Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

2 agenti ISCTR se contrazic


Lkwins

Postări Recomandate

  • Members

Buna ziua! Am o nelamurire dupa ce am fost oprit de un control ISCTR. Mi-au verificat actele, totul a fost in regula, dar la plecare, agentul ISCTR mi-a spus, ca la opriri sa folosesc simbolul "pat". Eu lucrez in domeniul livrari la domiciliu materiale de constructii. Descarcarile dureaza de la 5 minute pana la 1-2 ore. Depinde cata marfa are clientul de descarcat si ritmul in care se misca. Ei bine, eu daca am condus 2 ore, la primul client stau 1 ora (pe pat), dupa care urmeaza restul clientilor, cum ramane cu programul meu? Dupa primul client la care am stat 1 ora ce se intampla? Eu la fiecare descarcare schimbam pe "ciocanele". Agentul mi-a spus ca nu-i bine. De ce? Defapt eu descarc marfa cu clientii, alte activitati, nicidecum odihna. Mi-a spus ca la ficare client, fiecare oprire sa mut pe "pat". Unui alt coleg tot in acea perioada la 30km distanta agentul i-a spus contrariul: la fiecare client (descarcare) sa mute pe "ciocanele". Acum ce sa inteleg? Care are dreptate? Va astept raspunsul, sunt foarte curios! Va multumesc anticipat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

reg 3821 art15, aliniatul3/b zice:

B) se înțelege prin „altă muncă” orice altă activitate în afară de cea de conducere, definită la articolul 3 litera (a) din Directiva 2002/15/CE a Parlamentului European și a Consiliului din 11 martie 2002 privind organizarea timpului de lucru al persoanelor care efectuează activități mobile de transport rutier ( 1 ), precum și orice activitate desfășurată pentru același sau un alt angajator din sectorul transporturilor sau din afara acestui sector;

directiva 15 din 2002 aice asa :

Articolul 3

Definitii

In sensul prezentei directive:

`timp de lucru` reprezinta:

in cazul lucratorilor mobili: perioada de la inceputul pana la sfarsitul timpului de lucru, in timpul caruia lucratorul mobil se afla la postul sau de lucru, la dispozitia angajatorului si in exercitiul functiilor sau activitatilor sale, adica:

perioada dedicata tuturor activitatilor de transport rutier. Aceste activitati sunt, cu precadere, urmatoarele:

conducerea autovehiculului;

incarcarea si descarcarea;

ajutorul acordat pasagerilor la urcarea si coborarea din vehicul;

curatenia si intretinerea tehnica;

toate celelalte activitati vizand asigurarea sigurantei vehiculului, a incarcaturii sale si a pasagerilor sau indeplinirea obligatiilor legale sau de reglementare direct legate de operatiunea de transport aflata in desfasurare, inclusiv supravegherea incarcarii si descarcarii, formalitatile administrative legate de politie, vama, serviciul de imigrare, etc.;

si daca mai si citesti,ai sa afli si mai multe !!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Va multumesc frumos. Drept ca si urmare, la descarcari raman la modul "ciocanele". Asta nu imi va afecta cu nimic programul de conducere. In schimb daca as pune la fiecare descarcare pe pat( fie ca dureaza 5 min sau 1h, 2h, ar fi o problema. Va multumesc inca odata!!! Cu stima, Lkwins!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Orice alta activitate in afara condusului , legata de masina, o pui pe ciocanele[alte activitati],pe patrat poti pune atunci cind nu faci nimic,astepti sa intri la descarcat,incarcat.Ce iti spunea nenea ala este un mod neortodox si neregulamentar,pentru ca daca tu pui pe pat si cari mobila si el vine sa te controleze se face de niste bani,poate si asta era ideea lui,sa aiba de unde ciuguli.Tu procedeaza corect,si colegul meu ti-a dat toate detaliile legate de activitatea noastra

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 11 months later...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.