Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

IMPORTANT PENTRU INCEPATORI !!!!!!!!


Postări Recomandate

  • Members

Haide-ti sa incercam sa fim mai buni unii cu altii si va garantez ca nu aveti ce pierde....ma refer la subiectul titular si incepator sau si in viata in general.Acum invat si eu, am un titular, chiar nu ma intereseaza ce asculta, ce fel, gen de muzica, eu stau cu agenda si pixul in brate, imi notez tot ce ma intereseaza chiar daca uneori mai omite sa-mi spuna ceva, notez eu ce imi pare ca ma ajuta in aceasta meserie, oricum am plecat si eu cu un "bagaj" de informatii din regulamentele privint transportul international

Cred ca avem ce invata unii de la altii si sa nu uitam ca toata viata avem de invatat, tot timpul se ivesc situatii noi si imprevizibile

si in ultimul rand cat esti incepator, parerea mea, trebuie sa fii ascultator si sa stii sa 'furi' din experienta titularului, esti cu titular sa inveti si banuiesc ca si el trebuie sa dea un calificativ pentru tine la sefi privind deprinderile tale sa nu uitam ca si titularii, cred, ca sunt intrebati daca poate pregati un incepator, daca isi dau acordul banuiesc ca trebuie sa te si invete deci haide-ti sa ne facem viata mai usoara si asa este asa cum este, cel putin sa fim mai buni sa mai lasam unii de la altii, nu cred ca este cineva de bani gata care sta sa-si petreaca timpul prin cusca de otel

 

Va doresc numai bine si mai ales sanatate ca este cea mai buna dintre toate

Editat de cico_3504
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members

E greu sa formezi un echipaj.Trebuie sa existe o oarecare compatibilitate la baza , pe care sa pui si ceva compromisuri. Sunt incepator , dar asta nu ma impiedica sa fiu titular pe camion.Am invatat  singur pe camion mai mult decat as fi invatat cu profesori in ale soferiei. Primul meu titular a fost un finut. Facea el tot. Ma proteja de greutatile meseriei de sofer. L-am apreciat , inca il apreciez dar nu mi-a facut un bine.Am avut sansa sa plec afara si sa nimeresc intr-o conjunctura favorabila mie si sa primesc un Actross cu 2000 de km , fabricatie iunie 2015.Si indiferent cine si ce o sa zica , responsabilitatea primita m-a facut sa progresez in ritm alert.Asta nu inseamna ca n-am simtit lipsa unui titular in spate.Sfaturi ceream tot de la titulari , telefonic.Experienta-si cere drepturile oricat de talentat nativ esti in ale soferiei.N-am avut probleme mari, dar asa zise chitibusuri au fost "fara numar" ca sa respectam si tematica. Si oricat de rai , de afurisiti sau mai cum or fi soferii cu experienta ,te pot ajuta sa treci peste anumite probleme ,cu sfaturi profesioniste.Soferii cu experienta care traiesc cu impresia ca-s stapinii cabinei se descalifica, in opinia mea sunt lipsiti de profesionalism.Si se mai si mandresc cu faptele lor de vitejie , gen lasare in parcare , dat jos din camion, ca sa vada toata lumea ce importanti sunt ei si de cita omenie dau dovada.Pina la urma tot ce conteaza e sa ramii om , indiferent ce meserie faci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...
  • Members

Salutare tuturor.Am vazut ca se vorbeste de muzica ascultata in cabina.Eu am avut o experienta traumatizanta cu un manelist ca la un moment dat am zis ca-l distrug.Manelele reprezinta o forma de subcultura,o simpatie  fata de bastinasii tigani lipsiti de orice logica.Nu caut sa jignesc e purul adevar dar fiind un forum strict pentru soferi va invit sa discutam  cat de meseriasi sunt unii ascultatori de manele si ma refer la profesionalism in soferie  si acele sfaturi care transforma incepatorul in sofer profesionist.Asta trebuie sa ne intereseze.Cat despre muzica puneti-va casti si ascultati ce muzica vreti e un sfat general care da sansa fiecaruia sa asculte ce vrea, cum vrea si unde vrea.Daca titularul refuza castile inseamna ca trebuie sa-ti cauti alt coleg ca oricum stai intr-un mediu toxic,sau evolueaza rapid pentru a deveni titular si sa mergi singur.       >>>Nu crede nimic din ceeace iti zic decat daca corespunde principiilor tale<<<

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...
  • Members
La 01.07.2017 la 14:11, Mihael a spus:

Salutare tuturor.Am vazut ca se vorbeste de muzica ascultata in cabina.Eu am avut o experienta traumatizanta cu un manelist ca la un moment dat am zis ca-l distrug.Manelele reprezinta o forma de subcultura,o simpatie  fata de bastinasii tigani lipsiti de orice logica.Nu caut sa jignesc e purul adevar dar fiind un forum strict pentru soferi va invit sa discutam  cat de meseriasi sunt unii ascultatori de manele si ma refer la profesionalism in soferie  si acele sfaturi care transforma incepatorul in sofer profesionist.Asta trebuie sa ne intereseze.Cat despre muzica puneti-va casti si ascultati ce muzica vreti e un sfat general care da sansa fiecaruia sa asculte ce vrea, cum vrea si unde vrea.Daca titularul refuza castile inseamna ca trebuie sa-ti cauti alt coleg ca oricum stai intr-un mediu toxic,sau evolueaza rapid pentru a deveni titular si sa mergi singur.       >>>Nu crede nimic din ceeace iti zic decat daca corespunde principiilor tale<<<

Nu a citit nici un moderator acest post in 5 luni???? Acest "domn" șofer jicnește și e și rasist. Se permite așa ceva pe un forum de șoferi profesioniști? Il invit pe acest "domn" sa ii prezint câțiva colegi rromi care pot dovedi la

orice ora cat sunt de profesioniști si diplomați in relațiile cu ceilalți colegi. Drumuri bune la toți colegii indiferent de etnia lor

 

Editat de Neluspritz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
Acum 41 minute, Mario Bandit a spus:

Tu chiar il crezi ?? A fi profesionist nu tine de religie sex etnie ... 

Da , da. Ai dreptate. Am căutat despre el si am văzut , sper ca nu greșit, ca nu prea avea când sa facă tot ce povestește, el căutând de lucru ca începător. Drumuri bune sau weekend plăcut colegilor care fac 24/45

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Stai linistit, ca nu e sofer. E vre-un operator computer care a facut foamea pe 1000lei in tara si acum a facut un imprumut sa faca scoala de soferi profesionisti, ca a auzit ca se castiga bine.... Daca il interesa meseria, nu avea treaca cu ce asculta omul care l-a luat sa il invete pentru ca sa nu mai planga de foame in garsoniera.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 11 months later...
  • Members

Salutari la toata lumea. Eu sunt un incepator cu toate ca posed B.C.E. din 1995 abia luna viitoare o sa dau pentru atestat ( CPC si probabil si ARD Colete + cardul ). Am citit tot si tot nu am inteles care ar fi ajutorul pentru incepatori. Inca nici nu stiu spre ce firma sa ma indrept, nu am mai condus masina mare din 1996, pe Tir nici nu m-am urcat si totusi imi place sa conduc in plus in tara am incercat existenta unui trai familiar decent dar cu salarile din RO nu se poate deci pot sa spun, ca un compromis, ca imi las familia pentru bani, bani care sa intoarca tot la ei. Problema este unde gasesc eu pe cineva dispus sa ma invete pe Tir.

Deocamdata atat. Multumesc pentru raspunsuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Cam toate firmele angajeaza soferi incepatori pe care-l da in echipaj la inceput cu unul experimentat. Important e sa te indrepti catre o firma care sa te plateasca OK, chiar daca esti incepator... pentru ca majoritatea profita de incepatori si nu le da banii care ar trebui.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Salariul nu e pe incepator sau avansat...e pe sofer...deci acelasi...diurna iar nu ar trebui sa difere dar in practica difera..de aici diferentierea...invata diferenta intre un salariu si o diurna,asta deoarece sunt lucruri separate..nui crede pe cei care iti vor spune ca lucreaza pe 2000 euro pe comunitate ca mint...ei lucreaza pe 3-400 si restul banilor pina la 2000 provin din diurna..bani de mincare..nu salariu...citeste topicurile dedicate sa intelegi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.