Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

ATESTAT ADR TIP CARD??


maryan25

Postări Recomandate

  • Members

Salut,,am afectuat examenul petru ADR colete+cisterna pe 2 martie 2013 si la ARR imi zic ca nu se elibereaza decat niste adeverinte,,in timp de 30 de zile ,ca noile tipuri de card ADR inca nu se stie nimica,,nici nu au licitat firma care sa le produca....in fine eu trebuie sa plec din romania,,si imi trebuie cardul ADR(poate o sa imi trebuie prin spania),,,,pe comunitate deja se cere tip card am inteles,,eu sunt sofer pe marfa,,,nu prea sunt in domeniu cu ADR,,problema e stiti ceva noutati despre cine,,,cand,,sau cat -,a mai dura pana le elibereaza?

Multumesc anticipat.o sa te rog sa citesti si regulamentul,vei vedea ca nu se accepta scrierea cu litere tip k,sh,tz

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 93
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • Members

Pai creca sunteți pe alta lume adica eu vin de la ARR cu problema si voi imi spuneti ca e tot pe carton.ce sa zic succes la amenzi si inainte sa arati semne obscene intereseaza,te c,a să nu zic ca ai scapat la calculator cand trebuia sa mulgi vaca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
Pai creca sunteți pe alta lume adica eu vin de la ARR cu problema si voi imi spuneti ca e tot pe carton.ce sa zic succes la amenzi si inainte sa arati semne obscene intereseaza,te c,a să nu zic ca ai scapat la calculator cand trebuia sa mulgi vaca.
@pyttbul: Ai primit tu ADR pe carton anul asta?[/quote

Nu ne putem pune noi cu asta, , că e deștept rău lui ii da lumea pe stradă cartoane si crede ca e ADR

eu anul asta mi,am scos de la ARR un (carton) si ,,surpriza !!!! :-o ,,,ii atestat ADR .cel de marfa ii pe card de vreo 2 ani asa cum sustii tu ca se cere pe mult visata si dorita ,comunitate, unde vei merge si ai auzit ca se cere asa ceva !

ai cerut un sfat !,,,,ai primit niste pareri sau raspunsuri si tu te apuci de aruncat vorbe aiurea !

in legatura cu semnul (obscen) care zici ca ti la aratat colegu,,,iti recomand repede un control oftalmologic !

aroganta si figurile alea care le ai cred ca se trage de la 7 ani de acasa ai tai !

iti doresc numai bine si sa ai parte de succesuri prin spania unde ai zis ca mergi si ai nevoie de atestat tip card si nu de carton,, :ymapplause:

oricum parerea mea ii ca tu ai potential si vointa in tine si o sa devii mai tare ca asta cand vii din spania acasa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Eu am dat ex ptr ADR in Ianuarie si am aceeasi problema cu ADR-ul. Nu se mai elibereaza decat tip CARD cu semnatura la fel ca la CARD-ul Tahograf. Asa ca nu va mai "borfaiti" pe forum, in timp ce niste angajati nu si-au facut datoria iar acum tot noi avem de suferit. Eu am sunat la ARR Bucuresti si passatw8 are dreptate, nu au fost in stare cei de la ARR BUCURESTI (probabil) sa faca o licitatie pentru aceste CARD-uri. Cei de la ARR elibereaza o adeverinta care nu este valabila decat 60 zile si nu este valabila afara. Asa ca ... nu ne ramane decat sa asteptam sau sa facem reclamatie impotriva celor de la ARR !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
Eu am dat ex ptr ADR in Ianuarie si am aceeasi problema cu ADR-ul. Nu se mai elibereaza decat tip CARD cu semnatura la fel ca la CARD-ul Tahograf. Asa ca nu va mai "borfaiti" pe forum, in timp ce niste angajati nu si-au facut datoria iar acum tot noi avem de suferit. Eu am sunat la ARR Bucuresti si passatw8 are dreptate, nu au fost in stare cei de la ARR BUCURESTI (probabil) sa faca o licitatie pentru aceste CARD-uri. Cei de la ARR elibereaza o adeverinta care nu este valabila decat 60 zile si nu este valabila afara. Asa ca ... nu ne ramane decat sa asteptam sau sa facem reclamatie impotriva celor de la ARR !

colegu bogu ,,,!!!!!!

1.eu l,am primit pe (carton),,,,in 3 ianuarie

2.n,am (borfaiti),,,,barfit cred ca ai vrut sa zici ,eu am zis ce mi,au dat mie

3.colegu passatw8 sa nu sara chiar asa in sus de tare ca n,o dat nimeni cu parul daca i,o spus cineva un sfat care l,a cerut, vaci sant si in spania pt el daca tot a adus vorba de ele

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Colegu Daniel, ai primit atestatul ADR pe carton pentru ca ai fost printre ultimii. Acum se elibereaza tip CARD. In UE au fost probleme din cate am aflat cu acest atestat pentru ca ei il elibereaza tip CARD iar la noi se elibera un carton pe care nu vroiau sa-l accepte. AICI E PROBLEMA faptul ca cei de ARR sunt niste incompetenti, la fel ca multi din cei care lucreaza pentru stat, nu au fost in stare sa faca licitatia pentru aceste CARD-uri obligatorii din 2013. Mesaj sters partial pentru exces de caps!Te rog sa respecti regulamentul!costy67

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

dragi colegi va pot confirma si eu ca incepand cu anul 2013 atestatul ADR nu se mai elibereaza tip carton ci tip card.Eu am dat de curand atestatele si de marfa CPi ,agabaritic si ADR colete si cisterne.Cel de marfa mi sa eliberat dar cel ADR, cand am fost de l-am ridicat pe cel de marfa mi sa spus ca ADR nu mil pot elibera pt ca nu se mai elibereaza pe carton si inca nu au incheiat contract cu nici o firma pt eliberarea celor tip card dar in scimb mi sa eliberat o adeverinta valabila 60 de zile numai pe teritoriul romaniei. Asa miau zis si mie asta va zic si voua daca mint ei mint si eu si mie imi trebuie neaparat atestatu ADR dar nu am ce face decat sa astept.Va doresc bafta rabdare si tutun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Pentru toți colegii... Nu cine are sau nu dreptate este problema mea ! Problema mea este ca am nevoie de Atestatul ADR, pe 3 Aprilie trebuie sa fiu la munca numai ca o sa risc si o sa plec fără certificat cu toate ca am luat acest ex in IANUARIE, deci eu mi- am luat măsuri de siguranță. Numai ca din cauza incompetentei celor de la ARR trebuie sa cheltui acum apx 150 euro ca sa vin in tara sa depun actele !!! De ce ? Pentru ca domnii de la ARR nu sunt in stare sa organizeze o licitație pentru tipărirea acestor CARD-uri la timp. Precizez pentru cine nu știe ca actele se depun personal pentru ca trebuie semnate de titular, imputernicire se poate da pentru eliberare. Probabil ca pe ei nu ii interesează ca cei care își câștiga pâinea cu meseria asta chiar au nevoie de Atestate, pe ei ii interesează doar sa le dai bani ptr Atestate, amenzile si cam atât. Cu toate ca mi sa spus in momentul când am dat acest ex ca eliberarea acestui certificat se face in 30 zile din momentul când am promovat examenul!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members

Salutari ! Eu am dat examenul pe 12 ianuarie si am fost miercuri 10.04. la A.R.R. si exact ce ati discutat mai sus . Am fost trimis inapoi la scoala unde am facut cursurile sa las nr meu de tel pt a fi anuntat cand sunt gata atestatele , A.R.R. urmand sa trimita o instiintare tuturor scolilor care organizeaza astfel de cursuri ; plus ca mi-au spus ca voi mai plati si o diferenta de 23 lei si o poza 20/32 pe fond alb ; acum astept dar RUSINE A.R.R.-ului !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Agentiile arr din tara au inceput sa primeasca actele pt. atestatul adr. Eu am fost azi la agentia din Brasov sa-mi ridic cardul de marfa si acolo surpriza - am putut de pune actele pt. adr totusi nu mi-au spus o data aprox. de eliberare a cardului. Asa ca luati cu asalt arr-ul. #:-s:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Eu am dat examen in 19 ian la Tr Severin. Am tinut legatura telefonic cu ei pana in 5 apr cand am ajuns la ei cu amenintare de dare in judecata(verbala) pentru probleme la servici. Mi-au trimes atestatul vechi la Bucuresti si mi l-au prelungit 5 ani(are rubrica ptr. prelungire). Toata treaba a durat 5 zile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Fratilor nu mai discutati in contradictoriu si nu va mai luati in balon degeaba!Am depus actele cu poza si noua taxa de 64 lei ,ADR se face pe card doar ca nu se stie cat mai dureaza fiindca nici ei nu stiu.In ceea ce priveste incompetenta ARR nu avem ce face si stiti de ce?Pentru ca nu avem un sindicat care sa ne reprezinte real si cu putere!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Va salut! M-am inscris ieri pentru obtinerea atestatului ADR.

Vreau sa aflu daca Semnele Conventionale ADR la examen au in coltul inferior cifra clasei de pericol? in curs sunt numerotate, dar m-a gandeam ca la examen o sa apara fara cifra clasei de pericol iar eu o sa trebuiasca sa-l mentionez din ce clasa fac parte.

Domnisoara de la scoala de atestat e angajata de putin timp si nu a stiut sa-mi raspunda...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.