Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Camioane noi vs Camioane vechi


MANV10

Ce ati alege ?  

173 membri au votat

  1. 1. Ce ati alege ?

    • Camioane vechi 1990>2000
      33
    • Camioane noi 2000>2010
      154
    • Nedecis
      12


Postări Recomandate

  • Members

in cazul in care ar fi camionul meu, pentru mers pe tara prefer unul vechi pentru ca nu vreau sa ma uit la el ca boul in teava atunci cand se opreste brusc si se face bordul ca pomul de craciun! daca ar fi sa fac transport afara prefer unul nou pentru ca prin multe tari taxele de drum sunt in functie de clasa de poluare!

iar daca e camionul patronului categoric nou! ca tree

buie si service-ul sa traiasca in caz de defectiune, nu?

Astea vechi daca se strica si le duci la reparat oriunde prin Romania ti le "carpeste",alea noi de bine de rau le duci la reprezentanta inlocuiesti piesa si iti faci treaba cu incredere.Adica numai in afara granitelor sa nu polueze romanul ca de la el in tara merge.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

am facut ucenicia pe un man 8.163 de 7,5 tone, doi ani jumate curse externe. era euro2. asta prin anii 2000. in toti anii astia, in afara de motorina, ulei si filtre nu am avut nevoie de nimic. si "carpelile" le-am facut singur. prin anii 2007 am avunt parte de un camion nou nout(nu precizez firma pentru a nu intra in polemici), am avut la probleme de electronica la el de m-a durut capul. asa ca alegerea mea era bazata strict pe experienta proprie. asa ca nu inteleg de ce incerci sa ma acuzi ca nu as fi ecologist! sunt curios tu pe ce camion lucrezi? sa inteleg ca daca cineva ti-ar da un post de sofer nu ai accepta pana cand respectivul nu ar cumpara un camion euro6? cat despre partea cu "asa e romanul" nu mai comentez nimic pentru ca numai imi urca tensiunea. La multi ani din partea mea, acelasi Maramu`

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Care incepe pe ceva vechi si are probleme nu vrea sa mai auda de "vechi"niciodata,tu faci parte din cei care ai mers pe ceva vechi si intretinut probabil...de aceea sustii acest lucru. Exista doua moduri de a intelege vechi si nou:Vechi:fara comfort,se strica din saptamana in saptamana,pui ulei in el cu galeata,consuma motorina cat 10 camioane noi SAU ceva vechi si fara prea multi senzori si alte prostii care sa te incurce,sa mearga in orice conditii si sa iti castigi banii onorabil.

Nou:poate fi interpretat astfel comfort,tehnologie,ergonomie,taxe mai putine,e o placere sa lucrezi mai bine zis. SAU ceva nou facut sa il duci cat mai des la service sa le faci alora de la reprezentanta camionului punga mare,care la defectarea senzorului X nu se mai misca din loc. Sarbatori Fericite !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 3 years later...
  • Members
La 24.11.2012la23:19, DucuHD a spus:

Eu prefer cele noi, ca nu ma gandesc la cheltuiala patronului, ca de aia e patron. Oare patronii se gandesc la noi?? Ca tot zicea un coleg ca importanti sunt banii la familie nu confortu.....si daca duc bani cu carca acasa si io sunt bolnav la ce mai folosesc banii???? Confortul e cel mai important pt mine, ce se strica inlocuim, ca la fel inlocuiesti si la cele vechi nu?? Oare ar putea sta cineva pe comunitate 3 luni intrun camion din '92?? Sa fim  seriosi.....

De ce nu ar putea sta cineva trei luni intr-un camion din '92? Nu are pat? NU are incalzire stationara (Webasto/Scirocco)? NU are frigider? In rest ce mare confort gasesti pe camioanele noi de nu exista pe alea vechi? Acum depinde si ce intelegi prin vechi...daca 1990-2000 sint vechi eu nu am ce zice...Vechi erau cele din anii '60...Bucegi-ul acela era un camion vechi. Si era de altfel un camion extraordinar...nu vor mai exista niciodata camioane atit de grozave ca acelea. Pur si simplu iti aduc aminte de alte vremuri...cind soferul nu era controlat la singe privind timpii de condus/odihna, cind nu exista tahograf nici analogic si nici digital si cind nu existau atit de multe porcarii electronice de care exista in ziua de azi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.