Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

transport fara licenta


gogobrro

Postări Recomandate

  • Members

daca transport pentru firma cu un camion cumparat dar neimatriculat inca cu numere rosii.. si nu am licenta .. ce riscuri sunt din punct de vedere legal.

daca transport cu un camion pe persoana fizica marfa cu acte de provenienta pe numele propietarului... intru sun incidenta licentei de transport? adaica camionul meu si imi car mie lemne din bulgaria cu factura pe numele meu..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

daca ai numere rosii inseamna ca nu este inscris camionul.deci lipsa c.i lipsa talon.NU POATE NIMENI CONTROLA COMIONUL ADICA GREUTATE GABARIT ETC.-poti circula cu el fara sa iti iei rovineta,dar nu ai voie sa cari niciunfel de marfa..-cit pentru transportul marfurilor in cont propriu,fara liceente,iti poti transporta marfurile propri adica cumparate de tine pentru tine ca persoana fizica;; (Autovehicule utilizate pentru transportul necomercial de marfuri si utilizare personala Autovehicule sau combinatii de autovehicule cu o masa maxima admisa care nu depaseste 7,5 tone utilizate in transportul necomercial al marfurilor)conform REG,EUROPEAN 561--NU AI NEVOIE DE TAPOGRAF SI NICI DE LICEENTE-dar oare stiu cei de la ITCSR SAU POLITISTI ASA CEVA? daca camionul depaseste 7,5t-trebuie liceenta in cont propriu+tapograf. AI GRIJA SA NU DAI DE BELEA.CITESTE REG.561

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators
daca ai numere rosii inseamna ca nu este inscris camionul.deci lipsa c.i lipsa talon.NU POATE NIMENI CONTROLA COMIONUL ADICA GREUTATE GABARIT ETC.-poti circula cu el fara sa iti iei rovineta,dar nu ai voie sa cari niciunfel de marfa..-cit pentru transportul marfurilor in cont propriu,fara liceente,iti poti transporta marfurile propri adica cumparate de tine pentru tine ca persoana fizica;; (Autovehicule utilizate pentru transportul necomercial de marfuri si utilizare personala Autovehicule sau combinatii de autovehicule cu o masa maxima admisa care nu depaseste 7,5 tone utilizate in transportul necomercial al marfurilor)conform REG,EUROPEAN 561--NU AI NEVOIE DE TAPOGRAF SI NICI DE LICEENTE-dar oare stiu cei de la ITCSR SAU POLITISTI ASA CEVA? daca camionul depaseste 7,5t-trebuie liceenta in cont propriu+tapograf. AI GRIJA SA NU DAI DE BELEA.CITESTE REG.561

:-o:-o

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

in concluzie daca am numere rosii la un camion de 7,5t si este cumparat de firma si pina o imatriculez si ii scot licenta ... car cu ea marfa comerciala pentru firma?? ce pot risca ... ma refer intru sib incidenta penala sau contraventionala?? mentionez ca nu transport pentru alta societate pentru a face bani. pe autorizatia de circulatie e numele firmei mele... cat si pe factura produselor acelasi nume...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

nu,nu aveti voie .stiu ca amenda este contraventionala+confiscarea marfii--marfa care depaseste capacitatea maxima admisa poate fi confiscata,cum stiu cei de la itcsr,care este tara masinii?>>>c.i. sau talon, find lipsa? atita timp cit exista aviz,cmr,acte provenienta marfa nu poate fi un caz penal.va sfatuiesc sa luati soferului o statie cb pentru a putea evita anumite controale.aveti grija ca soferul sa aiba toate atestatele necesare +activtatea sa pe ultimile 28 de zile+aviz psiologic+aviz medical .spor la treaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

http://www.managertransport.ro/wp-conte ... CTIUNI.pdf

Art. 3 Urmãtoarele fapte reprezintã încãlcãri foarte grave ale prevederilor Regulamentului (CE) nr. 1 071/2009, ale Regulamentului (CE) nr. 1.072/2009, ale Regulamentului (CE) nr. 1.073/2009 ºi ale Ordonanþei Guvernului nr. 27/2011 ºi constituie contravenþii, dacã acestea nu au fost sãvârºite în astfel de condiþii încât, potrivit legii penale, sã constituie infracþiuni:

1.efectuarea transportului rutier sau a activitãþilor conexe transportului rutier fãrã a deþine licenþã de transport, licenþã comunitarã, certificat de transport în cont propriu, licenþã pentru activitãþi conexe transportului rutier, licenþã de traseu, autorizaþie de transport internaþional ºi/sau documentul de transport specific tipului de transport efectuat ori transportul rutier contra cost de persoane prin servicii regulate efectuat în alte zile ºi la alte ore decât cele înscrise în graficul de circulaþie, dupã caz;

4. efectuarea transportului rutier cu un vehicul pentru care operatorul de transport rutier/intreprinderea de transport rutier in cont propriu nu detine copia conforma a licentei de transport, copia conforma a licentei comunitare sau copia conforma a certificatului de transport in cont propriu, dupa caz;

Art. 6. -

(1) Contraventiile prevazute la art. 3 se sanctioneaza cu amenda de la 14.000 lei la 18.000 lei.

(2) Sanctiunile contraventionale se aplica:

a) operatorului de transport rutier sau intreprinderii de transport rutier in cont propriu roman/romane ori strain/straine sau persoanei fizice/juridice, dupa caz, pentru faptele prevazute la art. 3 pct. 1-9, 11, 14 si 18-32;

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.