Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Repaus saptamanal normal /redus ( recuperari )


Postări Recomandate

  • Members

Colegul Ycaris tu nu ai nici o problema ti-ai recuperat pausa redusa. Ai facut 38 de ore in prima saptamana deci tiau ramas de recuperat 7 ore. Astea 7 ore daa le pui lnaga urmatoarea pauza de 45 iti da 52 de ore si tu ai facut 55 de ore, deci ai recuperat. Modul cum e scris in decret se refera la faptul ca toate orele care trebuiesc recuperate le vei sta dintr-o bucata si plus o pauza de minim 9 ore. Nu ai voie sa faci recuperarea pe bucati, azi 3 ore, maine 2 si tot asa trebuie toate deodata si impreuna cu o alta pauza zilnica sau sapamanala.

Colegul Manuel daca nu recuperezi orele lipsa nu ai voie sa faci alta pauza redua. Nu este corect sa faci 24-45-24-45, daca faci 24 acuma mai departe faci numai 45 pana recuperezi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Colegul Manuel daca nu recuperezi orele lipsa nu ai voie sa faci alta pauza redua. Nu este corect sa faci 24-45-24-45, daca faci 24 acuma mai departe faci numai 45 pana recuperezi

Recuperarea se face pana la sfarsitul celei dea treia saptamani in discutie ...de ex; 24-45-24-45+21ore recuperare luate in bloc......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members

Salutare colegii, wekend-ul asta am luat pauza saptamanala mai tarziu cu 1 ora 35 minute, fata de cum trebuia sa ma opresc, dupa cele 6 perioade de 24 ore de la inceperea saptamanii. Intrebarea mea e cat este amenda pe tara, sau europa,(aproximativ, daca stiti). Eu am scos bon, dar are vreo valoare la o abatere asa mare?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • Members

rog s-a ma ajute cineva in echipaj cum se iau pauzele 24-45-si recuperarea si cate zile de condus a cate 24 cu program de 30 de ore de condus in echipaj se ia intre pauzele respective rog sa raspundeti simplu nu sa tocati la varza aiurea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

rasfoieste putin pe aici sa iti faci o parere...

viewtopic.php?f=83&t=5845&p=97582&hilit=program+de+condus#p97582

pentru ca degeaba ar incerca vreu coleg sa iti explice simplu..ar trebui tocata si ceva varza deoarece tu nu esti acum in masura sa iti faci un program

sau aici....

viewtopic.php?f=83&t=2282

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators
Salutare colegii, wekend-ul asta am luat pauza saptamanala mai tarziu cu 1 ora 35 minute, fata de cum trebuia sa ma opresc, dupa cele 6 perioade de 24 ore de la inceperea saptamanii. Intrebarea mea e cat este amenda pe tara, sau europa,(aproximativ, daca stiti). Eu am scos bon, dar are vreo valoare la o abatere asa mare?

Sa incepi o alta saptamana de lucru fara repaus normal/redus, cred ca e o problema.

Cauta in zona asta prin regulament si neaparat pe aici prin forum.

Eu am avut de plata 306 E pentru aceasta greseala . Premiu de la BAG.

Din fericire nu imi era destinat. Cei care au insistat sa ies din repaus au fost cei sanctionati.

Sanctiunile sunt in functie de zona de munca si legislatia tarii respective.

Daca era un transport international se supunea la sanctiunile aprobate de 561/2006. daca e un transport national... se supune regulamenteleor acelei tari in care se desfasoara transportul.

Fiti mai explicit si o sa va putem ajuta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Pe mine m-au gasit la Ramnicul Valcea cu o pauza sparta de 24 de ore si au spus ca amenda este de 12500 dar au spus ai nostril ca m-a iarta si m-a incadrat la o amenda de 4000 pt. o pauza sparta de 9 ore. :o pe care a trimis-o la firma

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators
vreau sa stiu daca intre pauzele de 24 -45-45-66 -24 ore se poate conduce 6 zile a 24 ore in echipaj.aici am o nelamurire

maxim 6 perioade a 24 ore din momentul începerii muncii , după pauza săptămânală .

ps legat de amenda de mai sus , sa le faci ,, cinste ,, la băieti , au fost domni cu tine !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Colegul Manuel daca nu recuperezi orele lipsa nu ai voie sa faci alta pauza redua. Nu este corect sa faci 24-45-24-45, daca faci 24 acuma mai departe faci numai 45 pana recuperezi

Recuperarea se face pana la sfarsitul celei dea treia saptamani in discutie ...de ex; 24-45-24-45+21ore recuperare luate in bloc......

eu nu il inteleg pe toader ce a vrut sa spuna, adica 1 sapt 24 a 2 sapt 45 a 3 sap 24 si a 4 sapt 45+21? si sapt din luna urmatoare se repeta iar figura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

degeaba exista un singur regulament ca de inteles intelegem fiecare ce vrem...sau nu intelegem..

Totusi sa te ajut..voi incerca mai pe intelesul nostru ...deci pauza legala este de minimum 45 ore...ai o exceptie si poti sa iei si pauza redusa de minim 24 ore dar cu conditia ca in urmatoarele maxim 3 saptamini sa recuperezi diferenta de ore[atentie,luata in bloc cu alt repaos saptaminal]

Exemplificam...

Ai luat 24 ore deci iti lipsesc 21 ore,saptamina urmatoare ai de luat 45 plus 21 ramase de data trecuta,poti atasa insa si unei perioade de cel putin 9 ore odihna orele lipsa..dar te complic cred...

Legea zice ca te poti duce pina in a 3a saptamina,exemplificind vine 24 ore,45 ore[nu ai recuperat],45 ore[iar nu recuperezi] apoi neaparat 45 plus 21 ore.

La 24-45-24-45 cum spune un coleg trebuie neaparat ca in cadrul celor maxim 6 zile de munca atunci cind iei repaos sa atasezi perioadelor de 9 ore[sau 11 dupa caz] diferenta de ore care iti lipseste...

Daca nici acum nu se intelege mai explicam..ca de aia e forum.....nu se supara nimeni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

cico_3504 a fost destul de explicit a dat mura-n gura daca nici asa nu se pricepe dragi colegi lasati-va de meserie ca nu e de voi. Dar cu Romania e o tara in care...... va mai exista mereu cate una sa vina sa intrebe cum si de ce asa si nu asa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members

eu nu il inteleg pe toader ce a vrut sa spuna, adica 1 sapt 24 a 2 sapt 45 a 3 sap 24 si a 4 sapt 45+21? si sapt din luna urmatoare se repeta iar figura

vezi pe youtube CECOR (centru de consultanta rutiera )timpii de conducere si repausul saptamanal min. 17

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Încurci borcanele , cele maxim 6 perioada a cate 24 h este timpul maxim după care trebuie sa iei o noua pauza săptămânală, ziua de munca in echipa este de 30 ore maxim , adunate , zile de munca le vei face in aceste maxim 6 perioade .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
Încurci borcanele , cele maxim 6 perioada a cate 24 h este timpul maxim după care trebuie sa iei o noua pauza săptămânală, ziua de munca in echipa este de 30 ore maxim , adunate , zile de munca le vei face in aceste maxim 6 perioade .

ok,acum am inteles :) mersi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...
  • Moderators
Am înțeles ca și în Franța s-a interzis sa faci pauza de 45 ore în cabina,mergem la hotel.cata grija fata de noi,aproape te emoționează...

Ai o oarecare dreptate in ironia ta. Regulamentul 561........ lasa la alegere/negociere doar repusurile saptamanale reduse "petrecute in cabina".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.