Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Repaus saptamanal normal /redus ( recuperari )


Postări Recomandate

  • Members

Deci dupa cum spune regulamentu eu ar fi trebuit sa calculez de la ultima perioade de repaus redus 6x24 si anume de joi de la ora 05:00 si ar fi trebuit sa ma opresc cel tarziu miercuri la ora 05:00 dar eu m-am oprit de ieri (duminica) sa fac un repaus saptamanal normal de 45 ore

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Ce ai facut ?? 24 ??

Un 24 de 27 ore ??

Bun , hai ca nu am mult timp la dispozitie , vezi si tu cand ai soacra moldoveanca , unde vroiam sa ajung e sa calculezi tu ce ai facut , acum ca sa lamurit pozitia ultimului repaus saptamanal normal , frumos dupa saptamanile calendaristice , sa vezi ce da .

Vreau sa punctuez doua aspecte , sus sus de tot ceri daca poti considera ,, 24 ,, h recuperare la un repaus redus de 27 ore , unde nici matematica nici legea nu te lasa , iar dupa cum vad ca ai facut acum nu practici recuperarea repausurilor saptamanale reduse .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

luni muncesc, marti fac repaus saptamanal redus, miercuri iar muncesc si joi iar al doile repaus saptamanal vineri iar la munca si sambata iar in repaus saptamanal si uite asa  tra la la lala tra lala 

 

si ce treaba mai are cu recuperarea ???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Apropo , trace are destule greseli pentru a fi luat in seama , e o culegere de imagini colorate si expuneri ale legii in scop patronal , dealfel este facut in complicitate cu organizatiile de sus pentru a amagii soferii ca aia e logica legii , are greseli gramada si in fata unui sofer cu atestat in buzunar isi pierde valoarea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Ai inteles gresit maine o sa cumpar hartie ca nu mai am decat o jumatate de rola si o sa postez aici ultimele doua saptamani calendaristice. Cum nu recuperz diferenta dde la repausul saptamanal redus cand am spuns ca am acum doua saptamani adica intre vineri 27.11.2015 si duminica 29.11.2015 am efectuat un repaus saptamanal normal de 67 de ore ? Dupa duminica pe 29.11.2015 ora 22 :00 am inceput saptamana de lucru si am condus pana miercuri 02.12.2015 ora 03.00  dupa care am efectuat o perioada de repaus saptamanal redus pana joi  la ora 05.00 de 26 de ore . Dupa joi la ora 05:00 am inceput o noua saptamana de lucru  si m-am oprit duminica 06.12.2015 ora 09.00 si efectuez o perioada de repaus saptamanal normal  pana maine  dimineata la ora 06:00. Am inteles ca nu se poate recupera diferenta de la repausul redus pe care o recuperez saptamana viitoare .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Hai sa fie si un lup mancat de oaie , un repaus de 67 h , 45 obligatorii plus 22 , de pe la un fost redus ,de minim 24 h .

Problema continua cum ai expus-o , in forma originala , asta ca te schimbi dupa cum bate vantul e alta treaba , ai cerut cum poti recupera acel repaus redus de joi ( 26 /27 h) prin efectuarea unui repaus de 24 ore . E asa sau nu ?

Dupa ce ti-ai batut capul cu 561 in pat la camion , ai optat spre a face un repaus saptamanal normal , si sunt cazuri unde merge ce faci acum si unde nu , daca te tot iei dupa rezista colorata trace sa stii ca ajungi la sapa de lemn , oricat ai schimba de logistica .

Ce ai ales sa faci o sa te blocheze prin recuperari in saptamanile care urmeaza si nu te vad sa stai zile in tregi in parcare de aici concluzia mea ca faci ca marea majoritate , varianta optima erea sa recurgi la repaus zilnic plus recuperare duminica , sa incarci luni si repaus saptamanal normal dupa incheierea perioadei de 6x24 h cand se termina aceasta , poate chiar putea cooincide cu un repaus acasa .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

astea sunt grele mario !

el dupa ce ca a pierdut o zi accidental, acum se chinuie sa mai piarda inca aprope o zi in afara de azi   !

(in total cam 2 zile jumatate pierdute , zile care puteau fi muncite si ii aducea bani la portofel )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Si ca o paranteza la rugamintea catre gongi cu termeni tai 45-24+recuperare in a3a , nu ai fost nici aici atent , recuperarea se face pana la sfarsitul a maxim 3 saptamani calendaristice urnatoare saptamanii in discutie , adica a celei in care se produce repausul saptamanal redus , in cazul tau pentru cel de miercuri joi de saptamana trecuta ai 3 saptamani calendaristice de azi , luni 07.12.2015 , de la ora 00.00 nu din momentul inceperii munci dupa acel repaus saptamanal redus .

Ps : Mihai poate e in asentiment cu spaniolii , luni si marti fiesta :D :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Perfect cum ai zis Mario. Acuma ne-am inteles . Problema e ca eu nu pot sa fac de multe ori recuperea cand un fac un repaus zilnic si mai ales duminica ca noi duminica lucram la frig si deseori facem repausul saptamanal in cursu saptamanii . In general fac o perioada de repaus saptamanal redusa degeaba  doar ca am nevoie de la incarcare de o saptamana de lucru intreaga pentru ca nu ni se permite sa stam cu marfa perisabina si sa facem repaus saptamanal . Ca sa fiu mai exact incep o noua saptamana de lucru incarc si dupa 3...4 zile cat dureaza turul nu ma opresc decat la repausul zilnic . Bun am descarcat si tre sa-mi calculez daca imi ajunge restul pana la 6 perioade de 24 de ore  ca sa ajung inapoi in spania ( asta daca nu cumva am timp sa fac un repaus saptamanal pe drum) dar asta nu prea imi convine ca vreau sa il fac acasa si eu in spania . Daca nu fac in germania spre exemplu un repaus saptamana redus daca imi permite daca nu normal  si dupa ma duc in spania. Ajung in spania iara repaus ca sa pot incarca din nou cu o saptamana de lucru curata. La noi aceleasi curse sunte mereu Spania - Germania si retur. Oricum multumesc pentru ajutor. Drumuri bune si fara incidente 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Si ca o paranteza si scuze pentru off topic ai dreptate Mihai daia am deschis un thread in alta parte precum ca  imi caut altceva de munca pentru ca astia cursele se leaga foarte prost si intr-adevar pierd mult timp degeaba prin parcari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Cri5tian,   o sa te rog ca atunci cind pui citate din ce spun eu sa le pui macar complete..altfel iese altceva.....oricum..interpretezi regulamentul dupa cum vrei tu...eu nu prea fac asta..si nici nu am facut-o..inainte de ami mai reprosa ceva uitate sa vezi daca legea permite sa faci 7 perioade de 24 ore fara repaus saptaminal..[redus sau normal]..retine..nu 7 programe de condus  [exprimare incorecta dar ca sa fim intelesi despre ce vorbim..]'

Nu vei gasi asa ceva..maximul permis este de 6 x 24....diferenta intre noi doi este ca tu esti controlat uneori....eu unul insa sint controlat zilnic...si daca as avea cumva vreo greseala ..atentionat imediat..

Asa ca pentru a ne intelege..maximul permis este de 6x24 ore...apoi obligatoriu repaus saptaminal..si nu poti face doua ''reduse'' unul dupa altul...nu confunda cu un repaus zilnic de24 ore ...

 

ps.....litera de lege...nu apare nicaieri ..'''dupa doua perioade de repaus saptaminale reduse..'''.

6. Pe parcursul a două săptămâni consecutive, un conducător auto trebuie să efectueze cel
puțin:
— două perioade de repaus săptămânal normale sau
— o perioadă de repaus săptămânal normală și o perioadă de repaus săptămânal redusă de
cel puțin 24 de ore. 
 
Nu te obosi sa incerci sa imi explici iar ...drumuri bune..
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members

Sanatate multa tuturor!

As dori sa aduc si eu in discutie felul in care interpreteaza legea unii conducatori auto(nu ii pot numi soferi profesionisti pentru ca nu sunt, desi conform permisului de conducere ar putea sa ma contrazica).

Discutam cu doi colegi despre diverse, printre care si despre perioada de repaus saptamanal pentru saptamana in care ne aflam. Eu aveam de recuperat 20 ore din saptamana precedenta, asa ca le-am zis ca in saptamana in curs am nevoie de minim 45 ore de repaus. "Cum adica minim?" ma intreaba unuldintre ei. I-am explicat cum e cu recuperarea orelor lipsa si mi-a zis ca stie, dar ca el nu le recupereaza niciodata, pe principiul ca nu a fost sanctionat pentru asta niciodata. L-am lasat in pace si pe el(ca si pe colegul de la rubrica "Pauza la descarcare") si i-am zis sa faca asa cum considera el de cuviinta, dar sa nu invinuiasca pe nimeni daca intr-o zi va fi sanctionat tocmai din acest motiv, avand in vedere ca in legislatie nerecuperarea orelor ramase lipsa dintr-o perioada redusa de repaus saptamanal este trecute la "Contraventii foarte grave".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Dragi colegi am comis-o rau de data asta . Tocmai cand ma pregateam sa plec in tara si vroiam sa am cardu lacrima am facut cea mai mare greseala posibila. Si anume din vina mea si numai a mea ca as fi ipocrit sa dau vina pe altcineva mi-am planificat gresit cursa de retur si am depasit cele  6 perioade de 24 de ore in care aveam la dispozitie sa ma opresc pentru a efectua un repaus saptamanal . Si anume trebuia sa ma opresc vineri cel tarziu la ora 15:30  si m-am oprit la 20:00. Stiu fapta e grava . Ce m-ar interesa e la cat s-ar ridica amenda pentru treaba aproximativ.

P.S Am un repaus de doar 22 ore si 10 min  intre cele 6 perioade . Oare nu o sa gasesc vreun inspector mai cumsecade si sa-mi dea minim si anume ca am redus repausul saptamanal cu  mai putin de 2 ore ? Precizez ca nu am avut nimic de recuperat de la vreun repaus saptamanal redus anterior. Stima 

Editat de fery20
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 weeks later...
  • Moderators

de curiozitate...tu inainte de a pune intrebarea ai avut bunavointa sa citesti macar citeva comentarii de la acest subiect..?...nu de alta dar exact cu 3 comentarii deasupra sunt ceva raspunsuri care te lamureau imediat...

 

 

ps= frumoasa si chestia cu faptul ca iti place propriul comentariu..

 

ps2= teoria spune ca pe o perioada de  2 saptamini ai voie maxim 90 ore conduse...si..intr-o saptamina nu ai voie decit maxim 56 ore..

         [pentru asta uitate si citeste articolul 6 alineat 2 si 3...daca tot esti acolo citeste si articolul 8 alineat 6...sigur te intereseaza si ala...]

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Am si eu o intrebare legat de pauza de 45.

De luni pana vineri lucrez normal, programul de 13 ore cu 11 pauza, uneori chiar mai multa pauza. Dar lucrez si in fiecare sambata de la 4:30 la 9:30, iar luni dimineata incep dupa pauza de 45 de ore.

Intrebariile mele sunt:

Am voie sa lucrez in fiecare sambata?

Si daca am voie sa lucrez in fiecare sambata si fac mereu pauza de 45 pana incep in urmatoarea luni munca, nu trebuie sa mai fac niciun fel de pauza extra..nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

daca faci tot timpul o perioadă de repaus săptămânal normală [minim 45 ore ] nu e nevoie sa mai iei vreo pauza ''extra'' O:-)

a doua parte a intrebarii  necesita insa o mai multa atentie din partea ta...poti ''lucra de luni pina simbata''...dupa cum spui tu...insa trebuie sa fii atent la durată de condus săptămânală....dupa cum stii..[asta daca stii] timpul maxim de conducere intr-o saptamina este de 54 ore...iar pentru doua saptamini consecutive este de 90 ore..in acest caz trebuie sa iti calculezi ''orele de conducere''...asa ca daca tu ajungi pina joi si ai 89 ore[in ultimele 2 saptamini ] ..inseamna ca in ziua de vineri tu poti conduce inca maxim 1 ora apoi esti fortat sa iei o perioadă de repaus săptămânal normală sau redusa....daca nu depasesti numarul de ore conduse [sa zicem ca faci de luni pina simbata 44 ore conducere] atunci poti lucra linistit ..daca insa timpii de conducere depasesc..calculeaza...foloseste un pix..creion ..ce vrei tu... :ymapplause:

 

 

ps ..unii colegi vor spune ceva legat si despre timpii de munca..nu merg si pe latura asta ca sa nu ne ''incilcim'' si mai mult

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salutare. Am si eu o nelamurire. Daca luni 11 ianuarie la ora 06 am am inceput lucrul dupa o perioada de odihna de 37 ore si apoi am condus pana marti ( cu pauzele de rigoare ) dupa care am luat o noua pauza de 24 ore (pauza zilnica de 11 ore plus recuperarea celor 8 ore) dupa care am condus pana sambata la ora 13 si am luat un repaus de 45 ore  (insumand 53 ore de conducere),apoi am inceput luni si am condus pana joi la ora 20 (tot cu pauzele necesare ) insumand 37 ore de conducere ,dupa care am luat un repaus de minim 45 ore pana duminica la ora 06 si am inceput un nou program conducand 9 ore ,dupa care am parcat camionul . Intrebarea este daca acest lucru se considera depasirea celor 90 ore de conducere in doua saptamani consecutive? Sau sunt salvat de faptul ca intre primul repaus si cel de-al treilea repaus saptamanal nu am condus mai mult de 90 ore?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Durata de conducere bisaptamanala se calculeaza la saptamanile calendaristice , adica luni ora 00.00 pana duminica ora 24.00 , 14 zile mai tarziu ( respectiv ce tine cont de calcul ora oficiala in statul unde e inmatriculat camionul nu utc ) si nu intre trei repausuri saptamanale .

Sper sa nu fie nevoie sa repetam chestia cu Utc .

Cate ore se aduna ??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.