ar avea grija de ceilalti.

Te-ai intrebat vreodata daca n-ai trecut chiar tu pe drumul acela de pe care tanarul a dat la o parte bolovanul ? Fara sa il cunosti, fara sa te cunoasca, fara sa astepte vreo multumire, omul acela ti-a facut un bine."

"Dragostea - radacina si izvorul binelui."

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Ce asta ii Popa. Baaaaa nu mai luati bani la botezuri, la nunti si la mormantari baaaa, nu veniti ca milogii cu farfuria de tabla in fata mea daca indraznesc sa ma duc la biserica si nu mai faceti bisericile alea uriase si cu acoperis de cupru Baaa HOTILOR

Hai ma ca am glumit stiu ca e sofer doar ca are omu suflet bun. In plus de asta nu a zis nimic de Ha-l di sus si bine a facut.

Insa mesajul de mai sus ar trebuii la toti asa zisi Slujitori ai Domnului care se plimba cu masini de cateva zeci de mii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

colegu Florea! frumos era sa nu ii dai in cap la om si dupa aceea sa iti ceri scuze zambind spunand ca ai glumit! omul e chiar parinte la baza si nu a intrat aici pe forum nici sa cerseasca bani, nici sa evanghelizeze pe nimeni cu forta. si poti sa fii sigur ca e la volanul unei masini de zeci de mii de euro! numai ca masina nu e a lui, e a firmei pentru care lucreaza ca si sofer. inteleg ca azi esti pus pe pozitia de "gigi contra" dar de data azsta ai gresit topicul. si ce e culmea e ca sustineai sus si tare in alta postare ca esti intotdeauna de partea celor putini. respectul se castiga atunci cand esti si tu in stare sa respecti convingerile altora, chiar daca nu esti de acord cu ele. si ca sa nu mai lungim vorba, daca vrei sa continui polemicile si cu mine, poti sa imi trimiti un mesaj personal pentru ca nu are rost sa ne contram pe acest topic. nu de alta, dar colegul cosmit posteaza in general la sectiunea deschisa de vreo saptamana care ghici cum se numeste??? COLTUL SUFLETULUI!!!!!( scuze pentru literele mari) :ympray:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
  • Members

Pariez ca masina pe care o conduce parintele e o masina de zeci de mii de Euro si are si cutie automata luata sub deviza ,,Dmnezeu iti da' , dar nu iti baga si-n viteza,, (ca toti cei care imbraca si isi ascund *faptele* dupa aceste haine *negre*).

Va rog sa nu va suparati pentru gluma mea! Ma amuza faptul ca desi istoria ne prezinta clar faptele bisericii si gandirea oamenilor de acum cateva sute de ani cand ,,Indulgenta plenara se vindea pe bani,, totusi continuam sa aparam acceasi oameni care lucreaza intr-o institutie (BOR) cu o cifra de afaceri mai mare de cat McDonalds (Companie creata strict pentru profit). Exemple de ici de colo nu mai incap in discutie pt. ca disputele si contradictiile ar fi prea mari. Fiecare Man in Black la noi in tara e sef pe mosia unde e facuta biserica Domnului si nu al lui! De asta o sa sufere copii nostri cand nepotii o sa-i traga de maneca si o sa-i intrebe tati tati de ce sunt trei biserici in cartierul nostru si nici o scoala de ce trebuie sa merg in orasul vecin sa invat la un liceu cand s-au mai construit 2 biserici noi? De ce? cand nici celelalte 4 nu erau pline!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Stimate domn LordPineaL, cred ca ma confundati cu altcineva. Vreau sa subliniez ca in putinele mele postari pe acest site, in sectiunea" ColtulSufletului", am incercat sa readuc atentiei pilde cunoscute. Nu mi-am exprimat propriile opinii, reflectand echitabil "adevarul" topicului.

Daca vreti sa dovediti ca stiti sa insultati, atunci va atrag respectuos atentia ca aici nu este locul potrvit. Dar o sa raspund cu eleganta ce ma caracterizeaza:

Ma gandesc ca atacul dumneavoastra fata de "man in black" este suficient de intemeiat, desi, sincer, nu ma priveste pe mine si nici nu are referinta la pilda postata.

Clar nu ma intereseaza parerea dumneavoastra despre bisericile din cartier si nu vreau sa inteleg aluziile facute, de natura suparatoare si calomniatoare. Eu nu fac aluzii sau afirmatii despre dumneavoastra sau despre calitatile intelectuale ce se evidentiaza nu tocmai la superlativ, dar spusele prin care incriminati un intreg sistem, sustinand decadenta religioasa si insinuarile la persoana mea ( desi nu ma cunoasteti), nu sunt de natura sa intretina o atmosfera sociala placuta.

Sper, ca macar acum, sa va dati seama ca postarea era despre omenie si nicidecum despre atacul la persoana, iar diferenta sau saltul tematic e suparator de mare.

Va rog cititi literalmente pilda si nu va construiti scopuri josnice si jignibile!

Sunt aici ca si dumneavoastra si n-am datorii mai mari ca ale dumneavoastra sau ale altora. Sugerati neinspirat ca eu as fi un corupt al sistemului, un om fara principii sau lipsit de caracter. Va asigur ca greseala este omeneasca si am toata increderea in dumneavoastra ca puteti realiza ca ati depasit masura.

Sunt oricand dispus sa discut aspecte religioase, si nu numai,cu dumneavoastra, dar evitati postarile de genul: "pariez ca masina pe care o conduce parintele e de.."

Va rog sa nu considerati raspunsul meu ca fiind rautacios, dar mai toate temele cu radacini religioase sunt probleme de forma si dau nastere diferitelor controverse.

al dumneavoastra, Cosmin

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • Members

stati putin!pilda care a fost prezentata de distinsul nostru colege laudabila,ar trebui ca fiecare in noi sa ne gandim sa facem un gram de bine in folosul comunitati,barem pentru bucuria noastra sufleteasca,si nu pentru un "multumesc"sau bani.apoi sa nu uitam ca biserica,care este casa Domnului,"ajutata"de mare parte din cei in sutana a fost transformata in afacere.preotii in mare parte indeplinesc o meserie banoasa si atat.biserica uita de:sa dam cezarului ce e al cezarului,sa transformat in sustinatoare a celor care iau dat o legislatie mai mult decat blanda.uita ca barem in fata lui Dumnezeu santem toti egali,exemplu:la sarbatori majore,stau enoriasi in varsta fara multi arginti in buzunare cate 24 de ore,oameni bolnavi si amarati,apar limuzine cu patroni,politicienicare intra bine mersi in fata cu 2min.de inceperea slujbei!madalina manole sa sinucis si a avut parte de slujba normala de inmormantare,sergiu nicolaescu a fost incinerat si slujba religioasa facuta ca la sinucigasi,cum sa masurat???parerea mea e ca Dumnezeu e in sufletul nostru si nu in clica imbracata in sutane,sant ortodox dar,in proportie de 95%nu am incredere in biserica pe care o slujesc in folosul lor preotii care au grija mai mult de buzunar decat de ajutorul spiritual dat enoriasilor.sper ca nu am jignit,si daca am facut-o MEA MAXIMA CULPA!DOAMNE AJUTA APARA SI PAZESTE! :ympray:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.