Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Repaus saptamanal normal /redus ( recuperari )


Postări Recomandate

  • Administrators

deci eu habar nu as avea despre ce se discuta aici, nu ? 

 ce de legislatie cunoaste generatia asta noua de soferi !

(am vazut si vad zilnic >:D)

si un raspuns pentru Cecor:

 -Nu este nimic de recuperat acolo.:yawn:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...
  • Members

Am lucrat săptămâna trecută sâmbătă si am făcut Repaus saptaminal Redus de 29.22 ore ,sâmbătă vreau să lucrez iar dar o sa scot cardul devreme la 9 .10.dimineața iar până luni fac 45 fix,adica repaus saptaminal normal iar săptămâna viitoare pot sa fac un alt repaus saptaminal de 45 ore plus diferenta de 16 ore din prima săptămână????

Editat de cico_3504
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

dupa cum ti-a raspuns si colegul Phraeudian raspunsul la intrebarea ta este ''DA''

Un repaus saptaminal normal este de minim 45 ore,orice repaus este intre 24 ore minim si 44,59 este considerat repaus saptaminal redus.Uitate pe articolul 8/561

''' Cu toate acestea, reducerea se compensează cu o perioadă de repaus echivalentă luată în bloc, înainte de sfârşitul celei de-a treia săptămâni care urmează săptămânii în discuţie.''''

Fii atent insa la timpii de conducere cumulati pe 2 saptamini,sa nu ii depasesti...altfel vei lua un repaus saptaminal mai devreme..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • Members

Salut, dacă am început programul de munca joi ora06:00 și duminica am făcut un repaus saptaminal redus de 24ore miercuri m-am oprit la 12:00 ora pot sa fac un alt repaus saptaminal redus de 24ore si sa încep apoi o alta săptămâna ???

Editat de cico_3504
folosire termeni incorecti
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

 

Acum 11 ore, Capraru a spus:

Sall dacă am început programul joi ora06:00 și duminica am făcut 24ore miercuri m-am oprit la 12:00 ora pot sa fac alte 24oresi sa încep săptămâna ???

 

Pot sa fac de doua ori un repaus saptaminal redus de 24 ore ??

Editat de cico_3504
folosire termeni incorecti
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
Acum 8 ore, Capraru a spus:

 

 

Pot sa fac da Doua ori 24 ore ??

Nu, nu poți reduce odihna săptămânală de doua ori consecutiv. Deci perioada de 24h de miercuri nu o poți considera odihna săptămânală redusa. Din momentul în care ai început săptămâna de lucru după odihna săptămânală redusa de duminica, la cel târziu 6x24h trebuie sa fii oprit pentru minim 45h odihna săptămânală normala, cu precizarea ca îți rămâne de recuperat diferența de la odihna saptamanala redusa duminica! Recuperarea se face "în bloc" pana la sfârșitul celei de-a treia săptămâni după cea în discuție!

 

Success cu recuperat diferența, la cum vrei tu sa lucrezi (non-stop) cred ca îți va fi greu sa o recuperezi! Prietenii știu de ce! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators
Acum 1 oră, Phraeudian a spus:

perioada de 24h de miercuri nu o poți considera odihna săptămânală redusa.

Ha, ha... bună asta.

Orice repaus, cu o durată între 24h și 44h59m, ESTE un repaus săptămânal redus.

În cazul de față este vorba de 2 repausuri săptămânale reduse și consecutive, cu mențiunea că sunt la sfârșitul a două săptămâni de lucru scurte. Dar, așa cum ai spus și tu, dumnealui poate să-și aloce DOAR UNUL din aceste repausuri săptămânale reduse unei săptămâni calendaristice, pentru ca mai apoi să se încadreze în litera legii, respectiv 1 repaus săptămânal redus urmat de unul normal pe parcursul a 2 săptămâni calendaristice consecutive.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Poti sa faci si  de 3 ori intr-o saptamina un repaus saptaminal redus daca vrei ..de exemplu 1 zi munca..1 zi repaus saptaminal redus..etc...Problema este ca intr-o perioada cumulata de 2 saptamini calendaristice [luni 0,00-duminica 23,59] trebuie sa ai cel putin un repaus saptaminal redus[ intre 24h-45h] si un repaus saptaminal normal [minim 45h].Adica saptamina 1 cu 2...apoi 2 cu 3...etc...Nu stim ce repaus saptaminal ai facut inainte de prima zi,omiti sa ne spui acest lucru.. o chestie foarte importanta..Oricum daca vrei sa profesezi corect aceasta meserie este bine sa inveti corect termenii folositi si sa nu iti bati joc de meserie,nu e mult de invatat pentru a conduce legal,citeva pagini..dar apoi iti va prinde extrem de bine.Nu uita ca nu trebuie sa depasesti timpii de conducere saptaminali sau pe 2 saptamini..[ ar mai fi si aia de munca..],fii foarte atent si la chestia asta.In exemplul spus de tine trebuie sa te inchizi cu un repaus saptaminal de minim 45 ore,simbata si duminica cel tirziu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Atunci avem...

Saptamina 1...L=CO.....M=CO....Mi=CO....J=munca....V= munca...S=munca..D= repaus saptaminal redus

Saptamina 2....L=munca...M=munca...Mi=munca..[aici incepe nebuloasa Andromeda]..J=REPAUS saptaminal Redus [teoretic ca nu stiu daca ai facut un repaus redus,dar asta era dorinta ta ]..V=munca ..S=maxim pina la ora 2,59 dimineata..apoi de la 3,00 la 24,00 ai 21ore si inca 24 ore pe ziua de D [0,00-24,00]...[adica un repaus saptaminal normal 21+24=45]Vezi ca minim 45 ore..deci mai lasi sa treaca macar citeva minute peste.

Conform legislatiei din domeniu in saptamina 1 cu 2 tu ai cel putin 1 repaus saptaminal redus [minim 24 ore] si un repaus saptaminal normal [minim 45 ore]...Daca continuam..in saptamina 3 iei saptamina 2 +3 si atunci poti face un alt repaus saptaminal redus de minim 24 ore..fara a depasi celelalte cerinte..timpi munca..conducere..etc

Totusi sfatul meu este  sa nu mergi pe un repaus aptaminal normal..apoi unul redus si apoi iar un repaus saptaminal normal..Fa 2 repausuri saptaminale normale la rind ca sa stai linistit..Nu uita de recuperarea orelor..colegul Phreudian ti-a spus pina cind trebuie recuperate.Sper ca am reusit sa te fac sa intelegi...

Nu uita sa pritocesti regulamentul 561,te va ajuta foarte mult ..mai sunt inca citeva ,dar asta e de baza

 

 

ps...totusi aici tema e legata de amplitudine,noi suntem offtopic cu discutia,o voi muta la tema corecta cind voi avea putin timp liber mai mult

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...
  • Moderators

Suntem pe un forum unde incercam sa fim profesionisti,asa ca te rog foloseste termenii corecti ca la rindul tau sa ii poti invata si tu pe altii,deci este vorba de repaus saptaminal,redus sau normal...nu de '''pauza''

Cred ca esti la inceput de drum in aceasta meserie si ai trecut ca gisca prin apa la cursurile de atestare.Ai citit si invatat motamo fara a stii sa le pui in practica.Hai sa incerc sa te ajut,articolul 8 din 561/2006 este cel care te intereseaza pe tine,uite ce zice......

''''Pe parcursul a două săptămâni consecutive, un conducător trebuie să efectueze cel puţin:

– două perioade de repaus săptămânal normale sau

– o perioadă de repaus săptămânal normală şi o perioadă de repaus săptămânal redusă de cel puţin douăzeci şi patru de ore. Cu toate acestea, reducerea se compensează cu o perioadă  de  repaus  echivalentă  luată  în  bloc,  înainte  de  sfârşitul  celei  de-a  treia săptămâni care urmează săptămânii în discuţie.

O perioadă de repaus săptămânal începe până la sfârşitul a şase perioade de douăzeci şi patru de ore de la perioada de repaus săptămânal precedentă.'''

Ca sa poti intelege gindeste-te ca activitatea ta este verificata pe perioada a 2 saptamini,luam o luna de activitate,ai atunci verificare pe saptamina 1 si 2,apoi 2 si 3,etc..asa ca daca tu in prima saptamina ai un repaus saptaminal normal de 45 ore minim apoi in saptamina urmatoare lucrezi 2 zile apoi iei un repaus saptaminal redus de minim 24 ore,lucrezi doua zile lucrezi apoi iti iei un alt repaus saptaminal redus de minim 24 ore,etc. Vei avea in prima saptamina un repaus saptaminal normal apoi in saptamina a 2-a vei avea 2 repausuri saptaminale reduse de minim 24 ore .Corect si legal deoarece se spune ''cel putin''..Problema este ca in saptamina 3,[verificindu-se 2 si 3 ] trebuie sa ai un repaus saptaminal normal.Hai ca nu e greu,daca citesti ce s-a scris pe paginile astea 8 bagi la cap fara sa vrei ,bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 months later...
  • Moderators

Poate fi considerată cum vrei tu.

După repausul de 24 de ore (nu pauză, pauza e altceva) sunt două variante:

1. Poți reîncepe o nouă săptămână de lucru (de maxim, dar mai puțin de 6 perioade de 24h consecutive); sau

2. Poți continua săptămâna de muncă începută după repausul săptămânal de 45h.

În cazul 1 repausul de 24h devine un repaus săptămânal redus.

În cazul 2 repausul de 24h devine un repus zilnic normal.

Tu împreună cu plannerul tău, decideți cum faceți.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.