Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

noutati din UE pentru transportul de marfuri


alexandrurosus

Postări Recomandate

  • Members

in belgia cer bani ca sa participi si iti cer mult pe mine ma intereseaza sa se creeze in tara o asociatie simila care sa ajute omul care e in necaz fara sa ceara bani dar sa aiba sprijin si in afara tari la nevoie sa poate conta pe cunostinte care pot ajuta cu adevarat la nevoie sumele in belgia sunt exagerate dar pot sa spun ca cine cu ei isi fac bine lucrul au avocati si de toate in loc de sindacat is un studiu ei de avocati

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Tu nu poti sa fii sef, tu nu stii sa te exprimi si sa scrii! lasa-te..cauta-ti altceva de facut !nu poti sa scrii asa pur si simplu fara spatii,virgule,punct..ca nu intelege nimeni! ..daca asa te exprimi cine ar vrea sa-l reprezinti tu ?

dacaaiinvatasitusascriiromanestepoatearintelegelumeacevreitusafaci

darcevreitusafacihabarnuainicituscriiasapursisimpluincontinuufarasateopresti

nuteintelegenimenitrezestetelarealitate!:))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Scuze, mai bine stergi comentariul ala al meu..

Oricum e ciudat! vrea un sindicat pentru soferi, apoi vrea sa apere firmele ?pai pe soferi exact de firme trebuie sa-i apere cineva in primul rand(program normal,plata normala..drepturi)..astea nu prea mi se pare mie ca se leaga !..si daca nu stie romaneste,nu e roman atunci ?..ar vrea soferii romani un lider strain ?(e mai bine decat nimic..dar nu e bine)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

is roman si inca cum oricum sa spunem ca renunt,ca nu am chef sa imi bag capul cu cine nu vrea sa asculte sau macar sa incerce sa asculte e adevarat ca de 10 ani nu vorbesc romaneste si vorbesc italiana in casa mea dar macar am curajul sa ma gandesc la oameni si locul de unde am plecat oricum nu voi mai posta nimic ma sterg singur cum spunea bunicu fiecare cu bicicleta lui cand o sa vad un roman m-oi intoarce cu spatele si daca inainte dadeam de mancare sau cateodata si bani ca nu aveau nici macar de paine ca cartile de credit nu puteau sa le foloseasca si erau morti de foame o sa fac cum fac straini eu am spus ca nu are rost sa incerci sa bagi in cap la cineva care nu e pregatit sa asculte si daca te asculta incerca sa te ia la misto toate cele bune dar veti vedea singuri ce va fi de la anu ca nu toti au o idee clara si stiu ce se face si cum

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

..deci daca ai fi vrut sa faci ceva,orice si te-ai oprit din cauza unui nebun de pe forum (din cauza mea) ..inseamna ca nu ai vrut sa faci nimic..si e corect ce zici tu..ca e bine sa stearga cineva toate mesajele..ca sunt abureli ! :)..dar eu mai zic o data: ca sa te inteleaga lumea, trebuie sa te exprimi corect! ..eu abia am inteles ce ai vrut tu..dupa ce am citit de cateva ori fiecare postare a ta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

nu sunt italian da am destul de mult timp ca is aici is casatorit si am familie aici nu-i vorba ca ma opresc de unu ca tine petru si nu am nevoie de cineva daca as vrea sa deschid firma in tara doar ca la cate intalniri am fost cu sindacate aici si intalniri cu asociati nu m-a ajutat nimeni nu vreau sa fac seful nimanui ma intereseaza o idee care poate fi interpretata in modul ca ajute soferul de camion si pe ala care are 1,2sau 3 tiruri ca o ia in suturi de la firme mari mai rau ca soferi in belgia lo fondat 30 de persoane si cifra e facuta de ei pe mine ma intereseaza o asociatie un sindact in modul lor la nevoie sa fie sustinut si afara din tara dar daca as barfi si as povesti intamplari haiose ati citi toti si ati raspunde dar cand vi sar propune o ideie care ar putea sa va ajute pe toti nu va interesati ce ar putea produce sau ati putea contribui cu idei nu e zis ca persoana care propune trebuie sa si dirijeze sau sa fie seful cuiva intr-o asociatie sau un sindacat se alege se hotareste o zi cand se intalnesc oameni cine interesat vine spune propunerea lui o spun si alti si se hotareste suntem in 2013 si romanul e tratat mai rau ca arabi cand vin in italia de abia raspunzi ca esti roman toti se uita urat la tine va sta bine eu nu am chef sa incerc sa bag in cap cuiva cum trebuie sa traiasca sau ce sa faca fiecare e liber sa faca in viata alegem singuri cand bine cand gresit dar un lucru e greu sa incerci sa te intorci inapoi oricum pe cine intereseaza in urmatoarele zile in italia os existe o asociatie de tipul belgienilor si se vor ajuta intre ei particip dar nu vreau sa comandez in italia se vor face tessere ca buletinu si cine intra sta si o sa fie ajutat peste tot unde va cere ajutorul ........asa ca snx in tara am 3 case si daca crezi ca am nevoie sa fiu ajutat sa deschid o firma gresesti tare am o casa aici unde stau cu gradina o casa la mare in toscana si un restaurant self service la milanocu nevasta si socri eu lucrez pe tir si ei la restaurant lucrez de luni pana duminica cu bennet si Esselunga si gigantu cateodata brico si Leroy merlin si sincer nu cred ca as avea nevoie am buletinu si pasaportul roman ink intai sa vorbiti informativa luati in considerare o ideie ce vi se propune cas eu ca-i altcineva si inainte sa vorbiti ganditiva ce spune-ti si prefer sa stau deoparte decat sa icerc sa bag in cap cuiva cu forza cand nu va mai putea s-o aranja singur o seara buna

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Nu vreau sa te jignesc, dar, daca tot vrei atat de tare sa ne ajuti si dispui de bani, incepe sa angajezi o secretara care sa scrie corect romaneste. Nu poti sa ne ajuti daca tu nu mai esti in stare sa comunici cu noi.

Chestia aia cu 12 ani jumate' in Italia nu e un argument, nici o scuza, un sindicat nu e o treaba pentru copii mici sau o care se poate face la o bere intr-o parcare.

Fara comunicare nu are rost, parerea mea.

Sau poti lua legatura cu unul din noi care e dispus, are timpul si capacitatile necesare si il pui in contact cu cei care au initiat miscarea asta si apoi se face o treaba serioasa.

Ca de heirupisme de astea a l'italiana, facute in graba, fara cap si coada, nu are nimeni nevoie, nu sunt productive.

Mai sunt si dintre noi care traiesc de o viata prin cele tari dar inca reusesc sa se exprime corect in romaneste.

Si bombe de astea gen pe 25 scoateti cheia din contact pentru ca suntem o forta... nici nu mai comentez, ele au murit inainte de a se naste. O greva nu o face nea Ixulescu de azi pe maine.

Sanatate si drumuri bune sa aveti.

P.S. Daca treci pe la Frejus da un mesaj, bem o cafea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Alexandrurosus, suntem destui carora nu trebuie sa ne pui barfe si intamplari haioase pentru a citi ceea ce ne propui.

Pero! Per capire quello che vuoi dire, lo devi fare in un modo claro che qualquno puo capire quello che vuoi dire. Purtropo il tuo modo di scrivere non si puo legere, non e romeno.

Ti-am scris un pic in italiana pentru a te face sa intelegi ca suntem unii care stim si italiana si o putem scrie mai bine decat scrii tu romaneste, chiar daca nu suntem italieni si n-am facuto niciodata la scoala. Putem fi destul de interesati de ceea ce ne propui, dar trebuie sa putem intelege ceea ce scrii. Daca nu poti in romana, da-ne te rog link-uri in italiana pentru ca vom intelege mai bine decat ceea ce scrii in "romaneste", sau scrie tu in italiana, dar te rugam sa folosesti puncte, virgule, semne de exclamare, intrebare si ceea ce mai trebuie pentru a fi un text din care se poate intelege ceva.

In ceea ce priveste faptul ca trebuie platit sau nu ceva, consider ca un serviciu free va avea intotdeauna calitatea unui serviciu free. Nu este nimeni obligat sa-mi rezolve gratis problemele mele. Romanul trebuie sa invete ca trebuie sa si plateasca daca vrea ceva de calitate, pentru ca acolo e nevoie de oameni care sa se ocupe sa studieze problemele si sa fie pregatiti pentru a le rezolva. Sunt unul dintre cei care ar plati daca cineva mi-ar apara drepturile, asta pentru ca eu imi fac meseria de sofer si n-am timp sa devin avocat, asa cum avocatul vrea sa mearga la magazin si vrea sa aiba paine, carne si lapte pe rafturi, asigurate de catre soferi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Un singur lucru nu inteleg!Cum dracu poate cineva sa uite o limba ce a invata-o de mic copil?Si eu am fost plecat vreo 10 ani dar "n-am uitat nici o limba"

Apropo!Alexandrurosus esti praf!scoate-ti aerele astea de"am fost plecat din tara mult timp si am uitat vorbeste romaneste"din cap si poate o sa te ia cineva in serios!Si pana atunci "ciao"!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...
  • Members

Salutari am si eu niste nelamuriri si va rog frumos sa ma ajutati

Operatiunea de cabotaj reprezinta : incarc din Dresda descarc in Nurnberg. corect? bun asta inseamna un cabotaj

1. Cate cabotaje am voie care este regula.

2. Daca incarc in Dresda si descarc in Nurnbert si Stuttgart , am facut un cabotaj sau 2?

Din ce stiam eu : raspunsurile sunt:

1. 3 cabotaje consecutive dupa care , inc/desc trebuie sa fie in alta tara

2. 1 cabotaj.

Rog lamuriri Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.