Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

IMPORTANT PENTRU INCEPATORI !!!!!!!!


Postări Recomandate

  • Members

Salutare colegi,,,eu pt putina experienta pe tir asi merge 2-3 saptamani fara sa fiu platit ,,si puteti sa puneti muzica siiii simfonica ,,tin sa mentionez ca nu sunt incepator in ale condusului ,am lucrat 8 ani an spania pe bascula la o fabrica de mancare pt animale,,acum nu mai merge fabrica sa inchis si eu mam intors in tara, am nevoie de un loc de munca si cam greu de obtinut aici in tara , am atestat pt marfa si agabaritic ,card tacograf am din spania,,nu am scos altul mai este valabil asta expira in 2014,, DACA MA PUTETI AJUTA CU UN SFAT VA SUNT RECUNOSCATOR sau sa ma indrumati spre o firma unde asi putea sa ma angajez ,,am 42 ani ,,,VA MULTUMESC ,,,DRUMURI BUNE VA DORESC SI FARA EVENIMENTE,,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

"Eu le propun sa mai si vanda ceva din casa sau ceva de valoare si sa plateasca ca sa intre intre soferii de TIR".

Mai oameni e o munca ca si oricare alta nu va prostituati (sper ca e un termen acceptat pe forum), pentru munca asta.

Incepeti cu ceva mai mic si vedeti cum va sta cu fustele din ce in ce mai scurte.

Sunt si alte optiuni. Plecati din tara si angajatii-va la patron strain daca tot nu ati avut ce face cu banii si a-ti facut scoala de soferi.

Nu mai stricati o piata de munca aiurea.

Pe aici prin comunitate chiar si ratele salbatice rad de noi. Urmeaza soarecii ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Poate pare aiurea , dar eu cred ca , pentru ca un incepator sa poata fi ajutat , la angajare sa se tina cont de compatibilitatea psihologica a echipajului , deci ar trebui ca profilele psihologice ale celor doi sa fie compatibile. Ca daca incape un incepator pe mana vreunui coleric , sau invers , nu e bine pentru nimeni .Si perioada de echipaj ar trebui sa fie mai scurta . Totodata , din propria experienta pot spune ca , uneori , un titular poate fi praf pe langa incepator , pentru ca exista si talente native . Problema nu e simpla . Cel cu experienta este , in fond , un formator . Eu am inceput sa conduc camion la 39 de ani ( conduc autoturism din 1990 ,de la 19 ani ) si am avut indrumator la Waby un pusti de 23 de ani , un tip exceptional , supertalent . Dupa care am incaput pe mana unui titular , la o firma din Cluj care trage friguri mai ales spre Norvegia , pentru care trasul la rampa era o maaaare necunoscuta , orice manevra de incarcare-descarcare era un sitcom . Dar era titular , deci sef ...Acum am si eu ajutor si incerc sa-i fiu prieten , sa tin cont de parerile lui , si , de ce nu , da fac si ca el....in fond , toti trebuie sa traim...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
@silviu_mulder daca tu ai acceptat magariile unor asa-zis profesionisti crezi ca toti sunt dispusi sa accepte asa ceva?Pentru mine lipsa de demnitate denota lipsa de caracter.Nu am acceptat niciodata ca soferul incepator sa imi spele farfuria din care am mancat sau sa faca singur curatenie in camion sau orice alt activitate care ii poate stirbi demnitatea.Si am avut cateva zeci cu mine in cabina.Pentru mine,cel care isi bate joc de un coleg incepator este un nimic!Pentru ca nu il pot numi om.Asemenea specimene au facut prin comportamentul lor sa fim priviti asa cum suntem priviti acum!

Daca ai sti cati dintr-astia sunt !!! Cand eram incepator , avea sconcsul de era titular pretentii cat casa , da cand trebuia sa bage la rampa , trecea in dreapta , ca i se termina programul pana reusea el , asta daca nu darama ceva !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Soferu cel care a comentat postul meu cu sofatul de 50 minute...ia si citeste ce a scris Earl si poate dupa aia inveti si tu ce inseamna caracter de OM si sofer. Cinste tie Earl pt ca ajuti un incepator, si cel mai important este ca il ajuti asa cum ne-am dori toti incepatorii. Eu acum 5 zile am fost la timisoara si am depus dosarul peronal la Hartl trans si va spun sincer ca daca ma suna sa merg la lucru cea mai mare emotie a mea este ce fel de om este titularul camionului. Sa aveti drumuri line

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
Soferu cel care a comentat postul meu cu sofatul de 50 minute...ia si citeste ce a scris Earl si poate dupa aia inveti si tu ce inseamna caracter de OM si sofer. Cinste tie Earl pt ca ajuti un incepator, si cel mai important este ca il ajuti asa cum ne-am dori toti incepatorii. Eu acum 5 zile am fost la timisoara si am depus dosarul peronal la Hartl trans si va spun sincer ca daca ma suna sa merg la lucru cea mai mare emotie a mea este ce fel de om este titularul camionului. Sa aveti drumuri line

Re: IMPORTANT PENTRU INCEPATORI !!!!!!!!

Mesajde alim_delo » Dum Iul 14, 2013 2:52 pm

In primul rand nu trebuie sa ma invete tainele sofatului pe camion...cred ca toti incepatorii stiu sa tina volanul in mana si directia unui camion. Poate pt unii e mai greu cu lungimea camionului si cu abordarea unor viraje....la mine nu e cazul desi sunt incepator la categoria profesionist. Am luat permisul pe drepte (fara spaga la traseu) si nu am avut nici un repros desi am condus 50 min la fiecare categorie.

Eu vreau sa invat cum se agata o semiremorca si viceversa...cum se decoperteaza o semiremorca sau cum se completeaza o scrisoare CMR ...si cam tot ce tine de acte si program.

De acord cu spalatul vaselor si cu curatenia in cabina...o fac cu multa placere dar cand vine vorba de manele.....imi schimb caracterul imediat si il rog pe titular sa schimbe muzica. Daca nu vrea ma dau jos ... si ma F... pe camionul lui. Sub nici o forma nu trec peste principiile mele.

Sunt de acord sa fac anumite compromisuri ca sa fie bine...dar nu si faza cu manelele

cred ca paostul asta e al tau !,,,inteligemtule care este !

alim_delo

n,am caracter Alin ca la voi la CRAIOVA ,,voi sante,ti miezul, !

eu gandesc si am caracter de Ardeal,,incet si bine !,nu,s asa aspru ca voi !

ia si citeste ce a scris Earl si poate dupa aia inveti si tu ce inseamna caracter de OM si sofer.

nu,s sofer !eu vand mici in piata in timpul liber !nu,s OM,.si n,am caracterul tau dupa care judeci lumea, !

bafta sa ai !sa fii sanatos !

ps,,flegma aia de banie,,incearca s,o lasi deoparte !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
Bine spus Mit. Daca sunt incepator ,asta nu inseamna sa suport orice moft din partea titularului...eu unul cu manele nu pot sa fac nimic...ata de mult ma enerveaza incat nu mai sunt bun de nimic. Apropo am iscat un scandal urias intr-un autocar de la atlassib..(veneam din sicilia) si pana la urma tot ca mine a fost

scuze alin ca am vazut asa tarziu comment asta !

nu mai comment nimic la adresa dunneavoastra !

poate te enervezi si faci scandal ca.n autocar si n,as vrea. doamne fereste nu,i a buna !,,

las ca tine sa fie ca de obicei

n,ai intilnit omul potrivit pt alea ce zii tu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Mda...raspunsuri si comentarii ironice....asta e romanu in ziua de azi. Referitor la manele?...pt mine manelele sunt egale cu un picamer si un buldozer la mine la geam...cam asa percep eu zdranganelele alea, sau mai bine zis acel zgomot care se numeste manea. Referitor la Craiova?...afla ca oltenii sunt oameni cu bun simt si ospitalieri..(normal ca nu exista padure fara uscaturi)...Iar referitor la tine ?....Ma bucur ca poti sa accpeti orice in viata ta de la soferul titular sau de la orice boschetar doar ca sa iti atingi scopul acela maret de a conduce camioane, de parca zici ca o sa pilotezi nave din Star Trek.

Nu am intalnit omul potrivit la ce anume?.....Adica inca nu mi-am intalnit nasul...?..Si ce o sa-mi faca?....O sa imi ia caii de la bicicleta...

Eu zic sa iti vezi de treaba ta soferu atotstiutor si sa lasi comentariile pt cine e capabil , eliminat ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
@silviu_mulder daca tu ai acceptat magariile unor asa-zis profesionisti crezi ca toti sunt dispusi sa accepte asa ceva?Pentru mine lipsa de demnitate denota lipsa de caracter.Nu am acceptat niciodata ca soferul incepator sa imi spele farfuria din care am mancat sau sa faca singur curatenie in camion sau orice alt activitate care ii poate stirbi demnitatea.Si am avut cateva zeci cu mine in cabina.Pentru mine,cel care isi bate joc de un coleg incepator este un nimic!Pentru ca nu il pot numi om.Asemenea specimene au facut prin comportamentul lor sa fim priviti asa cum suntem priviti acum!

felicitari Domule, cel mai bun comment pe care l-am citit pana acum pe forum. Daca ar fi mai multi ca dvs, lumea ar arata altfel. Va doresc tot binele din lume

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Offtopic:

Daca mai aveti ceva util de adaugat la acest topic va rog sa o faceti. Daca se mai continua discutiile cu tenta de atac la persoana voi fi obligat sa blochez postul si poate chiar sa dau ceva avertizari. Multumesc pentru intelegere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

mda...ce sa zic...toti incepatorii, din generatia mea si-au schimbat genul demuzica ascultat, ce sa zic...nu mai asculta manele din 2005....dar pana atunci ce ai ati ascultat fratilor??? abba si scorpions??? pariez ca habar nu aveati de formatiile astea cand aveati 14 ani...nici eu, ca si eu tot manele am scultat in vremea aia, ca alea erau la moda...nu vreau sa atatc pe cineva, ideea e, sa nu se mai dea nimeni rotund ca vai doamne titularul asculta manele iar eu nu pot asculta ca imi sangereaza urechile si dacu cu camionu in copac...

eu personal, de multe ori patesc sa fiu la volan si sa ma intrebe colegu ce melodie s-a terminat si habar nu am, pentru ca sunt atent la ce e dincolo de parbrizul meu, la oglinzi, la ficeare participant la tarfic, si asa imi trec melodiile pe langa urechi de aproape ca nici nu le aud

acum sa fim seriosi,toata lumea asculta manele, mai mult sau mai putin, mai ales la un chef, sunt cele mai bune melodii pe care te poti imbata ca porcu, in afara programului, bineinteles... :)

nu-mi spuneti mie ca poti sa bei o bere pe muzica lu rihana, sau a lui adelle, mai bine decat o poti bea pe o manea adevarata de petrecere ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
mda...ce sa zic...toti incepatorii, din generatia mea si-au schimbat genul demuzica ascultat, ce sa zic...nu mai asculta manele din 2005....dar pana atunci ce ai ati ascultat fratilor??? abba si scorpions??? pariez ca habar nu aveati de formatiile astea cand aveati 14 ani...nici eu, ca si eu tot manele am scultat in vremea aia, ca alea erau la moda...nu vreau sa atatc pe cineva, ideea e, sa nu se mai dea nimeni rotund ca vai doamne titularul asculta manele iar eu nu pot asculta ca imi sangereaza urechile si dacu cu camionu in copac...

eu personal, de multe ori patesc sa fiu la volan si sa ma intrebe colegu ce melodie s-a terminat si habar nu am, pentru ca sunt atent la ce e dincolo de parbrizul meu, la oglinzi, la ficeare participant la tarfic, si asa imi trec melodiile pe langa urechi de aproape ca nici nu le aud

acum sa fim seriosi,toata lumea asculta manele, mai mult sau mai putin, mai ales la un chef, sunt cele mai bune melodii pe care te poti imbata ca porcu, in afara programului, bineinteles... :)

nu-mi spuneti mie ca poti sa bei o bere pe muzica lu rihana, sau a lui adelle, mai bine decat o poti bea pe o manea adevarata de petrecere ;)

Ce dreptate ai!asa e! de multe ori nici nu auzi ce muzica merge in cabina pt ca esti atent la drum si nu la muzica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Schimbati subiectul manele si genuri de muzica. S-a spus deja prea mult despre asta si ne-am format cu totii o parere, fiecare in sensul in care ii place. Voi sterge alte posturi facute pe aceeasi tema, manelele, iar la urma voi bloca si postul daca nu mai e nimic altceva de adaugat.

Subiecte ar mai fi destule: spatiul din cabina, trecerea cu vapoare si bilete ce ar trebui platite in plus, restrictiile impuse de lege daca al doilea sofer nu e angajat de firma (lucru trecut cu vederea de unii, iar de altii nu) etc... Numitile si discutatile. Sunt sigur ca ar mai fi si multe alte experiente traite de unii dintre voi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • Members

eu ascult muzica non-stop ,,nu conteaza genu ,,,daca ma intrebi ce melodie a fost inainte ,,,,nu o sa pot raspunde ,,,,este un fel de drog pt ureche,,,intradevar decibeli sant minimi ,,,dar muzica merge ,,,2-4 giga ,,,,,,,,dar ca incepator nu poti schimba mersu trenurilor,,,,mersu poate a fost facut de alti care la randul lor l-au mostenit repet ce am scris mai demult

,,cand vi la cineva in casa nu ai dreptu sa comentez nimic,,,,,chiar nu ti se cere parerea daca iti place sau nu,,,,,,,,,,,cei care sant pretentiosi pot fi scosi in suturi sau in domeniu nostru pot ramane in parcare ,,,,,de aceea este titular,adica stapanul camionului si cel care raspunde de el,,,,,,,nu vreau sa intelegeti ca titularul este un zeu ,,,el este stapanul casei si chiar cainele face ca el ca daca nu ,,,zboara''

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Nu stiu de ce , dar atata importanta isi dau unii pe aici de nu-mi vine sa cred.Bine mai titularilor, voi la randul vostru nu ati fost incepatori???Si ca sa nu spuneti voi, o spun eu, da, sunt incepator..si???De parca am fi in armata...veterani si bibani :)) .Am auzit pe aici de soferi lasati in parcare doar cu actele la ei..poi scuza-ma,ar trebui sa-l si tina pe domnu' titular sa faca asta..zic eu..ca deh, viata nu este numai in cursa, mai avem si case ,nu??Iar acuma revenind pe subiect, cand intri pe un camion in care este deja un sofer "titular", ar trebui sa te acomodezi la ce este, toate astea atata timp cat nu sare calul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
Darius21 tu daca nu intelegi mesajul meu nu te baga in discutie clar??? Era vorba ca ma jicnit fara rost ca de altfel ascultam tot felul de muzica in cabina nu doar manele , se vede ca noi Romanii stim sa-i condamnam "pe cei nevinovati" traiasca legea Romanesca !!!! Sincer nu credeam ca se ajunge pana aici dar cel putin am vazut ca facerea de bine este stiti voi cum...Drumuri bune la toti si incercati sa va puneti in locul meu , dar o sa fiti si voi titulari si at. sa va vad cum reactionati succes si multa sanatate la toti colegii!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

C dracu de facere de bine zice asta????Ba ma lasi,patronule, bossule...scarbosule.....cum adica facerea de bine???Pentru limbajul folosit in acest mesaj ai primit ban pentru 30 zile!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
Vorbe-n vant, nu te ajuta nimeni mai repede te ajuta un strain din alta tara,pentru ca burtosii cu mustata si manelistii se dau mari soferi.

asa zici ? mustata am !

burta in limita bunului simt!,, sa zicem ca da !

manele,, ! mai rar sau cand ii necesar ascult !

sant sofer ?,, sau macar arat ca unul ?

cu preconceptia aia n o sa mergi departe !,nimic personal cu tine nu am,!

nu soferii angajeaza! firmele fac aia! si mie daca nu,mi convine cu cine ma da(nu,i cazul la firma unde lucrez pt ca nu se lucreaza in echipaj), unu din camionul ala pleaca !

te las pe tine sa ghicesti cine,i persoana aia !

din pacate razboiul asta intre generatii si personalitati o sa fie vesnic la noi !, asa,i constructia si rasa noastra !

asa,s vremurile in care traim,, inainte eram mai buni,mai evlaviosi,mai plecam urechea la necazul la cineva, !,,

mai terminati sa aruncati cu pietre in cine si ce muzica asculta si ce face,, nu,s eu sa altii de vina ca v,ati nascut asa tarziu si vreti sa va face,ti soferi si nu va angajeaza nimeni ,,!,,

mai sant si alte meseri !,,sau neaparat sofer ?..poate asa tare va place sa dormiti in cabina si sa mancati in spate la vagon ? si sa fiti la 2 luni acasa ? pffffffffffff ma lasa,ti !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • Members

nu te supara colegu,dar prostia asta pe care o aveti cu titularul in cap si atitudinea de sefi mai ceva ca patronu de la firma o cunosc ca am fost si eu in situatie,nu stiu cum ai inceput tu dar cum era sa ma port eu frumos cu "titularul" cand dupa primul program si-a pus ciorapi proaspat dati jos din picioare direct pe volan sau cand dormeam cobora si urca in camion de 2-3 ori pe ora fara un motiv anume si trantea usa si altele,probabil ca nu am procedat bine dar la mine a fost cu noroc,la un moment dat am cedat si l-am incins,dar rau,a sunat la firma sa plans ca o femeie,dar si-a schimbat tabieturile instant dupa ce i-am rupt gura,i-au sarit visele de titular si de "eu le stiu pe toate" si pana in tara sa comportat decent..la firma am povestit exact ce a fost si eu ma pregateam de plecare ,cand a venit seful si m-a intrebat daca ma simt in stare sa iau singur un camion si sa plec in cursa,acum nu am de unde sa stiu ce au discutat ei,oricum la condus nu aveam probleme.Deci dragi veterani daca vreti ajutati pe incepatori facetio din suflet lasati superioritatea la o parte ca si voi ati tremurat la prima cursa,si ati fost la inceput nu va umflati ca nu va face cinste nici voua nici meseriei,mentionez ca acum am si eu ceva baieti pe care i-am "format" in ani astia si care ma suna si azi si vb la telefon pentru ca am incercat sa le explic tot ce am stiut din suflet sa poata sa isi faca slujba bine si sa ajunga bine acasa ,nu m-am umflat in pene ca eu le stiu pe toate,nu uitati cat traim tot invatam si tot prosti murim.Va multumesc ~o)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

acum cand toti ajungeti pe cabina aveti pretentii la muzica. cred ca 90% din incepatori care vor sa faca o meserie din asta ar accepta orice conditie numai sa fie luat si sa invete ceva. dar asa e cand sunt trecuti de angajare. cati dintre voi care nu ati mai lucrat pe camion si vreti intradevar sa lucrati ati accepta manele si cati nu? eu la inceput am stat in dreapta si am prins 2 zile de ploaie, iar sofer 1 imi tinea tot geamul deschis ca asa era el invatat sa mearga cu geamul din dreapta. eram ud si in C... am tacut si am suportat numai sa fiu angajat. nu cred ca manele ar fi problema. cand ajungi sa lucrezi singur pe cabina poti asculta si simfonica si orice scartzaiala vrei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.