Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

IMPORTANT PENTRU INCEPATORI !!!!!!!!


Postări Recomandate

  • Members
Vorbe-n vant, nu te ajuta nimeni mai repede te ajuta un strain din alta tara,pentru ca burtosii cu mustata si manelistii se dau mari soferi.

asa zici ? mustata am !

burta in limita bunului simt!,, sa zicem ca da !

manele,, ! mai rar sau cand ii necesar ascult !

sant sofer ?,, sau macar arat ca unul ?

cu preconceptia aia n o sa mergi departe !,nimic personal cu tine nu am,!

nu soferii angajeaza! firmele fac aia! si mie daca nu,mi convine cu cine ma da(nu,i cazul la firma unde lucrez pt ca nu se lucreaza in echipaj), unu din camionul ala pleaca !

te las pe tine sa ghicesti cine,i persoana aia !

din pacate razboiul asta intre generatii si personalitati o sa fie vesnic la noi !, asa,i constructia si rasa noastra !

asa,s vremurile in care traim,, inainte eram mai buni,mai evlaviosi,mai plecam urechea la necazul la cineva, !,,

mai terminati sa aruncati cu pietre in cine si ce muzica asculta si ce face,, nu,s eu sa altii de vina ca v,ati nascut asa tarziu si vreti sa va face,ti soferi si nu va angajeaza nimeni ,,!,,

mai sant si alte meseri !,,sau neaparat sofer ?..poate asa tare va place sa dormiti in cabina si sa mancati in spate la vagon ? si sa fiti la 2 luni acasa ? pffffffffffff ma lasa,ti !

bravo colegu'!

aici ai dreptate primul care pleaca e ultimul venit! mi se pare corect! ce daca are burta si musteata sau asculta manele ( nu am nici burta nici musteata si ascult orice muzica imi place chiar si manele) daca iti faci treaba bine nu te da afara ca asa vrea un incepator

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Corect spus.

Pana la urma incercam sa ne obisnuim cu un alt om cu alte tabieturi decat ale noastre.

De asta e foarte greu sa lucrezi in 2 pe 3 metri patrati. Mai ales la companii in care lucrezi pe comunitate mai multe saptamani.

Incercati in prima faza acasa 2-3 zile, cu sotia, prietena, fratele/sora,etc. sa stati pe un covor de 3mp. Sa simulati "traiul de cabina".

Nu poti parasi acel covor minim 18 ore, pauze de maxim 3-4 minute pentru baie, sa-ti faci sandwich-ul pe covor...... sa traiesti pe acea suprafata un timp. Sa dormi 5-6 ore ca restul timpului il folosesti pentru nevoi personale si/sau redistribuit bagajele prin "baraca" din cele 9 ore de repaus. De stat cu ochii si toti muschii incordati ca cel de la volan nu conduce ca noi......are alti timpi de reactie, are alta muzica a meseriei....

Si ar fi multe altele de spus

Pe urma puteti sa aveti pretentia sa va ia cineva in cabina. Macar o sa aveti o idee despre traiul in doi soferi. Se scoate din ecuatie partea cu familiarismele si va da o parere de traire in doi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Din pacate si eu am fost unul din incepatorii ce a suportat titulari inculti si manelisti, care pe langa ca erau prosti mai erau si certati cu apa si sapunul, spre fericirea mea nu a trebuit sa le spal si troaca din care mancau.

Asa ca dragi incepatori daca vreti "Tir" trebuie sa suportati si marlaniile unor asa zisi "colegi" nespalati, prosti si betivi care se inmultesc pe zi ce trece si imi provoaca greata. >:(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • Members

dragi incepatori si eu sunt unul dintre voi si am fost 1 luna in cursa pe extern. dupa 3 saptamini am fost in cursa cu un veteran in firma care conform la unele auzite daca isi dadea el acordul mergeam mai departe in cadrul firmei. eu nu am avut pretentii la muzica sau alte cele doar o singura pretentie care m-a costat locul in firma: sa ma invete din secretele meseriei. am avut un refuz(diplomatic ce-i drept) ca trebuie sa mai invat si ei(cei mai vechi si experimentati)nu au timp sa ma invete ca trebuie sa faca cursa. prin urmare la recomandarea colegilor dispecerul mi-a spus intr-o maniera eleganta ca ma poate tine dar nu ma poate da cu nimeni. in concluzie dragi colegi incepatori trebuie sa ne cumparam camioane si sa circulam cu ele ca sa ne pricepem si sa nu fim refuzati de titulari

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Eu zic ca trebuie sa intelegi omul , in primul rand. Eu am fost cu un titular cu doi ani mai mare ca mine, care asculta de la populara pana la Parazitii. Nu e asta problema - adevarul e ca dupa o buna bucata de timp in cabina, incepi sa asculti si simfonica. Nu compun artistii astia atat de mult cat conduc eu ;)

Dar nu asta e treaba. Treaba e ca omu ala , saracu, era nespalat rau. da rau frate, si ce era mai grav e ca facea asta din economie pt familie...ce .... sa ii spui?! Prefera sa nu faca dus mai bine de o saptamana, ca as economiseasca 2 euro. Cu toate astea ii port un respect deosebit, Mi a deschis ochii in meseria asta, sa zicem, Si nu am absolut nimic sa ii reprosez. NIMIC.

Am avut si eu incepatori la randul meu, nu foarte multi, dar cu unul nu m am inteles deloc. Deloc, deloc. Ca e vina mea sau a lui, nici nu ma intereseaza. La prima intrare la grajd, i am explicat sefului ca nu ma inteleg cu omu. Am inteles ca a fost angajat pana la urma, dar dupa o buna perioada de timp - asteptare pe care , evident, mi a reprosato mie.

Pt oamenii care vor , si au capacitatea sa priceapa, eu am un singur sfat : interesu' poarta fesu' .

Drumuri bune dragi colegi si viitori colegi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
Salut colegi incepatori ! Am deschis acest subiect pentru a va impartasii prin ce a trebuit sa trec cand am ajutat 2 colegi sa poata devenii soferi si sa invete europa si cu ce se mananca TIRUL . Incercati sa nu mintiti titularul cum a facut colegul meu care imi era ajutor si mai exact a frecat toata partea dreapta a tirului in telepas si a indoit lada de paleti , eu in acel timp dormeam bineinteles dupa 2 saptamani de 123 cine a facut armata stie , idea e urmatoarea daca faceti vreo belea nu ascundeti titularului acest lucru va faceti rau singuri !! Cel de al-2-lea coleg a zis ca sunt tigan pt. faptul ca ascultam printre altele si muzica de manele . Ganditiva bine si comportativa frumos si civilizat cu titularul nu merita asa ceva drept multumire pt. binele pe care il face pentru un coleg incepator . Intrebativa de ce este asa greu sa gasiti un coleg cu experienta pt a forma un echipaj ? Va multumesc pentru intelegere nu vreau sa supar pe nimeni drumuri bune !!!!! :-bd

Subiect îi asta!

Deja a devenit o 'tiganie' si un topic. motiv de a arunca cu 'noroi' si 'ciorapi murdari' începători vs titulari si viceversa, daca crede.ti ca aduce,ti ceva util subiectului va rog comentarii,

In rest primul comment de 'parcare' , atac si jignire la persoană are 'ban' 28 zile si ziua in curs! (Sper să nu fie cazul)

:ympeace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

se vede din comentarii unde se ajunge cu povestile....si cred ca cine vrea sa invete soferia pe tir trebuie sa fie si hotarat asa ca daca cei incepatori sunt siguri ca asta vor,nu prea o sa arunce cu noroi in nimeni,daca nu se vad mai sus concluziile.

asa ca dragi soferi incepatori si profesionisti eu zic sa incercati sa fiti intelegatori cu cel din cabina si sa fiti in limita bunului simt,altfel se ajunge la ce se vede mai sus.

succesuri :)) si cele bune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Cel mai important este sa inveti cat mai mult din tainele soferiei, pentru ca sunt sigur ca si dupa 10 ani vechime tot mai ai de invatat. Compromisul si scopul fiecaruia conteaza cel mai mult intr-o relatie sofereasca , ca sa-i zic asa. Cert este ca ajutorul este reciproc intr-e cei doi soferi, asa ca nu trebuie sa existe animozitati intre ei pe toata durata colaborarii lor... Eu unul asa inteleg o colaborare asa ca daca exista cineva interesat de o colaborare cu un incepator(adica eu), astept un semnal...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Si cu mine si-a batut cineva capul dar,am ascultat,am rabdat,am invatat..de dragul meseriei!E adevarat,fiecare are demnitatea lui insa,trebuie sa apreciezi efortul colegului tau!Nu e deloc usor sa inveti pe cineva,mai ales,cind nu stie nimic!Totul tine de comunicare si de respect reciproc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • Members

Eu nu mai am cuvinte dar va doresc la cei ce sunteti impotriva mea sa dea Dumnezeu sa aveti parte cand veti fi titulari de colegi ajutori macar pe jumatate cum au fost colegii mei si poate o sa va luati la bataie sau cine stie ce nebunii o sa faceti , si poate o sa imi dati dreptate pana la urma , va salut si drumuri bune fara macnet!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

eu nu cred ca gusturile muzicale pot strica relatia dintre 2 oameni

cei care spun ca nu suporta manelele ca nu pot sa mai faca nimic sint doar niste frustrati

si eu ascult BUG mafia dar daca omul asculta manea LA EL ACASA adica in cabina lui nu vad cum poti sa iti permiti sa ai drepturi

suporti si tu pina cind ai sa ajungi la tine ACASA

TIN SA MENTIONEZ CA SINT DOAR UN INCEPATOR CARE ISI CAUTA UN LOC DE MUNCA PE TIR dar asa gindesc eu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

salut colegi

am avut marele noroc sa fac armata.... aia obligatorie, unde iti descopereai limitele, caracterul, unde un prost care mergea cu oile devenea sergent si ramanea acelasi prost doar ca avea 2 table dar se credea colonel si nu-i ajungeai la nas si unde altul care mergea cu oile descoperea ca are ceva de invatat de la altii, chiar daca devenea colonel, ramanea OM....poate mai destept, poate mai prost, dar avea bun simt

Am mai avut marele noroc sa gasesc OAMENI, care au avut rabdare sa-mi raspunda la intrebari, sa-mi arate, sa ma corecteze cand greseam....si ca ucenic la service, si ca sofer profesionist care nu stiam pe unde e traileru nici cand mergeam cu fata, nu mai zic de bagat la rampa cand pleaca remorca de capul ei si iti trebuie un hectar s-o gasesti.

Asta nu inseamna ca am renuntat la principiile mele dacastateam langa respectivii ascultau manele sau le placea sa traga basini, poate ca nici lor nu le placea ca aveam tricoul rosu si ca puneam aceeasi intrebare de 3 ori la rand ca nu pricepeam ceva. Mi-au aratat ce stiau, eu am luat ce mi s-a potrivit. Conduc in stilul meu, repar in felul meu, fac lucrurile in felul meu.

Dar sa nu credeti ca lor le-a fost usor. nu au nici o obligatie contractuala sa te invete pe tine incepatorule. nu sint obligati sa stea cu frica ca nu stii sa iei virajul. chiar daca asculta manele, tu casca ochii cum conduce, sa inveti , ca de aia esti acolo si nu te-a obligat nimeni sa stai acolo in cabina. bagi la cap si faci cum vrei dupa ce ai invatat.

V-ati intrebat si voi de ce nu vedem postari de la 2 soferi cu vechime care se plang unu de altu cand lucreaza in echipaj? aia nu asculta vivaldi probabil, sint toti manelisti. Ei stiu ce inseamna sa traiesti in cutie, si nu se calca pe bataturi inutil. incearca sa nu deranjeze cu tampenii, e destul ca nu ai loc nici sa mananci, si ca sa dormi trebuie sa muti toata cabina in fiecare zi.

Terminati cu prostiile, incercati sa lasati coada jos si sa invatati cat mai multe. nu o sa gasiti in carti ceea ce o sa vedeti la cei de la volan. ai spalat o farfurie si ai murit? baga la cap repede si te sui singur pe masina. si daca vrei sa nu se mai intample...poarta-te frumos cu viitorul tau sofer 2. noi putem schimba lucrurile astea.

nu va ganditi ca nu am intalnit si dobitoci pe drum. dar am trecut mai departe. totul e sa stii ce vrei

sa aveti cu totii norocul meu sa gasiti oamenii potriviti

multumesc celor care au avut rabdare cu mine....si inca mai au. desi nu pot sa-i sufar cand unii vorbesc mult, altii fac gura , altii pun lapte in ciorba, altii au nervi......daca am nevoie de ajutor stiu ca sint acolo. Bring east...baieti de baieti ( fara numar)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

mai bine in loc sa va bateti capul cu prostii, luati harta, studiati traseul, cascati ochiii ce face la vama, ce face la portile de taxare, cum baga la rampa. ca de aia sinteti acolo, sa invatati. pentru muzica va puteti duce la concerte in pauza de 45 ore.

Prin portile de taxare ei poate trec cu 60/ora.O sa va intrebati de ce sint masinile lovite pe dreapta .Pt ca au fost ocupati incepatorii cu prostii cand nu trebuia. chiar vreti sa opreasca omu , sa va dea jos din masina ca sa aflati ca pe acolo abia incapi cu hardughia? Sau daca el merge in aceeasi directie si stie drumul e de ajuns? si cand o sa fiti singuri ce faceti? il injurati ca nu s-a oprit sa va arate? intrebati, ascultati, furati. si daca nu va raspunde, cascati ochii mai bine.

Nu sint sofer profesionist decat daca te uiti in permis, ca scrie alfabetul acolo. dar incerc sa merg in cursa , sa imi fac treaba si sa ma intorc acasa fara evenimente neplacute.Si asta ar trebui sa faca toti, nu sa isi bata capul cu ce face colegul , ca nu si-a taiat unghiile sau ca si-a lasat ciorapii pe jos. santeti soferi, nu dame de pension

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

in loc sa imi atragi mie atentia cum se scrie cuvintul ochi ar fi fost mai bine sa scrii tu corect fara a folosi k,asta e multumirea ta...si apropo...ai observat ca al 2 lea cuvint era scris corect ?nu cred ca ai observat,ti-a sarit in ochi doar primul...pe care l-am accentuat.... ca altfel nu il vedeai..asa ca pe viitor lasa gramatica si scrie corect.uitate pe regulament ca sa observi ca nu este permisa scrierea cu litere gen chat...succes

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...
  • Members

buna ziua la toata lumea.An primul rand vreau sa spun ca voi va-ti lovit de o problema sa zic asa minora care se poate trece peste ea. eu ma-am lovit de alta problema.Am gasit un tip sa ma anvete tainele sofatului pe tir , ma ajutat la angajare cu osingura conditie ca in prima luna de munca sa suport eu cheltuiala pe macare ssi alte necesitati. Am fost de acord.Dar avenit si ziua de salariu moment in care aanceput sa spuna ca lui trebuie sai dau si 1000 de euro ca sa chinuit cumine.Am fost de acord si de data asta caci nu aveam alternative .dar avenit si salariul pe luna a doua si de data asta mia cerut sa-i dau2 centi la km caci spune el la alte firme incepatorul sau soferul 2 castiga doar 4-5 centi pe km ce eu vreau sa iau cat ia el.ASA ca am renuntat .Eu cred ca asta e o problema,nu muzica pe care o asculta fiecare.Multumesc pentru atentie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members

de un an tot se vorbeste pe seama la subiectul asta...acum a aparut un cuvant nou "TIGAN"....mda mai greu cu tiganii pe camioane dar vad ca toata lumea e dispusa sa faca aproape orice ca sa se suie la volan. Eu personal cred ca exista alternative. De curand m-am intors din Anglia si am vazut a colo o gramada de camioane cu numar de tel pe semiremorca cum ca angajeaza soferi. Daca plecati in Europa va gasiti singuri de munca. Parerea mea. Bafta si drumuri line

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.